Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - Wybielić martwy ząb...

Ania - 2007-03-13, 20:46
Temat postu: Wybielić martwy ząb...
Po spytaniu p.stomatolog czy mogę wybielić martwego zęba wyśmiała mnie i powiedziała że coś takiego nie istnieje... :sad:
Druga p.stomatolog powiedziała że nikt się tego nie podejmie bo w ciągu miesiąca mogę stracić zęba...i czegoś takiego nie radziła by nikomu? :cry: Czy to prawda :?: :cry: Przeczytałam to forum wzdłuż i w poprzek i żaden z wypowiadających się tu Stomatologów nie wyraził takiej opinii a wręcz przeciwnie...Pozdrawiam i Proszę o odpowiedz

anna t - 2007-03-13, 21:31

Można wybielać martwe zęby za pomocą wkładek dokomorowych, czyli usuwa się wypełnienie od strony podniebiennej i zakłada wybielacz szczelnie zamykając opatrunkiem tymczasowym.Taki zabieg powtarza się kilkakrotnie aż do uzyskania koloru zadowalającego.Po pewnym czasie ząb może nieznacznie zmienić kolor .
Ania - 2007-03-14, 14:57

anna t napisał/a:
Można wybielać martwe zęby

Dziękuję serdecznie za odpowiedz :grin: Czyli rozumiem że to nie osłabi tego ząbka i...nie wypadnie( :?: ) jak postraszyła mnie p.dentystka?

bea - 2007-03-14, 15:29

Wybielanie może powodować resorpcję patologiczną. Wprawdzie stosuje się procedury zapobiegające temu procesowi ale nikt Ci nie zagwarantuje że to nie nastąpi. Wtedy ząb rzeczywiście może się złamać. Musisz to wziąć pod uwagę :sad:
Ania - 2007-03-14, 15:53

bea3 napisał/a:
Wybielanie może powodować resorpcję patologiczną.

Dziękuję,ale...co to takiego :?: :?: :shock: Czyli lepiej nie wybielać :?: Pani doktor powiedziała ze na taki troszkę ciemniejszy ząbek najlepsza jest ultra cienka licówka... :roll: której nie sposób odróżnić od naturalnego ząbka(wiem bo widziałam) :grin:

bea - 2007-03-14, 17:02

Ania napisał/a:
Wybielanie może powodować resorpcję patologiczną
To taki ubytek tkanek zęba ale niewidoczny- pod dziąsłem. Najczęściej w okolicy szyjki czyli zaraz przy koronie- tam gdzie ząb i tak jest "najcieńszy".
Ale nie chcę straszyć .Resopcja może sie pojawić także np po leczeniu orto co nie znaczy że namawiam do rezygnacji z leczenia orto. po prostu chce napisać że to co powiedziała pani doktor nie jest całkowitą nieprawdą. A decyzja co lepsze- wybielanie czy licówka zawsze jest indywidualna. Zależy od wielu czynników np od ilości tkanek zęba które zostały i od intensywności przebarwień.Pozdrawiam.

anna t - 2007-03-14, 17:16

Ale przed założeniem licówek na zęby martwe i przebarwione powinno się je wybielić.Resorpcja może się pojawić ale jest to bardzo rzadkie zjawisko ,przynajmniej ja się z nim jeszcze nie spotkałam w mojej praktyce mimo ,iż wybieliłam już trochę martwych zębów.
bea - 2007-03-14, 17:28

anna t napisał/a:
jest to bardzo rzadkie zjawisko
Zgadzam się. Ale ja się z nim spotkałam. Nie mam pewności że przyczyną było wybielanie( nie moje) ale uważam że pacjent powinien być o takiej ewentualności uprzedzony. Pozdrawiam.
Gość - 2007-03-14, 19:06

Nie rozumiem, dlaczego pod licówkę wybiela się ząb. Przecież licówka "daje" kolor. Chyba, żeby więcej pieniędzy wyciągnąć. Sama mam 2 licówki z kompozytu, jedną na martwym zębie, jedną na żywym. Mają się dobrze, a martwy nie był wybielany. Są tego samego koloru, co 8-10 lat wymieniam. Nie sposób odróżnić od innych zębów.
anna t - 2007-03-14, 22:58

Licówki z kompozytu to co innego niż licówki porcelanowe.Porcelanowe są bardzo cienkie i jak ząb jest mocno przebarwiony to może kolor zęba przebijać.Lepiej jest wybielić zęby pod licówki ale czasami się nie da i wtedy trzeba stosować pod locówki specjalny opaquer.
Ania - 2007-03-15, 12:27

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi,choć"nieco"się przestraszyłam :sad: Mam nieznacznie przebarwiony ząb i p.doktor powiedziała że nie trzeba go wybielać pod licówkę.Tak się tylko zastanawiam co lepsze i...bezpieczniejsze...
A może za dużo już czytam i...przeżywam :oops: :?:
Pozdrawiam i DZIĘKUJĘ

P.s i tak codziennie"czytam Was"codziennie,tylko że zauwazyłam ze im wiecej czytam tym chodze bardziej przerażona i"czepiam"się moich zębów... :???:

bea - 2007-03-15, 13:44

Ania napisał/a:
chodze bardziej przerażona i"czepiam"się moich zębów...
Uważaj bo stanie się to natręctwem. A to już się leczy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jo - 2007-03-17, 15:44

Mialam wybielaby zab (6tke). Wybielanie (prawidlowe) polega na zalozeniu 1- lub 2- krotnie preparatu wybielajacego (najbezpieczniej by byl to nadoran sodu!) zaklada sie wybielacz na 3dni. Po 3 dniach wyjmuje sie wybielacz i zaklada na 2 tyg wodorotlenek wapnia by wysycic tlen ze szkliwa zeba tak by wypelnienie go pozniej kompozytem bylo szczelne. Caly proces wybielania trwa 2 i pol tygodnia wiec w miedzyczasie mozesz nagryzc na tego zeba i go sobie ulamac. Wszystko bedzie dobrze jesli bedziesz bardzo ale to bardzo uwazac i nie jesc po tej stronie. Ale gwarancji ,ze wybieli ci sie tak jakbys chciala zaden dentysta ci nie da! dentysta powinien ci powiedziec jakie jest ryzyko ulamania (widzi jak duzy jest ubytek).
Gość - 2007-03-17, 15:46

PS. chcialam powiedziec 'nadboran sodu' nie 'nadoran sodu'.