Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - piaskowanie a usuwnie kamienia

ania_br - 2007-05-31, 10:17
Temat postu: piaskowanie a usuwnie kamienia
Jaka jest różnica między tymi zabiegami? czy żeby usunąć kamień powinnam zrobić oba zabiegi czy jeden z nich starcz, jeśli tak to który?
JacekW - 2007-05-31, 10:57

usunięcie kamienia jest jak sama nazwa wskazuje jest usunięciem kamienia :grin: za pomocą ultradźwięków. piaskowanie to usunięcie osadu z powierzchni zębów, a także dodatkowy zabieg po usunięciu kamienia, w celu wygładzenia powierzchni zębów. piaskowanie nie uszkadza szkliwa. każdy kto tak twierdzi wprowadza innych w błąd, dlatego poprzednie posty mówiące o tym zostały wykasowane. po w/w zabiegach należy jeszcze wypolerować zęby specjalną pastą i można położyć fluor.
samo piaskowanie nie usunie kamienia.

Gość - 2007-05-31, 11:01

kasowanie informacji prawdziwych i podawanych przez lekarzy jest niedozwolone :!: :!: :!:
Gość - 2007-05-31, 11:02

ze Pan ma poglad taki ze piaskowanie nie niszczy szkliwa to nie znaczy ze inny lekarz sadzi inaczej! :!: :!: :!:

wprowadzanie w błąd należy niwelować. i tak zostało zrobione. samo piaskowanie,jeśli nie ma przeciwskazań do niego, nie niszczy szkliwa. poprosimy o źródło tego innego zdania . JacekW

JacekW - 2007-05-31, 11:02

a sądzi ? nie ma żadnych doniesień,że piaskowanie uszkadza szkliwo. jeśli są proszę o podanie źródła,chętnie się zapoznam. pozostali lekarze również.
Gość - 2007-05-31, 11:11

JacekW napisał/a:
a sądzi ? nie ma żadnych doniesień,że piaskowanie uszkadza szkliwo. jeśli są proszę o podanie źródła,chętnie się zapoznam. pozostali lekarze również.

dobrze podam zrodla!
brak swej wiedzy pokrywa Pan niskimi chwytami typu kasowanie wypowiedzi przedmowcy?
rzuca Pan cien na innych lekarzy tego forum w ten sposob i pacjenci moga pomyslec ze wszyscy sa tacy jak Pan!
:!: :!: :!:
przepraszam,ale znam poziom swojej wiedzy,wiem o czym piszę i twierdzę,że jest to nieprawda. śmiem stwierdzić,że niedouczonym jest ten, kto to powiedział. JacekW

bossbusko - 2007-05-31, 11:29

Anonymous napisał/a:
JacekW napisał/a:

dobrze podam zrodla!
brak swej wiedzy pokrywa Pan niskimi chwytami typu kasowanie wypowiedzi przedmowcy?
rzuca Pan cien na innych lekarzy tego forum w ten sposob i pacjenci moga pomyslec ze wszyscy sa tacy jak Pan!
:!: :!: :!:

Mocne slowa anonimowy Gosciu. Nie czytalem usunietych postow wiec nie wiem co bylo w nich zawarte ale wiem jedno ze moze JackeW niepracyzyjnie sie wyrazil. Kazdy zabieg leczniczy wykonany ZLE szkodzi. Samo piaskowanie jako takie nie jest szkodliwe i myli sie ten kto tak twierdzi. Mozna natomiast zrobic go tak ze zeczywiscie uszkodzi szkliwo.
Chetnie zobacze tez zrodla o ktorych piszesz donoszace o szkodliwosci prawidlowo wykonanego zabiegu piaskowania :)

Gosc - 2007-05-31, 11:38

Ludzie :!: Co tu sie dzieje na tym forum :shock: WOJNA :shock:

Zastanawiam sie jaka jest rola moderatorow tego forum :?: Najwyzszy czas aby sie ktos tym zajal :!: :!: :!: Tak dalej byc nie moze. Przeciez to jest nieprzyjemne dla dwoch stron.

Panie Tomku , czy przeglada pan od czasu do czasu te forum :?: Chyba bardzo rzadko :shock: Najwyzszy :mrgreen: czas aby cos zrobic w tym kierunku

pacjent - 2007-05-31, 11:43

co ty soba reprezentujesz????Szczekasz glosno jak wredny maly bezsilny piesek I nic poza tym...
Gość napisał/a:
dobrze podam zrodla!

PROSZE PODAJ ZRODLO zacytuj a nie ujadaj

moli - 2007-06-01, 00:00

A ja nie chce się z nikim kłócić, tylko chciałam się zapytać kogoś mądrego- chcę sobie usunąć kamień, czy potem muszę osobno prosić o piaskowania, czy te dwa zabiegi zawsze wykonuje się razem? Acha i czy po tych abiegach łatwiej osadza się kamień czy jest to kolejny mit przewrażliwionych klientów?
bossbusko - 2007-06-01, 05:31

Problem polega na tym , ze skaler do usuwania kamienia posiada teraz prawie kazdy gabinet stomatologiczny, a nawet jak nie to przez lata robilo sie to i nadal mozna robic reczne. Natomiast piaskarka to jeszcze mimo wszystko rzadkosc. Co do osadzania powtornego kamienia jest tak jak pisalem poprzednio, jedna czynnosc mozna zrobic lepiej lub gorzej. Jesli zdejmie sie kamien a potem nie wypoleruje powierzchi po usunietym kamieniu to bedze ona chropowata i bedze stanowic retencje dla nowych osadow. Jesli natomiast zdejmie sie kamien, wypiaskuje pozadnie wypoleruje i jesze polakieruje to retencja dla nowych osadow bedze znacznie mniejsza.
bea - 2007-06-01, 07:07

Dodam że najbardziej się kamień osadza na już obecnym. Czyli zdejmować trzeba. :mrgreen:
Gość - 2007-06-02, 22:55

Ok. To powiedzcie wy mi jak to jest ,ze tyle trąbi ze niektore pasty zawieraja duzo skladnika scierajacego i moga poniszczyc szkliwo... a piaskowanie wg was nie niszczy szkliwa? GDZIE tu logika? piaskarka wali srodkiem w zeba całą parą i JASNE jest ze moze uszkodzic szkliwo... to jest OCZYWISTE. i nie zle wykonany taki zabieg piaskowania moze doprowadzic do mikro-uszkodzen szkliwa a KAZDY taki zabieg. oczywiscie jak pacjent ma bardzo zdrowe mocne szkliwo to szanse sa male na to ze poniszczy mu sie piaskowaniem szkliwo ale u wiekszosci pacjentow ten zabieg nie powinien byc zalecany. takie jest moje zdanie. jestem przeciwnkiem tego zabiegu.
bea - 2007-06-02, 23:04

Jeśli spłuczesz kamień silnym strumieniem wody -powiedzmy przez 5 minut, to czy efekt będzie taki sam jak powolne kapanie tej samej ilości wody na ten sam kamień?
Poza tym prawidłowe szczotkowanie zębów nawet pastą o nieco wyższym wskaźniku ścieralności nie powoduje takich szkód jak uparte poziome szczotkowanie pastą o wskażniku umiarkowanym. A jak założono wyżej- mówimy o prawidłowo wykonanym przez fachowca piaskowaniu.
No chyba że pacjent zupełnie nie myje zębów i ma dużą skłonność do osadzania kamienia- i przychodzi na skaling i piaskowanie powiedzmy co miesiąc.Wtedy może pojawić się nadwrażliwość, ale to przypadek szczególny.

fuji - 2007-06-03, 08:36

Miałem robiony zabieg piaskowania zębów bez polerowania, nastepnie położono fluor. Czy nie było to błędem?
pacjent - 2007-06-04, 07:29

Gość napisał/a:
jestem przeciwnkiem tego zabiegu.

a kim ty jesteś,lekarzem ?
a poza tym ,ktoś miał podać źródło swojej wiedzy....rzucał się bardzo.lekarzom zarzucał niewiedzę, jak czytałem...i nic cisza. widać pieniacz.
czy trąc styropianem na o szybę mozna ją przetrzeć ? nie można. szkliwo,według skali mohsa,stoi prawie na samym czubku twardości. materiały do piaskowania sa tak skonstruowane, że są dużo bardziej miękkie. więc krzywdy nie zrobią.

Gość - 2007-06-04, 10:07

pacjent napisał/a:

czy trąc styropianem na o szybę mozna ją przetrzeć ? nie można. szkliwo,według skali mohsa,stoi prawie na samym czubku twardości. materiały do piaskowania sa tak skonstruowane, że są dużo bardziej miękkie. więc krzywdy nie zrobią.

sprawdzales kiedykolwiek jak wyglada szklo w mikroskopie elektronowym a jak wyglada szkliwo w mikroskopie? to sprawdz!
-szkliwo jest porowate i stad mozliwosc uszkodzenia jesli jest zdeminer.

pacjent - 2007-06-04, 10:36

piszesz głupoty,nie znając się wprowadzasz czytających w błąd. pod mikroskopem wszystko jest porowate i szkło i szkliwo i diament.
są przeciwskazania do piaskowania czyt. podręcznik dla studentów.
a jeśli przeciwskazań nie ma to nie ma mozliwosci uszkodzenia szkliwa / takze podręcznik dla studentów/. czekam z utęsknieniem na żródło tej wiedzy....tylko sensowne a nie cytaty z Faktu. lekarze z tego forum też chyba czekają.

nimfa - 2007-06-04, 10:48

piaskuję zęby i usuwam kamień w regularnych odstępach czasu.zęby mam ok,nic się nie dzieje.
Cytat:
sprawdzales kiedykolwiek jak wyglada szklo w mikroskopie elektronowym a jak wyglada szkliwo w mikroskopie? to sprawdz!
-szkliwo jest porowate i stad mozliwosc uszkodzenia jesli jest zdeminer.

nie chcesz nie piaskuj. i tyle.
a tak szczerze to chetnie dowiem się skąd masz takie informacje,ale któryś z lekarzy prosił o to na poczatku tematu i się nie doczekał. z tego wniosek....że ktos robi z beby cholewę.

nimfa - 2007-06-04, 10:49

miało być " z gęby"
Gość - 2007-06-04, 11:59

nimfa napisał/a:
chetnie dowiem się skąd masz takie informacje,ale któryś z lekarzy prosił o to na poczatku tematu i się nie doczekał. z tego wniosek....że ktos robi z beby cholewę.

nie obrazaj zawczasu.
taka opinie podali mi sami dentysci. jeden starszy a drugi mlody i bardzo nowoczesny.ty jak chcesz to piaskuj. w sumie wielu dentystow jest przeciwnych wybielaniu a tysiace osob wybiela. tak jest ze lekarze roznia sie pogladami i tyle.

nimfa - 2007-06-04, 19:38

Gość napisał/a:
jeden starszy a drugi mlody

no to wszystko jasne

Gość - 2007-06-04, 19:39

tak piszą,bo ich nie stać na piaskarkę
Gość - 2007-06-04, 22:57

Gość napisał/a:
tak piszą,bo ich nie stać na piaskarkę
he he he dobre :lol: mojej kolezance kiedys dentysta powiedzial ze ma za maly ubytek aby go leczyc :shock: pewnie nie miala nic do wypelnienia ubytkow...
Gość - 2007-06-06, 18:18

Anonymous napisał/a:
he he he dobre :lol: mojej kolezance kiedys dentysta powiedzial ze ma za maly ubytek aby go leczyc :shock: pewnie nie miala nic do wypelnienia ubytkow...

ale bzdury piszecie!
z malego ubytku wypada plomba latwo baranie! wiec leczyc go jest ciezko lub nie ma sensu zawczasu.

Gość - 2007-06-06, 18:20

pacjent napisał/a:
piszesz głupoty,nie znając się wprowadzasz czytających w błąd. pod mikroskopem wszystko jest porowate i szkło i szkliwo i diament.
są przeciwskazania do piaskowania czyt. podręcznik dla studentów.
a jeśli przeciwskazań nie ma to nie ma mozliwosci uszkodzenia szkliwa / takze podręcznik dla studentów/. czekam z utęsknieniem na żródło tej wiedzy....tylko sensowne a nie cytaty z Faktu. lekarze z tego forum też chyba czekają.

a podrecznk kiedy byl napisany? buachaha! sto lat temu?
zajrzyj do Medline. tam znajdziesz nowsze informacje na ten temat niz twoj podrecznik akademicki..

Gość - 2007-06-07, 09:22

Ile kosztuje piaskowanie??? Albo cały komplecik - usuwanie kamienia, piaskowanie, polerka i fluor???
mama_basi - 2007-06-08, 21:52

W zależności od ilości kamienia i osadu od 60 do 150 zł czyszczenie(skaling piaskowanie polerowanie) fluor ok 50-80. to taka średnia z gabinetów w Warszawie w których pracuję.

[ Dodano: 2007-06-08, 22:53 ]
samo piaskowanie ok 80 zł

katte1 - 2007-06-12, 20:41

Piaskowania nie można robic czesciej niż raz na pół roku,ponieważ jakbyśmy robili to czesciej to moglibyśmy uszkodzic szkliwo,naważniejsze aby po piaskowaniu zęby były dobrze wypolerowane.... a cena to 150-300zł scaling, piaskowanie w zaleznosci od ilosci złogów...pozdrawiam :grin: