Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - rentgen zęba przed planowaną ciążą?

gucka - 2007-06-21, 22:13
Temat postu: rentgen zęba przed planowaną ciążą?
witajcie, planuje w najblizszym czasie zajśc w ciąże, ostatnimi czasy lecze
zeby, okazało sie ze mam kolejnego do leczenia kanałowego i został rozpoczety,
teraz nie mam juz wyjścia i musze zrobic zdjecie, pamietam ze kiedts gdzies
przeczytałam ze po zdjeciu rtg nie powinno sie od razu zachodzic w ciąze tylko
odczekać jakis czas, dodam ze miesiac temu robiłam zdjecie innego zeba...czy
to prawda czy nie mam sie czym martwic i robic to zdjecie kolejne

Gość - 2007-06-21, 22:32

chyba jakas bzdura z tym odczekiwaniem..
maciej - 2007-06-28, 13:22

do następnego jajeczkowania się czeka po rentgenie
leonidas - 2007-06-28, 14:01

można zrobić do 25 zdjęć Rtg (małych) w roku bez żadnych konsekwencji :!:
Gość - 2007-06-28, 14:25

Ale też nie bez powodu w pracowni rentgenowskiej zakłada się ołowiany fartuszek. Również nie wszystkie aparaty emitują tak małą dawkę promieniowania jak radiowizjograf. Stare urządzenia, które niestety jeszcze się spotyka oczywiście prześwietlają głównie ząbek, ale nieekranowane obudowy rozpraszają promieniowanie w całym pomieszczeniu. Mój znajomy, lekarz ginekolog uważa, że naświetlanie przed zapłodnieniem może być szkodliwe, natomiast w pierwszych tygodniach ciąży malutka dawka promieniowania może działać nawet stymulująco na rozwój płodu.
maciej - 2007-06-28, 14:29

Ten post wyżej to mój.
Słyszałem też, że ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu przy napromienieniu komórki jajowej , która będzie później zapłodniona jest kilkunastokrotnie wyższe,niż w przypadku przyszłych matek palących i stosujących antykoncepcję.

Gość - 2007-06-28, 18:28

Myślę, że lepiej prześwietlić się przed ciążą i pożądnie wyleczyć zęby niż robić to w trakcie ciąży. Poza tym, kobieta rodzi się z komórkami jajowymi i wszystko co ją spotyka w życiu ma na nie wpływ. Dlatego jest to bez znaczenia czy prześwietlamy się rok czy miesiąc przed zajściem w ciążę. Jeżeli promienie rtg wpłyną jakoś na komórkę jajową to skutek tego utrzyma się do końca jej życia. Nie powinno się wykonywać rtg w czasie ciąży szczególnie w początkowym jej okresie bo wtedy płód rozwija się intensywnie, jest dużo podziałów komórkowych, a przez to duże ryzyko błędu w podziale. Jeżeli chodzi o rtg w późniejszym okresie ciąży, to im bliżej końca tym mniej jest ono niebezpieczne dla płodu. W czasach gdy nie było badania usg, brzuch matki był prześwietlany rtg przed porodem w celu określenia położenia płodu. Mimo to dzieci rodziły się zdrowe.
maciej - 2007-06-28, 18:43

Anonymous napisał/a:
W czasach gdy nie było badania usg, brzuch matki był prześwietlany rtg przed porodem w celu określenia położenia płodu. Mimo to dzieci rodziły się zdrowe.

To już wiem dlaczego psują mi się zęby - od prześwietlania przed porodem. Choroba popromienna normalnie... :roll:

filo - 2007-06-28, 18:51

Zęby nie psują się od prześwietlenia. W czasie ciąży zachodzą pewne zmiany hormonalne w organizmie kobiety i to może mieć wpływ na stan dziąseł, a co za tym idzie na zęby. Postaraj się lepiej doczyszczać zęby. Poza tym w czasie ciąży powinno się zdecydowanie unikać prześwietleń ze względu na ryzyko mutacji płodu. RTG jest szkodliwe przede wszystkim dla dziecka.
maciej - 2007-06-28, 19:21

Dosyć długo zastanawiam się nad swoimi zębami - z wierzchu są ładne, bielutkie, w pewnym momencie zaczynają boleć. Po otwarciu okazuje się, że w środku zęba nie ma - próchnica, zgorzel, martwica itp... Czy zarazki próchnicy mogą dostać się do zęba z krwią, poprzez korzeń? Nie mogę sobie tego inaczej wytłumaczyć, skoro z zewnątrz ząb nie ma śladów próchnicy...
Gość - 2007-06-28, 20:35

maciej napisał/a:
Dosyć długo zastanawiam się nad swoimi zębami - z wierzchu są ładne, bielutkie, w pewnym momencie zaczynają boleć. Po otwarciu okazuje się, że w środku zęba nie ma - próchnica, zgorzel, martwica itp... Czy zarazki próchnicy mogą dostać się do zęba z krwią, poprzez korzeń? Nie mogę sobie tego inaczej wytłumaczyć, skoro z zewnątrz ząb nie ma śladów próchnicy...

np mozesz miec szczeline w trzonowcach. wtedy wnetrze sie psuje a na zewnatrz nic nie widac.zreszta tysiac przypadkow tu mozna wymienic ze na zewnatrz zab jest caly ok a wewnatrz tworzy sie prochnica lub zab obumiera nawet bez sladow prochnicy.. nie chce mi sie wymienac wszystkich przypadkow..

bea - 2007-06-28, 20:37

maciej,próchnica nie dostaje się do zęba drogą krwi. Prawdopodobnie masz tendencję do tworzenia się ubytków na niewidocznych powierzchniach-stycznych. Taką próchnicę trudno wykryć zwłaszcza na początku.Czasem jest to możliwe tylko przy pomocy rtg.
Zapobiegać temu można dokładnie nitkując styczne(międzyzębowe) powierzchnie.
Do gucki- zaleca się nie wykonywać rtg u kobiet w 2 połowie cyklu,ale zdjęcia zębowe mają bardzo małą dawkę,poza tym jest fartuch ochronny-nie bój się tylko lecz zeby.
Gość napisał/a:
Myślę, że lepiej prześwietlić się przed ciążą i pożądnie wyleczyć zęby niż robić to w trakcie ciąży.
Zgazam się.
ale w ciąży można i trzeba leczyć zeby jeśli jest taka potrzeba. Należy tylko poinformować lekarza o ciąży żeby zastosował odpowiednie metody- np.unikał rtg właśnie.
Usuwać zeby też można o ile ciąża przebiega bez powikłań, najlepiej między 3 a 6 miesiącem.PZDR

maciej - 2007-06-29, 14:56

bea3 napisał/a:
maciej,próchnica nie dostaje się do zęba drogą krwi. Prawdopodobnie masz tendencję do tworzenia się ubytków na niewidocznych powierzchniach-stycznych. Taką próchnicę trudno wykryć zwłaszcza na początku.Czasem jest to możliwe tylko przy pomocy rtg. Zapobiegać temu można dokładnie nitkując styczne(międzyzębowe) powierzchnie.

Czyli jednak nieodpowiednia higiena jamy ustnej... Może przyczyną są "ciasne zęby" - przylegaja ściśle do siebie i ciężko między nie się dostać.

bea - 2007-06-29, 14:57

Na pewno stłoczenia i inne wady zgryzu utrudniają higienę j ustnej. Dlatego konieczne jest używanie nici dentystycznej, najlepiej z fluorem.