Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - Mleczne zęby nie chcą wypaść!

RobertS - 2004-05-11, 10:06

Witam wszystkich! Mój 12-letni syn ma wciąż mleczne górne jedynki. Na zdjęciu panoramicznym widać zawiązki stałych zębów. Ortodonta powiedział, że można jeszcze poczekać. Wogóle był bardzo tajemniczy, mówił dużo o aparatach korekcyjnych i ich cenach a niewiele o tych zębach. Oświećcie mnie proszę, co wogóle można zrobić w takiej sprawie, jakie są możliwe scenariusze. Z góry dziękuję. RobertS
moskirz - 2004-05-14, 07:15

twój synus ma opóźnione zabkowanie... zastanów się przez chwilkę i przypomnij sobie czy w rodzinie ktoś z was nie miał czegos takiego (genetyka), może młody dużo goraczkował jako maluch, może gdzieś upadł na ząbki, może...., może... czynników późnego wyżynania zebów jest wiele i można tylko zgadywać co jest przyczyną... powinny wyjść same.. w skrajnych przypadkach usuwa się mleczaki , przykleja zamek ortodontyczny do stałego zeba i wyciąga się go systematyczne z kości za pomoca łłuku (odpowiednio dogietymi drutami w aparacie)
RobertS - 2004-05-15, 20:09

Wielkie dzięki przede wszystkim za wiadomość, że coś się da zrobić! Precedensu w rodzinie nie znalazłem, do tego 8-letnia córka ma już stałe jedynki. Natomiast syn wysoką gorączkę czasem miewał. Poza tym mając 4 lata rozciął sobie podbródek silnym uderzeniem od dołu, które mogło się przenieść ze szczęki dolnej na górną, choć nikt wtedy o tym nie pomyślał. Chciałbym jeszcze wiedzieć czy lepiej zacząć działania w tej sprawie od razu, czy poczekać, a jeżeli poczekać, to jaki jest rozsądny termin po którym należy porzucić nadzieję, że zęby wyrosną same. Dziękuję i pozdrawiam. RobertS