Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - Jaki most? na dwóch zębach czy na jednym??

mazrena - 2008-01-10, 20:36
Temat postu: Jaki most? na dwóch zębach czy na jednym??
Witam.
5 grudnia miałam usuniętą górną lewą czwórkę. Byłam u 2 stomatologow, pierwsza Pani dr zaproponowała most, ale nie zawieszony na dwoch zębach tylko na piątce i wsparty o trójkę. Twierdzila, że dentyści nie lubią robić mostka na trójkach (?). Mówiła, że przeleczy kanałowo ta piątke ale nie umartwi zęba tylko wzmocni go. Dzisiaj byłam u drugiego stomatologa i ten zaproponowal, że skoro trójka i piątka są zdrowe to on nie widzi pzreciwskazan aby zalozyc most na dwa zęby. Nie wiem na co sie zdecydowac. Może wybrać sie do trzeciego specjalisty? Pozdrawiam.

madziaa - 2008-01-10, 21:40

A może skoro masz zdrowe 3 i 5 to rozważyć implant w miejscu 4??
mazrena - 2008-01-10, 21:43

Nie stac mnie na implant :sad:
majusska - 2008-01-10, 22:09

mam dokladnie taki most , o jakim piszesz - brak czworki(gora,prawa str) , jest zawieszony na 3 za pomoca "łapki" , sprawuje sie bardzo dobrze, wszystko z nim ok:)
mazrena - 2008-01-10, 22:20

A czy ta Twoja 3 była jakoś wzamcniana czy tylko spiłowana?? Długo już tak masz?
majusska - 2008-01-10, 22:42

nie, nie mam spilowanej 3 ani wzmacnianej, zab jest zdrowy. most ten mam kilka mcy , zdaje sie 4,5..

[ Dodano: 2008-01-10, 22:43 ]
po prostu jest on dowieszony na tej 3 za pomoca takiej łapki

mazrena - 2008-01-11, 19:08

Może jeszcze jakiś lekarz sie wypowie??
Kruszynka - 2008-01-12, 09:53

majusska napisał/a:
mam dokladnie taki most , o jakim piszesz - brak czworki(gora,prawa str) , jest zawieszony na 3 za pomoca "łapki" , sprawuje sie bardzo dobrze, wszystko z nim ok:)

W związku z tą odpowiedzią chciałam zapytać majjuskę: jak taki mostek wygląda, czy widać, że czwórka jest wstawiona, czy raczej jest to niezauważalne (jesli byłaby taka możliwosc, to chetnie zobaczylabym zdjecie). Tez chciałam uzupełnic brak czwórki i dentysta zaproponował mi takie rozwiazanie. Jeszcze chcialam zapytac, czy masz mostek porcelanowy czy pełnoceramiczny, bo nie wiem, które rozwiazanie jest lepsze. Za odpowiedz z góry dziękuje:-)

majusska - 2008-01-12, 10:06

Kruszynko, mam mostek porcelanowy, wyglada bardzo ladnie, nic a nic nie widac,ze to nie moj zab, poprosze o twoj adres mailowy, oczywiscie,ze wysle zdjecia (postaram sie dzisiaj jeszcze lub jutro). Porcelanowy byl po prostu tanszy a u mnie i to decydowalo, tym bardziej,ze mc pozniej robilam drugi most...w ogole robilam bardzo duzo...ale to juz inna historia :smile:
aaa poza tym ja poza ta 4, mam rowniez 5 w moscie, tak wiec most obejmuje 4i5-gora prawa str. zrobie fotke i wysle, zobaczysz:)

mazrena - 2008-01-12, 10:14

A ile placiłaś za ten most na łapce??
Mnie zapropnowano 1300zl za most na wzocnionej 5. 1200 za most na dwoch zebach i 800 za most na jednym zebie. Z tego co mi tlumaczyla pani dr to most na łapce jest rozwiazaniem tymczasowym, ale moze mi sie cos pomylilo(cena w granicy 150zl). Pozdrawiam

Kruszynka - 2008-01-12, 10:53

A most na łapce i most na jednym zębie, to dwie różne rzeczy?? Mi dentysta zaproponował most oparty na piątce i myślalam, że to chodzi właśnie o mostek na łapce ( bo chyba czegoś musi sie "trzymać" od strony trójki??), koszt takiego mostku, to ok 1000zl.

[ Dodano: 2008-01-12, 10:59 ]
Chciałam jeszcze zapytać Majusske ( albo jakiegoś dentystę na forum ), czy mostki porcelanowe - zakładając, że dbam o higienę jamy ustnej - nie ściemnieją, albo nie zżółkną po jakimś czasie. Bo na pewno przy wykonywaniu mają one kolor zbliżony do naturalnego koloru zębów, ale jak jest po jakimś czasie?? Pytam, bo moje wypełnienia zawsze po jakimś czasie robią sie ciemniejsze niż były po założeniu.

majusska - 2008-01-12, 12:27

Kruszynko, mail poszedl do ciebie.

Tak wiec - ja mialam brak 4 oraz 5 wlasciwie ukruszona, z korzeniem, zostala przeleczona kanalowo. Uzupelnione sa wiec dwa zeby - 4 i 5 . W 4 wklad korzeniowo-koronowy, 5 kanalowo zrobiona. Most obejmuje 4 i 5 , zawieszony jest od str 3 wlasnie na lapce - lapka jest na 3-ce.

Kruszynka - 2008-01-12, 12:49

Majusska dziękuje Ci bardzo za odpowiedzi i za maile!!!! Nie rozumiem tylko czy most na łapce i most na jednym zębie, to dwie różne rzeczy?? Czy może być most na "piątce" bez połączenia z "trójką"?? I jeszcze jedno - piszesz o wkładzie koronowo-korzeniowym - czy mi to tez bedzie potrzebne jak nie mam tylko "czwórki"?
majusska - 2008-01-12, 14:26

hmm, no chyba tak, bo na czym maja tego zeba zalozyc:)lapka to sposob mocowania zeba a nie wiem co masz na mysli, bo moze chodzi o most wypelniajacy JEDNA luke? i dlatego piszesz o moscie na jednym zebie?
dobrze, gdyby tu zajrzal jakis stomatolog:-)

[ Dodano: 2008-01-12, 14:27 ]
a most na 5 bez polaczenia z 3 moze byc, bo filarami beda 4 i 6

mazrena - 2008-01-12, 15:27

A nie masz przypadkiem tak, że most trzyma sie na Twojej odbudowanej 5(ona jest spiłowana) i zaczepiony o 3 za pomoca łapki??
Mniej wiecej pasowalo by mi to do tego co mowila moja dentystka ( miałabym spiłowana 5 i most zawieszony na niej i 3 za pomoca łapki wlasnie). Wydaje mi sie ze nie da sie zamontowac zeba tylko za pomoca lapki.

majusska - 2008-01-12, 15:35

no tak, oczywiscie,ze tak:) on musi byc po obu stronach jakos zamocowany! ale czy u mnie jest to 5 czy 6 to hmm szczerze powiem,ze zapomnialam. w kazdym razie dostawione sa 4 i 5 , wydaje mi sie,ze most zawieszony jest na 6 i na 3 wlasnie na tej lapce, o ktorej pisze. kosztowal 1500 zl chyba , ale rowniez nie pamietam dokladnie, mialam w tym czasie robionych wiele roznych zabiegow, stracilam rachube co i jak- tyle bylo do zrobienia :???: :oops:
Kruszynka - 2008-01-12, 18:08

mazrena napisał/a:
A ile placiłaś za ten most na łapce??
Mnie zapropnowano 1300zl za most na wzocnionej 5. 1200 za most na dwoch zebach i 800 za most na jednym zebie. Z tego co mi tlumaczyla pani dr to most na łapce jest rozwiazaniem tymczasowym, ale moze mi sie cos pomylilo(cena w granicy 150zl). Pozdrawiam

Pytałam czy most na jednym zębie to coś innego niż ten z łapką w związku z ta odpowiedzią, bo tutaj mazrena napisała o jakimś moście na wzmocnionej piatce za 1300 i na jednym zębie za 800 - czym to się różni (poza ceną) - tego nie rozumie.

mazrena - 2008-01-12, 20:06

Najwyraźniej most ze wzmocnieniem to co innego niz most na łapce. Z tego co mi powiedziano to most ze wzmocnieniem polega na tym, że 5 zostanie wzmocniona jakims wkladem nastepnie spilowana i na niej zawisnie most wsparty na 3 za pomoca łapki. Z kolei most na jednym zębie to taki który bedzie trzymal sie tylko na jednym spilowanym. Mam nadzieje, że czegos nie pokrecilam. Szkoda, że nie chce sie wypowiedziec zaden stomatolog :cry: bo nie wiem ktora opcja jest lepsza.
Kruszynka - 2008-01-12, 21:27

Mi dziewczynki bardzo pomogłyście, dziękuje :lol: , ale tez chętnie przeczytałabym opinie jakiegoś dentysty, może ktoś sie odezwie :roll:
anna t - 2008-01-12, 21:42

Moim zdaniem wszelkie "łapki" są na dłuższą metę negatywne, bo leżą na zębie i utrudniają higienę.Najczęściej pod taką łapką po pewnym czasie jest próchnica ,którą trudno leczyć bo łapka utrudnia dostęp.Jeśli łapka na zębie to trzeba wykonać w nim wkład koronowy .Uzupełnianie dwóch przedtrzonowców takim mostem też jest ryzykowne bo może doprowadzić do wyważania 3-ki za bardzo obciążonej. Moim zdaniem najlepszy jest most dwubrzeżny czyli 3 i 5- tka filarami lub 3i 6 filarami.Można jeszcze wykonać most gdzie 5 i 6 będą filarami i do tego dowieszona będzie 4.
Kruszynka - 2008-01-12, 21:58

Czyli , jeżeli brakuje mi 4, a trójkę mam zupełnie zdrową, to zaproponowane mi przez dentystę wstawienie mostu jednobrzeznego opartego na 5 jest złym rozwiązaniem?? lepiej jest oszlifować ta zdrowa 3??
mazrena - 2008-01-12, 22:00

bardzo dziekuje Pani dr anna t i pozdrawiam :wink:
anna t - 2008-01-12, 22:33

Kruszynka napisał/a:
Czyli , jeżeli brakuje mi 4, a trójkę mam zupełnie zdrową, to zaproponowane mi przez dentystę wstawienie mostu jednobrzeznego opartego na 5 jest złym rozwiązaniem

Można oszlifować 5 i 6 ,a trójkę oszczędzić.
Przedtrzonowce są zębami z natury słabymi i dowieszanie jednego do drugiego z biegiem czasu staje się niekosmetyczne i doprowadza do wyważania zęba filarowego.Tworzy się dźwignia. Zawsze jeśli już dowieszamy jednostronnie to ząb filarowy musi być zębem silniejszym od dowieszki.

Kruszynka - 2008-01-12, 23:13

Dziękuje za odpowiedź:-)
edyta351 - 2008-02-15, 15:16

Miałam złamaną 4 niestety podczas posiłku ułamała mi się na pół, potem znowu mi coś tam pękło i została tylko wewnętrzna ściana ząbka, poszłam do pani dentystki i pani zaproponowała mi mostek z porcelany... spiłowała mi 2 zdrowe zęby czyli 3 i 5. Jestem zdruzgotana. Nie dajcię piłować sobie zdrowych zębów, lepiej wziaźć kredyt i wstawić sobie implant. Ja żałuje bardzo tej decyzji, nie dość ze wykonanie pracy jest w cholere nieprzyjemne, to potem człowiek czuje coś sztucznego w buzi. Jak bym miała jeszcze raz podjąć decyzje, bym wolała w ogole nie mieć tej czwórki. Poza tym radze żebyscie przepytali nawet 10-ciu stomatologów zanim dacie sobie spiłować zęby. Mineły 2 tyg. od zrobienia tego mostka i nadal czuje się z tym fatalnie.

[ Dodano: 2008-02-15, 15:24 ]
A dodam jeszcze, ze pani stomatolog zapewniała mnie ze efekt bedzie super, rezultat jest taki ze 3 mi odstaje i pozbyłam się 1500zł . No i jeszcze zapewniała mnie ze to mi wzmocni zęby... ciekawe jak coś może się wzmocnic, jeżeli jest opiłowane. A przy ostatniej wizycie jak powiedziałam że 3 za bardzo odstaje to powiedziała że 3 nie mogła mi bardziej społować bo to osłabia zęby ... wiec w końcu mam pytanie. Czy te mostki wzmacniają czy osłabiają zęby? Bo chyba czegoś nie rozumiem:( Każdy mówi co innego.

majusska - 2008-02-15, 15:26

Edyto, ja mam zrobione dwa mosty i zadna z tych prac nie byla jakos specjalnie nieprzyjemna, na implanty nie byloby mnie stac, mosty sa bardzo ladne, po jakichs 2 tyg od wstawienia zupelnie o nich zapomnialam i nie czulam ich- sa jak moje zeby. Wiadomo,ze porcelana, ale sa sliczne, bardzo dobrze wygladaja, zeby mialam rowniez szlifowane pod mosty. Hmm jak widac - zalezy i od pacjenta i od wykonanej pracy.
A moze cos jest nie tak z tymi Twoimi mostami??

edyta351 - 2008-02-15, 21:52

Spodziewałam się innego efektu, bardziej naturalnego, nie wiem może każda praca jest wykonywana indywidualnie no i pacjent ma inne odczucia. Mam dopiero 25 lat, chyba za szybko zdecydowałam się na ten mostek. W sumie nie wiedziałam co mnie czeka, boje się że mostek runie i strace jeszcze te dwa dodatkowe ząbki, ah a zalezy mi zeby czuć się dobrze sama z soba, ale tak nie jest. Wiem że są gorsze rzeczy na świecie, ale każdy przeżywa to na swój sposób. A wracając do tej mojej biednej złamanej 4, czytałam że mostki robi się w przypadku gdy zęba brakuje, a przecież ja zęba miałam. Wiec dalej nic nie rozumiem.

[ Dodano: 2008-02-15, 21:54 ]
A i mam pytanko. Jeśli za kilka lat coś się z tym mostkiem stanie nie daj bóg, to można wykonać nowy ?

Potison - 2008-02-15, 23:42

To zależy czy z pozostałości 4 dało się zrobić koronę. A most wymienić możesz, wiadome.
mazrena - 2008-02-17, 22:05
Temat postu: edyta 351
Ja jutro ide na spiłowanie 3 i 5. szczerze sie wystarszylam po przeczytaniu Twojego posta:( Zaczełam miez watpliwosci. Nie stac mnie na implant( a i on moze sie nie przyjac). Mam nadziej, ze w mim przypadku nie bedzie to tak dramatycznie wygladac. A czy Twoje zeby róznia sie kolorem? Czy bolało spiłowywanie?
majusska - 2008-02-18, 07:53

Rzadko sie zdarza, by zeby roznily sie kolorem, technik dobiera tak kolor, by byl zblizony do naturalnego- w przypadku moich mostow nie ma kompletnie zadnej roznicy, nic nie widac,ze to nie moje zeby. Pilowanie robi sie w znieczuleniu i zupelnie nic nie boli.
marmar1212 - 2008-02-18, 10:36

jest jeszcze jedna sprawa o ktorej tu nikt nie wspomnial i mi sie to zdarzylo, kilka miesiecy po oszlifowaniu miazga w zebie zaczela obumierac,to sie zdarza w zebach oszlifowanych bo sa gleboko "ranione" i zaczal sie u mnie bol nie do zniesienia az wreszcie po chyba 2 latach zrobilem kanalowke tego zeba przez metal,takze nie zakladajcie koron na zywe zeby bo zab moze umrzec po jakims czasie ,od razu robcie kanalowki zebow na ktore beda zalozone korony!
majusska - 2008-02-18, 11:00

to prawda,tak tez u mnie zrobiono...
mamy wybor- albo chodzic bez zebow albo protezka wyjmowana (brr..) albo kasa i implant albo mosty.
albo dbac o zeby..ale jak sie tego nie robilo to za bledy i glupote trzeba czasem wlasnie mostami placic. lepsze to jednak niz bezzebny usmiech..

Sefarek - 2008-02-18, 13:21

Tak słyszałem ze miazga obumiera ale np moja siostra ma mostek już z 10 lat na żywych zębach i nadal są żywe:) wiec chyba zależy od człowieka i zębów. Ja umartwiłem swojego jednego ząbka pod koronę właśnie ale ze była go 1/3 to aż tak mi nie było szkoda:) Pozdrawiam
mazrena - 2008-02-18, 14:24

Jestem już po. Póki co wygląd masakryczny. Nic nie bolało. Ufam mojemu panu dr i mam nadzieje ze zrobi mi porządny most. Jutro załozy mi tymczasowe zeby. Za tydz bede miala new smile:)Pozdrawiam
majusska - 2008-02-18, 14:45

odezwij sie jak juz bedziesz miala most:)ciekawa jestem jak ci sie new smile spodoba :smile:
czyli dzisiaj mialas szlifowanie?

edyta351 - 2008-02-18, 16:38

majusska - tak się składa że ja o zęby dbam, niestety geny - z mojej mamy strony zawsze wszyscy mieli klopoty z zębami, słaba kość. Nie rozumiem jak możesz pisać że to przez własna głupote ludzie je traca. Może niektórzy nie dbają ale nie znaczy że wszyscy.

[ Dodano: 2008-02-18, 17:04 ]
mazrena - nie chiałam cię nastraszyć, każy przezywa to na swój sposób - wiadomo. Ja niestety piłowanie przeżyłam strasznie, moja Pani stomatolog nie ma za grosz delikatności. Fajnie, że masz tymczasowe ząbki, bo mnie moja cudowna pani S. puściła z 3 opiłowanymi zębami do domu, siedziałam tydzien w pokoju nie pokazując się ludziom na oczy. Kiedy założyła mi mostek, nie mogłam zamknąć buzi do konca więc ona zaczeła mi wiercic wiertłem po 3 dolnych zębach, przeciez korony robi się pod dolne zęby a nie odwrotenie. Mazrena - zanim pani zacementuje Twój nowy mostek, upewnij się czy Ci się podoba, jeśli masz jakieś wątpliwości, mów o nich, płacisz i masz prawo mówic co Ci sie nie podoba. Co do koloru ja dopiero w domu zauważyłam że 3 rózni się od pozostałych zębów, a pani stomatolog zapewniała że efekt będzie super, ze to inwestycja, ze zeby mi się wzmocnia bla bla bla, więc moja rada tak idzcie do kliniki gdzie znają się na rzeczy, a nie do partaczy ,którzy obiecuja złote góry, a potem jest tylko zawód. Wiem, że dentysta to nie cudotwórca, i że czasem czegoś lepiej nie da się wykonać, dlatego powinien poinformowac klienta, a nie wciskać kity. mazrena - mam nadzieje ze będziesz zadowolona z efektu, a i zapytaj o gwarancje. Powodzenia i czekam na Twój post o Twoich nowych ząbkach :)

Kruszynka - 2008-02-18, 18:25

edyta351 napisał/a:
Nie rozumiem jak możesz pisać że to przez własna głupote ludzie je traca.

edyta351 napisał/a:
Miałam złamaną 4 niestety podczas posiłku ułamała mi się na pół, potem znowu mi coś tam pękło i została tylko wewnętrzna ściana ząbka

No właśnie napisałaś "potem", a jak długo trwało to "potem" :?: Ja bardzo podobnie straciłam czwórkę: ząb psuł się pod plombą, o czym nie wiedziałam, złamałam go podczas śniadania (plomba wypadła i złamało się trochę zęba), gdybym wtedy poszła do dentysty ząb byłby do uratowania i miałabym go pewno do dziś, ale nie poszłam i po paru dniach połamał się już tak, że nie dało się go uratować :oops: To moje "potem" było niestety za długie i uważam to - jak napisała majusska - za własną głupotę. Teraz już wiem, że każdy dzień jest ważny i nie można odkładać czegoś na potem. Czegoś sie nauczyłam, ale to doświadczenie teraz mnie będzie troszkę kosztowało niestety....

majusska - 2008-02-18, 19:58

Edyta, absolutnie nie do Ciebie tyczylo sie moje zdanie o tych, co o zeby nie dbaja, ja nie napisalam bron Boze o Tobie, tak wiec nie bierz tego personalnie.

Uscislajac..dotyczylo to mnie... , poniewaz przez kilkanascie lat nie chodzilam z powodu mojej ogromnej dentofobii do dentysty, mam troche ponad 30 lat i w tej chwili dwa mosty - przez wlasna glupote, zaniedbania, lekcewazenie, odwlekanie, jestem sama winna tej sytuacji.A tak jak napisala Kruszynka, czasem odwlekanie o kilka dni, tygodni..powoduje niemoznosc uratowania sytuacji, u mnie to bylo kilka lat, wiec nie ma nawet o czym mowic...place za wlasne bledy (gruba kase rowniez..)

A co do historii, ktora opisujesz Edyto , spilowane niezabezpieczone zeby,pilowanie innych, aby wszedl mostek..w koncu niemoznosc zamkniecia buzi..w glowie mi sie to nie miesci! Szczyt wszystkiego, wiec bardzo Ci wspolczuje,ze tak sie potoczylo. Wiem,ile Cie to kosztowalo, ale..zawsze mozna zrobic nowy most Edyto, jesli sytuacja jest tragiczna, moze warto na niego odkladac. Zycze Ci powodzenia i oby juz nigdy wiecej nie spotkal Cie taki lekarz...

Sefarek - 2008-02-18, 21:07

Kurde jak mnie mój dentysta piłował to nic mnie nie bolałobo ( znieczulenie) porostu było to jedynie mało przyjemne :cry:

I tez mi dali tymczasowe ząbki :twisted: które szałowe nie są ale mogę normalnie jeść i wyjść do ludzi:) Również oczekuje na swój new smile:) :lol:

edyta351 - 2008-02-18, 21:20

W tym czasie kiedy czekałam na wizyte u stomatologa, dokładnie tydzień. :) wiec chyba nie przez głupote :)
Sefarek - 2008-02-18, 21:32

Dziwie Ci sie że dałas sie tak wypuścić nie musiałaś chodzić do szkoły? pracy? :razz: Zreszta Samej ze sobą musiało Ci by ciężko patrząc pewnie co minute w lustro :twisted:
edyta351 - 2008-02-18, 22:06

Pamiętam jeszcze rok temu jak bardzo byłam szczęsliwa kiedy moja dentystka powiedziała mi, leczenie skończone. Wszystko miałam wyleczone, co prawda moje ząbki są załatane ale ważne że je leczyłam. Kiedy poszłam do nowej Pani Stomatolog, tej która robiła mi mostek moje zadowolenie runeło, bo jak to stwierdziła jest kupa roboty...nie widzę żebym miała jakąś dziure w zębie. Szkoda mi spiłowanej 3-jeczki najbardziej, bo to był zdrowy ząb i nigdy nawet nie leczony. Nie mogę sobie tego podarować :( Bardzo wspólczuje tym którzy borykają się z takimi problemami jak zęby. majusska - masz racje czas zbierać na nowy mostek i pojść do dentysty który się zna na rzeczy, bo do tej baby już nigdy nie pojdę. Kruszynka - Ty też masz zrobiony mostek ? Czy koronke? Mam pytanie skoro mostek jest zacementowany można go ściagnąć ? majusska - sorki za moja reakcje co do tego: że ludzie mają klopoty z zebami przez własną głupote. jakaś przewrażliwiona jestem.

[ Dodano: 2008-02-18, 22:09 ]
Sefarek - ja nawet pić nie mogłam, o jedzeniu nie wspomne, wyobraź sobie ze osoba mająca 50 kg wagi chudnie przez 1 tydz. 4 kg. Nie wiedziałam na czym polega robienie takich mostków, byłam z tym kompletnie sama, nieświadoma, :cry: :cry: a co do lustra do dziś nie mogę na siebie patrzeć.:(

Kruszynka - 2008-02-18, 22:46

edyta351 napisał/a:
Kruszynka - Ty też masz zrobiony mostek ? Czy koronke?

nie, na razie nie mam - na razie tylko pieniążki odłożone i decyzja, co do mostku podjęta na 100%, a z koronką to jeszcze nie wiem - zobaczę jak wyjdzie mostek :wink:
edyta351 napisał/a:
Nie wiedziałam na czym polega robienie takich mostków, byłam z tym kompletnie sama, nieświadoma

... właśnie dlatego zanim zrobię mostek czy koronkę muszę się jak najwięcej dowiedzieć, żeby wiedzieć przynajmniej jak rozmawiać z dentystą :roll: Wolę tutaj na forum popytać najpierw, żeby później nie było tak jak np.u Ciebie - bo ja też nie wiedziałam nic o jakichś koronkach tymczasowych po oszlifowaniu, o tym jak dobiera się kolor itp. :oops: Teraz już sporo wiem, więc mogę zaczynać :smile:
edyta351 napisał/a:
Mam pytanie skoro mostek jest zacementowany można go ściagnąć ?

można, pytałam o to w temacie: eeeee, metal :/, bo na razie myślę o mostku na podbudowie metalowej, a kiedyś chciałabym go wymienić na pełnoceramiczny :wink:
edyta351 napisał/a:
Szkoda mi spiłowanej 3-jeczki najbardziej

Mój dentysta proponował mi mostek na piątce i tak, jak pisała majusska, połączony z trójką jakąś łapką. Będę miała przynajmniej oszczędzoną trójkę :smile: - inaczej chyba bym nie chciała :sad:
edyta351 napisał/a:
Pamiętam jeszcze rok temu jak bardzo byłam szczęśliwa kiedy moja dentystka powiedziała mi, leczenie skończone

Rok temu?? :shock: :shock: A teraz "jest kupa roboty" - szczerze Ci współczuję, mi tak szybko zęby się nie psują (może w dzieciństwie tak było, ale teraz jest ok).

edyta351 - 2008-02-18, 22:51

Kruszynka - nie wierze tej babie, jakiś czas temu bylam u innej pani stomatolog ktora powiedziala ze mam kilka plab do wymiany, a obecna wciska mi kity bo widzi ze bardzo przejmuje się zebami. Nie mam żadnej dziury. Kasa, i tyle ja obchodzi, po tym co mi zrobila nie wierze co mówi.

[ Dodano: 2008-02-18, 22:56 ]
Wiesz co mi jeszcze ta baba powiedziała? Ze warto zastanowić się nad kolejnymi koronkami ! Sory ale ona chyba oszalała, skoro mam zęby ...może nie rewelacyjne ale mam to po jakiego grzyba robić mostek, to jest ostateczność !!!

majusska - 2008-02-18, 22:59

Edytka, bardzo ci wspolczuje, powiem szczerze,ze gdyby nie pomoc ludzi z forumi i uwagi rowniez lekarzy stad - nie wiem,czy u mnie wygladaloby to tak rozowo..Nie gniewam sie oczywiscie za reakcje, no co ty :wink: , widze,ze przyzywasz teraz ten nieszczesny most...Zbieraj kase na nowy i tyle Edyto, mozna go zdjac i zrobic nowy,pewnie,ze tak!

Ja , kiedy po wielkiej walce z soba sama poszlam do stoma, baba powiedziala mi,ze u mnie juz nic nie da rady zrobic niz tylko proteze wyjmowana...to bylo jakies poltorej roku temu. Mialam zaniedbania straszne, to fakt, nie poszlam po tej wizycie prawie rok do dentysty...Nie zrobilam nic poza usuwaniem kamienia u tamtej baby. Ale juz mialam dosc i sie przemoglam, znalazlam najwspanialsza moja ukochana pania doktor, ktora wyleczyla mnie z dentofobii i ktorej bede wdzieczna do konca zycia naprawde. Dzisiaj mam wszystkie zeby zdrowe, wiele leczonych kanalowo, dwa mostki, zeby wybielone, sliczny, bialy usmiech. Wiem,ze lekko nie bedzie , mam slabe zeby, przyszlosc nie jest pewnie za ciekawa, ale dbam o nie jak moge, chodze na kontrole itd, tak wiec nie poddawaj sie, naprawde jest wiele wspanialych stomatologow, protetykow, na pewno bedziesz miala kolejny sliczny mostek, zobaczysz:)

[ Dodano: 2008-02-18, 23:00 ]
co za babsztyl!! dalsze koronki?? na zdrowe, wlasne zeby?? a powod jaki??

Kruszynka - 2008-02-18, 23:03

Ja na Twoim miejscu zmieniłabym dentystkę, nie chodziłabym do kogoś, kto miałby taki podejśćie :shock: Ja mam teraz dentystę, który mi bardzo odpowiada i właśnie u niego zrobię ten mostek, bo tak do kogoś "przypadkowego" nie poszłabym z taką - jak dla mnie - poważną sprawą :???: A Ty robiłaś u tej dentystki tylko mostek, czy wcześniej już też się u niej leczyłaś?? Bo jeśli tylko ten mostek, to odważna jesteś :shock: Ja jak na razie jestem zadowolona z tego, co zrobił mi mój nowy dentysta, który jak na razie robi wszystko bardzo dokładnie (czego nie mogę powiedzieć o poprzednim :mad: ), więc myślę, że i mostek zrobi ładnie i dokładnie :wink:
edyta351 - 2008-02-18, 23:29

majusska - dziekuję serdecznie za słowa otuchy, których mi bardzo brakowało. Wiesz, ja rozumiem ludzi którzy panicznie boją się dentysty, miałam kolege którego trzeba było uśpić, żeby wyleczyć mu ząbki. Ciesze, że że spotkałaś kogoś kto umie Ci pomóc. Z pewnością zmieniło to Twoje życie na lepsze. Pewnie jesteś szczęśliwa, myśle że jeśli będziesz chodziła na reguralne kontrole wszystko będzie dobrze :) Bardzo Ci tego życze :) .
Co do mojej ex stomatolog, to myślę że ona chyba bardziej skupia się na pieniadzach. Ja również mam leczone żeby kanalowo, jak wspomniałam wcześniej załatane itp. ale po co mostek robic skoro jest ząb. Leczyłam zęby w róznych gabinetach, i prywatnych i panstwowych, ale nigdy mi nikt nie mówił o jakiś koronkach....można powiedzieć że Szukalam dobrego stomatologa. Niestety ten ostatni kompletnie zawalił w najważniejszej dla mnie sprawie.
Niestety ja odwazna nie jeste tylko glupia, bo zmienila mi raz pląbe i tyle. Zależało mi na czasie, bo niebawem wyjeżdzam. Nabajerowała mnie,dała mi nadzieje, że będzie wszystko ok, a ja głupia uwierzyłam, dlatego mi tak ciężko się z tym pogodzić:(

[ Dodano: 2008-02-18, 23:31 ]
Poza tym rady innych idz zrob, wszyscy tylko gadali a koniec koncow zostałam z tym sama.

Sefarek - 2008-02-19, 12:03

Czasem mimo wszelkich starań nie da sie ustrzec od partactwa:P NIESTETY najlepiej w miarę możliwości trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o danym dentyście :) Co do dentofobi nigdy nie miałem takiego czegoś no chyba ze jak byłem młody i chodziłem na kasę chorych eh........do dziś pamiętam zapach palonej kości i brak znieczulenia!!! Dzis kiedy chodzę prywatnie nic mnie nie boli i zawsze człowiek czuje sie lepiej jak coś zrobi dla siebie :) Wkoncu to inwestycja w nas i przyszłość mam nadzieje bez protez: :twisted:
edyta351 - 2008-02-19, 12:16

Niestety, człowiek jest mądry po szkodzie, szkoda że wcześniej nie weszłam na forum. Może wszystko wygladało by tu inaczej. Co do leczenika na kasę chorych, niestety nie zawsze są pieniądze na prywatnego dentyste. Ale masz rację to inwestycja w samych siebie i podstawa to dobry stomatolog. Niestety mi się nie udało.
mazrena - 2008-02-20, 08:52

Majusska - tak, w poniedziałek miałam spilowana 3 i 5. Wykonuje sie to pod znieczuleniem wiec nie bolalo nic. Wyglad okropny. Troche sie martwie, że teraz mam uszkodzone dwa zeby ale trzeba bylo myslec wczesniej, jak jeszcze mozna bylo uratowac ząb i obejsc sie bez mostka. Wiem, że robi sie tez most doczepiany za pomoca łapki. Tu na forum wyczytalam opinie dr ze pod taka łapka zbierają sie bakterie i trudno potem to wyleczyc. Dlatego zdecydowalam sie na spilowanie 3 i 5.
Od wczoraj mam tymczasowe korony. Nawet fajnie to wygląda;) Juz sie ciesze na efekt koncowy;)

Edyta351 - bardzo Ci wspólczuje, że trafiłas na taką partaczke. Pierwsze slysze ze spilowane zęby stana sie mocniejsze... chyba przeciwnie... Trzymaj sie. Skoro da sie wymienic taki most to sytuacja nie jest az tak beznadziejna. Pozdrawiam Was.

W piątek idę na przymiarke. Ciekawa jestem jak to będzie....

majusska - 2008-02-20, 10:48

Mazreno, to juz wkrotce bedziesz miala super smile :grin: Ja mam wlasnie most na lapce, mam slabe zeby , duzo kanalowek, malo zdrowych, moja stomatolog nie chciala mi dlatego pilowac tej 3-ki, bo to jeden z kilku zdrowych zebow..ech zaniedbania, no ale juz nic nie poradze teraz..Odezwij sie jak juz bedziesz miala most :grin:
edyta351 - 2008-02-20, 10:53

Ci dała chociaż tymczasowe ząbki... super. Bo ja nie dostalam i czekałam tydz. w domu. Teraz szukam nowego stomatologa, niestety jest problem, gdzie zadzwonie wszyscy mówia że w marcu można przyjść, a ja 1 marca wyjeżdzam za granice, i jak tu leczyć te zęby.?

[ Dodano: 2008-02-20, 17:08 ]
Dziś idę do nowego stomatologa, jestem pelna nadzieji i wiary że moje klopoty z tymi cholernymi zebami się skończa, proszę trzymać kciuki .

[ Dodano: 2008-02-20, 22:50 ]
Kochani, poszłam dziś z tym moim nieszczęsnym mostkiem do specjalisty (szkoda ze go nie znalazłam wcześniej, własnie pluje sobie w brode), pan doktor mi powiedział, że nawet jak zostaje kozeń wzębie można zęba odbudować i zrobić tek żeby nie ingerowac w sąsiednie zeby. Wiec niepotrzebie miałam spiłowane a tym samym zniszczone dwa zęby. KOles pokazał mi swoje prace, wszystko wyjaśnił a nie tak jak baba która obiecała złote góry.Jestem kompletnie załamana. Ryczec mi się chce. to katastrofa po prostu. Uważajcie u kogo leczycie zęby. Pozdrawiam

Sefarek - 2008-02-24, 13:47

Mazrena I jak efekt?? :)
mazrena - 2008-02-26, 16:34

Witam. W ostatni piątek byłam na przymiarce, cos tam odstawalo i dr zrobił ponowny wycisk. Jutro ide na kolejna przymiarke. Póki co moje tymczasowe ząbki bardzo mi się podobaja wiec mam nadzieje, że efekt koncowy bedzie ok. Pozdrawiam :wink:

A jak Twoj new smile Sefarek??

Sefarek - 2008-02-26, 19:35

Dowiemy sie jutro :roll:
optimal - 2008-02-28, 00:33

mazrena napisał/a:
Pierwsze slysze ze spilowane zęby stana sie mocniejsze... chyba przeciwnie...

Jedno i drugie twierdzenie jest błędne.

mazrena - 2008-02-28, 16:17

dobrze wiedziec :wink:

[ Dodano: 2008-02-28, 16:18 ]
Sefarek nie trzymaj nas dłużej w niepewności tylko uśmiechnij się :grin:

Kruszynka - 2008-02-28, 17:24

mazrena napisał/a:
Sefarek nie trzymaj nas dłużej w niepewności tylko uśmiechnij się

...uśmiechnął się w poście: Koronki pełnoceramiczne na cyrkonie na TAK?? :grin: :grin:

Sefarek, masz naprawdę śliczne koronki - super dobrane zarówno pod względem koloru jak i kształtu :roll: :roll:

mazrena - 2008-02-29, 08:25

Od wczoraj mam nowe zabki. Jestem bardzo zadowolona :lol: . Pozdrawiam.
majusska - 2008-02-29, 09:29

mazreno, moze fotka jakas??? :grin: gratulacje!
mazrena - 2008-02-29, 11:13

Prosze ;

Ja jestem zadowolona :smile:

[ Dodano: 2008-02-29, 11:14 ]
To widok z boku na most.

majusska - 2008-02-29, 11:26

3,4,5 gora to jest most?ladny bardzo :grin: a jedynki sa twoje?
Sefarek - 2008-02-29, 11:42

Pięknie to wyszło:) Gratulacje!!
mazrena - 2008-02-29, 11:45

Dzienks;)
Jedynki sa moje. Wszystko inne jest moje;)
Pozdrawiam Was

Sefarek Twoje zeby sa przepiekne :grin:
Majusska Twoich nie widziałam ale pewnie tez sliczne :grin:

marmar1212 - 2008-02-29, 19:01

Moje koronki na metalu po 4 latach maja sie ok:)