Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - aparat ortodontyczny po 40-tce

zuzia - 2004-07-28, 12:19

ostatnio mój stomatolog namawia mnie na aparat właściwie dwa aparaty ale przyznam się, że troche się waham bo nie znam nikogo w moim wieku kto nosiłby aparat, jak ja dojrzała kobieta bedę wygladała w aparacie przecież aparat to atrybut wieku dziecięcego lub młodzieńczego a nie tak dojrzałego, czy znacie przypadki, że ludzie po 40-tce noszą aparat ortodontyczny i z jakimi reakcjami otoczenia sie spotykają
Jacek - 2004-07-28, 12:27

widziałem pacjenta 60-letniego,ze stałym aparatem,cóż więc znaczy 40 lat...
Dorota - 2004-07-28, 13:03

W USA aparaty w każdym wieku są na porządku dziennym - www.archwired.comJa w grudniu skończę 35 lat, a 16 sierpnia zakładają mi aparat (przedtem wyrywam 2 zęby...). To cudowne, że medycyna idzie naprzód i zawsze jest szansa na poprawę swego wyglądu i samopoczucia. Ja myślę o tym tak - kiedyś zaniedbali to moi rodzice, potem się wstydziłam, potem nie miałam pieniędzy, TERAZ MOGĘ I CHCĘ. Wiek nie ma tu nic do rzeczy. Moja 9-letnia córcia też będzie wymagała leczenia - już to widzę. Będę dla niej przykładem.
zuzia - 2004-07-28, 13:11

to brzmi bardzo optymistycznie, chodź musze przyznać, że ta 60-tka to dość ekstremalny wiek, należy pozazdroscić chęci i odwagi
jovanka - 2004-07-28, 13:21

ta aktorka, która gra Basię w serialu Na Wspólnej (chyba) Grażyna Wolszczak też do niedawna nosiła aparat :)
Hubert - 2004-07-28, 19:42

Po miesiacu od założenia aparatu i obserwacji reakcji społecznych na to zjawisko w wieku lat ledwie 26, zdecydowanie odradzałbym drutowanie po 40-tce.. Poza tym takie leczenie z retencja trwa pewnie z 5 lat, wiec nie widziałbym sensu. W końcu zabki tez sie starzeja.. Wybrałbym protetyczne rozwiazanie w tym wieku. Lepiej przyjrzyj sie temu dentyscie i zobacz czy nosi on aparat;-)? Łatwo jest doradzac drutowanie jak sie tego samemu nie przechodziło..
v i kto r i a - 2004-07-28, 20:18

Do Qwerta! To interesujace, jeśli mogę-czy ten 67 letni pacjent nosi aparat w celu wyprostowania zębów? Pozdrawiam.
Hubert - 2004-07-29, 16:24

No i dlatego warto zastanowic sie nad sensem takiego działania w wieku lat 40. Przeciez leczenie ortodontyczne to swojego rodzaju niewolnictwo (wizyty, bóle, różne ograniczenia np. co do spozywanych posiłków, że o sexie oralnym nie wspomnę;-) a do tego koszta!).. Powiem uczciwie, ze mimo mlodego wieku nie chcialem tego robic, ale u mnie protetyka jest bez tego niemozliwa wiec wyjscia nie mialem..
Hubert - 2004-07-29, 16:29

Aha Qwert.. W jaki sposób sie rozszczelnia szczękę przy leczeniu głębokiego zgryzu??
joanna - 2004-07-30, 17:30

Hubert mozna sie załamac czytając Twoją opinię dla pacjenta po 40-ce. Przede wszystkim od czego sa aparaty przezroczyste lub aparaty invisalign ( zdejmowane, przezroczyste nakładki przeznaczone do leczenia ortodontycznego dorosłych). nie dość, ze można sie wyleczyć, to naprawdę można to zrobić dobrze i mieć dużo radości z ładnych i dobrze ustawionych zębów.
Hubert - 2004-07-30, 19:32

Rwanie zdrowych zębów, seplenienie, boleści co miesiac po zmienaie drutów, chorobliwa wręcz higiena jamy ustnej, kłopoty z jedzeniem na mieście... To tylko niektóre uroki noszenia aparatu. A wszystko to trwa całe lata... W wieku lat 40 dla mnie osobiście byłoby to bezsensowne. W końcu jak sie przezyło tyle czasu z krzywymi zebami, to i tak juz czas wypatrywac na sztuczną szczękę;-)
aparatka - 2004-07-30, 19:40

Hubert-jakie niewolnictwo?! wizyty sa raz w miesiacu, trwaja od 5 do 10 min, zeby bola tylko przez jakies 2-3 dni po wizycie, wlasciwie nie bola, tylko troche trudno gryzc. nie zniechecaj ludzi do noszenia aparatu! Wystarczy spojrzec np. na p. Wolszczak lub p. Gawryluk-tez maja aparaty:) tak wiec, Zuziu nie wahaj sie i zakladaj aparat!!:)))
aparatka - 2004-07-30, 20:01

po 1: nie zawsze trzeba wyrywac zeby, ja nie mialam wyrywanych. zreszta zawsze mozna zdecydowac sie na narkoze:D joke:D po 2: jakie seplenienie? z tego co pamietam, sepleni sie tylko jak ma sie jakis drucik zalozony na podniebieniu,a nie kazdy go ma, wiec nie generalizuj! po 3 jesli komus zalezy na tym, zeby miec ladne zabki to jest w stanie wszytsko zniesc, nawet te jak twierdzisz straszliwe bolesci i mycie zebow po kazdym posilku. poza tym skoro dentysta proponuje zalozenie aparatu w wieku 40 lat to znaczy, ze zeby nie sa w zlym stanie i nie predko wypadna. i nie mow o sztucznej szczece ludziom po 40stce... to naprawde jest bezczelnosc z twojej strony...
Hubert - 2004-07-30, 20:04

Wahaj sie Zuziu, wahaj.. Jak nie ma bezwzglednej potrzeby, to ja bym to sobie darował. To nie jest nic przyjemnego, ani taniego.
di - 2004-07-31, 08:15

Hubert, zaczekaj do czterdziestki i wtedy pogadamy czy warto coś robić w tym wieku czy nie. Życie zaczyna się po czterdziestce :)
0123 - 2004-07-31, 14:30

O widzę, że nasz domorosły geniusz-Hubert zdobył nastepną specjalizację - ortodoncję. Jak tak dalej pójdzie to przyćmi nam gwiazdę towarzysza Siwaka a może nie daj Boże i samego Wielkiego Językoznawcy!
Hubert - 2004-07-31, 20:27

W przeciwieństwie, do wielu osób które sie tu wypowiadają poznaje aparat od strony czysto praktycznej, a nie teoretycznej.. Co zas do mojego rozwoju w medycynie to aparat jest naturalna u mnie konsekwencją po dłutowaniu.. Zatem ciutke o tym wiem:-) Nie wiem jak tam inni, ale ja mam małe opory przed nowymi randkami z tymi drutami. Niestety nie jest to cos co działałoby na moja korzyść.. No i ludzie sie na mnie dziwnie gapią gdy sie usmiecham - to meczące.. Aha i ostatnio w McDonaldzie jakos nie mogłem poszukać nic co mogłbym zjeśc w drodze z pracy do domu. Sami pomyslcie jakie interesujące musi byc szczotkowanie zebów w publicznej toalecie:-( Wolałem zrezygnowac z posiłku.. Wiec jak ktos mi mówi, że aparat w niczym nie przeszkadza, to niech sie mocno w głowe uderzy i oprócz ksiazkowej teorii wezmie pod uwage aspekty praktyczne np.13h na szlaku w górach bez kanapki..
V i kto r i a - 2004-07-31, 22:40

Dziękuję Qwertowi za odpowiedż. Pozdrawiam
di - 2004-08-01, 13:50

Hubert, przesadzasz. Mycie zębów po każdym posiłku to standard - mając 40 lat i parę ubytków już się o tym wie ;) . Nic nie stoi na przeszkodzie by myć zęby również na górskim szlaku, a to co dają do jedzenia u McDonaldsa jest szkodliwe dla zdrowia.
Hubert - 2004-08-01, 19:28

McD czy inna knajpa, to bez różnicy.. Spróbuj cos zjeść w drodze do pracy w jakimkolwiek barku.. Ja niestety mam do pracy jakies 35km korzystam z pkp i nie bardzo mam gdzie jadać, bo toalety publiczne to nie jest db miejsce na higiene zabków. Raczej wzbudziłbym smiech niz zrozumienie majstrując wyciorkiem miedzy zebami;-) ps. a od kiedy to mozna zatrówac parki narodowe pasta do zębów??? Myłas kiedys ząbki na Świnicy np;-)?
qwert - 2004-08-02, 09:41

możesz jeść trzy razy dziennie, rano przed wyjazdem do pracy, potem w pracy i po powrocie do domu za każdym razem umyć zęby. są kraje gdzie je sięraz dziennie. ale skoro musisz koniecznie jeść w pkp i na świnicy no to faktycznie masz problem.
zuzia - 2004-08-02, 12:42

TAK zdecydowałam sie, zakładam aparat i już. ortodonta powiedział, że to potrwa około 1,5 roku troche długo ale szybko minie i bedę miała równiusie ząbeczki po 40-stce :-) ) do Huberta:gdybyśmy zapytali 15-to latki o to czy w wieku 26 lat warto zakładać aparat pewnie odpowiedziałaby podobnie jak ty- W końcu jak sie przezyło tyle czasu z krzywymi zebami.....itd - po tych wszystkich wypowiedziach myslę, że zawsze warto a ci którzy sie wahają niech się już nie wahają :-) ) do zakładania aparatów marsz :-) )
Generosus - 2004-08-02, 19:44

Hubert - czy mógłbyś rozwinąć temat chorobliwej wręcz higieny jamy ustnej ? Bardzo mnie to zainteresowało - co przez to rozumiesz ?
just92 - 2004-08-25, 22:46

Zuziu, jestem w tym samym wieku i tuż przed decyzją o założeniu aparatu :) Czy robisz już coś w tym kierunku? Bardzo byłabym wdzięczna gdybyś mogła podzielić się swoimi doświadczeniami. Przyznam, że jeszcze trochę się waham. No i boję oczywiście ;)
mia - 2004-08-26, 11:45

ja mam 17 lat i 2 wrzesnia zkaladaj mi aparat. najpierw staly na dol i jaksi na podneibienie (nie pamietam nazwy ale okreslony przezortodontke jako nieprzyjemny :/ ) i to na 3 meisiace. a potem drugi staly na gore i tak na 2 lata. po tych komentarzach boje sie jeszcze bardziej:/
jovanka - 2004-08-26, 14:22

eee tam, nie ma się czego bać. To nic strasznego :)
Sceptyk - 2004-08-26, 14:33

A skąd Ty wiesz Jovanka, że nie ma sie czego bac? Przeciez nosisz zupełnie inny aparat niz pisze ta dziewczyna.. Skoro jej sama ortodontka mowi, ze ten jej góryny aparat (domyslam sie ze chodzi i rozszerzenie szczeki) bedzie nieprzyjemny to cos w tym jest..
jovanka - 2004-08-26, 15:27

myślisz, że leczenie aparatem tradycyjnym rózni się czymś od leczenia takim aparatem jak ja mam?? nie wydaje mi się...
jovanka - 2004-08-26, 15:30

w każdym razie ból i dyskomfort są na pewno porównywalne. Nie widzę powodu, by dołować kogokolwiek. Raczej trzeba na duchu podtrzymywać :) Pozdrawiam :)
mokosz - 2004-08-26, 16:21

wszystkie aparaty są upierdliwe, ale da się z nimi żyć. Leczenie różnymi aparatami wygląda podobnie. Stosuje się dźwignie, sprężynki, haczyki i masę innych drobiażdżków. A drut na podniebienie faktycznie za przyjemny nie jest, ale za kilka lat są piękne zęby. Pozdrawiam, mokosz
Pacjent - 2004-08-27, 08:43

Do Jovanki: Ta koleżanka nie bedzie leczona aparatem tradycyjnym (wyjmowanym w domysle, chyba..), ale takim samym jak Ty. niestety będzie miała tez dodatkowe gadżety, których Ty nie masz, wiec sie nie wypowiadaj... Opinia jej ortodontki jest chyba bardziej profesjonalna niz Twoja Moja Droga. I tu nie chodzi o dołowanie, a o psychiczne przygotowanie pacjenta na te tortury..
jovanka - 2004-08-27, 10:16

mówiąc tradycyjny miałam na myśli stały metalowy.
jovanka - 2004-08-27, 10:23

i wcale nie neguję niczyjej opinii. Myślę, ze Wy koniecznie chcecie zdołować i nastraszyć tę dziewczynę jakimiś torturami, a zapewne okaże się że nie taki diabeł straszny. Ale co ja mogę wiedzieć skoro nie mam takiego łuku na podniebieniu?? Mogę się jedynie domyślać, że do przyjemności to nie należy. Od jutra moja siostra będzie miała takie coś i na pewno chętnie sie wypowie :) Pozdrawiam
jovanka - 2004-08-27, 10:37

a abstrahując od tego czy moge mówić o łukach podniebiennych, czy nie mogę ;) a powracając do głównego tematu tego watku (przypomnę, jakby ktoś zapomiał: aparat ortodontyczny po 40-tce ;) to powiem Wam, że dzis poznałam pewna kobietę, włąśnie około 40 stki i ona miała aparat na zębach. Więc do omówionych juz wcześnij przykładów z telewizji doszedł przykład z zycia :) Pozdrawiam
zuzia - 2004-08-31, 14:54

do Just92: robię,robię byłam już u trzech ortodontów i kazdy proponuje inną metodę więc uznałam, że czas na autorytet i pod koniec września idę na konsultację do pani profesor i wtedy zapadnie decyzja jaki aparat. bo o tym ,że będę nosić to już zdecydowałam leczenie ma potrwać około 1,5-2 lat ale co tam szybko zleci. jak patrze na swoje dorosłe dzieci to też mi sie wydaje, że szybko zleciało :-) ) to takie 2 lata to pikuś-pozdrawiam
zuzia - 2004-08-31, 16:15

do ciekawego: do pani prof.Śmiech-Słomkowskiej, znasz moze?
KajaS - 2004-08-31, 17:14

Zuziu masz absolutna rację.Czas jest pojęciem względnym-czego nie mozna powiedzieć o wymarzonym uśmiechu!
Do Huberta-przepraszam ale z pewną taką nieśmiałością zapytam -z której częsci amazońskiej dżungli pochodzisz?:-)

just92 - 2004-08-31, 18:27

Zuzia, wielkie dzięki za odzew. To gratuluję decyzji. Ja się jeszcze trochę waham... We wrześniu konsultacja. Najbardziej przeraża mnie wyrywanie zdrowych zębów! Ilu? Czy Ty już wiesz ile trzeba usunąć? No i u mnie raczej góra i dół. Ale co do czasu to masz świętą rację - pędzi jak oszalały. J
magda350 - 2004-08-31, 23:15

Ja mam 37 lat i też stoję przed decyzją załozenia aparatu.Ja mam z kolei ładne zęby ,ale otwary zgryz.Do tej pory nikt z dentystów nie zauważył niestety....ale mam częste stany zapalne dziąseł dlatego zwrócono na to uwagę.Dzisiaj ortodonta powiedział mi że aparat powinnam nosić 2,5 roku na obu łukach a oprócz tego przez 9 miesięcy jakąś opaskę na głowę z drutami(nie wiem jak to się nazywa ,ale jak zobaczyłam to się przestarszyłam).Cały czas w dalszym ciągu zastanawiam jakie będą konsekwencje tego jeżeli nie zdecyduję się na ten aparat ...Mam spore opory natury psychicznej ,nie wiem nawet czy sama będę potrafiła się zaakceptować
jakal - 2004-09-01, 11:00

Mając kase można zrobić sobie wszystko co ma do zaoferowania medycyna współczesna,jednak warto sie nad tym zastanowić! Czasem lepiej mieć ''skrzywiony zgryz'' niż ''skrzywioną'' psychikę, a czasami ''wyprostowanie zgryzu'' może wyprostować psychikę.Jedno i drugie wymaga zastanowienia, bo podjęciu decyzji i odpowiednim działaniu trzeba będzie ponosić konsekwencje!
KajaS - 2004-09-01, 17:25

Problemy z przyzebiem są bardzo poważnym motywem do podjęcia leczenia ortodontycznego.I niewykluczone decydującym.Ładny uśmiech moze i cieszy ale zachowanie zdrowych zębów we własnych ustach to powaaaażnaaa zaleta.
ewka - 2004-09-03, 09:02

nosze aparat gorny od pol roku i czasami lapie sie na tym, ze seplenie, ale malutko, raczej to takie szeleszczenie dzisiaj zakladam dol, i ponoc sepelnienie zaniknie bo jedne zabki zaczną dązyc do drugich...i zdecydowalam sie na metal, mimo ze jestem przy 30ce...ciąza tez nie jest problemem przy aparacie gdyby ktos mial wahania rowniez tej natury, pomimo dyskomforutu zwiazanego z noszeniem aparatu - polecam...nic tak nie cieszy jak widok ustwaiajacych sie na swoim miejscu zebow ;-0)
agade - 2004-09-03, 10:23

ja mam 32 lata i 2 miesiące temu zdjęłam aparat. założenie go było najlepszą decyzją w moim życiu. pracuję w szkole jako nauczyciel. spotykam się z masą ludzi nikt nic złego mi nigdy nie powiedział i się nie śmiał ZAKłADAJ!!!!!!!!!
Kamila - 2004-10-18, 18:42

Ja myłam na szlaku na Zawrat i Gerlach i jakoś nie miałam z tym problemu, wiec trochę przesadzasz, bo z aparatem da sie normalnie żyć
ania - 2004-10-19, 12:20

Aparat jest suuuper:Dnosze juz 8 miesiecy i przeraza mnie to co napisal Hubert. Jakbym przeczytala taka opinie przed zalozeniem,pewnie bym sie wahala.Ale to co mowi hubert to BZDURA!! Z aparatem nie ma problemu,mozna jesc wszystko,gdzie sie chce i kiedy sie chce, ludzie sie dziwnie nie patrza,chyba ze masz manie przesladowcza (wtedy nalezy udac sie do psychiatry):D mam zalozone 2 lukioe na zeby gorne i dolne i dodatkowy luk na podniebienie ( nie przeszkadza w ogole) mam rowniez zalozony drut dodatkowy na siekacze (podobno sa za dlugie i trzeba cos z tym zrobic).juz nie wspomne ze musialam wyrwaz zdrowiutkie 4 czworki. Zaluje tylko,ze zalozylam aparat estetyczny na gorne zeby (na dole mam metalowy) bo teraz widze o ile lepszy jest metalowy( nie przebarwia sie,jest mocniejszy i latwiej utrzymac higiene).Pozdrowienia pa
Nikola25 - 2004-10-19, 12:31

Hubert, nie łam się tak tym aparatem, kurcze ta polska rzeczywistość i głupie spojrzenia ludzi to jest właśnie to co deprymuje. Daj temu spokoj, co Cie ludzie obchodzą. W Warszawie 50% ludzi ma aparaty i nikt sie na nich nie patrzy, tylko jeszcze zazdrości pięknych zębów. Wiem, że w malych miastach aparat wzbudza zainteresowanie, ludzie pogadają i zapomną za 30 min. Daj spokoj, niech się gapią i juz.szczotkuj zęby nawet w Mc Donalds!;)
moni - 2004-10-20, 16:59

hej.mama 23 lata i od zawsze marzylam o ladnych, prostych zebach, w koncu podjęlam decyzje o aparacie: zakladam dokladnie za tydzien, dwa dni temu musiałam usunac dwie piątki na gorze, to bylo okropne ale co zrobic. innego wyjscia nie bylo. ciesze sie, żę w koncu podjęlam taka decyzje, nie moge sie juz doczekac zalozenia aparatu i efektow, czyli rozsuwajacych sie jedynek, bardzo na to czekam:) pozdr wszystkich
wiola - 2005-04-02, 08:26

Aparat to najwspanialsza rzecz jaka mnie spotkała, nosze od kilku miesiecy i jest znakomicie!! naprawde polecam aparaty w każdym wieku!!
ptr - 2005-11-01, 19:03

Ja przymierzalem sie dosyc dlugo do aparatu. Wiedzialem ze moge i powinienem zalozyc (wada zuchwy) , mimo swoich minionych 40 lat. Krotki search pozawarszawski i udalo mi sie znalezc doktora. Na razie mam dwa ruchome (gora i dol) aparaty w formie uniemozliwiajacej machanie swobodne zuchwa (o to chodzilo podobno) , po 7msc mam miec jakies inne (jakis staly z plytka czy czyms takim - nie wiem dokladnie co ale doktorce wierze). nie jest zle. da sie zyc:) pozdrawiam - Piotr