Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - Pieczenie w jamie ustnej i gardle .

misiek33 - 2008-11-12, 00:47
Temat postu: Pieczenie w jamie ustnej i gardle .
Witam wszystkich jesteście moją ostatnią deską ratunku,

od 9 miesięcy mam następujące objawy w jamie ustnej.

Głównie pieczenie przy przełykaniu, ale też rzadziej pieczenie warg, języka. Objawy nie występują przez całą dobę. Po nocy zazwyczaj jest lepiej i w ciągu dnia nasilają się. Czasami odczuwam jakby kwaśny cierpki smak w jamie ustnej. W ciągu tego okresu zdarzło się że miałem sucho w jamie ustnej.
Rzadko są pojedyńcze dni że nie ma dolegliwości . Stres przeważnie nasila objawy.

Zauważyłem, że dolegliwości przeważnie zanikają w trakcie posiłków i po nich. To spowodowało że zacząłem jeść więcej i przytyłem. Picie piwa też o dziwo łągodzi dolegliwości !!

jeżeli chodzi o wygląd jamy ustnej to wlot do gradła (łuki z języczkiem są silnie przekrwione, na podniebieniu miękkim u wlotu do gardłą widać jakby drobniutką "kaszkę" ) , na języku od czasu do czasu pojawiają się na nim nie wielkie cerwone plamy na których zanikają brodawki (głównie na czubku języka), brodawki te jednak dość szybko odrastają.

Starałem się jak najdokładniej opisać objawy, nie wiem czy komuś uda sie postawić jakąś choć wstępną diagnozę.

Dodam tylko że morfologia ok, wymazy robiłem 3 razy z gardła i 2 razy z jamy ustnej - nic nie wykazały .

Odwiedziłem 3 laryngologów, 1 specjalistę od błon śluzowych i 2 dermatologów i lekarza ogólnego .
Diagnozy różne ... leczenie też ale objawy jak były tak są ,,,,,,,

Dlatego moze ktoś podpowie co moze być przyczyną

Proszę o pomoc, jestem ze Szczecina

dafnis - 2008-11-12, 10:40

a gastroenterolog?może trzeba szukać gdzie indziej?powodzenia!!!
VesT - 2008-11-12, 14:00

a jak wyglada sprawa z paleniem papierosow , ew inne uzywki?
anna t - 2008-11-12, 14:59

Moim zdaniem powodem jest refluks żołądkowo - przełykowy . Kwas solny powoduje pieczenie ,o tym świadczą objawy. Proponuję odwiedzić gastrologa lub gastroenterologa jak zauważyła Dafnis. Gastroskopia pewnie będzie konieczna.
misiek33 - 2008-11-12, 18:20

Witam wszystkich,

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem ,

jeżeli chodzi o używki to nie palę , piję sporo piwa ale dolegliwości pojawiły się po tym jak odstawiłem piwko .....

Jeden z laryngologów u których byłem wskazał ,że to może być refluks ale nie drążyłem tego tematu gdyż pozostałych dwóch nie potwierdziło tego.
Mówili o drożdżycy (specjalista od błon śluzowych nie potwierdziła tego - wskazywała tylko na słabe nawilżanie śliną i stres ), druga laryngolog mówiła o wirusach jakiś tam, i o przewlekłym nieżycie gardła , Krtań niby nie wskazywała na refluks.....
dermatolodzy - wenerolodzy raczej też o grzybicy nie mówili , wiem że wymazy czasem grzybów nie wykazują .

Sam już kurcze nie wiem, jest niby w Szczecinie dobry spec peridontolog, ale w sumie to kobieta peri odontolog w Pamie też wyglądała na kumaka .

Chyba rzeczywiście trzeba pójść do gastrologa ,,,,, chyba że jeszcze coś innego podpowiecie ???

pozdr

marmar1212 - 2008-11-12, 19:32

Dobrze Ci tu piszą, mykaj do gastrologa, mój brat miał identyczne objawy, diagnoza- Refluks , było to 3 lata temu, do dziś jest na lekach. 3maj się
pojzon - 2008-11-13, 13:41

Po co od razu gastroskopia?! Na samą myśl mi się niedobrze robi. Nie lepiej zadziałać empirycznie z omeprazolem bądź innym inhibitorem pompy protonowej? Niech Ci ktoś przepisze. Pozdrawiam!!!
zadowolonazz - 2008-11-13, 17:25

Hmm..a ja powiem tak. Pojzon, gastroskopia jest nie tylko po to, by postawić diagnozę refluksu. Ale także po to, by na przykład sprawdzić czy, nie jest się nosicielem pewnych bakterii.
Spokojnie gastroskopię da się przeżyć. Byłam i miałam ją robioną. Też jestem "szczęśliwcem" z refluksem. I leków non stop się nie bierze, tylko wtedy, gdy objawy są bardzo duże :)
Misiek, Mykaj nawet do lekarza rodzinnego i Powiedz w czym rzecz. Potem ewentualnie do gastrologa i na gastroskopię. Powodzenia i zdrówka życzę ;)

gitara76 - 2008-11-15, 14:14

Witajcie!!!
Właśnie od 2 miesięcy mam podobne objawy z pieczeniem języka. Zaczęło sie od strasznego wyschnięcia w jamie ustnej podczas mycia zębów do tego stopnia, że nie mogłąm przełknąć śliny. Męczyłm się z tym prawie miesiąc. Robiłam morfologię OK, potem laryngolog stwierdziła że to grzybica, brałam nystatynę. smarowalam język syropem FLUCONAZOL i nadal pieczenie języka nie ustapiło. Mam problem z mówieniem bo wtedy piecze mnie jeszcze bardziej. jak ten język obija mię między zębami. Schudłam 6 kg, ponieważ mam problem z jedzeniem czasem mam wrażenie jakby niektóre pokarmy jeszcze bardziej oblepiały mi język i mam wrażenie, że nie mam na nim wystarczającego poślizgu.
Nie wiem już do kogo się udać w tej sprawie i co mi tak naprawdę dolega. Pojawiło się to z chwili na chwilę i nie chce minąć.

anna t - 2008-11-15, 15:48

gitara76 napisał/a:
Zaczęło sie od strasznego wyschnięcia w jamie ustnej podczas mycia zębów

Może jakiś składnik pasty do zębów powoduje u Ciebie taką reakcję.

gitara76 - 2008-11-15, 16:05

Myję już od 2 miesięcy zęby pastą dla dzieci. Sama nie wiem nawet jak mozna to sprawdzić. Przez miesiąc walczyłam z ogólną suchością w jamie ustnej. Teraz jest z tym troche lepiej ale uczucie pieczenia i mrowienia na języku dalej zostało. :cry: Nie wiem co dalej .gdzie sie uda :?: ć
guciomaja34 - 2011-01-31, 22:07

Witam,
jestem ciekawa jak wygląda obecnie problem o jakim tu pisano dwa lata temu.
Jestem w takiej samej sytuacji - nikt nie umie mi pomóc....jestem coraz bardziej podłamana - nie można z tym normalnie funkcjonować,pracować,żyć ,uśmiechać się.......
Każdy lekarz odpycha od siebie kierując do następnego.
Proszę o pomoc.

pacjent1234 - 2011-01-31, 23:09

Na moje oko objawy moglyby odpowiadac, jak ktos juz napisal, chorobie refluksowaj. Wyprobuj IPP 20 lub Bioprazol (dostaniesz w aptece bez recepty, nieszkodliwy) przez kilka dni. Jesli dolegliwosci ustapia, to znasz przyczyne.
guciomaja34 - 2011-02-01, 17:22

OBJAWY CHOROBY REFLUKSOWEJ ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWEJ

Zgaga

Zgaga jest najbardziej charakterystycznym objawem. Występuje u ponad 90% chorych. Jest to uczucie dyskomfortu lub bólu, najczęściej piekącego lub palącego, zlokalizowanego za mostkiem. Zazwyczaj występuje po jedzeniu lub w nocy, budząc chorego ze snu. Trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut i zwykle samoistnie ustępuje. Nasilenie bólu często zmniejsza się po wypiciu wody lub mleka lub zażyciu leków alkalizujących. Zgaga jest spowodowana zarzucaniem kwaśnej zawartości żołądka do przełyku.

Zwracanie

Zwracanie jest uczuciem goryczy lub kwasu w jamie ustnej spowodowanym zarzucaniem treści żołądkowej. Należy odróżniać zarzucanie od wymiotów.

Zaburzenia w połykaniu

Uczucie trudności w połykaniu (dysfagia) jest związane z utrudnieniem przechodzenia połykanego pokarmu przez przełyk. Często jest opisywane jako uczucie ucisku lub „węzła” za mostkiem. Może być spowodowane nieprawidłową perystaltyką przełyku, stanem zapalnym lub zwężeniem przełyku. Zwężenia zdarzają się u około 10% chorych z ciężką i długotrwałą postacią choroby. U chorych z dysfagią lekarz zawsze powinien wykluczyć raka przełyku.

Uczucie bólu za mostkiem przy przełykaniu (odynofagia) jest innym objawem, odczuwanym przez chorych z obecnym zapaleniem przełyku.

Ból w klatce piersiowej.

Może to być ból ostry lub tępy, może promieniować do pleców, barków lub szyi. Jest on prawdopodobnie powodowany przez podrażnienie zakończeń nerwowych przełyku w czasie jego rozciągania lub drażnienia przez kwas żołądkowy. Czasem trudno jest odróżnić ten rodzaj bólu od bólu spowodowanego niedokrwieniem serca u chorych z chorobą niedokrwienną serca.

Krwawienie

Krwawienie z przełyku występuje pod postacią krwistych lub fusowatych (wygląd fusów kawy) wymiotów. Jest rzadkim objawem choroby. Może oznaczać duże nasilenie zapalenia przełyku lub obecność innej choroby, w tym choroby nowotworowej. Objaw ten nigdy nie może być bagatelizowany. Lekarz zawsze powinien ustalić jego przyczynę.

Objawy pozaprzełykowe:

Objawy płucne

Zarzucana do przełyku treść żołądkowa może dostawać się do krtani i oskrzeli. Rezultatem może być astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel i nawracające zapalenia płuc. Objawy płucne są obecne u około 10% dorosłych chorych z chorobą refluksową. Z drugiej strony, około połowa chorych z astmą oskrzelową ma chorobę refluksową. Objawy płucne mogą być spowodowane bezpośrednim dostawaniem się kwasu do drzewa oskrzelowego. Mogą również pojawić się w wyniku odruchowego skurczu oskrzeli spowodowanego przez zarzucanie kwasu do przełyku.

Objawy z jamy ustnej

Objawy obejmują wytwarzanie dużej ilości wodnistej śliny, zapalenie dziąseł oraz uszkodzenie zębów. Ślinotok jest uczuciem dużej ilości śliny, która może być wydzielana w odpowiedzi na obecność kwasu w przełyku. Zapalenie dziąseł i uszkodzenie szkliwa zębów są spowodowane zetknięciem z kwaśną treścią zarzucaną do ust.

Przepraszam,ale nic z tych rzeczy mnie nie dotyczy.....
Mam czerwone piekące plamy na języku - mam bolące podniebienie tuz przy zębach oraz coś w rodzaju zapalenia czerwieni wargowej....
dodam iz jestem uczulona na nikiel(++),posiadam jedną plombę amalgamatową sprzed 30lat oraz jedną koronkę na zębie.....
Nie przyjmuję żadnych leków na stałe - obecnie dawki Vit.B,allergii pozostałych nie wykryto.......
po trzech wymazach z jamy ustnej wyszło Candida albicans. Zakończyłam własnie dwutyg.leczenie Fluconazolem oraz Nystatyną.Ani jeden dzień nie przyniósł minimalnej ulgi. Mojej ciotce wyszła Candida nie ma jednak objawów takich jak moje..
Jestem tez posiadaczką języka mosznowego niestety...

http://www.fotoszok.pl/upload/e1f3f529.jpg
http://www.fotoszok.pl/upload/457f9bdb.jpg
http://www.fotoszok.pl/upload/1baf7fcf.jpg

grisby - 2011-02-03, 13:02

wygląda na BMS - Burning mouth syndrome (zespół pieczenia jamy ustnej, zespół piekących ust))

polecam zapoznać się z tą stroną (klik) o ile język angielski nie jest problemem

nie znam polskich stron tak dobrze opisujących to schorzenie. mam nadzieję że to pomoże rozwiać wątpliwości

euryke1 - 2011-07-03, 18:42
Temat postu: plomby amalgatowe
Witaj !
Jak zobaczyłam Twoje zdjęcia to jakbym widziała siebie. Ja też zmagam się z tą dolegliwością i jak za razie bez lepszych efektów. robiłam już dużo badań i wszystkie jak na razie wyszły dobrze. wymaz z gardła - flora fizjologiczna, ob i morfologia dobre, minerały i witaminy w normie, robiłam też test na chelicobacter ale też ujemny, i chlamydię - ujemny. teraz jestem po usunięciu plomb amalgatowych ( miałam ich aż 3 i to 10 letnie),wg mojego lekarza to też może być przyczyną takich objawów. Jak na razie minął tydzień od usunięcią ostatniej plomby i poprawy brak. Za 2 dni znowu mam wizytę u lekarza i boję się , że rozłoży ręcę i powię mi. że już mu się pomysły kończą co może być przyczyną tych dolegliwości .U periodontologa też już byłam i powiedział, że sluzówka jest nie zmienioną a jak piecze to mam sobie listerinem płukać( konował jeden) przepraszam za wyrażenie ale tak trudno jest znaleźć lekarza który potraktowałby chorobę na poważnie ./jak na razie mam jeszcze w planach sprawdzić poziom rtęci od tych moich nieszczęsnych plomb , może to faktycznie jest to jakiś trop-bo oprócz tego , że piecze mnie język ciągle robią mi się stany zapalne na dziąsłach , co wyleczę jeden to za parę dni pojawia się inny w nowym miejscu- ale przynajmniej to dośc szybko daję się wyleczyć .No i oprócz tego wszystkiego boli mnie też szczęka- takie odnoszę wrażenie jakby mi tam coś pulsowało w środku, zarówno na górze jak i na dole.napisz proszę jak tam Twoje postępy w leczeniu , jestem ciekawa czy udało Ci się rozwiązać tą zagadkę i żyjesz już normalnie, bo uwierz mi ja dokładnie wiem o czym piszesz i jak trudno z tym żyć i starać się normalnie funkcjonować kiedy każde słowo wywołuje ból. Może masz ktoś z was ma dla mnie radę co jeszcze można zbadać i do kogo sie udac aby w końcu wyleczyć to dziwne schorzenie.

Jordan - 2011-07-05, 23:13

ja bym na twoim miejscu sprawdzila to co sugerowane wyzej - czy nie masz jakiejs alergii np pokarmowej - wykluczaj po kolei po jednym skladniku i przez jakis czas nie jedz i obserwuj symptomy, moze zaburzenia hormonalne i ogolnie endokrynologiczne/cukrzycowe/tarczycowe?

czytalam na temat usuwania plomb amalgamatowych ze trzeba je w jakis okreslony sposob usuwac bo jesli sie to nieumiejetnie robi to jakies kawalki rteci od razu do organizmu wchodza.

czy masz jeszcze jakies objawy/symptomy jakiejs choroby/dziwne samopoczucie, etc na pierwszy rzut oka nie zwiazane z niczym dentystycznym? jakiekolwiek ktore nie sa w porzadku?

celiakia/uczulenie na gluten, produkty nabialowe? rozumiem ze drozdzyce wykluczylyscie - ktos juz wczesniej pisal ze cos na to bral; zmiany tego typu moze powodowac tez za duzo cukru w diecie/weglowodanow w roznej postaci nie tylko slodyczy jako takich.

tez slyszalam ze soda oczyszczona pomaga byc moze - nie wiem tylko czy do plukania ust czy do czyszczenia?