Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - most porcelanowy

kangurek773 - 2011-01-23, 21:23
Temat postu: most porcelanowy
witam, jakiś czas temu zrobiłam sobie protezę szkieletową ,ale do tego metalu nie mogę się przyzwyczaić, i mam takie pytanie na dolnej 4 nam koronkę brak 5,6,7, 8 przewleczona kanałowo ,czy ta koronka może posłużyć do mostu aby dokleić resztę czy trzeba zrobić nową (jeśli uda się zdjąć bez zniszczenia ,założona 2 miesiące temu)
kasias. - 2011-01-23, 21:51

Niestety, jeslijest zrobiona korona, a zab ma posluzyc jako filar mostu, to niezaleznie jak dlugo ta korona w j. ustnej sie znajduje, jest do wyrzucenia. Most robi siew jednym "kawalku".
Ale pomijajac przydatnosc korony, w opisanej przez Ciebie sytuacji nie powinien w ogole most byc brany pod uwage. Masz do odbudowania 3 mocne zeby na dwoch slabych, co moze spowodowac utrate 4 i 8. Nawet, jesli wykorzystasz pozostale dolne zeby, to i tak nie bedzie to najlepsze rozwiazanie, a przy okazji uszkodzisz kolejne zeby. W takim przypadku jak Twoj, albo sprobuj przyzwuczaic sie do protezy, albo powinnas pomyslec o implantach.

elisabethka - 2011-01-24, 01:05

kasias. napisał/a:
do odbudowania 3 mocne zeby na dwoch slabych, co moze spowodowac utrate 4 i 8
kasias., nie strasz mnie bo ja mam taki most oparty na ósemce z wkładem k-k i czwórce ale zdrowej. mam go od kilku m-cy. Oszczędzam go nie gryząc po tej stronie zbyt twardych pokarmów. Jak się nie utrzyma to będą implanty. Jak myślisz, ile taki most może wytrzymać?
kasias. - 2011-01-24, 08:43

elisabethka, to co napisalam to teoria poparta praktyka, ale wyjatki sie zdarzaja. Czasami widzimy prace, ktornie powinna wytrzymac roku, a pacjent mowi, ze ma tak od wielu lat. Trzymaj kciuki, zeby kilka lat sie utrzymalo, a w miedzyczasie zbieraj na implanty. Zeby wstawia sie po to, zeby ich uzywac a nie oszczedzac przy jedzeniu, zwlaszcza te zeby, o ktorych mowa. One maja za zadanie rozdrabniac pokarm, a to kawal ciezkiej pracy. Tak wiec uzywaj tej strony smialo,a most potraktuj jako "kupowanie czasu"(troche drogie :mrgreen: ). Zycze powodzenia, most zrobiony wiec z niego korzystaj.
elisabethka - 2011-01-24, 18:41

kasias., dzięki, ja też mam nadzieję, że ta praca wytrzyma. Ja miałam mieć implanty ale zależało mi na czasie więc doktor stwierdził, że zrobimy most a jak "poleci" to będziemy myśleć o implantach :grin: