Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - ból zęba pod mostkiem

waldemarwyzywniak - 2011-08-28, 16:47
Temat postu: ból zęba pod mostkiem
Mam mostek na 4,5,6 lewych górnych zębach. Pomiedzy 5 i 6 jest chyba tzw przetoka(mała kulka jak nacisnę mocno to boli i pojawia się krew i być może coś jeszcze)
Wcześniej ta kula się pojawiała i znikała raczej bez boleśnie.
obecnie jest coraz gorzej. Zaczełem płukać sodą. Skutek taki sobie raczej mizerny.
Czyli mam infekcję w piątce lub szóstce w kanałkach lub przyzębiu?

Czy konieczne jest usuwanie mostu?
Czy można się wwiercić w most od góry -zaleczyć
i ponownie zapląbować tak jak w zębach bez mostu?

Waldek

bea - 2011-08-29, 09:24

waldemarwyzywniak napisał/a:
Czyli mam infekcję w piątce lub szóstce w kanałkach lub przyzębiu?
podstawą jest wykonanie rtg , bez niego nic nie wiadomo.
waldemarwyzywniak napisał/a:
Czy można się wwiercić w most od góry -zaleczyć
mozna ,choć istnieje szansa na odpryśnięcie porcelany przy takim działaniu.
waldemarwyzywniak - 2011-08-29, 16:18

Mam Rtg .
Tylko nie wiem czy będzie odpowiedniej jakości po zrobieniu zdjęcia z zdjęcia.
Patrz załącznik
(proszę o informację jeślijakość jest za słaba.postaram się jeszcze razleiej zrobić zdjęcie_

kasias. - 2011-08-29, 20:16

W Twoim przypadku, obawiam sie, ze stracisz most. Masz duza zmiane wokol korzeni zeba 6, ktora wymaga leczenia kanalowego z bardzo dobrym dostepem do kanalow i most moze byc problemem. Ponad to, przy wlasciwym zacementowaniu mostu, zdjecie go bez przeciecia moze byc niemozliwe bez uszkodzenia(polamania) Twoich zebow.
optimal - 2011-08-29, 22:26

Każde endo , nie tylko trzonowca ze zmianami , wymaga dobrego dostępu , dlatego uważam ,że leczenie przez koronę to rosyjska ruletka.
kasias. - 2011-08-30, 04:41

Dla specjalisty-endodonty leczenie przez korone nie jest rosyjska ruletka. Dla kogos kto ma problemy-moze byc. Nie lubimy leczenia przez korone, bo zaburza odczyt endometru, ale nie jest niemozliwe, zwlaszcza jesli lekarz dysponuje mikroskopem, dzieki czemu ma bardzo dobre pole widzenia. W tym przypadku najwiekszym problemem jest jakosc korony na 6, i jesli zdjecie jest prawidlowo(tzn. pod dobrym katem) zrobione, to niebardzo jest co leczyc. Zab jest wlasciwie do usuniecia.
waldemarwyzywniak - 2011-08-30, 06:10

Dziękuję za odpowiedzi. Wniosły one dużo informacji do mnie
i zmieniły trochę punkt mojego widzenia tematu:
Mój wniosek:
Jeśli ząb 6 jest usunięcia to leczenie go specjalistycznie tak naprawdę nie ma sensu,
Tracę most, usuwam ząb nr6.
Co powinienem zrobić z pozostała luką (4 oszlifowana+ brak 5 i 6)?

CZY WARTO PRÓBOWAĆ LECZYĆ ząb nr 6 na zasadzie rosyjskiej ruletki?

kasias. - 2011-08-30, 07:32

Zdejmij most i pozwol lekarzowi ocenic sytuacje. Leczenie kanalowe przez korone rosyjska ruletka NIE jest, jednak w Twoim przypadku jakosc korony na 6 pozostawia wiele do zyczenia idlatego nie ma sensu probowac leczyc przez korone.
-kura- - 2011-08-30, 07:42

kasias., chyba delikatnie mówiąc przesadzasz , szastając wyrokami i opiniami , nie można napisać że korona jest kiepskiej jakości na podstawie jednego zdjęcia o nie znanym skątowaniu.
kasias. - 2011-08-30, 07:50

Dlatego napisalam wczesniej, ze obraz jest prawidlowy, pod warunkiem, ze kat zdjecia jest porawidlowy, przeczytaj wczesniejszy wpis. A poniewaz uwazam, ze jest to trudny przypadek, uwazam, ze lepiej jest zdjac most i ocenic sytuacje, niz leczyc przez korone, pomimo, ze nie jest to rosyjska ruletka, zwlaszcza w rekach specjalisty.
a tak na marginesie-dlaczego zdjecia o zlym skatowaniu sa uzywane jako zrodlo wiedzy i pomoc diagnostyczna?

-kura- - 2011-08-30, 07:56

wiem czytałam twój post ale było to "drobnym maczkiem" natomiast przekaz że korona jest beee bardzo wyraźny , dlatego uważam że waldemarwyzywniak, może odebrać tylko to że jest żle.
Cytat:
a tak na marginesie-dlaczego zdjecia o zlym skatowaniu sa uzywane jako zrodlo wiedzy i pomoc diagnostyczna?

Bo tu w Polsce nie mamy tak wspaniałych , nieomylnych , perfekcyjnych , nie popełniających nawet najdrobniejszych błędów specjalistów jak Ty :mrgreen:
A tak poważnie to może osoba wykonująca zdjęcie nie mogła go wykonac inaczej ze wzgledu na:
-kształt podniebienia
-odruch wymiotny
-brak odpowiedniego pozycjonera
-brak pozycjonerów bo to zadupie gdzie zdjęcie kosztuje 20zł a nie 50$ i go nie stać na nie
-itp, itd............

bea - 2011-08-30, 08:06

A mnie się obraz na tym zdjęciu nie podoba i chyba zdjęła bym koronę do leczenia w tym przypadku - coś te zmiany zbyt mocno okalają korzenie zęba . Jednak na pewno nie byłabym tak radykalna w poglądach na koronę ,jak Kasias.
waldemarwyzywniak, ilu zebów Ci brakuje ,bo z rtg mi wychodzi że już 2 ,a po ewentualnej stracie - szóstka byłaby trzecim.

-kura- - 2011-08-30, 08:09

mnie sie zdjęcie równiez nie podoba ale jeszcze bardziej szastanie opiniami na podstawie wyrywka informacji :wink:
kasias. - 2011-08-30, 08:41

Sprawdzilam i druczek jest dokladnie taki sam przez caly post. Co do kata zdjecia tez mialam duzo watpliwosci, ale patrzac na pozostale zeby tzn. 7 i 3, wyszlo mi, ze chyba ten kat nie taki nieprawidlowy, stad moje dosc radykalne opinie. Ale, moze rowniez zauwazylas-kura-,ze zaproponowalam zdjecie mostu i ocene sytuacji w j. ustnej. :smile:
artkyc - 2011-08-30, 14:26

a kiedy miales robiony most?,
-kura- - 2011-08-30, 14:28

kasias., z tym drukiem to było w przenośni , chodziło o to że pacjent czyta trochę inaczej niż my. :wink:
waldemarwyzywniak - 2011-08-30, 15:57

Jesień 2008 zamontowany.

Faktycznie mój most zaczyna się od zęba nr3
4,5 nie ma już
6 to obecnie pobolewający i kończący mostek.

Po drugiej stronie mam od 4.