Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - czy to suchy zębodół? - czyja wina?, czyje koszty?

magda - 2004-01-23, 09:12

Witam.W poniedziałek wyrwałam 8-kę, nie było łatwo bo miała 3 korzenie i chociaż obyło się bez cięcia i szycia, to był koszmar mimo znieczulenia.Jest czwartek.Od tamtego czasu jestem na tabletkach przeciwbólowych (co kilka godzin), dziąsło mam spuchnięte ale sie nie zasklepiło, dalej mam dziurę jak zaraz po wyrwaniu (wyrwał zęba,wcisnął mi w dziure gazę i do domu) Płukanie szałwią daje ulge tylko na moment.Ten dentysta przyjmuje dopiero w poniedziałek, a do tego czasu chyba umrę z głodu bo jeść tez nie mogę.Co robić?Czy to moze być such zębodół?czy to moja wina ze tak jest czy to niedopatrzenie dentysty? co rorić dalej? POMOCY!!!
Jacek - 2004-01-23, 10:43

takie objawy czsasami się przytrafiają.tylko co z tym płukaniem,lekarz powinien powiedzieć jak należy postepować po zabiegu.przenosony tampon lub płukanie tego miejsca po zabiegu może spowodować powstanie takich objawów.ja nie czekałbym do poniedziałku,znalażl bym lekarza już.jeśli występuje u Ciebie tylko ból,to można to znieść,ale jeśli dochodzi jeszcze do tego szczękośćisk to nie wiem czy nie trzeba podać antybiotyku.czy jest to czyjaś wina,że masz takie objawy?nie,natomiast ewentualne leczenie objawów przez tego samego lekarza powinno obyć się bez kosztów.
Krzysiek - 2004-01-23, 12:07

Pewien procent extrakcji /szczególnie dolnych usemek/ niestety tak się kończy.I nie szukaj tu winnych-masz po prostu malego pecha.Nie czekaj do poniedzialku .Są specyfiki ,które zalożone do takiego zebodolu daja ulge w cierpieniach.Można to tez naświetlic laserem biostymulacyjnym.
Zbyszek - 2004-01-23, 21:20

Moi pacjenci po usunięciu zęba mają zakaz jedzenia przez 2 godziny, picia gorących płynów i palenia papierosów w dniu palenia. Nie wolno im też po zabiegu płukać żadną szałwią i grzebać w ranie patyczkami z nawiniętą watą. W efekcie rzadko wracają z zapaleniem zębodołu. Ale statystyka jest nieubłagana i raz na jakiś czas zawita do mnie pacjent z tym problemem. Z reguły jest to namiętny palacz albo ma w buzi jeszcze dużo innych zgorzelinowych korzeni (siejących bakteriami) do usunięcia, lub też osoba z problemami układu krzepnięcia krwi. Częściej wikłają się też tzw. trudne ekstrakcje a już szczególnie operacyjne usuwanie dolnych ósemek. Nie jesteś w stanie pomóc sobie sam w domu. Trzeba odwiedzić dentystę, najlepiej tego który usuwał. Już pierwsze płukanie zawartości zębodołu daje ulgę na kilka/kilkanaście godzin. Żeby zaoszczędzić pacjentowi biegania do mnie pokazuję mu w lusterku w jaki sposób płuczę i zalecam kupienie w aptece kilku strzykawek, grubych igieł i zestawu jednorazowych pojemniczków z fizjologicznym roztworem soli. Specjalne tabletki wkładane po płukaniu są pomocne, ale nie najważniejsze. I tak po kilku płukaniach powoli zapominamy o problemie. Jeśli zaś chodzi o winę, to najbardziej winna jest... nieubłagana statystyka:-)))
milena - 2004-01-23, 22:55

Ja nadal nie rozumie dlaczego dentysci nie chca zaszywac rany po wyrwaniu zeba? Mialam usuwana 7, lekarz po ekstrakcji zaszyl i pieknie sie wszystko zagoilo w dodatku o wiele szybciej niz bez szycia.
Zbyszek - 2004-01-24, 00:16

Bo bez szycia też nieźle się goi. Cieszę się, że goiło się u Ciebie bez powikłań, ale badania oparte na grupie n=1 są niewiarygodne. Do zaszycia rany są konkretne wskazania. Nie jest konieczne po każdej ekstrakcji.
kaśka - 2004-03-18, 11:52

ja usunęłam we wtorek szóstkę. Zabieg był bezbolesny, bo genialnie znieczylono mi maszynką dziąsło. Mimo wielkich i kotwicowatych korzeni rwanie trwało nie więcej niż 15 sek. Nikt mi nie szył rany ani nie kazał niczym płukać. Obecnie jest czwartek i mimo, że tą stroną jeszcze nie jem to mogę powiedzieć, że mnie już nic nie boli a rana wygląda coraz lepiej...
Renata - 2004-03-18, 16:04

Widze ze sa dwie teorie - szyc czy nie szyc. Poniewaz stoje przed mozliwa koniecznoscia wyrwania zeba, chcialabym zapytac jaie sa za i przeciw szyciu i nieszyciu. Ostatni raz jak mi wyrywano o zadnym szyciu nikt nic nie mowil. Z gory dziekuje.
Edik - 2004-03-19, 13:20

No niestety mam suchy zębodół. Ból jest nie do zniesienia. Chodzę do dentystki co kilka dni. Płucze mi podchlorynem sodu i wkłada małą, białą kosteczkę i nakłada cosik brązowego, jak sizal, co się potem upłynnia. Pytała czy palę i czy paliłam po ekstrakcji. Palę towarzysko. W dniu ekstrakcji broń Boże, potem i owszem zdarzyło się. Czy temu mogę więc być winna sama, bo zapaliłam? Jestem już po jednej sesji laserowej. Po wyjściu od dentysty, płukaniu i tych zabiegach odczuwam ulgę, ale potem jest trochę gorzej. Ale mam nadzieję, że jestem już bliżej końca cierpień niż dalej od niego :) . A ja myślałam, że winna tego jest amalgamatowa czwórka, a ona owszem miazgi już nie ma, ale nie boli. Pozdrawiam.
Renata - 2004-03-19, 14:09

Ciekawa jestem czy zaszywano ci rane czy nie. I czy to ma jakies znaczenie.
aga - 2004-03-22, 21:26

tylko szyc, zaden smiec sie tam nie dostanie i goi sie lepiej, ja mialam szyte dzieru po wszystkich osemkach i uwazam ze to bylo dobre roziwazanie, choc po kazdej dolnej osemce po pare dni srodkow przeciwbolowych
moskirz - 2004-03-22, 21:47

zębodół po dłutowaniu 8 dolnych jest zazwyczaj zsywany z prostej przyczyny - cięcie.. po normalnej ekstrakcji nie trzeba zszywać.... wystarczy zbliżyć brzegi zębodołu...
Edik - 2004-03-22, 22:32

Renata, nie zszywano mi rany, bo to była piątka, rana nie była wielka. Ale ja nie trzymałam zbyt długo tamponu, bo po prostu mam niekontrolowany odruch wymiotny gdy muszę coś takiego przygryzać. Może więc to to było przyczyną. Znieczulenie jeszcze działało, może skrzep się wypłukał. Nie wiadomo już. Teraz jest już lepiej, ale obrzęk bolesny dość zaszedł aż do siódemki. Biorę antybiotyk i nie boli już rana, tylko ten obrzęk, jak jakby ktoś mi pięścią przyłożył. Ale już bliżej niż dalej.
Renata - 2004-03-22, 22:37

Jak to wlasciwie jest z tym skrzepem? W ktorym momencie ma on sobie wyjsc? A co jezeli rana jest zaszyta? Zostaje pod zaszyciem? Czy ktos madry moglby opisac proces skrzepu i jak najlepiej uniknac suchego zebodolu, bo z tego co sie nasluchalam to watpliwa to przyjemnosc.
Artek - 2004-03-22, 23:18

Skrzep nie ma nigdzie wyjść, ma się zamienić w tkankę.
Michu - 2004-03-29, 15:04

Jak tam Edik z Twoim suchyb zębodołem ile się goiło? bo ja niestety też mam i boli jak zaraza
adam - 2004-04-09, 11:11

Miałem ekstrakcję dolnej ósemki, założone dwa szwy, nie paliłem, nie piłem :-) a i tak się schrzaniło, na piąty dzień myślałem że mi w nocy czaszka pęknie, niestety suchy zębodół - i gdzie tu przyczyna, zwyczajny pech.
Adam - 2004-04-13, 12:02

Długo się nie cieszyłem - szwy się rozeszły... dziura jak po wulkanie... i co teraz?
lea - 2004-09-16, 19:21

proszę o radę. Tydzień temu miałam usuwaną prawą górną 4. Przez cały czas dość mocno bolało. dziś zgłosiłam się z tym do mojego dentysty bo właśnie wrócił z urlopu. powiedział, że to suchy zębodół. Czy to może w jakiś sposób skomplikować planowane w najbliższej przyszłości założenie mostu adhezyjnego na ten ząb? czy spowoduje to jakieś estetyczne niedociągnięcia? Czy grozi to jakimiś poważniejszymi powikłaniami zdrowotnymi?
moskirz - 2004-09-17, 15:36

nie wpłynie w przyszłości na protetykę... masz utrudnione gojenie rany..
Lil - 2004-09-23, 13:33

usuwalysmy zbedne zeby z roznych przyczyn w tym samym miejscu. zarowno ona jak i ja [ja 2] mialysmy te suche paskudztwo. czy wiaze sie to z tym ze lekarze sa niekompetentni w tym przybytku [panstwowym] czy my mamy rodzinnie takiego pecha? ja po ostatnim zabiegu plulam krwia przez 4 godziny [lepiej pluc niz lykac] i od przykladania lodu dostalam zapalenia ucha. ja usuwalam dolne ósemki, zawsze mnie potem szyli.
Iwona - 2004-11-28, 00:40

Ostatnio też miałam usuwaną dolną ósemkę.Samo usuwanie trwało przeszło godzinę. Myślałam, że stomatolog rozerwie mi paszczękę. Teraz mam rany na ustach i policzku, pocharatane dziąsło z suchym zębodołem i cholerny ból. Przestrzegałam wszystkich zaleceń lekarza. Jaka więc jest przyczyna?
? - 2004-11-28, 10:09

Groza - to jak on to robil, ze masz rany na ustach i policzku?!
Dorota - 2004-11-28, 11:38

Ja w piątek miałam wyrwaną 8-kę na górze - nic nie bołało w trakcie ani po. Tylko krew leciała blisko 4 godz. i trochę jeszcze odczuwałam ją później w ciągu dnia. Ale wczoraj już jęzor wkładałam do dziury (tak sam się pchał). A we wtorek wyrywam druga 8-kę i trochę mnie przestraszyły Wasze wypowiedzi. Co to jest suchy zębodół?
kowal - 2004-12-02, 18:02

Miejscowe zapalenie kości - najczęściej objawia się strasznym bólem i występuje po usunięciu zęba z powodu bólu.
Ania - 2004-12-08, 23:40

Witam, miałam usuwaną dolną ósemkę ponad 3 miesiące temu. Usuwana była ona chirurgicznie przez dłutowanie, rosła ona poziomo z zawiniętymi korzeniami do środka hacząc o 7 i była całkowicie zarośnięta dziąsłem. Miałam założone 3 szwy, wszystko się łanie zagoiło opuchlizna zeszła. Jednak w ciągu tych 3 miesięcy miałam nawrót opuchlizny 2 razy obecnie zaczął się 3. Gdy miałam te nawroty mój dentysta (ząb usuwał inny) zapisywał mi antybiotyk, po ich zastosowaniu opuchlizna schodziła. Teraz mam już 3 nawrót wiec zaczyna mnie to niepokoić. Mam pytanie czym może być spowodowana taka sytuacja i co powinnam zrobić? Z góry dziękuję za jakieś sugestie i pozdrawiam.
kamilka - 2005-08-02, 02:24

Jejku dlaczego akurat muszę należeć do szczęśliwców, którzy mająsuchy zębodół...?? :( to jużczwarty dzień kiedy zjadam masę środków przeciwbólowych.... chodzę na jakieś płukania do stomatologa.... naświetlania laserem.... to jakiś koszmar!!! Ciekawa jestem ile to może potrwać....
Tomek Cherczyński - 2005-08-02, 09:30

http://www.dentonet.pl/?s=1&sID=83&a=4&pID=2618 Pozdrawiam - Tomek (DENTOnet.pl)
Agnieszka - 2005-08-18, 18:06

Mialam usuwaną dolną 6-ke i mimo stosowania się do wszelkich zaleceń mojego stomatologa, suchy zębodól mnie nie ominąl. Zaczęlo się niewinnie,ale gdy już żadne środki p/bólowe nie pomagaly udalam się "po pomoc"! W środku nie wyglądalo to najlepiej,gdyż mialam daleko posunięty stan zapalny.Dziś minąl 9-ty dzień leczenia, już nic nie boli,goi się calkiem ladnie, ale plukać trzeba nadal... Nie życzylabym suchego zębodolu nawet najgorszemu wrogowi... Pozdrawiam.
Monia - 2005-08-29, 12:08

Ja też mam usunięty ząb, dolną siódemkę i niestety równiez mam suchy zębodół. Nie wiem zupełnie od czego to mogło się stać. Bardzo boli. Byłam w sobotę na przepłukaniu i niedziela była spokojna, ale dziś jest znów bardzo źle. Jak długo to jeszcze potrwa??? Taki ból mam już od wtorku, gdyż wtedy mi wyrwali tego zęba...jutro minie tydzień a ja przespałam jedną noc i juz naprawdę nie mam siły.CO ROBIĆ???!!!
Agnieszka - 2005-08-30, 08:01

Pozostaje tylko pukać i czekać...aż przejdzie i przestanie boleć :/
Magda88 - 2009-12-01, 22:30

czy suchy zębodół musi objawiać się bólem?

Miałam 6 dni temu wyrwaną dolną 6. Najpierw separacja korzeni, potem jakieś dziwne wyrywanie i łyżeczkowanie syfu po przetoce. Rana głęboka, ale obyło się bez szycia. Postępuje zgodnie z wszystkimi zaleceniami tzn nie pale, nie jadłam nic ciepłego, wyplułam wacik w odpowiednim momencie itp

Nie bolało ani w trakcie ani po, ale jakoś wydaje mi się dziwnie się goi... coś tam w środku jest- koloru brązowo-pomarańczowego, ale nie wiem jak wyglądać powinien skrzep i czy to to, staram się zachować higienę jamy ustnej, ale od wczoraj czuję niemiły zapach z rany, przy czym nic nie boli.

wizytę w zupełnie innym celu(czyszczenie zębów i lakierowanie?) u stomatologa mam dopiero w poniedziałek i podobno do tego czasu powinno być to zagojone.

nie mam czasu podejść do gabinetu aż do poniedziałku stąd moje pytanie- w jakiej fazie gojenia powinna być rana po tygodniu od usunięcia zęba?
poratujcie radą:)

ellach - 2009-12-02, 16:04

Jeśli był "syf" to może być nieprzyjemny zapach i taki kolor w zębodole. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli nie boli i nie ropieje. Zwykle po tygodniu u zdrowych osób jest już widoczne w zębodole "dziąsło", tj rana jest wklęsła, ale koloru różowego. Wg mnie z wizytą poczekać możesz do poniedziałku.
By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu można płukać Dentoseptem lub ssać tabletki z cynkiem.

beata12 - 2010-02-19, 17:54

Witam. Miałam wyrwaną 8- kę i założone szwy (ściągnięte po 7 dniach - chyba za krótko) Po zniknieciu opuchlizny zauważyłam, że mam taki ,,dołek,, i nie wiem czy to nie suchy zębodół. Wchodzi mi tam jedzenie, wyciągam jednak na dnie pozostaje taka szaro mleczna powłoka. Jest ona widoczna w głębi i ciężko ją ,,wyciągnąć,,, poza tym się nie da gdyz jak ją ,,ruszę,, to zaczyna krwawić. W związku z tym ta powłokę zostawiam (nie wiem w zasadzie co to jest) a pozbywam się jedzenia i płuczę buzię dentoseptem. W zasadzie mnie to miejsce nie boli. Nie wiem czy dobrze robię ? Jest już miesiac po wyrwaniu. Wielkośc to może 3mm szerokośc, głębokość 2mm widoczne a dalej to już nie wiem co się dzieje.

Mam pytanie kiedy mniej więcej mi się to zagoi i czy to jest prawidłowe i czy konieczna jest wizyta u lekarza czy mogę zostawić to swojemu biegowi ?

I jeszcze chciałam dodać iz brałam antybiotyk (tydzień chyba) a na zdjęciu szwów miałam kolejny antybiotyk przepisany na 5 dni (gorączka 37). Przeszło.

kaskas - 2010-02-25, 13:51

Miałam kilka razy suchy zębodół ( raz przez 7 miesiecy!) i to zawsze strasznie bolało, więc raczej nie masz tego albo ja taka pechowa jestem...