Forum DENTOnet.pl
Forum dyskusyjne

Dla wszystkich - Ukruszony ząb zrekonstruować kompozytem

Gosc - 2006-08-28, 16:53
Temat postu: Ukruszony ząb zrekonstruować kompozytem
Mam ukruszony niewielki kawałek zęba. Dentysta mi mówi, że można to zrekonstruować kompozytem. Moje pyt. brzmi, czy byłbym zadowolony z efektu takiego zabiegu. Dodam, że ukruszenie jest na górnej jedynce, więc jest dla mnie ważne, żeby nie było widać, że mam tam doklejony kompozyt.

Czy rekonstrukcja za pomocą kompozytu jest całkowicie niewidoczna i czy nie zmienia z czasem koloru (tak jak jest to nieraz przy plombach kompozytowych). Czy odcień jest identyczny z kolorem szkliwa i czy sam nie będę czuł, że mam na zębie coś syntetycznego?

Gość - 2006-08-28, 18:37

Popros o plombe pełnoceramiczną kompozytowa plomba nie jest estetyczna i sie przebarwi ja mam plomby kompozytowe 2 lata niestety musze wymienic bo zmieniły kolor stomatolog powiedział ze zrobi mi plomby pełnoceramiczne czyli ta plomab technicznie wyglada tak ze kładzie sie kilka warstw i dobiera kolor zeba rozjasnia lub przyciemnia podobno efekt jest super jak zrobie zdam relacje :mrgreen:
Gość - 2006-08-28, 19:14

ja mam takie sliczne plomby, nie wiem niestety jakiego rodzju, ale efekt niesamowity...wcale nie widac, ze zabek jest zaplombowany.....porownania mam, bo poprzedni stom <zakleil> mi ubytek klinowy takim gniotem :roll: malinkaa
anna t - 2006-08-28, 20:25

Nie ma wypełnień pełnoceramicznych. Ceramikę wypala się w piecu w wysokiej temperaturze i taka praca w ustach nie byłaby możliwa.Owszem są wypełnienia z niewielką zawartością ceramiki ale podstawą tych wypełnień są kompozyty.Warstwowo zakłada się obecnie wszystkie kompozyty. Obecne kompozyty nie przebarwiają się i są bardzo estetyczne.
Gość - 2006-08-29, 14:37

ja mam kompozyt na dolnej jedynce już ponad 5 lat i kolorystycznie nie różni się od zęba prawie wcale :)
niestety ostatnio zauważyłam, że patrząc z bardzo bliskiej odległości coraz widoczniejsza robi się rysa w miejscu połączenia kompozytu i zęba więc pewnie niedługo coś z tym trzeba będzie zrobić :(

anna t - 2006-08-29, 16:16

Kompozyty powinno wymieniać się co 5 lat , tak przynajmniej zalecają producenci.Czasami wystarczy go "odświeżyć" poprzez zebranie uszkodzonej warstwy zewętrznej i nałożenie nowej.
felczer Fleczer - 2006-09-02, 23:20

Nie ma "plomb" pełnoceramicznych, chyba pomyliłeś z koronami. Może myślałeś o wypełnienach "porcelanowych" czyli krzemowych, ale to juz jest przeżytek. Osobiście polecam wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne
felczer Fleczer - 2006-09-02, 23:22

Nie ma "plomb" pełnoceramicznych, chyba pomyliłeś z koronami. Może myślałeś o wypełnienach "porcelanowych" czyli krzemowych, ale to juz jest przeżytek. Osobiście polecam wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne
pvd24 - 2006-09-05, 09:44

to ja mam takie pytanie

:ukruszyla mi sie wiekszosc zeba ,gorna piatka ,i moja dentystka(doswiadczona itd. nie jakas mloda) zrobila jakis drucik i do tego zeba z tego sztucznego materialu, ale jak sama mowila to atrapa zeba aby usmiech jako tako wygladal ,i niewiem czy dobrze zrobila, w sumie mi to nie przeszkadza ten brak ,ale niemoge niby jesc ta strona, wiec po co mi taki zab, czy dobrze zrobila czy np lepiej bylo isc i wstawic sztuczny zab na sruby czy jak to sie wstawia,

Lenny - 2006-09-07, 15:46

nie wiem czy dobrze zrozumiałem, masz dostawiony ząb czy nie?

Zawsze możesz poprosić o dostawienie zęba na moście z włókna szklanego (ząb odbudowuje się z kompozytu ale na moście) można to zrobić bezpośrednio u lekarza (wytrzyma parę lat - 3-5) albo w laboratorium (oczywiście za pośrendnictewm lekarza) [taka praca jest trwalsza ale i droższa]

Gość - 2006-09-08, 18:02

nie polecam,
Gość - 2006-09-09, 21:43

ja mam odbudowana kompozytem jedynke dolna wyglada super nawet ma takie "falbanki" na krawedziach tak jak zeby sasiednie:) moj dentysta to prawdziwy rzezbiarz:D
Gość - 2006-11-23, 14:59

Tak naprawdę jesli ma się ząb zrobiony dobrym kompozytem (tzw. nanoformułą) to efekt jest rewelacyjny. Do takich kompozytów należy np. Synergy D6. Są one przedewszystkim świetnie polerowalne i trwałe, dzięki czemu trzymają się wiele, wiele lat bez żadnych poprawek.
Gość - 2006-11-23, 15:39

jezeli jest mozliwosc robienia takich koron z kompozytu ktory sie nie przebarwia i jest tak bardzo trwaly to dlaczego lekarze proponuja przede wszystkim korony z porcelany, przeciez sa one na pewno duzo duzo drozsze, ja np. mialam niedawno wykonywane takie korony z porcelany i nie zostalam poinformowana o innej mozliwosci wrecz przeciwnie kompozyt wogole nie wchodzil w gre poniewaz powiedziano mi ze szybko sie przebarwia i jest nietrwaly dltego nie nadaje sie na korony i mosty...
Gość - 2006-11-23, 16:31

anna t napisał/a:
Obecne kompozyty nie przebarwiają się i są bardzo estetyczne.

Nie prawda - moje kompozyty przebarwily sie bardzo szybko. Prawdopodobnie po Eludrilu, ale niekoniecznie.

anna t - 2006-11-24, 18:46

Eludril daje przebarwienia usuwalne czyli można ten osad usunąć.Obecnie też są kompozyty starego typu i te mogą się przebarwiać.Ja miałam na myśli kompozyty nowej generacji a te nieprzebarwiają się.