Problem z wypełnionymi zębami i bezradność stomatologa

Moderator: Moderatorzy

Ewa83
Pacjent

Problem z wypełnionymi zębami i bezradność stomatologa

Postautor: Ewa83 » 23 marca 2010, 02:22

Kilka tygodni temu stomatolog robiła mi 2 wypełnienia. Po kilku dniach odczuwałam ból przy nagryzaniu i także nadwrażliwośc na zimne, ciepłe a nawet na pastę do zębów jak dotknęłam szczoteczką!Uzywam pasty elmex. Zgłosiłam sie ponownie do swej lekarki a ona mi oznajmiła, że wszystko jest w porządku, że nie widzi nic złego i że te 2 ząbki ( górna 5-ka i 6-ka) mogą pobolewac do 2ch tygodni. Nie dawało mi to spokoju więc poszłam z na konsultacje do innego dentysty i powiedział mi , że tam widzi ubytki i że te 2 ząbki wymagają poprawki :( dodam, że leczyłam sie prywatnie ( nie mam zaufania do NFZ ) a mimo to mi spartoliła te ząbki. Co w takiej sytuacji moge zrobić? Iść ponownie do tej lekarki i zażądac poprawek czy olać taka pania "doktor" i "poprawiać" gdzie indziej? Na kasie nie śpie ale skoro ta pani doktor(chirurg szczękowy) nie widzi tam nic złego to nie chce żeby mi te zęby jeszcze bardziej zepsuła i doprowadziła do leczenia kanałowego :( Proszę o jakąs radę...

[ Dodano: 2010-03-23, 02:33 ]
Dokładnie to te ząbki miałam plombowane ponad 2 tyg. temu więc juz raczej nie powinny byc wrazliwe a są... Jestem w kropce bo nie wiem czy ządac wytrwale tych poprawek u tej pani chirurg, która mi leczyła czy zmienić dentystę, ale w takim razie kasa została wyrzucona w błoto. Brak słów

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 23 marca 2010, 03:17

ech...
Ostatnio zmieniony 25 marca 2010, 08:25 przez optimal, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Ewa83
Pacjent

Postautor: Ewa83 » 23 marca 2010, 04:04

Nikt mi nie robił RTG bo to ponoc były małe zmiany próchnicze i nie było takiej potrzeby. To zdanie pani chirurg . Na pewno tego ot tak nie zostawie , jutro zadzwonie do niej i znów poproszę , żeby je obejrzała ponownie i zrobiła rentgen. Wiem, że dysponuje takim sprzętem, ale chyba uzywa go tylko do leczenia kanałowego. Natomiast z tego co powiedział ten drugi dentysta cyt" źle zrobione wypełnienia, widać 2 ubytki" i odesłał mnie spowrotem tam gdzie je leczyłam. Mój bład , że zamiast wypytać co za ubytki to mnie po prostu zamurowało. Pani chirurg nic nie widzi (badała tylko lusterkiem- nie wiem czy fachowo sie to tak nazywa)) Nie wiem komu wierzyć, faktycznie chyba tylko RTG rozwiąze ten problem

Lolka2nite
Pacjent

Postautor: Lolka2nite » 23 marca 2010, 15:48

Cześć Ewa!
Mam dosyc podobną historię do Twojej. Tylko, że o 2 miesiące dłuższą...

W styczniu bylam u dentysty. Bylam przed wyjazdem, a pobolewal mnie gorny prawy luk zebow. No i dentysta stwierdzil ze o tu miedzy gorna 5 i 6 mala prochnica, ktora choc mala moze powodowac bol. No wiec zgodzilam sie na plombe w 5 i 6, niestety to byl moj potworny błąd, wywołany strachem przed tym, ze na 2tygodniowym wyjezdzie dopadnie mnie bol zeba.

Okazalo sie ze caly wyjazd mnie strasznie bolaly te "zrobione" zęby - znacznie badziej niz ten ogolny ból górnego łuku. Mało tego po powrocie bylam u kilku innych dentystow, ktorzy lekko starli powierzchnie tych plomb, ale bol nie ustepowal. Po paru tygodniach inny dentysta, mi rozwiercil zęby wstawil antybiotyk i potem zalozyl nowe plomby twierdzac ze stare byly zle zrobione (nawis i nieszczelnosc). Minely 2 tyg. a bol przy nagryzaniu i kontakcie z zimnym nadal jest. Potem mialam lakierowane te zeby dwukrotnie (czyms na nadwrazliwosc chyba) i bol nadal trwa, czyli już 2,5 miesiąca. Sorry, że Cię straszę, ale tak to u mnie wygląda i sprawa nie jest zakończona... Męczę się już tyle czasu i dentysta nie wie co mi dolega. Sugeruje leczenie kanałowe, ale do diabła w tych zębach była tylko niewielka próchnica! Znacznie większą miałam na 7ce i po jej zrobieniu (przez innego dentyste) żadnego bólu nie ma. Więc szlag mnie juz trafia, że ten pierwszy dentysta zniszczył mi zęby. Jestem rozgoryczona i nie wiem co mam zrobić...

Poszłam wobec tego do tego denstysty co mi zniszczył zęby no i on twierdzi, że to nic takiego, zwykła nadwrażliwość (rzekomo za dużo kanalików w zębinie) i że wystarczy założyć glasjonomer i potem się założy plombę i luz. No ale ja juz taką kretynką nie jestem i nie zgodzę się na kolejną robotę tego dentysty. Gdy opisałam otrzymaną radę dentyście, który mi aktualnie próbuje pomóc to stwierdził, że glasjonomer tu nic nie pomoże i że teraz w ostateczności tlenek cynku i na to plombe (na stałe).

Właśnie stoję przed decyzją co tu robić. Uszkodzone zęby możliwe, że trochę mniej mnie bolą, więc nie spieszę się z decyzją, choć sytuacja z bolącymi zębami jest dla mnie trudna.

Ogólnie rzecz jeszcze ujmując wizyty u kilku innych dentystów spowodowane były jeszcze innymi problemami związanymi z noszonym przeze mnie 2 lata temu aparatem stałym orto, ale to już temat na inną historię.

Pozdrawiam! Napisz Ewo co sądzisz, ale lepiej przygotuj się na dłuższą zębową przeprawę. Życzę Ci jak i sobie, żebyśmy nie musiały "leczyć" kanałowo tych zębów... Ja wydałam już 500zł na te 2 zęby.

Ps. Z Twojego nicku wynika, że jesteśmy w podobnym wieku :)
Ostatnio zmieniony 25 marca 2010, 04:09 przez Lolka2nite, łącznie zmieniany 2 razy.

choinka84
Pacjent

Postautor: choinka84 » 23 marca 2010, 19:02

Witam, mam pytanie do Ciebie Lolka,
Lolka2nite pisze:Ogólnie rzecz jeszcze ujmując wizyty u kilku innych dentystów spowodowane były jeszcze innymi problemami związanymi z noszonym przeze mnie 2 lata temu aparatem stałym orto, ale to już temat na inną historię.

Możesz napisać jakie to problemy, założyłam tydzień temu aparat na górny łuk i może mogłabym się przed czymś ustrzec..?
Pozdrawiam

Ewa83
Pacjent

Postautor: Ewa83 » 23 marca 2010, 22:04

Witaj Lolka! Widzę, że mamy podobne problemy. Ja po dzisiejszym telefonie do "pani chirurg" straciłam tyle nerwów, że szkoda słów. Otóż zadzwoniłam do niej z prośbą o zrobienie zdjęcia rtg bo nadal mnie ćmią i są wrażliwe przy zimnym, gorącym a nawet myciu i płukaniu płynem. Szanowna pani doktor nazwała mnie histeryczką i ze nie ma potrzeby robienia zdjęcia gdyż to były malutkie ubytki i zostały należycie wyplełnione a ja mam nadwrażliwość. Szlag mnie trafił wiec jej wygarnęłam przez tel. że inny stomatolog ma odmienne zdanie i należy to sprawdzić i że odesłal mnie do niej do poprawki. Oznajmiłam tez , że w takim razie pożegnam sie u niej z dalszym leczeniem)miałam zamiar u tej naciagaczki wstawiac porcelanowy mostek). Jej zachowanie i poziom przeszło wszelkie oczekiwania- okazała sie zwykła chamka , mówiąc ze przyszedl pacjent, po prostu rzuciła słuchawką! Teraz będe musiała poprawiac te 2 zabki u innego dentysty, ale zapytam też czy mogłby wystawic mi zaświadczenie , że owa pani doktor spartaczyła je, wówczas zażadam zwrotu kasy (choćby połowy), bo juz NIGDY WIĘCEJ nie siąde u niej na fotelu!Nie chce juz nic u niej poprawiać! Dziś tez dowiedziałam sie, że ja nie pierwsza i zapewne nie ostatnia z reklamacją u tego babsztyla. Zatem czas najwyższy dla niej przejśc na emeryture i dac szanse młodym lekarzom, bo z takim podejściem do pacjentów to nie wróże nic pozytywnego a tylko popsutą reputację na "stare lata". Wybaczcie chaotyczne pisanie ale nerwy nadal mnie trzymają po tym jak mnie potraktowała

Awatar użytkownika
moskirz
Lekarz Stomatolog

Postautor: moskirz » 24 marca 2010, 00:16

Ewa83 pisze:odczuwałam ból przy nagryzaniu

za wysokie wypełnienie?

Ewa83 pisze:także nadwrażliwośc na zimne

nieszczelnośćl. ubytek przydziąsłowy ?

Ewa83 pisze: mogą pobolewac do 2ch tygodni.

bardziej ćmienie i tkliwość - ustępujące

Lolka2nite pisze:wstawil antybiotyk

do zeba? eeeeeeeeeeeeeeee :roll:

z tymi bólami to jest tak.. zakłądam,ze każda z was zna anatomie zęba więc przejdę od razu na wyższy poziom

głebokość ubytku nie ustala się, jak to laicy myślą, na podstawie rozległości ubytku lecz na podstawie głębokości ( stosunku dna ubytku do komory z nerwami).. u każdego pacjenta jest to inna głebokość.. im młodszy pacjent tym większa komora a co za tym idzie to co u jednego paca jest czymś małym u innego bedzie to próchnica głeboka.. komora z wiekiem zanika...

wiercąc w zębie używamy wody.. dlaczego? chodzi o chłodzenie zeba.. potrzyjcie dłoń o dłoń.. co czujecie? ciepło? ot i właśnie.. my mamy kątnicę , która ma kilkadziesiąt tysięcy obrotó na minutę.. więc i temperatura może być znacznie wyższa...

to czy ząb bedzie bolał po robieniu zeba nie do końca jest zależne od stomatologa.. wystarczy,ze ubytek ( próchnica) jest głeboko i podchodzi pod komorę i już mamy zapelenie zeba.. często takie zapalenia sa bezobjawowe ale wystarczy dodać katalizator ( temperaturę podczas wiercenia) i już przyspieszamy zapalenie , które i tak rozwinęło się tyle że w późniejszym czasie...

czyli

wszystko zalezy od głebokości ubytku i kondycji miazgi zeba...

i, tu ukłon do kolegów/koleżanek, od naszych umiejętności opracowania ubytku i szczelnego założenia wypełnienia...

ewa83 - nie jesteśmy ci w stanie w 100% odpowiedzieć co jest powodem twojego bólu bez rtg..

lolka - ja bym tam nie chciała mieć ZnO2 pod plombą... nie bedzie szczelności w wypełnieniu... przemyślcie tlenek cynku na okres3 - 6 m-cy.. i o ile to nie zapalenie nieodwracalne tlenek poradzić sobie.. nie jest to jednak wypełnienie ostateczne więc po wykruszeniu / wytarciu się caryosan-u pojawi się wrażliwośc na ciepło-zimno... poza tym też powinnysmy zobaczyć rtg tych zebów.. moze to już temat endodontyczny (kanałowy) a nie walka z wiatrakami :roll:
Żaden mężczyzna niczego by nie wymyślił, gdyby nie wymagania kobiet

Ewa83
Pacjent

Postautor: Ewa83 » 24 marca 2010, 02:46

Dziękuje za odp. Zrobie ten rentgen u tego stomatologa, który stwierdzil ubytki i wtedy pójde do niej z tym zdjęciem i udowodnie. Poza tym to jak mnie potraktowala to juz szczyt wszystkiego. Moze i dla niej jestem histeryczka ale skoro skladam reklamacje to powinna zrobic to rtg .Widac sama wie ze ma cos na sumieniu, bo gdyby byla pewna ze wszystko jest w porzadku to nie zachowalaby sie w taki sposob. Kobieta grubo po 50-tce a zachowanie jak u nie zrównowazonej psychicznie nastolatki. Nie wiem jak mozna rzucac sluchawka , co za brak kultury i profesjonalizmu...Dzis dopiero sie dowiedzialam, ze wiecej miala takich przypadkow. Ciekawe czy tamtych pacjentow tez wyzwala od histeryczek/histeryków i tak traktowala. Popelnilam wielki blad godzac sie na leczenie u niej. Dokoncze u kogos mlodego, sympatycznego, zrównowazonego emocjonalnie i kompetentnego. Czeka mnie poprawka tych ząbków plus mostek porcelanowy.Gruba kasa ale cóz- zdrowie i usmiech najwazniejsze.

Lolka2nite
Pacjent

Postautor: Lolka2nite » 24 marca 2010, 08:12

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc :)

Załączam zdjęcie zrobione po zrobieniu wypełnień w 5 i 6, czyli na zdjęciu górne środkowe zęby. Widać tam zaplombowane 5tkę i 6tkę od powierzchni żującej oraz między tymi zębami. Próchnica miała być mała i tylko między zębami, ale dentysta bez powiadomienia mnie rozwiercił również sporą część powierzchni żującej obu zębów. Rozumiem, że na potrzeby zrobienia dziury między zębami trzeba rozwiercić też fragment żującej powierzchni, ale czy aż tak dużo?

Plomby w 5-6 zrobione:
[zdjecie usunelam, dziekuje za opinie]
Bardzo proszę o opinię.

Ja przyznam szczerze, że być może jestem histeryczką i jeśli z niemal zdrowych zębów będę mieć dwa martwe zęby (kanałówka) to jestem przerażona i rozgoryczona, bo przed założeniem aparatu stałego w wieku 23 lat (teraz mam 27) miałam tylko powierzchowne plomby w 2 siódemkach. Może dla innych kanałówka to mała sprawa, ale mnie ona przerasta... zwłaszcza, że po kanałowym zęby też mogą boleć... a potem sinieją, kruszą się i wypadają... więc moje wieloletnie starania o ładny uśmiech pójdą do kosza... :(

moskirz pisze:do zeba? eeeeeeeeeeeeeeee

No tak, antybiotyk i fleczer na kilka dni. Potem zrobienie na nowo plomb.

moskirz pisze:wiercąc w zębie używamy wody.. dlaczego?

Pierwszy lekarz zapewnił mnie, że zęby były dobrze chłodzone bo używał dużo wody. Natomiast "mój" lekarz (do którego wcześniej też chodziłam i cała rodzina) twierdzi, że prawdopodobnie nawet nie trzeba było używać znieczulenia i np. małą dziurę w innej 6tce zrobił mi zupełnie bez znieczulenia - niskoobrotowym wiertłem.

moskirz pisze:i już mamy zapelenie zeba

A co to jest dokładnie zapalenie zęba (miazgi zęba?)? Bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia, myślałam, że chodzi tylko o bakteryjne zapalenie - może dlatego mój dentysta wstawił mi antybiotyk na wszelki wypadek?

moskirz pisze:lolka - ja bym tam nie chciała mieć ZnO2 pod plombą... nie bedzie szczelności w wypełnieniu... przemyślcie tlenek cynku na okres3 - 6 m-cy..

Tu muszę sie dopytac, bo cos pamietam, ze lekarz najpierw mowil ze na 3 miesiace, ale potem powiedzial, ze z ZnO moze byc problem z zalozeniem na to plomby, ale ze wie jak to dobrze zrobic i nie bedzie problemu, i potem powiedzial chyba, ze na stale... Dziękuję za zwrócenie na to uwagi, bo jeśli to faktycznie nie ma być na stałe to może to dobry pomysł.

Aktualnie niestety pobolewają mnie te zęby samoistnie, nie jakoś mocno, lekko, bo gdy się czyms zajmę to zapominam, ale jednak. Więc może ten ból jest "z nerwów i strachu". A być może ma to coś wspólnego z tym, że musze nosić wyjmowany aparat w celu utrzymania efektu ortodontycznego, który rozpycha mi zęby co noc. Na zimno mnie boli, a na słodkie nie. No i boli jeszcze innym mocniejszym bólem gdy mocniej przygryzę odpowiednim fragmentem zębów (bruzdą). Na opukiwanie zęby nie bolą i ból nie jest pulsujący. Aha i boli mnie też gdy wsadzę nitkę między te zęby.

----------------------------------
Ewa, pierwszy lekarz, który mi prawdopodobnie "załatwił" zęby jest bardzo młody, a lekarz leczący aktualnie może koło 50. Obaj są bardzo mili, a raczej cierpliwi, tłumaczą wszystko i nie traktują mnie jak debila, choć domyślam się, że jestem dla nich "kolejną histeryczką" ;). Jednak mają oni odmienne zdania, ale pierwszemu i tak już nie zaufam. To co o mnie myślą jest drugorzędną sprawą, najważniejszy jest dla mnie pomyślny efekt w ratowaniu moich zębów. Choć wiem jakie to musi być dla Ciebie stresujące - nie dość, że cierpisz to jeszcze musisz się kłócić :(. Ja jednak poszłam do pierwszego (młodego, ale w nowoczesnej klinice) żeby się TYLKO poradzić w sprawie ozonowania. I jakoś przy okazji mnie zmanipulował, że zgodziłam się od razu na plomby w 5-6. Mój błąd no i to że miałam wyjechać. Także niekoniecznie młody wiek jest plusem :)
A mój aktualny lekarz, choć bardzo cierpliwy, widzę, że ma mnie już dosyć, bo już drugi raz mówił, że muszę mieć do niego zaufanie i nie będzie mnie leczył jak ja latam do innych lekarzy. W sumie racja. Ale wg mnie może i jest naprawdę bardzo dobrym lekarzem, ale ma fatalne tzw. bedside manner (czyli sposób przekazywania informacji pacjentowi, zwłaszcza złych, patrz niżej).

----------------------------------
choinka84 pisze:Możesz napisać jakie to problemy, założyłam tydzień temu aparat na górny łuk i może mogłabym się przed czymś ustrzec..?

Bezpośrednio po zdjęciu aparatu bolały mnie zęby na zimno i słodkie i teraz po 2 latach okazuje się, że wszystkie trzonowce, niektóre przedtrzonowce i kły mam zniszczone - mocno zdemineralizowane (czyli już próchnica) na powierzchniach gdzie były zamki orto. Mój lekarz dentysta po podaniu tej informacji tak mnie ZSZOKOWAŁ, że zdecydowałam się szukać ratunku i potwierdzenia u innych lekarzy... i jak widać kiepsko skończyłam :(((( Mało tego każdy dentysta ma inne zdanie, jedni mówią, że to przebarwienia, jedni, że tylko kamień. Więc jestem w szoku, że mogą być aż tak różne diagnozy!
A ortodonta do którego nadal chodzę na kontrole kompletnie zbagatelizował, gdy mówiłam, że mnie bolą (były nadwrażliwe) zęby przez 1,5 roku (czyli na 3 wizytach co pół roku).
Tak więc mycie zębów i nawet stosowanie dodatkowego fluoru w żelu niewiele dały, zęby po leczeniu ortodontycznym zostały zniszczone. Gdybym wiedziała, że taki będzie efekt nie zdecydowałabym się na prostowanie. Ale Twoje zęby mogą być inne, silniejsze i być może Ciebie nie spotka taki horror jak mnie. Bądź dobrej myśli!
Ostatnio zmieniony 25 marca 2010, 03:26 przez Lolka2nite, łącznie zmieniany 1 raz.

choinka84
Pacjent

Postautor: choinka84 » 24 marca 2010, 08:38

Lolka2nite, dziękuję za odpowiedź i strasznie współczuje takich "przejść" z ząbkami. Zwłaszcza, że zakłada się aparat po to by je wyprostować i naprawić wadę zgryzu a tu coś takiego.
Lolka2nite pisze:Mało tego każdy dentysta ma inne zdanie, jedni mówią, że to przebarwienia, jedni, że tylko kamień. Więc jestem w szoku, że mogą być aż tak różne diagnozy!
i komu tu wierzyć...?! eh..
Ja już kupiłam fluor żel elmexu i oczywiście regularnie myję, ale ciekawe czy i mnie jakieś przykre kwestie nie spotkają...no ale nie ma co się martwić na zapas. Trzymam kciuki za pomyślne rozwiązania problemów. pozdrawiam :smile:

dorozka
Lekarz Stomatolog

Postautor: dorozka » 24 marca 2010, 21:24

bardzo rzadko po zdjęciu aparatu zęby są do leczenia jeśli przez cały czas trwania lecz.orto była prawidłowa higiena jamy ustnej tzn zębow.Noszenie aparatu wymaga zwiększonej higienizacji używania specjalnych szczoteczek past i płynów.Z tego co piszesz tyle ubytków nie zrobiło się bez przyczyny.

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 24 marca 2010, 21:39

Lolka2nite, a możesz powtórzyć to zdjęcie? , wydaje mi się, że widzę ubytek w górnej czwórce, dla należałoby to potwierdzić
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 24 marca 2010, 22:04

ach...
Ostatnio zmieniony 25 marca 2010, 08:26 przez optimal, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
niuniek
Lekarz Stomatolog

Postautor: niuniek » 24 marca 2010, 22:46

optimal pisze:A mnie się nie wydaje- ja go zwyczajnie widzę i na mesialnej w 46 tyż

ja też widzę te ubytki: czwórka górna, szóstka dolna
Zamiast zazdrościć, uczmy się od lepszych.

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 24 marca 2010, 23:06

No i ma dziewczyna 4 do kanałówki, konsylium potwierdziło.
A tamte 6 i 5 zostaw w spokoju, boli Cię cały czas czwórka.
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

Wróć do „Dla wszystkich”