Leczenie kanałowe - 6 wątpliwości

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pacjent

Leczenie kanałowe - 6 wątpliwości

Postautor: » 21 maja 2016, 02:18

Jestem w trakcie leczenia kanałowego, z którym od samego początku mam trochę pod górkę.
Będę wdzięczna za pomoc w wyjaśnieniu następujących kwestii:

1) Czy to normalne, że mimo podania znieczulenia podczas pierwszej wizyty czułam bardzo dotkliwy ból? Zapytałam dentystkę, ale udzieliła wymijającej odpowiedzi. W związku z czym nabrałam podejrzeń, że może nie odczekała wystarczająco.

2) Czy założona plomba tymczasowa nie powinna być tak uformowana, aby nie stukała w ząb po przeciwnej stronie? Przy zakładaniu drugiej tymczasowej byłam już czujna, pierwsza jednak została mi założona „na oko” - po zamknięciu ust wydawała się ok, jednak podczas jedzenia (mimo że przeciwną stroną) okazała się zbyt wystająca. Na szczęście bardzo szybko starła się do nieirytującej wypukłości, ale czy taka kolejność rzeczy jest w porządku?

3) Staram się stosować do zaleceń dentystki, raz jednak zagapiłam się i z przyzwyczajenia przygryzłam kęs leczonym zębem. W efekcie poczułam silny ból i jakby wciśnięcie się czegoś w kanał, poza tym tego samego dnia kilka razu odczułam jakby pulsowanie w nim. Czy to normalne, że materiał tymczasowy jest tak miękki?

4) Czy w przypadku, gdy leczenie kanałowe trwa kilka tygodni naprawdę trzeba jeść tylko przeciwną stroną? Wydaje mi się to zbyt obciążające dla żuchwy i szczęki, mimo że nie jem dużo ani zbyt często.

5) Ząb po leczeniu kanałowym może zmienić kolor, to wiem. Ale czy zmiana koloru części zęba w trakcie leczenia nie jest niepokojąca? Czy możliwe jest, że faktycznie plomba podczas opisanej w p.3 sytuacji przesunęła się w głąb i spowodowała jakieś uszkodzenie?

6) Czy wykonanie RTG po zakończeniu leczenia kanałowego jest standardową procedurą? Zależy mi na nim, aby choć na koniec nie mieć wątpliwości, że wszystko jest ok. Na co powinnam zwrócić uwagę, oglądając zdjęcie? Kiedy można być spokojnym, że leczenie zakończono naprawdę profesjonalnie?

Awatar użytkownika
wozik87
Lekarz Stomatolog

Postautor: wozik87 » 21 maja 2016, 13:21

Nie ufasz swojemu dentyście to polecam go zmienić.

Awatar użytkownika
Pacjent

Postautor: » 22 maja 2016, 15:51

Swojemu stomatologowi ufam. Wątpliwości mam co do profesjonalizmu dentystki, która pod jego nieobecność aktualnie go zastępuje. To młoda osoba, zapewne dopiero nabiera doświadczenia - byle nie moim kosztem. Traf chciał, że potrzeba leczenia kanałowego zaistniała w czasie, gdy jako jedyna była dyspozycyjna i kontynuuje dopóki nie wróci mój stomatolog. Mogłabym ewentualnie tymczasowo zmienić klinikę, lecz wolę zapytać tutaj zamiast robić zamieszanie i komplikować sobie życie (być może niepotrzebnie, dlatego starałam się dokładnie opisać wszystko, co budzi moje wątpliwości).

Za dobrą radę dziękuję, w innych okolicznościach zapewne uznałabym ją za najbardziej zasadną. Teraz poproszę o ustosunkowanie się do punktów 1-6.

Awatar użytkownika
Anonimka
Pacjent

Postautor: Anonimka » 04 czerwca 2016, 12:11

Hej!
Nie jestem dentystką, więc moje radu potraktuj czysto subiektywnie.
1)Tak, ja też czułam dotkliwy ból, pomimo podania znieczulenia, zwłaszcza im bardziej stomatolog zagłębiał się w kanał. Przy zębach martwych nie czuć prawie nic, lecz gdy miazga jest jeszcze żywa to boli dosyć.
2) Raczej nie, dentysta powinien to odpowiednio dopasować.
3) Mnie również ząb bolał bardzo mocno przy nagryzaniu, kiedy był w trakcie leczenia kanałowego. Jeżeli ząb nie jest dokładnie oczyszczony to tak może się dziać, ale powinno przejść po zakończeniu leczenia.
4) Jeżeli, aż tak bardzo dokucza Ci ból, że nie jesteś w stanie jeść tą stroną, to jednak radzę udać się do dentysty. Mnie żaden nigdy nie instruował w ten sposób, że muszę unikać nagryzania, jednak wiadomo, że wtedy się go podrażnia. Staraj się przez ten okres spożywać jak najbardziej miękkie, ciekłe potrawy.
5) Może już być martwy, lepiej zgłoś się z tym do dentysty.
6) Najlepsze jest trójwymiarowe zdjęcie.

Awatar użytkownika
Pacjent

Postautor: » 20 czerwca 2016, 15:44

Do:
BiAnKa
Lekarz Stomatolog

Ja z kolei nie chciałabym trafić na taką stomatolog, jak Ty. Swoich pacjentów też nie wysłuchujesz uważnie, za to chętnie wyśmiewasz? Też nie szanujesz ich naturalnej potrzeby dmuchania na zimne ani prawa do tego, by być doinformowanym w kwestiach okołomedycznych, tylko nazywasz ich przewrażliwionymi? Brawo. Ja nie życzę sobie tak protekcjonalnego i prześmiewczego tonu. To jest forum specjalistyczne - jeśli nie umiesz stanąć na wysokości zadania, daj lepiej spokój.

Mój ząb został już zaleczony, więc właściwie mogłabym nie kontynuować tematu. Zrobię to jednak, bo może komuś z forumowiczów da do myślenia i przyda się w jakiś sposób.

Kiedyś przechodziłam już leczenie kanałowe, jednak wszystko odbyło się bez bólu, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Stąd moje wątpliwości. Jak dałam znać wcześniej, oczywiście na bieżąco kierowałam pytania do młodej dentystki. Więcej pytań nasunęło mi się między jedną wizytą a następną, więc skorzystałam z okazji, aby móc się jak najlepiej przygotować do kolejnej rozmowy, dlatego zapytałam tutaj. Nie doczekałam się na czas, toteż wskazówek szukałam także w innych miejscach. Znalazłam.

Uważam, że takie poszukiwania jak najbardziej mają sens. Mój lekarz prowadzący (i zarazem właściciel kliniki) był nieobecny do odwołania. Młoda dentystka dopiero zaczyna swoją drogę zawodową, rozumiem więc, że może mieć problem z przyznawaniem się do niedociągnięć. Tym bardziej, że dostała pracę w klinice renomowanej i w takim kraju (mieszkam za granicą), gdzie pracownicy są bardzo na cenzurowanym, a w dodatku trafiła jej się wprawdzie cierpliwa i uprzejma, niemniej wymagająca pacjentka z obcego kraju. Mogłabym odbić sobie na niej swoje niezadowolenie, bo dosłownie za każdym razem coś było nie tak (łącznie z wypadnięciem plomby tymczasowej zaledwie kilkanaście minut po) - ale nie chciałam. Widziałam, że bardzo się stara, tylko chyba stres ją zjada. Czego na początku ewidentnie nie kontrolowała, ponieważ nad uchem wzdychała mi dramatycznie i szeptała kierowane do siebie samej teksty w stylu: "ojej", "o matko jedyna" itp. (zapewniam, że takie warunki bynajmniej nie wpływają kojąco na pacjenta, starałam się to jednak obrócić w żart, aby nie potęgować jej zdenerwowania). Zdecydowałam nie prosić o innego lekarza, ponieważ musiałabym w pewnym sensie poskarżyć się na nią. Wolałam każdorazowo dać jej szansę na naprawienie niedociągnięć - do których z czasem sama zaczęła się przyznawać. Dowiedziawszy się w sieci co i jak, po prostu wyraźnie (i grzecznie) dałam do zrozumienia, że stałam się na tyle świadomą pacjentką, że wymijające odpowiedzi na moje wątpliwości już nie przejdą. Myślę, że była to dobra lekcja dla nas obu. Lekcja zakończona sukcesem, ponieważ ostatecznie wszystko zostało ukończone jak należy.

Tak więc, szanowni państwo stomatolodzy, zanim odfajkujecie sobie kolejnego forumowicza, zastanówcie się, czy jest fair z góry zakładać, że jest be i trzeba go zjechać, tudzież zlekceważyć. I że "biedny" jest nie pacjent, ale Wasi koledzy po fachu.

Ze swojej strony temat zamykam.

PS

Do:
Anonimka
Pacjent

Dziękuję Ci za poświęcony czas. Przeczytałam wprawdzie już po wszystkim, lecz bardzo doceniam Twoją życzliwość. Pozdrawiam serdecznie.

Wróć do „Dla wszystkich”