Komplikacje podczas leczenia kanałowego

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anonimka
Pacjent

Komplikacje podczas leczenia kanałowego

Postautor: Anonimka » 27 września 2016, 16:58

Witam,

Mniej więcej rok temu zaczął się mój dziwny problem z dolną szóstką (ząb numer 36).
Żeby jednak przedstawić istotę tegoż problemu muszę zarysować krótką historię przejść zęba.
Około 8 lat temu na spory ubytek zostało założone amalgamatowe wypełnienie. Po tychże właśnie 8 latach zaczęłam odczuwać dziwaczne dolegliwości ze strony tego zęba - silną nadwrażliwość na zimno , ciepło. Po jakimś jednak czasie owa nadwrażliwość zaczęła być odczuwana nieustannie, tzn. ząb boli cały czas, jak gdyby był ciągle wystawiony na działanie jakiegoś bodźca. Czuję ten dziwny, kłująco - dmuchający ból w nocy, w dzień, dosłownie nonstop. W maju zgłosiłam stomatologowi swoje odczucia w związku z tą sytuacją, stwierdził, że stara plomba jest nieszczelna i ząb boli pewnie przez to. Pod plombą była próchnica, poprzedni dentysta nieprawidłowo oczyścił ubytek. Zostało założone kompozytowe wypełnienie. Miałam szczerą nadzieję, że to pomoże i owa dziwna nieustająca nadwrażliwość w końcu przejdzie. Niestety minęły cztery miesiące, ciągle jest to samo. W końcu zdecydowałam, że udam się ponownie do dentysty.
Opowiedziałam lekarzowi dokładnie o tym jak odczuwam ten ból, stwierdził, że prawdopodobnie doszło do przewlekłego zapalenia miazgi (ostre zostało wykluczone - ząb nie pulsuje, nie boli bardziej w nocy, na RTG nic nie widać, itp.)
Po długim zastanowieniu zdecydowałam się na leczenie endodontyczne....
Ząb został znieczulony - lekarz z trudem odnalazł jeden cieniutki kanał, który w dodatku zaczął krwawić i boleć (czy to znaczy, że doszło do perforacji?) Potem jednak osuszył go i wypełnił. Niestety pozostałych kanałów nie mógł odnaleźć - uwierzcie mi, szukał tych kanalików około godziny, dłubał, wiercił, sprawdzał, ale .. nic. Stwierdził, że są bardzo głęboko ukryte i niesamowicie cienkie, powiedział, że nigdy wcześniej nie spotkał się z takim przypadkiem. Założono mi cement, teraz mam czekać - sprawdzić czy będzie lepiej, ale gdyby nadal mnie bolało to kontynuacja tego leczenia może okazać się niemożliwa - co mam robić?
Minęło 9 godzin od zabiegu - ząb rozbolał jak gdyby był ranny, mam nadzieję, że to tylko nadwrażliwość pozabiegowa, która przejdzie. Ponadto ciągle odczuwam ten dziwny, dmuchający nerwoból, pewnie dodatkowe kanały czają się w środku..

Awatar użytkownika
wozik87
Lekarz Stomatolog

Re: Komplikacje podczas leczenia kanałowego

Postautor: wozik87 » 28 września 2016, 13:34

Umów się do dobrego endodonty na leczenie pod mikroskopem.

izabela19
Lekarz Stomatolog

Postautor: izabela19 » 28 września 2016, 14:25

To nie nadwrażliwość,tylko miazga w pozostałych kanałach daje o sobie znać.Często kanały są b.wąskie,wręcz szczelinowate,ale w szóstkach dolnych zawsze są przynajmniej 3.I wszystkie muszą być przeleczone,żeby ząb nie bolał

Awatar użytkownika
Anonimka
Pacjent

Postautor: Anonimka » 28 września 2016, 21:39

Dentysta, który przeprowadzał zabieg stwierdził, że nawet najlepszy sprzęt czy mikroskop nie dałby sobie rady z tym zębem. A nie jest to bylejaki stomatolog, trudno się do niego dostać. Niestety nawet gdybym chciała, nie stać mnie na leczenie pod mikroskopem. Pozostaje mi jedynie usunąć zęba lub żyć z nim w takim stanie, jak jest obecnie

izabela19
Lekarz Stomatolog

Postautor: izabela19 » 30 września 2016, 08:25

Możesz wstawić RTG tego zęba?

Awatar użytkownika
wibson
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: lekarz dentysta

Postautor: wibson » 30 września 2016, 16:20

Praca przy użyciu mikroskopu daje zdecydowanie lepszy wgląd w sytuacje. To co wydaje sie ciężkie bez mikroskopu z mikroskopem staje się łatwiejsze. Uwazam również ze najlepszy sprzet pomoze jeśli jest dobrze użyty przez lekarza.

Awatar użytkownika
dr_feelgood
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: rach ciach ciach

Postautor: dr_feelgood » 06 października 2016, 20:08

Jeżeli jest to faktycznie 6-tka to powinny być tam jeszcze 2 kanały, może jeden w kształcie "C" - są bardzo trudne w leczeniu.

Dopóki nie leczyłem pod powiększeniem znalezienie takich kanałów było bardzo trudne, często niemożliwe. Już lupy, nawet nie mikroskop, bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę!

Było zdjęcie RTG przed leczeniem? To bardzo usprawnia postępowanie, gdt widzi się co się leczy.

Awatar użytkownika
Anonimka
Pacjent

Postautor: Anonimka » 17 października 2016, 14:22

Tak, miałam przeprowadzane zdjęcie RTG przed leczeniem, lekarz stwierdził, że z pewnością są tam jeszcze inne kanały, ale nie może ich znaleźć. Niedawno wykonywałam pantomogram zębów, ale z innego powodu (poradnia ortognatyczna, itp.) i okazało się, że owa leczona szóstka ma przebity kanał :? . Lekarze doradzili ekstrakcję zęba. Niestety nie jestem w posiadaniu zdjęcia, może uda mi się je otrzymać, ale nie obiecuję.
Dodam jeszcze , że ząb daje dolegliwości bólowe ale raczej są one takie same jak przed rozpoczęciem leczenia, może odrobinę silniejsze.
Czy jeżeli kanał tego zęba został przebity to znaczy, że muszę go usunąć?

Wróć do „Dla wszystkich”