Bardzo zniszczone zęby, duży kompleks

Moderator: Moderatorzy

Harry10
Pacjent

Bardzo zniszczone zęby, duży kompleks

Postautor: Harry10 » 16 sierpnia 2013, 18:22

Witam wszystkich forumowiczów. Na początku chciałbym się przedstawić, mam na imię Hubert, w marcu bieżącego roku skończyłem 18 lat. Postaram się opisać mój problem "prosto z mostu" tak jak jest, choć nawet samo napisanie tego wymagało ode mnie wielkiego "zebrania się w sobie". Nie będę ukrywał, od najmłodszych lat rodzice nie wyrabiali we mnie nawyku mycia zębów, ja sam jakoś przyjmowałem do wiadomości to że powinienem je myć, ale jakoś nic sobie z tego nie robiłem, i nie myłem zębów, zacząłem to robić dopiero około 2 lata temu(regularnie) może troche mniej. Historia mojego problemu sięga w sumie mojego wczesnego dzieciństwa, kiedy to zaczęły rosnąć mi zęby stałe, ze wszystkimi było wszystko w porządku poza prawą górną jedynką, która była cofnięta, reszta zębów była w porządku. Szczerze mówiąc, problem poniekąd został zbagatelizowany przez rodziców, bo widzieli że ząb urósł krzywy, lecz nic z tym nie zrobili, może między innymi dlatego że nie jesteśmy zbytnio zamożni, i po prostu nie było ich stać na aparat, a ja wtedy jako mały chłopak, cóż mogłem z tym zrobić. Samo skrzywienie zęba wywoływało we mnie automatyczny odruch zasłaniania ust np. podczas śmiechu, a tym bardziej przy rozmowach z dziewczynami. Z czasem jakoś się do tego przyzwyczaiłem, aż do pewnego momentu, kiedy to zęby zaczęły mi się psuć. Obecnie moje zęby nie są w zbyt dobrym stanie, a raczej szczerze mówiąc w opłakanym. Pierwszy ząb który zaczął mi się psuć to lewa górna dwójka (około 3 lat temu), podczas jedzenia czereśni szypułka weszła mi między zęby, ja nie zastanawiając się szarpnąłem ją czego efektem było wyrwanie (dosłownie) częsci zęba, z tym również nic nie zrobiłem przez co mam do siebie wielki żal, bo miałem wtedy prawie 16 lat, więc mogłem nawet i sam coś z tym zrobić. Później było już tylko gorzej, obecnie mam zniszczone obie jedynki, obie dwójki, (z nimi jest najgorzej, szczerze mówiąc są już w bardzo złym stanie, około połowa zęba w każdym przypadku, wszystkie 4 zęby mają duże ubytki, nie są nawet żółte, jakiś dziwny kolor) dolne piątki i ostatni górny z lewej, nawet nie jestem w stanie powiedzieć czy dobrze policzyłem zęby:( Z góry chciałbym prosić, żebyście nie pisali komentarzy typu że obudziłem się za późno, jak można było choć tyle dla siebie nie zrobić, ja już słyszałem to wiele razy i doskonale rozumiem że pretensje mogę mieć tylko do siebie. A teraz mam do was kilka pytań:
- czy obecnie na NFZ mógłbym jakoś naprawić te zęby (nie mówię tu o jakichś wymyślnych rzeczach, i czy w ogóle jest możliwa refundacja jakiejś protezy itp)
- jeśli nie, to ile będzie mnie kosztować naprawa tych zębów (mniej więcej)
- jakie protezy (czy nie wiem co, nie znam się na tym) będą dla mnie najlepsze, mówię szczerze- mniej więcej połowy jedynek i dwójek niemam, naprawiać to czy wyrwać?)

Jeśli jest to istotne, to dodam że nie jestem zbyt zamożny, niestety.

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi i za przeczytanie tego co napisałem, czyli mojego największego problemu, a zarazem wielkiego kompleksu.

Misia999
Pacjent

Postautor: Misia999 » 16 sierpnia 2013, 22:24

Proponuję iść na wizytę do zaufanego, poleconego dentysty i powiedzieć jakie ma się wobec niego oczekiwania, i jakie prośby, własne możliwości. Są plomby na NFZ, są protezy na NFZ od określonej ilości braków zębowych, możliwości jest dużo. Trudno ocenić faktyczny stan po przeczytaniu tekstu, to po prostu trzeba pokazać. Powodzenia!:)

mysia_dentist
Student Medycyny
Tytuł użytkownika: lekarz dentysta

Postautor: mysia_dentist » 17 sierpnia 2013, 09:47

Tak jak napisała Misia999 przede wszystkim trzeba zacząć od wizyty u zaufanego lekarza, który przedstawi ci jakiś plan działania i po prostu zacząć chodzić na wizyty. Nie wstydź się swoich zębów przed lekarzem. Dentyści widzą wiele i prawie nic nie potrafi ich zaskoczyć. Co jest ważne to poproś dentystę aby nauczył cię szczotkowania zębów - wiem że brzmi to dziwnie ale kiedy pytam się swoich pacjentów jak szczotkują zęby to 99% robi to źle i wtedy tłumaczę jak to powinno wyglądać i pokazuję dokładnie ruchy szczotkowania. Lekarz może poprosić o zdjęcie RTG pantomograficzne, na którym może ocenić stan kości i zakwalifikować zęby do konkretnego leczenia lub usuwania. Powodzenia i głowa do góry!

Harry10
Pacjent

Postautor: Harry10 » 17 sierpnia 2013, 13:23

Witam, dzięki za słowa otuchy, szczerze mówiąc dodaliście mi siły :) Prawdopodobnie w poniedziałek zacznę coś działać żeby jakoś "odrestaurować" to co mi pozostało :) Jeśli chodzi o lekarza, popytam jaki byłby najlepszy w moim mieście, bo moje doświadczenie w tym jest żadne, pozdrawiam.

sandik
Pacjent

Postautor: sandik » 25 sierpnia 2013, 10:39

Możliwości jakie daje nam współczesna medycyna są na prawdę ogromne. Dobrzy powtarzam dobrzy dentyści z odpowiednim zapleczem potrafią naprawić, odrestaurować wiele, jeżeli jednak nie ma możliwości "uratowania" zęba zawsze zostają nam tzw. trzecie zęby czyli implanty albo jeżeli ktoś woli złote zęby ;p Bóle zęba potrafią być niezwykle bolesne a dentyści już widzieli na prawdę sporo w swoim życiu, więc wg mnie oddanie się pod opiekę specjalisty to prawidłowy krok. Na pewno na tym forum jest sporo wątków w których znajdziesz coś dla siebie wystarczy poszukać a jak nie to poprzeglądać opinie których w internecie jest od groma. Co do kosztów myślę że mogą być wysokie ale istnieją takie portale jak choćby groupon które często oferują zniżki na usługi dentystyczne więc myślę że warto odwiedzić ten portal i zapłacić nawet o połowę mniej :smile:

mania_15
Pacjent

Postautor: mania_15 » 31 sierpnia 2013, 09:14

ja jednak uważałbym n jakieś grupony itp... Lepiej iść do kogoś zaufanego, nawet za wyższą cenę, niż trafić w przypadkowe miejsce, do osoby, która niekoniecznie będzie umiała fachowo pomóc... Ja mogę Ci polecić klinikę Dormed spod Warszawy. Jest to prywatna klinika, więc musiałbyś zapłacić, ale efekty ich leczenia są świetne!

berutka
Pacjent
Tytuł użytkownika: Ciągle padam

Postautor: berutka » 31 sierpnia 2013, 10:00

Ręce i cycki opadają. Jak ktos pisze ze nie ma pieniedzy to nie ma. Ani na grouppon ani na klinikę.
Nigdy wcześniej nie byłam tak stara i mądra jak dziś.
Nigdy później nie będę tak młoda i głupia jak dziś.

chcebycsoba
Pacjent
Tytuł użytkownika: odbiłam się od dna

Postautor: chcebycsoba » 31 sierpnia 2013, 20:03

O czizys krejzis - jest tu jakiś MOD żeby przefiltrować ten SPAM?!?!
Berutka - a co taka cisza u nas na wątku? :P
Jeśli myślisz że nie możesz nic zmienić - zmień myślenie.

sylwia4012
Pacjent

Re: Bardzo zniszczone zęby, duży kompleks

Postautor: sylwia4012 » 07 grudnia 2017, 19:21

Na pewno w przypadku zniszczonych zębów warto zacząć od wizyty u specjalisty. Jeśli się okaże, że część zębów trzeba będzie wyrwać, nie martw się - implanty zębów świetnie imitują zęby prawdziwe. Można powiedzieć, że są nie do odróżnienia!

Wróć do „Dla wszystkich”