Normy dla studentow

vanilla81
Lekarz Stomatolog

Normy dla studentow

Postautor: vanilla81 » 13 lutego 2011, 23:53

Witam!
Czy ktos jest w stanie podac mi, ile i jakich zabiegow nalezy wykonac na zajeciach ze stomatologii zachowawczej, chirurgii i protetyki w czasie poszczegolnych lat studiow?
Np Ile na 3 roku nalezy wykonac wypelnien a ile leczenia kanalowego?
Ile ekstrakcji itp?
Bylabym bardzo wdzieczna.. Przepraszam za brak polskich liter :oops:
Pozdrawiam

xiam
Student Medycyny

Postautor: xiam » 14 lutego 2011, 13:06

W Poznaniu normy wyznaczane są na całe studia, nie ma żadnych konkretnych do wyrobienia w danym roku akademickim.

I tak
z zachowawczej (3000 pkt - przy czym I klasa Blacka to maks. 40 pkt. i tym podobne)
z endodoncji 1000 pkt. jeden kanał ok. 80

z chirurgi nie pamiętam ile punktów, ale mniej więcej wychodzi 50 ekstrakcji ;p
z dziecięcej 30 zabiegów (jakichkolwiek)
z protetyki - nie kojarzę jakoby takie były

Pozdro

vanilla81
Lekarz Stomatolog

Postautor: vanilla81 » 14 lutego 2011, 23:45

Bardzo dziekuje!

zodi
Student Medycyny

Postautor: zodi » 15 lutego 2011, 15:00

Mam pytanko,

Rozmawialem z kolega stomatologiem o jego studiach w Polsce.
Mowil, ze jak on mial do wyrobienia np leczenie kanalowe to wygladalo to tak, ze jeden student robil, a reszta sie patrzyla. Na koniec wszyscy mieli podpisane, ze robili leczenie kanalowe.

To bylo dosc dawno i jestem ciekaw jak to wyglada dzis.

Moze ktos ze studiujacych opisac jak to wyglada dzis?

Dzieki wielkie za odp.
EBM - Evidence Based medicine. Medycyna Oparta na Faktach.
Christening Outfits for Boys - http://www.christeningoutfitsuk.co.uk

vanilla81
Lekarz Stomatolog

Postautor: vanilla81 » 15 lutego 2011, 19:32

Ja moge tylko powiedziec ze u nas kazdy mial wlasnego pacjenta i musial sam zabiegi wykonac. Tak bylo ze wszystkimi przedmiotami z wyjatkiem koron na protetyce. Nie bylo zbyt wielu chetnych pacjentow na korony, wiec tych nielicznych robilismy na zmiane. Jedna osoba troche poszlifowala, potem nastepna itp. Studia skonczylam 5 lat temu. A kiedy konczyl ten kolega i w jakim miescie?
Pozdro

zodi
Student Medycyny

Postautor: zodi » 15 lutego 2011, 20:36

Z tego co pamietam to studia konczyl w Szczecinie jakies 10 lat temu.
EBM - Evidence Based medicine. Medycyna Oparta na Faktach.
Christening Outfits for Boys - http://www.christeningoutfitsuk.co.uk

Awatar użytkownika
lilo82
Lekarz Stomatolog

Postautor: lilo82 » 15 lutego 2011, 21:32

Hmm ja kończyłam również w Szczecinie. Nie przypominam sobie, żeby kanałówki zaliczano grupowo:) na piątym roku zależy jak asystent na to się zapatrywał trzeba było wypełnić 15 zębów lub kanałów:) najgorzej było z amalgamatami na zachowawczej:) 10 amalgamatów na całe 3 lata stom. zach., pamiętam zdziwienie koleżanki jak po kilku latach odkryła, że ma "srebrną" plombę:) w jedynce.

kallinka1
Student Medycyny
Tytuł użytkownika: lekarz dentysta

Postautor: kallinka1 » 18 lutego 2011, 11:14

W Krakowie na chirurgii jest limit 30 ekstrakcji łącznie na 4 i 5 rok (co bez praktyk na uczelni lub dodatkowego chodzenia jest bardzo ciezko wykonac- chyba ze komus trafi sie zabieg w znieczuleniu ogolnym). Wynika to z faktu, ze grupki sa 4-5 osobowe, a pacjenci rozni, ale mnostwo na zabiegi ktorych student nie wykonuje. Wiec zdaza sie ze cala grupa patrzy co robi pan/pani dr, lub 1 osoba. Wyjatkowo zdarzy sie wiecej niz 1 ekstrakcja an grupe w tyg!! Aha, czesc z nas jeszcze nigdy nie znieczulila samodzielnie przewodowo zuchwy. Takze lekka porazka... Aha, w rozpisie wymagan jest jeszcze 10x naciecie ropnia, cos tam innego- oczywiscie nikt tego nie pozwala robic.
Na 3 roku- tylko teoria.

Limit z zachowawczej liczy się wspolnie dla pary studentow (tak pracujemy). Nie pamietam dokladnie, ale jesli chodzi o wypelnienia to chyba na 3 i 4 roku jest po 20, a na 5 -30? Nikt tego chyba az tak dokladnie nie sprawdza. Endo- na 3 roku raczej nie robiliśmy, wyjątkowo moze ze 2-3 osoby na całą 20-osobową grupę. Na 4 roku było chyba 4 zeby jednokanalowe i 1-2 wielokanalowe, na 5 troche wiecej. Jednak tak jak pisalam, nie jestem w stanie powiedziec jakie dokladnie sa te normy, bo poki co nikt sie o to nie czepial. Aha, amalgamatow w ogole nie zakladamy :/ nie wiem czy ktokolwiek w calej grupe zalozyl choc 1 przez wszystkie lata studiow. No coz...

Na protetyce nie ma chyba w ogóle zadnych norm, co się komu trafi to to robi. Tez pracujemy w parach, póki co zrobilam z kolezanka na 4 roku 2 protezy calkowite, 2 czesciowe i zaczelysmy kolejne 2 czesciowe (nie zdazylysmy dokonczyc calego leczenia bo skonczyly sie zajecia). Na 5 roku w 1 semestrze wykonalysmy łacznie 6 protez częsciowych akrylowych i 2 szkielety. Niestety nie mialysmy jeszcze pacjenta na uzupelnienia stale. Ale kolezanki z fotela obok ;) robily juz most, jakies korony, ostatnio chyba znow most. Kwestia szczescia ;)

Dziecieca- tez co sie komu trafi, niby sa limity ale za bardzo nikt tego tez chyba nie przestrzega, bo po prostu ciezko byloby znalezc pacjentow na wszystkie procedury.

Ortodoncja to tez glownie teoretyczne seminaria i bezczynne siedzenia, ewentualnie obserwacja co robi lekarz. Czasem ktos z nas mozepobrac wyciski, zalozyc/sciagnac gumki na aparacie stalym, cos potrzymac itd,raz kolezana sciagala aparat staly.

Tak to wyglada. Ogolnie rzecz biorac wszyscy mamy zal, ze studia sa mega ciezkie, non stop rycie na pamiec i wielkie wymagania a praktycznie prawie nic nie umiemy... I nie ma w tym naszej winy, bo chcemy byc w przyszlosci dobrymi lekarzami, ale jest jak jest.

Mialo byc tylko o normach, a ja rozpisuje konkluzje o calych studiach, ale coz... ;) Moze komus sie to przyda. Ciekawa jestem jak to wyglada w innych miastach.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
monaIII
Student Medycyny

Postautor: monaIII » 19 lutego 2011, 13:16

ja jestem po bialostockiej stomie, za zachowawczej musieliśmy zrobić 75 wypełnień( w sumie licząc od 3roku), endo chyba 15 (ale to liczyło się kanały, a nie zabiegi, bo wiadomo, jak ciężko trzeba się napracować przy trzonowcach a jak np. przy siekaczy centralnym w szczęce). na chirurgi to chyba ekstrakcja 45 zębów ( a tutaj z kolei liczyło się ząb jako 1, nieważne czy stały czy mleczny) i do tego chyba 15 przewodówek.
z protetyki to co się trafiło to trzeba było zrobić( bardzo rożnie z tym bywało, w mojej grupie asystentka nie dawała za wiele robić, szlifowała sama!!!!-bo my moglibyśmy coś zepsuć, cóż brak slow; niektóre grupy miały takich asystentów, ze pozwalali im robić wszystko, oczywiście byli kontrolowani, ale mieli super, duzo sie nauczyli). z orto były jakieś procedury do zaliczenia: analiza zdjecia cefalo i panto, badanie dzieci, oddawanie aparatu i zalecenia, wyciski, reedukacja, szlifowanie zebow( oczywoscie to robil asystent),wiecej nie pamietam.
z pedodoncji tez były normy: kilka endo, chyba 10 impregnacji, 20 wypełnień ( chyba 10 w mlecznych i 10 w stałych), poza tym po 5 laków, lakierowań( takie limity były na 5 roku, na 4 chyba czegoś takiego nie bylo). poza tym musieliśmy mieć 10 pacjentów integracyjnych: mielismy takie karty i dziecko musieliśmy badac na pedodoncji i zabierać np na orto(tak najczęściej) albo na chir jak ząb jakiś byl do ekstrakcji. beznadziejne to było, bo dużo zamieszania, a potem się okazało ze i tak to niepotrzebne, bo nikt z tego nie rozliczał.
ogólnie te normy są chore, u nas byly ogromne problemy z chirurgią, nie chcieli podpisywać indeksów na koniec jak normy nie bylo, wiec trzeba bylo chodzic w wakacje!a czy to wina studenta, ze akurat nikt nie przychodzi na usunięcie zęba, dla mnie osobiście te normy byly stresujące, akurat z chir nie mialam problemów, ale z zacho myślałam, ze się nie wyrobię. poza tym jak można porównywać i liczyć wypełnienia, wiadomo przecież ze wypełnienie w trzonowcu rozlegle jak dziura ozonowa będzie się robiło długo, a np. ubytek klinowy szybko.

separate
Student Medycyny

Postautor: separate » 20 lutego 2011, 16:57

Pum w szczecinie normy(jak dobrze pamietam)

3 rok - zacho - 15 wypelnien
dziecieca- 2 opracowane ubytki i 4 laki
4 rok - zacho - 20 wypelnien i 10 kanalow ( w 6 zebach)
dziecieca - 6 opracowanych ubytkow 2-4 laki
5 rok zacho - 25 wypelnien 14 kanalow ( w 8 zebach)
dziecieca - 10 opr ubytkow , jeden zabieg na miazdze i 2 laki

Z protetyki nie ma norm, pacjentow malo i najczesciej trzeba samemu sobie pacjenta zalatwic zeby cos zrobic i sie nauczyc,

Z perio nie ma norm
Z chirurgi niby jakies normy sa ale nie patrza na nie
Na orto pacjentow przyjmuje sie na 5 roku i jest ich bardzo duzo ale aparatow stalych raczej nie dotykaja.

Ogolnie najwiecej sie robi i uczy na zachowawczej, jezeli nie zrobisz norm to powtarzasz rok wiec trzeba tego pilnowac.

Asiatka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Asiatka » 22 lutego 2011, 19:35

Dodam, że w Szczecinie trzeba zrobić przez całe studia(3,4,5 rok) na zacho min. 10 amalgamatów :grin:

vita
Student Medycyny
Tytuł użytkownika: Lekarz Dentysta

Postautor: vita » 25 lutego 2011, 21:55

Ja skończyłam UM Poznan w 2010r i jeszcze liczyliśmy normy na sztuki a nie na pkt.
Normy liczone na całe studia
Zacho: 70 wypełnien, 15 kanałów, chyba 15 leczeń biologicznych, 30 skalingów, reszta chyba nieistotna.
Chirurgia: 50 ekstrakcji - doliczali jeśli były podpisane ekstrakcje z praktyk.
Dziecięca była liczona na jakiekolwiek zabiegi chyba koło 30
Prota bez norm, ja zrobiłam w parze z koleżanką 4 całkowite, 1 częściową osiadającą, 1 szkielet, i sama 2 częściowe, zabierałam się też z koleżanką za wkład + korona, ale pacjent dostał zawału trafił do szpitala i już do nas nie wrócił :(

tomi_łajomi
Student Medycyny
Tytuł użytkownika: lek dent

Postautor: tomi_łajomi » 18 sierpnia 2011, 12:03

Asiatka pisze:Dodam, że w Szczecinie trzeba zrobić przez całe studia(3,4,5 rok) na zacho min. 10 amalgamatów :grin:

Masz racje. Co do norm obecnych na PUMie (zacho) maja sie tak:
3 rok - min. 15 ubytkow w tym 5 amalgamatow (30% normy na semestr)
4 rok - min. 30 ubytkow w tym 3 amalgamaty, 10 kanalow w min. 7 zebach (40% normy na semestr)
5 rok - min. 30 ubytkow w tym 2 amalgamaty, odn kanalowek slyszalem rozne wersje (najczesciej ze 16 kanalow?) (50% normy na semestr)
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2011, 12:03 przez tomi_łajomi, łącznie zmieniany 1 raz.

agata_mo
Student Medycyny

Postautor: agata_mo » 23 października 2011, 12:44

to w Lublinie jest tak na zacho(na każdy rok)

3rok 20 wypełnień stałych (każde liczy się tak samo bez podziału na klasy)
4rok 25 wypełnień stałych + 5 leczeń kanałowych, przy czym 3 kanały = jedno leczenie :)

Orpheus
Lekarz Stomatolog

Postautor: Orpheus » 23 października 2011, 18:25

agata_mo pisze:5 leczeń kanałowych

robicie endo na zacho ??

Wróć do „Dla studentów”