Konsultacja radiologiczna

(fotograficzne prezentacje przypadków z praktyk stomatologicznych)
Krajcok
Lekarz Stomatolog

Re: Konsultacja radiologiczna

Postautor: Krajcok » 06 grudnia 2016, 14:08

'Ekstrakcja' dolnych siekaczy rok temu. Czy widzicie tam to, co ja? Załączam OPG i punktowe błądzące :)

Są tam, prawda?
Załączniki
dm_2.jpg
dn_1.jpg

Awatar użytkownika
dr_feelgood
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: rach ciach ciach

Postautor: dr_feelgood » 06 grudnia 2016, 22:59

Heh, no są. :lol: :D

jafinka
Lekarz Stomatolog

Postautor: jafinka » 28 grudnia 2016, 19:54

Czy Waszym zdaniem jest perforacja? Czy ten ćwiek gutaperkowy,który jest poza kanałem trzeba wyciagać?
Załączniki
2.jpg
1.jpg

Awatar użytkownika
dr_feelgood
Lekarz Stomatolog

Postautor: dr_feelgood » 28 grudnia 2016, 23:13

Chyba nie kumam co tu się dzieje, To DB sperforowany...ćwiekeiem?!? :shock:

jafinka
Lekarz Stomatolog

Postautor: jafinka » 29 grudnia 2016, 19:38

Kolezanka dentystka wypelniala kanaly zeba i nie mogla zrtobic rtg.po kilku dniach pacjentka miala objawy zatokowe,stad wszystko wygrzebala z kanalow i znow miala problem ze zrobieniem rtg.I przyslala do mnie na rtg i konsultacje.Sa 2 ćwieki przepchniete,w podniebiennym tez.

jafinka
Lekarz Stomatolog

Postautor: jafinka » 29 grudnia 2016, 19:42

Kolezanka dentystka i jej pacjentka byly w gab z mikroskopem i CBCT oba ćwieki sa w zatoce.

Awatar użytkownika
dr_feelgood
Lekarz Stomatolog

Postautor: dr_feelgood » 30 grudnia 2016, 00:18

Dobrze, ze rezonansu nie było na miejscu, bo tego pacjent mógłby już nie przezyć :lol:

Też robię czasem różne cuda ale dwa ćwieki wylatujące przez wierzchołek to trochę za grubo.

Ja bym wyciągał te ćwieki ale na laryngologii przez nos (jak sie da) bo aspergiloza albo co innego moze się przyplątać.

murenka
Lekarz Stomatolog

Postautor: murenka » 20 stycznia 2017, 13:47

takie zdjęcia , niezbyt dobre ,pacjent męzczyzna 32 lata, w badaniu bóle po str prawej w okolicy 17, 15 ( zęby niebolesne ) obrzęk bądź rozdęcie wyrostka zebodołowego , paskudna śluzówka z takimi jakby grubymi jakby płatami złuszczonej śuzówki , ślady gryzienia policzka , w wywiadzie wysięk ropny z tej okolicy ( pacjent wycisńął sobie ) nie wiem gdzie była ta ropa bo obecnie jej nie ma .. teraz taka kwestia .... czy dobrze widze czy dno zatoki szczękowej schodzi aż tak nisko ???pacjent wysłany na pantomogram , macie jakieś sugestie ?
wisniewski 1.jpg

crain
Lekarz Stomatolog

Postautor: crain » 01 lutego 2017, 21:27

Przy okazji zrobienia pantomogramu w innej sprawie wyszła na jaw zmiana przy 36. Ząb niebolesny i bezobjawowy, pacjentka lat 30 twierdzi, że jeszcze dzieckiem będąc endo owo zostało popełnione. Po dłuższym posiedzeniu udrożniłem dystalny i mesialny policzkowy. Policzkowy jest mocno zagięty przywierzchołkowo. Językowy ok 4mm od wierzchołka nadal niedrożny. Macie jakieś proponowane rozwiązania? hemisekcja, ekstrakcja, implant?
Załączniki
R3.jpg
P1.jpg

Gelo85
Lekarz Stomatolog

Postautor: Gelo85 » 01 lutego 2017, 21:41

crain pisze: Ząb niebolesny i bezobjawowy

Nie wiem, czy pacjentka będzie zachwycona opcją ekstrakcji i implantu skoro ząb nie bolał. Jeśli nie było w planach protetyki, w ogóle bym tego nie ruszał. Są u pacjentki ważniejsze rzeczy do zrobienia.
Cała Polska głośno krzyczy NIE dla tej islamskiej dziczy !

crain
Lekarz Stomatolog

Postautor: crain » 01 lutego 2017, 22:04

To co robisz jak widzisz taką sytuację na OPG? Mówisz pacjentowi, ze jak nie boli to do obserwacji? Jak rozboli albo powiększy się na kontrolnym zdjęciu to wtedy interweniujesz? A wracając do mojego pytania. Ząb już jest otwarty, więc zostawienie go w spokoju nie wchodzi w już w grę. Ekstrakcja i implant to ostateczność dlatego szukam innych rozwiązań. Myślałem też o tymczasowym wypełnieniu Calcipastem i poobserwowaniu zmiany przez 3 miesiące.

Gelo85
Lekarz Stomatolog

Postautor: Gelo85 » 01 lutego 2017, 23:34

Moim zdaniem nie ma to sensu.
Albo kierujesz do kogoś, kto potrafi skończyć endo albo usuwasz albo czarujesz calcipastami, zaraz zacznie pacjentkę boleć i będzie klops (zanim doktor nie ruszał to nie bolało).

crain
Lekarz Stomatolog

Postautor: crain » 02 lutego 2017, 00:06

Endodonta, który potrafi skończyć endo też może nie podołać i też kiedyś się uczył i uczy nadal na kursach z książek i ze swoich błędów. Sporo śledzę tematów z endo i zawsze zastanawiam się czy każde endo jest do zrobienia, na ile zamieszczane przykłady są odwzorowaniem przypadku 100 na 100 czy wybranym 1 z 10 bo akurat ładnie wyszło. Pisząc tutaj pytam o wasze sposoby postępowania. Na razie z naszej rozmowy wyciągnąłem jeden wniosek-skoro muszę zadawać pytanie na forum to nie powinienem się za to zabierać. Nie na tym polega moim zdaniem wymiana doświadczeń. Niezależnie od tego jak potoczy się powyższy przypadek bo i tak muszę go rozwiązać odsyłając do kogoś kto wie więcej ode mnie lub radząc sobie samemu, chciałem się czegoś nauczyć.

Gelo85
Lekarz Stomatolog

Postautor: Gelo85 » 02 lutego 2017, 10:19

Każdy z nas popełnia błędy i każdy się kiedyś uczył. Natomiast wiedzę trzeba rozwijać z literatury, studiów i kursów. Nauka na pacjencie w przypadku, kiedy leczenie jest dla nas zbyt trudne i nie idzie (jak w przypadku Twojego pacjenta), to jest bardzo zły pomysł.
Ząb jest trudny, kanały mają dużą krzywiznę. Jak to udrożnić i opracować piszą w książkach i uczą na kursach. Na tym etapie leczenia ja skierowałbym do kogoś, kto zrobił więcej endo ode mnie i pracuje z mikroskopem. Ewentualnie jakbym chciał się nauczyć poprosiłbym, czy mogę asystować przy zabiegu.

crain
Lekarz Stomatolog

Postautor: crain » 02 lutego 2017, 16:15

Dziękuję za wyczerpującą i rzeczową odpowiedz. Przytoczyłeś sensowne i trafiające do mnie argumenty. Za tydzień jadę na kurs z rozwiązywania problemów endodontycznych. Jak dowiem się czegoś interesującego odnośnie tego przypadku to napiszę. A pacjenta do czasu poszerzenia horyzontów oddam w mądrzejsze ręce.

Wróć do „Z praktyki wzięte ... przypadki”