Dieta Paleo

(wątki luźne i wesołe)

Moderator: Moderatorzy

qwert
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: ortek

Re: Dieta Paleo

Postautor: qwert » 04 lutego 2017, 23:26

Bea.zgadza sie. Nie zrozumialem problemu. Insulina blokuje produkcje ketonow przy poziomie 5 i jest to naturalny sposob utrzymania KB na bezpiecznym poziomie.
W kwasicy cukrzycowej poziom KB rosnie x10.bo tam nie ma insuliny. Trzustka jej nie wydziela w cukrzycy t1. Za to glukoza strzela w gore.
Trzeba podac insuline.
Poziom 5 jest trudno osiagnac.trzeba sie dlugo glodzic. Nie masz sie co martwic.

Bea, jak Twój syn psychicznie znosi dietę, jak odbierany jest w środowisku?
Załączniki
insulin.jpg
Nie odpowiadam na anonimowe PW. Piszesz prywatnie, podpisz się. Nie wstydź się swojego nazwiska.

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: nikt
Podziękował: 4 razy

Postautor: bea » 05 lutego 2017, 12:50

Tomek jest na paleo ponad rok i bardzo mu odpowiada ten sposób żywienia. Nie potrzebuje pieczywa, chipsów czy frytek. W szkole zglosilismy tylko, że jest na diecie bezglutenowej , w kościele też (dostaje inną hostię przy komunii) . Nie mamy siły przekonywać ludzi do paleo. Jak czegoś nie może to po prostu nie je, woli być głodnym. Trochę postu nikomu nie zaszkodziło. Na wycieczkach w MC Donalds jada salatkę albo nic. Nie przeszkadza mu, że dzieciaki pałaszują BigMaca. Widzi w tym smieci a nie pozywienie. Nie pije napojów gazowanych, soków z kartonu, bo od malego nauczyłam go picia jedynie wody. Czasem doda sobie do niej trochę soku z ekologicznych cytryn.
Nie ma z tego powodu problemów towarzyskich, ale on nigdy nie definiował swojej wartości przez grupę rówieśniczą. Nie jest szaleńczo zapatrzony w kolegów, zna swoją wartość. Mam wrażenie, że ta "inność" mu nawet odpowiada.
Jest dość rygorystyczny w przestrzeganiu diety ( rok temu na własnych urodzinach nie zjadł pizzy, mimo że inne dzieci jadły- miał urodziny na kręgielni/pizzerii- zjadł tylko salatkę ). Bardzo pilnuje składów, nawet jedzenia dla kota, nie mówiąc o naszym.

Ogólnie- polecam. Młodemu się poprawiła cera, dobrze się czuje, mało choruje.

Teraz młody jedzie na kurs lektorski, będzie tam zywienie zbiorowe, ale obiecano mi, że jego posiłki będą z nim ustalane. Pewnie skończy sie jajecznicą na śniadanie, reszty będzie musiał dopilnowac.
"Mężczyzna musi wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. A ty, kobieto, potem sprzątaj, podlewaj, wychowuj..."

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 06 lutego 2017, 08:44

Brawo! wspaniale, masz mądrego syna! :)
Nie odpowiadam na anonimowe PW. Piszesz prywatnie, podpisz się. Nie wstydź się swojego nazwiska.

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog

Postautor: bea » 06 lutego 2017, 15:51

Heh, to chyba po mamusi, bo przecież nie po tatusiu- chlebożercy ;).

Młody zeszczuplał na tym paleo, ostatnio miał bilans- waga w normie, a jeszcze nigdy tak nie było- zawsze nadwaga lub tendencja do nadwagi.

Bardzo ważne, jak mi się wydaje- dziecko musi znać swoją wartość (oczywiście bez wywyższania się i urojenia że jest "nadludziem" ) . Żeby wiedział, że nie stanie się głupim tylko dlatego, że ktoś go takim nazwie. Wtedy nie będzie problemów z tym że jada albo wygląda inaczej niż rówieśnicy.
"Mężczyzna musi wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. A ty, kobieto, potem sprzątaj, podlewaj, wychowuj..."

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog

Postautor: bea » 07 lutego 2017, 14:01

A możecie (Qwert, Izaa) napisać w skrócie jak wygląda Wasz jadłospis? Przykładowy. Prosiłabym o dzień bez treningu, bo nie uprawiam bardzo intensywnie sportu.

I do Qwerta- Twój syn o ile pamiętam, nie je nabiału. Czy miewa "slodkie zachcianki" (mój Tomek czasem zje tłusty ser z ksylitolem, ale może masz inne rozwiązania) ? Gorzka czekolada Tomkowi nie służy - zaraz wygląda jak indycze jajo ( trądzik) .

Na zachętę - dzisiejszy obiad Tomka. Mięso z pieczonego w niedzielę kurczaka (nie lubię marnować jedzenia) , podsmażone na maśle klarowanym, z boczniakami, cykorią, papryką, liśćmi szpinaku i plastrami marchwi cietymi obieraczką. Na talerzu będzie posypane koperkiem. Wszystko raczej al dente.

DSC_0293.JPG
A na deser pudding z chia - mleko kokosowe i chia, robiony na szybko wczoraj wieczorem, bo młody marudził, że chodzi za nim słodkie.
Załączniki
DSC_0292.JPG

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 07 lutego 2017, 21:30

teraz jem raz dziennie.
Dziś. Zupa na warzywach, bez mięsa, 40g oleju kokosowego, + 2 avokado.
Karkówka, 200g, odrobina kaszy jaglanej.
3 małe grejpfruty, 1 jabłko. Kawałek gorzkiej czekolady, garść orzechów, 2 żelki. 100g boczku, 3 plastry sera.

Jem nabiał w umiarkowanych ilościach w postaci żółtego sera.

Mój syn nie je nabiału, ma sensacje po nim. Słodyczy umiarkowana ilość. 1 wafel ryżowy lub kilka żelek. Czasem tost z dzemem. Nie bronimy mu, bo to są niewielkie ilości w porównaniu do rówieśników.

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 07 lutego 2017, 22:31

A ja jem w tak zwanym oknie, czyli jutro to będzie między 8 a 12.

I na śniadanie spory kawałek tego ciasta do kawy ( zamiast cukru są tu 2 łyżki ksylitolu, mąka jest z samopszy, polewę robię z czekolady gorzkiej rozpuszczonej z masłem, a gruszki gotowały się w wytrawnym winie z cynamonem i goździkami) : http://www.mojewypieki.com/przepis/cias ... -gruszkami

Na obiad duży talerz flaków, może dorzucę do nich ze trzy żółtka, a na pewno spory kawałek masła.
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 08 lutego 2017, 05:59

zrezygnowałem ze śniadań i był to strzał w 10ke. Sniadania to pokłosie mitu dietetyków, że zdrowe i bez niego nie wolno zaczynac dnia. Zawsze mnie to męczyło. Na paleo męczyło jeszcze bardziej, ale jak zdrowe to trudno rezygnowac. W koncu gdy odrzuciłem śniadania, okaząło się, ze to jest to. Moje okno to 17-20. Potem jakas insulina sie wydziela idealna do zaśnięcia. A potem mam 20h przerwy. Jedzenie jest stresem dla mózgu, po co denerwować 6x dziennie ;)

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog

Postautor: bea » 08 lutego 2017, 08:53

Dziękuję Wam.

Niestety, takie ciasto nie dla mnie , przynajmniej póki się w pełni nie zaadaptuję. Jeśli robię młodemu deser (paleo) i tylko obliżę łyżkę przed włożeniem do zmywarki to na drugi dzień mam ketony ok - 0,6 - 0,7. Tak jak mówiła Wierzbicka o IO- ja tyję jak wezmę większy oddech na stoisku ze słodyczami.

Śniadań nie jadam, ale chętnie bym ok 10 piła kawę z olejem kokosowym. Niestety kawa mi szkodzi. Muszę spróbować bezkofeinowej.
Mam takie odczucia jak Qwert w kwestii śniadań - nigdy ich nie jadałam (jako nastolatka) , zaczęłam jeść z rozsądku na studiach i to nie był mądry pomysł.

Nie mogę jeść później niż ok 16, bo potem jestem zbyt pełna i nie umiem zasnąć. Mam taka dziwną przypadłość, że sytość odczuwam ok 3 godzin po posiłku. Najtrudniej w tej sytuacji przerwać posiłek i nie sięgnąć po dodatkowy kawałek . Wybryk natury ze mnie .

Masz, Qwert, szczęscie że przy tylu węglach jesteś w ketozie.

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 08 lutego 2017, 17:55

to było menu z dnia kiedy pytałaś. Dziś nie zjadłem jeszcze żadnego węglowodanu i poza grejpfrutem rczej sie nie trafi.
Sytość czuję dopiero rano. Czyli 12h po posiłku. Nie mogę patrzeć na jedzenie, stąd brak śniadan jest super!

Bea, czym mierzysz ketony?

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog

Postautor: bea » 08 lutego 2017, 19:19

Xido neo optium i paski w różowej folii

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog

Postautor: bea » 15 lutego 2017, 09:30

A kiedy można uznać, że jestem w ketozie? We krwi ketony rano - 0,6- 1.0, kilka godzin po posiłku 1,2- 2,9 , ale nadal dużo w moczu - ++ lub +++. Nie odczułam żadnego "kopa" jak to opisują. Fakt- rano budzę się wcześniej, wyspana i bez konsekwencji (nie bywam senna w ciągu dnia) .

Ale to chyba jeszcze ciągle proces adaptacji ?

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 15 lutego 2017, 13:26

to jest piękna ketoza. W moczu nie powinno być CK. Obecność CK w moczu świadczy o tym,że jeszcze do końca nie masz przestawionych szlaków metab. Kwestia czasu i w moczu nie będzie lub będzie b.mało CK.

Awatar użytkownika
losiu
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: Super ktoś!
Kontaktowanie:

Postautor: losiu » 15 lutego 2017, 15:06

tak was czytam:))Wiecie co z tym sniadaniami to co jest ja tez rzadko jadam :)))I zawsze na mnie krzycza ze to niezdrowo :)))A macie jakies naukowe podparcie w tym temacie bo nie wiem jak sie bronic czasem:))

ale tez zastanawia mnie wasze badanie ketozy ,paski itd itp dla mnie to juz jakas schiza ale moze pozytywna ?:)))))kiedy wy macie na to czas ?jakbym chciał wszystkim w domu to robic to by mi troche zeszło:)))podziwiam serio !

a propos diety mam kolege kurcze wykryli mu glejaka wczroaj wycieli co sie da i terqaz zaczyna sie pogoń z chemio i radio może izaa cos podpowiesz odnosnie diety co i jak?pozdr Paleowców!!!
Gorszy sie jedynie ten,kto uważa sie za lepszego.
Nie gorszy sie człowiek,który wie że jest zdolny do każdego zła.....

Awatar użytkownika
bea
Lekarz Stomatolog

Postautor: bea » 15 lutego 2017, 16:29

Łosiu, nie przesadzaj . Zbadanie ketonów + cukru to poniżej minuty. Nie zartuj że nie masz tyle czasu co 2-3 dzień . Nie mierzę ketonów codziennie , bez przesady. Częściej samą glukozę - ok 3 razy w tygodniu na czczo.
Ale pamiętaj że zyskuję czas rano, bo krócej śpię, poza tym jem 2 razy dziennie- to mniej czasu, niż tradycyjne posiłki co 3-4 godziny.

Wróć do „Po godzinach”