shit happens

Wszytko czego nie powinni oglądać inni ;)
Awatar użytkownika
alicja.d
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: mikroendodonta
Kontaktowanie:

Postautor: alicja.d » 04 stycznia 2010, 22:12

Buba2 pisze:co to jest półmost

Tak nazywam koronę z "dowieszką". Czyli np. oszlifowana szóstka a na niej korona i dowieszona brakująca piątka. Jako "półmost" traktowałabym koronę na dystalnym korzeniu szóstki.

Awatar użytkownika
anna t
Lekarz Stomatolog
Kontaktowanie:

Postautor: anna t » 04 stycznia 2010, 22:15

Buba2 pisze:17 letnia osoba

U tak młodej osoby to mostu bym nie zrobiła ,nie zakończony wzrost kostny. Myślę ,że ortodoncja to najlepsze wyjście.
Lekarze są od leczenia a urzędnicy od siedmiu boleści.

srenataz
Lekarz Stomatolog

Postautor: srenataz » 04 stycznia 2010, 22:28

Popieram, imho ortodoncja to najlepsze rozwiązanie.

Buba2
Lekarz Stomatolog

Postautor: Buba2 » 04 stycznia 2010, 22:34

srenataz pisze:to najlepsze rozwiązanie.

najlepsze dla kogo?
pac musi wybrać
ile kosztuje i ile czasu trwa ortodoncja ( przesuwanie trzonowców :roll: )
i ile kosztuje i ile czasu trwa protetyka i co woli?

Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 04 stycznia 2010, 22:37

anna t pisze:U tak młodej osoby to mostu bym nie zrobiła ,nie zakończony wzrost kostny

Zgadzam się. Ale czy przy okazji możecie mi wytłumaczyć, dlaczego u młodzieży jest przeciwwskazana jakakolwiek protetyka? Np. korona na tak zniszczonym zębie jak ten leczony przez Alicję? Może wtedy nie doszłoby do pęknięcia?
"A Twoja matka leczy się u Koisa"

Buba2
Lekarz Stomatolog

Postautor: Buba2 » 04 stycznia 2010, 23:03

dlaczego u młodzieży jest przeciwwskazana jakakolwiek protetyka? Np. korona na tak zniszczonym zębie jak ten leczony

moim zdaniem tu było wskazanie do korony

mosty dwubrzeżne przy nie dokończonym rozwoju kości nie sa wskazane
korony przy zywych zębach ( duża komora)- też nie- duże prawdopodobieństwo obumarcia zęba

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 05 stycznia 2010, 02:43

Kostka pisze:Np. korona na tak zniszczonym zębie jak ten leczony przez Alicję? Może wtedy nie doszłoby do pęknięcia?

Ale jak patrzę na to zdjęcie to widzę ,że preparacja pod endo była dość łaskawa dla pozostałych trzech ścian i nie dziwi mnie wcale ,że nie poszedł ząbek od razu pod koronę - ale może to tylko zdjęcie w takim ujęciu- tylko alicja może nam coś na ten temat pewnego powiedzieć. Teraz ex post to może tak wyglądać ,że jakby była korona to by się nic złego nie podziało, ale te trzy lata temu - pewnie też bym nie robiła korony. :roll:
To nie pierwsze takie zdjęcia alicja wkleja na forum- i dobrze- to jak przestroga przed zbyt optymistycznym szacowaniem wytrzymałości pozostałych tkanek po endo.

anna t pisze:A co za różnica czy była gutaperka czy nie ,to przecież nie uchroniłoby zęba przed pęknięciem?

spytałam o wypełnienie kanałów mesialnych bo nie było widać śladu gutaperki , ale to tylko z ciekawości bez kontekstu złamania . Słyszałam niedawno opinię ,że w młodych zębach z nieukończonym rozwojem korzeni nie powinno sie wypełniać kanałów gutaperką i pomyślałam ,że właśnie dlatego tam jej nie było.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 05 stycznia 2010, 09:31

Buba2 pisze:ile kosztuje i ile czasu trwa ortodoncja ( przesuwanie trzonowców :roll:
istnieje możliwość założenia zamków tylko na ten wycinek dolnych zębów+mała śrubka, którą się łatwo wkręca
no czas pozostaje długi, ale konstrukcji nie widać, nic nie szlifujesz, a cena porównywalna do proteyki, już o implancie nie wspomnę
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
helga_i
Lekarz Stomatolog

Postautor: helga_i » 15 października 2010, 20:17

odkopuję

dziś mi się przytrafił pacjent z pęknięciem

d.46 z rozległą odbudową kompozytową MOD typu grzyb. Dystalnie próchnica. Pacjent nerwus zaciskająco-zgrzytający. Podaje ból zęba przy nagryzaniu i jeden epizod silnego bóly po ugryzieniu czegoś twardego.

Usunęłam stare wypełnienie, dmucham, oglądam, a tam centralnie od mezjalnej do dystalnej piękna krecha w dnie ubytku. Ząb bezbolesny przy opracowywaniu, reakcja na chlorek ujemna, bez zmian na rtg.

I co teraz ? Jest waszym zdaniem sens leczyć endo ? IMO gra nie warta świeczki, ale pytam mądrzejszych :)
Moją żoną będzie praca. Moją kochanką żona, dlatego będę ją kochał do końca życia.

Awatar użytkownika
alicja.d
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: mikroendodonta
Kontaktowanie:

Postautor: alicja.d » 15 października 2010, 20:23

helga_r pisze:Ząb bezbolesny przy opracowywaniu

Martwy? Ja bym zniosła sklepienie komory i zobaczyła dno komory i ścianki kanałów. Jeżeli tam też widać pęknięcie to do kubła.

Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 15 października 2010, 20:23

Miałam kiedyś pacjenta z 37 kl2 dystalnie, pękniecie na ściance dystalnej i po dnie ubytku, bez objawów subiektywnych i w badaniu. Po wyjasnieniu co i jak zdecydowalismy z pacjentem na eksperyment. Założyłam wypełnienie i od pół roku cisza. Ten Twój rozumiem to trup? Alicja będzie wiedziała :mrgreen:
"A Twoja matka leczy się u Koisa"

Awatar użytkownika
helga_i
Lekarz Stomatolog

Postautor: helga_i » 15 października 2010, 21:11

trup trup
w ramach herodentistry postanowiłam dać mu pół roku szansy z grzybem nr 2 i po tym czasie zrobić rtg (lub wcześniej wysłać do koszalina jak się zagotuje... wiem wiem, niezbyt mądrze, ale pac się musi zaprzyjaźnić z myślą, że straci ząb)

pacjent poinformowany o sytuacji, włącznie z tym, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji i konieczne jest założenie funduszu implantologicznego

generalnie myślałam o Tobie Alicja w trakcie pogadanki z pacjentem :)

alicja.d pisze:Jeżeli tam też widać pęknięcie to do kubła.

hmmm, z tego co śródzabiegowo i na jakim poziomie znalazłam pęknięcie wnioskuję, że nie będzie ciekawie... Gdyby się jednak okazało, że crack był wyżej i w dnie nie ma linii pęknięcia to wtedy endo ma sens-dobrze zrozumiałam ?
Moją żoną będzie praca. Moją kochanką żona, dlatego będę ją kochał do końca życia.

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 15 października 2010, 22:01

wiecie co ? jak miałam lepsze oczy to w co trzecim zębie pęknięcie widziałam
i co? chodzą do mnie do dzisiaj-stan bez zmian, a dużo lat minęło od kiedy tylko zamki widzę :wink:
wpadamy w paranoje ze strachu przed roszczeniowymi kretynami
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 15 października 2010, 22:12

izaa pisze:wpadamy w paranoje ze strachu przed roszczeniowymi kretynami

Roszczeniowy pacjent to nie paranoja niestety tylko fakty fizyczne chodzące po tej ziemi.
Ale masz rację ,że niepotrzebnie niekiedy stajemy na ortodoksyjnym stanowisku - wystarczy przecież otwarcie poinformować pacjenta o stanie stwierdzonym i wówczas to pacjent właściwie podejmuje decyzję i sygnuje ją na piśmie. Widmo roszczeń znika.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 15 października 2010, 22:32

optimal pisze:Widmo roszczeń
kurde, nie możemy podejmować decyzji pod wpływem tego widma
kiedyś trafił do mnie 13-latek z USA, z kompletem rtg wszelakich i mlecznymi kiwakami-taka opóźniona wymiana, amerykański dr bał się ulżyć pacjentowi i kiwaki wywalić to mu w zamian dużo zdjęć narobił
nie chcę być takim lekarzem

Stanisław Jerzy Lec

Wróć do „Ogólne”