Agresywny szlif na krokodyla

Wszytko czego nie powinni oglądać inni ;)
Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 20 lipca 2010, 21:20

Hela, przyznam się, że nie wiem. Najpirw nie potrafiłam pani zmusić do uśmiechu, a potem ja zapomniałam się przyjrzeć
"A Twoja matka leczy się u Koisa"

Awatar użytkownika
helga_i
Lekarz Stomatolog

Postautor: helga_i » 20 lipca 2010, 21:23

Kostka pisze:Najpirw nie potrafiłam pani zmusić do uśmiechu,

następnym razem poproś Tatę :)
Moją żoną będzie praca. Moją kochanką żona, dlatego będę ją kochał do końca życia.

Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 20 lipca 2010, 21:26

Wiedziałam, ze mi to napiszesz :lol:

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 21 lipca 2010, 00:24

kosteczko - ja tam widzę możliwości ; ściany nie muszą być wcale równoległe , mają mieć mniejszą zbieżność niż 10' , a tyle z pewnością udało by się uzyskać . Co do otwarcia kanału - też nie sądzę aby musiało do tego dojść , a pod wkłady i tak planujesz endo prawda? Więc o co chodzi- możesz sprawdzić - przecież i tak będziesz robić stopnie , czy nie? Po poprawce , którą proponuję wcale nie zostaną Ci zapałki . Masz okazję sprawdzić jak to wyjdzie, nie rozumiem , czemu a priori chcesz zrezygnować z minimalnej ingerencji.
Załączniki
poprawka.jpg
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
JacekW
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: protetyk
Podziękował: 2 razy

Postautor: JacekW » 21 lipca 2010, 15:51

optimal pisze:Przykro mi ,że nie chcesz najwyraźniej odpowiedzieć mi na pytanie.
opti, jakie pytanie ? zadaj je jeszcze raz, a napewno odpowiem :grin: bo już się pogubiłem.

[ Dodano: 2010-07-21, 16:54 ]
jeśli chodzi o powtórny szlif, to obawiam się, że mogło by się to skończyć złamaniem filaru, po założeniu korony, szczególnie , że zęby mamy po endo. dlatego uważam, że rozwiązanie z wkładami jest lepsze. o to chodziło ?

[ Dodano: 2010-07-21, 16:54 ]
optimal pisze:żebyś mnie przekonał
no to musialbym przyjechać do krakówka :lol:

[ Dodano: 2010-07-21, 16:55 ]
optimal pisze: myślisz ściśle i na okrągło
60 razy na minutę :wink:

[ Dodano: 2010-07-21, 16:56 ]
optimal pisze:nie migaj i konkretnie podaj mi wykładnię ,że ze stożka nie da się zrobić wydolnego filara ze schodkiem. Pliiizzzz
o jej. da się ,tylko czy ma sens i czy długo taki filarek wytrzyma ? tam nie bardzo z czego jest pozytywny kształt uzyskać.

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 21 lipca 2010, 16:46

JacekW pisze:jeśli chodzi o powtórny szlif, to obawiam się, że mogło by się to skończyć złamaniem filaru, po założeniu korony, szczególnie , że zęby mamy po endo. dlatego uważam, że rozwiązanie z wkładami jest lepsze. o to chodziło ?

JacekW pisze:o jej. da się ,tylko czy ma sens i czy długo taki filarek wytrzyma ? tam nie bardzo z czego jest pozytywny kształt uzyskać.

jacku. Teraz powaga. Może ja coś źle widzę, ale chyba te filary nie zostały oszlifowane ze stopniem? Nie zostały też nadmiernie skrócone tak? Jeśli kastka ma oszlifować ze stopniem to przy tej okazji może poprawić relacje ścian filaru do długiej osi zęba .Może? Może.

Nic nie wiemy na temat jam zęba- jak bardzo zostały podebrane ściany komory , jak bardzo jest wydrylowany kanał - szkoda - to by wiele wyjaśniło. Można jednak założyć ,że jeśli szlif taki fachowy to może i polisch-endo, nie specjalnie rujnujące w środku-

Jeśli z tego bigosu jak twierdzicie z góry , po oszlifowaniu ze stopniem otrzymamy filary nie rokujące , lub raczej rokujące rychłym złamaniem , to się zastanawiam dlaczego każdy filar szlifowany ze stopniem , jak najbardziej fachowo nie kończy z wkładem w kanale - bo przyznam się ,że nawet na tym forum pokazywaliście filary szlifowane prawie na zapałki i pierwszy raz od was słyszę ,że takie są be i że się muszą połamać. :roll:

Prawdę mówiąc tylko jedna rzecz by mnie od początku przekonała do wkładów , jako jedyną możliwość poprawy sytuacji - mianowicie , gdyby kostka sprawdziła ,że po skróceniu / niewielkim/ , czyli ścięciu tych stożków , punkt podparcia dla koron w konkretnym układzie zgryzowym wypadałby poniżej końca filarów. Wtedy tak, tylko wkłady , bo inaczej korony nadal będą spadały, tylko tym razem z innego powodu.

Ale przyglądając się na zdjęciach z tymczasówkami widzę zgryz prawidłowy , zachodzenie dość głębokie - więc ? Jak dla mnie , póki co nie ma powodu do paniki. Też lubię solidną robotę , ale w tym przypadku larum jest przedwczesne, zawsze trzeba zważyć w pokorze wszystkie za i przeciw - okaże się ,że po korekcie jaką proponuję filary są zbyt słabe - może się tak okazać - to zawsze można jeszcze wdrożyć plan B z wkładami - bo jak mówią często bywa ,że lepsze jest wrogiem dobrego. Warto o tym pamiętać.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: Wyjątkowy Doktor

Postautor: soltys » 21 lipca 2010, 17:24

pragnę tylko zwrócic szanownym kolegom i koleżankom uwagę na fakt iż to czy jest stopień czy nie ma jest sprawą drugorzędną i zrobienie stopnia pomoze ale nie rozwiaze problemu, gdyż ten spowodowany jest glęboko poddziąsłowym szlifem

a jak wy wydzicie to poddziąsłem czy jest czy nie to ja już nie wiem
Chociaż wydawać się może to dziwne , istnieje życia pozagro.... pozastomatologiczne

Awatar użytkownika
helga_i
Lekarz Stomatolog

Postautor: helga_i » 21 lipca 2010, 19:18

sołtys pisze:a jak wy wydzicie to poddziąsłem czy jest czy nie to ja już nie wiem

ale o soooo chodzi ...
bo ja też już nie wiem

zabieg od 2 do 2 czy kły też Twoim zdaniem ? bo jakoś mam obawy co do wysokości tych siekaczy, ale może wynika to z braku wypoziomowania fotki

btw szkoda że fotki z wątku "with a little help..." wciągneło :(
Moją żoną będzie praca. Moją kochanką żona, dlatego będę ją kochał do końca życia.

Awatar użytkownika
JacekW
Lekarz Stomatolog

Postautor: JacekW » 22 lipca 2010, 11:03

optimal pisze:Może ja coś źle widzę, ale chyba te filary nie zostały oszlifowane ze stopniem?
wydaje mi się ,że stopnia nie ma.
optimal pisze:Jeśli kastka ma oszlifować ze stopniem to przy tej okazji może poprawić relacje ścian filaru do długiej osi zęba .Może? Może.
może, ale to co wyjszie nie gwarantuje trwałości.
jak by nie rozważać, ja, gdybym miał wykonać, na takich zębach pracę, to zdecydwałbym się na wkłady kk.
optimal pisze:zastanawiam dlaczego każdy filar szlifowany ze stopniem , jak najbardziej fachowo nie kończy z wkładem w kanale - bo przyznam się ,że nawet na tym forum pokazywaliście filary szlifowane prawie na zapałki i pierwszy raz od was słyszę ,że takie są be i że się muszą połamać.

opti, każdy postępuje jak uważa. ja, z założenia, siekacze, jeśli są po endo, a trzeba na nich zrobić korony, przeznaczam pod wkłady kk. prawie zawsze. kiedy nie ? wtedy, gdy ząb jest duży a endo odbyło się z punktu trepanacyjnego, bez zbytniego rozwalania korony. ale to niewielkio procent. oszlifowany kikut, na zapałkę, na dodatek martwy, nagle zwiekszy swą powierzchnie o koronę. jak długo kikut przeżyje bez złamania ? może przeżyje. ale to ryzyko trzeba wyeliminować.
optimal pisze:okaże się ,że po korekcie jaką proponuję filary są zbyt słabe - może się tak okazać - to zawsze można jeszcze wdrożyć plan B z wkładami
oby w tym czasie, na filarach nie było już koron ostatecznych.
Załączniki
1.JPG
czy aby , na pow licowych zębów 11 i 21 nie odsłonięto już kanałów ?
jeśli nawet nie, to zakres teg szlifowania, przekracza szlifowanie korzenia zaopatrzonego we wkład kk. nie widać 12, ale cieniutki jest. a w środku komory ,po endo.

Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 30 lipca 2010, 20:46

Tak to wygląda 2 tygodnie po pierwszej wizycie. Pacjentka podaje, że dziąsła przestały krawawić, nie są już takie "ohydne posiniaczone" :mrgreen: i przestało śmierdzieć. Badanie potwierdza. Byłam nawet w stanie dostrzec, że szlif był z czymś na kształ stopnia, przynajmniej od wargowej.

Tymczasówki modeluję zależnie od tego, jak oceniam sytuację klinicznie.

Zdecydowałam się na wykonanie wkładów lanych (dzięki, Jacku), więc dziś wyciągałam włókno i zrobiłam reendo w 21. Tak samo potraktuję pozostałe siekacze. Postaram się wrzucić rtg, jak się z tym uporam.

A teraz oceńcie sami
Załączniki
poprawa1.jpg

Awatar użytkownika
bossbusko
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: Obrazoburca
Kontaktowanie:

Postautor: bossbusko » 31 lipca 2010, 07:26

Kostka pisze:A teraz oceńcie sami

Dla mnie boszko, ale ja sie nie znam.
Rozumiem ze tymczasy laboratoryjne :)
A pacjentka nie chce ich sobie zostawic?
Rozdziewiczony :)

Awatar użytkownika
JacekW
Lekarz Stomatolog

Postautor: JacekW » 31 lipca 2010, 09:12

Kostka pisze:(dzięki, Jacku),
:grin:
diametralna różnica w wyglądzie przyzębia a co najważniejsze, w odczuciach pacjentki.
bossbusko pisze:A pacjentka nie chce ich sobie zostawic?
może tak być, dlatego tymczasówki nie mogą być za ładne. :grin:

Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 31 lipca 2010, 10:24

bossbusko pisze:Rozumiem ze tymczasy laboratoryjne

Tak :grin:

Awatar użytkownika
niuniek
Lekarz Stomatolog

Postautor: niuniek » 31 lipca 2010, 11:03

Kostka pisze:Tak to wygląda 2 tygodnie po pierwszej wizycie.

Tylko 2 tygodnie, a jaka kolosalna różnica. Wiedziałam, że dasz radę.

Nie zapomnij zrobić fotki z tymi wkładami, jak już będą zacementowane i umieścić na forum. :lol:
Zamiast zazdrościć, uczmy się od lepszych.

Awatar użytkownika
Kostka
Lekarz Stomatolog

Postautor: Kostka » 31 lipca 2010, 11:08

No właśnie mam ambitny plan przeprowadzić Was przez ten przypadek do końca

Wróć do „Ogólne”