Strona 1 z 1

czy wydalibyście opinię ...

: 17 lipca 2010, 21:47
autor: optimal
i co by się w niej znalazło...

pewien mój stały pacjent , zwrócił się do mnie z prośbą o konsultację żony. Pacjentka miała wątpliwości co do zęba 16 . poprosiła o wydanie opinii . Zbadałam in situ : widoczne kilka wypełnień z różnych epok , wejście do wielkiego ubytku od strony podniebiennej dokładnie na granicy z dziąsłem , ząb klamrowy dla szkieletu uzupełniającego brak skrzydłowy jednostronny, cierń w powietrzu - stanowi jedyny punkt kontaktu dla z prawej strony i skutecznie , w sposób widoczny dystansuje górę z dołem. Pacjentka bardzo zadowolona z pracy protetycznej , użytkuje ją od kilku dobrych lat. :?: :!: :shock:

Moja opinia była krótka- ząb do usunięcia z powodu braku możliwości wykorzystania części korzeniowej do ew. odbudowy korony.

I teraz nastąpiła niespodzianka- pacjentka dodała ,że cały czas czuje chemiczny posmak po leczeniu kanałowym i bała się czy przypadkiem wypełnienie się nie rozszczelniło. :shock:

Cichutko zamknęłam nóż , który mi się otworzył w kieszeni... ale przyjdzie czas na wydanie opinii na piśmie. Nigdy nie byłam jeszcze w takiej sytuacji - oświećcie mnie jakie są zwyczaje w tej kwestii i jak byście sami postąpili. Czy w ogóle mam prawo wydawać takie opinie? Czy powinnam skierować pacjentkę do odpowiedniego specjalisty z papierami?

: 17 lipca 2010, 21:56
autor: anna t
W jakim celu potrzebna jest jej opinia .Ja nie wystawiam opinii na piśmie . Może ten ząb był leczony Te-pastą ? :???:

: 17 lipca 2010, 22:11
autor: optimal
Z opisu wynika ,że były stosowane pilniki :?:

Nie wiem w jakim celu, myślę ,że ponieważ zwrócił się w tej sprawie mąż pacjentki to pewnie chce pójść do tego prywatnego gabinetu / renomowany od lat znany w krakowie i mający dobre recenzje/ po zwrot kasy. Ale to są tylko moje domysły. Zapytam go jesli się pojawi. Ja tak sobie myślę ,że w zasadzie wystarczyłoby mu to zdjęcie.

: 17 lipca 2010, 22:34
autor: alicja.d
optimal, nie wydawaj opini o dotychczasowym leczeniu tylko napisz wynik swojego aktualnego badania zęba i opis rtg. Przykładowo: ząb 16, status post devitalisationem pulpae, w kanałach martwa zgorzelinowa miazga (lub miazga wyekstyrpowana), nie leczony kanałowo (brak materiału wypełnieniowego w kanałach), próchnica głęboka, odseparowane korzenie, brak możliwości odbudowy, poziomy zanik przyzębia, rokowanie złe, ząb do ekstrakcji.

: 18 lipca 2010, 10:33
autor: optimal
alicja.d, nie no oczywiście ,że nie oceniam leczenia tylko status. Nawet bym nie wspominała o tym leczeniu , którego nie było , bo ze zdjęcia wcale to nie wynika . Jak do czegoś dojdzie formalnie to niech się nad tym biedzą rzeczoznawcy.

: 18 lipca 2010, 10:41
autor: alicja.d
optimal pisze:Jak do czegoś dojdzie formalnie to niech się nad tym biedzą rzeczoznawcy.

Dokładnie tak :smile:

: 18 lipca 2010, 10:54
autor: optimal
Dzięki Alicjo i Anno - mam już jasność . Za nic bym nie chciała ,żeby pacjent mnie zaskoczył i był świadkiem moich rozterek - pisać nie pisać i co w ogóle.... No i jeszcze ten pan to jest zacny człek , bardzo go szanuję , nie mogę i nie chcę zbywać go byle czym.