Resekcja czy wyrywać

Moderator: Moderatorzy

Anna32
Pacjent

Resekcja czy wyrywać

Postautor: Anna32 » 13 kwietnia 2016, 14:21

Bardzo proszę profesjonalistów o pomoc w podjęciu decyzji co do zęba nr 45.

Leczony kanałowo w listopadzie 2011 roku. Zaczął się "odzywać" w październiku 2015 roku. Ponownie przeleczony kanałowo pod mikroskopem pod koniec listopada 2015roku. Zaczął boleć, pojawiło się zgrubienie na dziąśle w połowie marca 2016 roku. Z powodu wyjazdu przyjęty antybiotyk augmentin+metronidazol przez 7 dni, objawy ustąpiły na ok 2 tygodnie. Miała być wykonana resekcja na podstawie rtg, jednak chirurg nie podjął się jej ze względu na włókniaka, który leży bardzo blisko nerwu twarzowego i rzeczonego zęba. Następny chirurg zgodził się na resekcję, ale z powodu wyjazdu termin został odłożony na przyszły tydzień. Od 3 dni znów jest zaostrzenie, nie boli już sam ząb, tylko dziąsło, na którym znowu zrobiła się gulka. Węzeł chłonny powiększone po tej stronie co ząb. Moja zaufana stomatolog sugeruje usuwać jak naszybciej. Dostałam kolejny antybiotyk do brania.
Bardzo proszę o opinie, czy faktycznie resekcja w tym przypadku ma szanse powodzenia. Czy lepiej usunąć tę bombę zapalną i dołożyć do implantu kasę z resekcji.

W załączenie zdjęcie nr 1 z października 2015 i nr 2 z połowy marca 2016 roku.
Załączniki
1.JPG
Rtg z października 2015
2.JPG
Rtg z połowy marca 2016

Anna32
Pacjent

Postautor: Anna32 » 13 kwietnia 2016, 16:24

Endodonta, który wykonywał powtórne leczenie jest lekarzem, co do którego mam bardzo duże zaufanie. Ratował nie tylko moje zęby, ale rodziny i znajomych, które inni lekarze skazywali na szczypce, znajdując w nich dodatkowe kanały. Czy mógł się pomylić u mnie? może i mógł, nie mnie to oceniać. Wiem, że kiedy był wypełniany ząb podczas leczenia reendo i zostało zrobione zdjęcie od razu to w powiększeniu na dole była masa takich małych kanalików-na ekranie w powiększeniu wyglądało to jak wąsy (przepraszam za laicki język). I jeśli dobrze rozumuję, obecnie widoczne to białe coś z boku korzenia to właśnie ten materiał do uszczelniania?

Co do resekcji to napisał Pan dokładnie to co stwierdził chirurg, który miał przeprowadzić pierwszą resekcję. Po podaniu znieczulenia, rozcięciu dziąsła, zobaczył jak blisko nerwu mam to zwłóknienie (które powstało po pierwszym leczeniu kanałowym) i jak blisko ten nerw przebiega obok miejsca do wycięcia i powiedział, że się tego nie podejmuje, bo nie czuje się pewnie i nie chce zrobić większej krzywdy. Drugi chirurg, może i bardziej doświadczony, który wstępnie się zgodził powiedział o ryzyku również, ale że niby jest to wykonalne.

Przyznaję mam mętlik w głowie, rozum podpowiada, żeby pozbyć się tego dziada. Boję się tylko, czy nie będzie problemu z implantem w tym miejscu, a na chodzenie bez zęba ze względu na pracę, własny komfort psychiczny a przede wszystkim problemy z okluzją nie mogę sobie pozwolić.

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 13 kwietnia 2016, 17:40

Gdyby to był moj ząb zrobiłbym CT zeby miec dokładnie zobrazowany przebieg nerwu zębodołowego dolnego i omówił sprawę z jeszcze jednym endodonta
Jesli jednak zapadnie decyzja o resekcji należy zachować najwyższa ostrożność . Odległość od ujścia nerwu jest tak mała ze nawet mimo przeprowadzonego prawidłowo zabiegu moze dojść do ucisku nerwu wskutek krwiaka pozabiegowego i częściowej parestezji (zaburzeń czucia )
Usunięcie i natychmiastowa implantacja jest w tym wypadku obarczona podobnym ryzykiem i tego tez trzeba byc świadomym

Anna32
Pacjent

Postautor: Anna32 » 13 kwietnia 2016, 18:23

Dziękuję za tę odpowiedź.

Też walczę zawsze o wszystkie zęby (to byłby pierwszy stały którego bym się pozbyła), jestem po prostu już zmęczona bólem, antybiotykami, zupełnym osłabieniem niemal od miesiąca kiedy zaczął się ból. Dodatkowo to nieudane podejście do resekcji, która się nie odbyła, ale szwy były i opuchlizna. Nie wiem czy wytrzymam dłużej tydzień czy dwa tygodnie do następnej konsultacji ze specem kanałowym, a wiem, że to min. czas oczekiwania do kogoś dobrego. :cry:

Mam jeszcze dwa pytania:
1) czy jeśli udałoby się jednak znaleźć w tym zębie dodatkowy kanał to tak duża zmiana, a przede wszystkim to białe coś (przepchnięty materiał?) zniknie ?
2) czy jeśli implantacja nie byłaby natychmiastowa tylko tak standardowo po 2-3 miesiącach jak się wszystko wygoi ryzyko ucisku nerwu nadal istnieje?

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 13 kwietnia 2016, 20:51

Witam
Cieżko jest odpowiedzieć na wszystkie pytania precyzyjnie nie mogąc zbadać pacjentki osobiście ale ponieważ opis jest dość dokładny a zdjęcia wyraźne postaram sie odpowiedzieć na pytania i watpliwości
Skonsultowałam ta sprawę z małżonka ktora jest endodontka i mamy wspólnie nastepująca opinie :
prawdopodobnie juz pierwotnie właściwy kanał nie został odnaleziony (zagina sie on prawdopodobnie dotylnio) i pierwszy kolega "wyprostował" zagięty kanał . Drugie leczenie rownież nie odkryło właściwego kanału , został ponownie wypełniony kanał nieprawidłowy . Nie mozna tu miec pretensji do obu lekarzy bo jak określiła moja małżonka - odnalezienie tego właściwego bedzie ekstremalnie trudne o ile możliwe . Jesli nawet udałoby sie , zniknie zmiana zapalna i dolegliwości bólowe (czarne cienie) ale przepchnięty materiał nie zniknie (białe cienie) . W związku z tym pytanie czy robic reendo po raz drugi czy nie jest dyskusyjne
Teraz chirurgia (czyli moja bajka)
Resekcja jest możliwa i wykonalna ale trudna i obarczona ryzykiem powikłań . Sprawny chirurg z zacięciem do mikrovhirugii to zrobi
Implantacja jest możliwa i troche mniej ryzykowna od resekcji
Polecałbym implantację natychmiastowa bo z jednej strony troche bardziej ryzykowna jesli chodzi o przyjęcie implantu ale w tym wypadku obarczona mniejszym ryzykiem powikłań niz implantacja odroczona . Przy odroczonej wyrostek po ekstrakcji przebuduje sie niekorzystnie i moze byc znowu ryzyko uszkodzenia nerwu . Przemawia to za implantacja natychmiastowa dobrym implantem o konikalnym połączeniu .
To chyba wszystko , pozdrawiam , do dalszej diagnostyki potrzebne byłoby CT

Anna32
Pacjent

Postautor: Anna32 » 13 kwietnia 2016, 21:11

Raz jeszcze bardzo dziękuję Panie Doktorze za zainteresowanie tematem, wyjaśnienie niejasności, które miałam, ale przede wszystkim za podsunięcie kierunku działania.

Pozdrawiam serdecznie

izabela19
Lekarz Stomatolog

Postautor: izabela19 » 14 kwietnia 2016, 13:16

Na CBCT może też być widoczny dodatkowy kanał(jeśli jest oczywiście,ale w 4 obok są dwa,więc prawdopodobieństwo większe).Czyli dobrze je zrobić.Fajnie,że w końcu świadoma ,mądra pacjentka,a nie ciągłe posty"Wstydzę się iść do dentysty".Powodzenia!

Wróć do „Dla wszystkich”