Poprzedni temat «» Następny temat
ropa na zebie
Autor Wiadomość
ania78
Pacjent

Wysłany: 2008-11-06, 23:39   ropa na zebie

Prosze o pomoc
Jakies 5 lat temu miałam leczony ząb kanałowo, okazało sie ze psuł sie pod plomba ale mnie nie bolal. W końcu plomba wyleciała i zab ukazał sie w calej okazałości.
Poszlam do dentystki, zrobila zdjecie zeba i oznajmila sie zab jest do wyleczenia.
Wyczyścila kanaly, dala jakies lekarstwo i zaczely sie problemy.
A mianowicie zab zaczal puchnac. Zaczelam plukac szalwia i opuchlizna zeszla.
Nie minal tydzien i fleczer wylecial, i zab jeszcze bardziej spuchl i zaczela zbierac sie ropa.
Poszlam kolejny raz do dentysty (tj. 04.11.08), przepisala mi antybiotyk i przeciela ta "kulke" z ropa która rosła nad zębem.
Cały czas biorę antybiotyk, płucze szalwia i dentoseptem A i zauważyłam dzisiaj ze znowu mi zbiera sie ropa.
Prosze mi doradzić jak mam ta rope zciagnac, boje sie ze okaze sie ze ząb jest do usuniecia a to jest czworka. Wogole zab jest otwarty.
Wizyte mam umowiona na poniedzialek ale nie mam juz sily

margin1
Pacjent

Wysłany: 2008-11-09, 18:50   

miałam tak samo, zbierała sie ropa, a ja naciskałam palcem i ropa wyplywała. Moj ząb byl niestety do usunięcia, tez czworka. spobuj nacisnąc na gulkę, ropa powinna wyplynąc. Teraz czeka mnie implant albo chodzenie bez zębow.

joao 
Pacjent

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2008-11-09, 20:04   

margin1 napisał/a:
Moj ząb byl niestety do usunięcia

Nie dało rady go uratować??
ania78, trzymam kciuki i wierzę, że zęba da się uratować. Przechodziłam przez coś podobnego, jednak po przeleczeniu kanałowym ząbek wraca do siebie, o gulce z ropą już dawno zapomniałam.

gandalf 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2008-11-09, 20:18   

margin1 napisał/a:
ja naciskałam palcem i ropa wyplywała.

Nie należy tego robić, dlatego że naciskanie na ropień może wprawdzie spowodować wypchnięcie treści ropnej na zewnątrz ale przedtem powoduje zwiększenie ciśnienia wewnątrz ropnia i ryzyko przepchnięcia treści w inne, dotąd nie zakażone przestrzenie. Nawet po nacięciu ropnia lekarz nie wypycha ropy siłą.
Pod wpływem antybiotyku najprawdopodobniej ropień i tak sam pęknie - nieznacznie później niż jesteś w stanie skutecznie go "wycisnąć".
Jaki antybiotyk zażywasz? Czy możesz wkleić tutaj zdjęcie rentgenowskie zęba przed leczeniem?

ania78
Pacjent

Wysłany: 2008-11-09, 20:54   

Dziekuje za odpowiedz
Niestety zdjecia nie mam bo zostal u mojego stomatologa.
Antybiotyk nazywa sie Clindamycin-MIP i zarzywam go co 12 godzin
Ale wlasnie wczoraj ku mojemy zdziwieniu pekla mi ta "kulka" z ropa, tylko ze teraz przy dotykaniu tego miejsca boli mnie to.
Ale mysle ze to chyba normalne. Jestem dobrej mysli:)

Odpowiedz do tematu