Poprzedni temat «» Następny temat
Pęknięty korzeń zęba.
Autor Wiadomość
kjp26
Pacjent

Wysłany: 2009-03-11, 10:39   Pęknięty korzeń zęba.

Witam.
Moja szóstka była leczona kanałowo, odczuwałem dolegliwości bólowe, szczególnie na nadryzanie, wprawdzie niezbyt silne ale były. Na zdjęciach brak stanów zapalnych, kanały ładnie wypełnione. Ząb wciąz mnie bolał, moja stomatolog wciskała mi ciemnotę, że nie boli, więc zmieniłem lekarza i gabinet. Pod mikroskopem okazało się, że ząb jest pęknięty od dna aż po korzeń, stąd te bóle, pomimo ładnego wypełnienia kanałów. Jedyne wyjście - ekstrakcja.
Cieżko jest mi się pogodzić z tym, że będę miał wyrwanego zęba, czy da się jakoś go zachować?

corn
Pacjent

Wysłany: 2009-03-11, 11:19   

Moze spytaj tych co mieli mikroskop czy nie moga sprobowac Ci to zaklajstrowac MTA jakos i sprawdzic czy boli dalej. Moze taka szczeline da sie mta zaklajstrowac i na jakis czas zachowac tego zeba.

JacekW 
Lekarz Stomatolog
protetyk

Wysłany: 2009-03-11, 16:09   

takie zeby ,najczęsciej, sie usuwa. wszystko zależy od szczeliny złamania.
a klajstrowanie jest dobre przy naprawie glazury. i to nie mta.

corn
Pacjent

Wysłany: 2009-03-11, 16:45   

JacekW napisał/a:
takie zeby ,najczęsciej, sie usuwa. wszystko zależy od szczeliny złamania.

sorry ale moge podac www endodontyczne ,na ktorym opisano taki zabieg (uszczelnienia mta podluznego zlamania korzenia) i udal sie on.
moje pytanie do ciebie: skoro nie jestes pasjonatem endo to czemu mącisz ,ze takie zęby sie usuwa?
jestes niedouczony - sorry.
pytanie jest raczej: czy pacjent chce inwestowac w tego zeba i ryzykowac w ratowanie go?

[ Dodano: 2009-03-11, 16:58 ]
JackuW: zamiast nudzic sie w robocie z braku pacjentow i przegladania dentonetu wez sie za czytanie profesjonalnej litaratury moze w chwilach wolnych.
Artykul jak ratowac zeba zlamanego wzdluz korzenia jest mega ciekawy i metoda opisana w nim nie tylko wykorzystuje mta.. ale inny dodatek skuteczny.. zachecam do lektury! :razz:

JacekW 
Lekarz Stomatolog
protetyk

Wysłany: 2009-03-11, 17:10   

corn napisał/a:
ty jesteś niedouczona, bądź niedowartościowana skoro udzielasz takich porad. czytasz coś, gdzieś i nie bardzo rozumiesz co. ja doskonale wiem, co można i gdzie można ,ty ,niestety nie. to co przeczytałaś i czym sie chwalisz to kazuistyka. bez praktycznego zastosowania w życiu codziennym. tylko ja to jeszcze znam z praktyki a ty tylko z literatury. myślę że brak ci podstaw, takich, które mają pomstowani w twoich postach, lekarze.
corn napisał/a:
zachecam do lektury!
a ja do praktycznego zastosowania tego. widzę , że prosta droga do tego i niedługo zaczniesz. nie udzielaj porad, skoro na tym się nie znasz. zmień sposób wyrażania się i bądź mniej agresywna, kobiecie nie wypada. proszę.

bea 
Lekarz Stomatolog
nikt

Pomogła: 59 razy
Wysłany: 2009-03-11, 18:01   

corn, trochę przesadziłeś . Własnie obrażasz jednego z najlepszych fachowców na tym forum .
Ale merytorycznie :
corn napisał/a:
opisano taki zabieg (uszczelnienia mta podluznego zlamania korzenia)
też znam takie przypadki .
corn napisał/a:
udal sie on.
pojęcie sukcesu jest w medycynie bardzo względne.
corn napisał/a:
skoro nie jestes pasjonatem endo to czemu mącisz ,ze takie zęby sie usuwa?
jestem pasjonatką endo i uważam że VRF jest wskazaniem do ekstrakcji . Czasem można spróbować leczenia ale jak napisał Jacek
JacekW napisał/a:
wszystko zależy od szczeliny złamania.
a także od kilku innych czynników , decyzja musi być podjęta wspólnie przez pacjenta i lekarza.
corn napisał/a:
proszę moderatorów o rozważenie upomnienia dla użytkownika "corn " .
corn napisał/a:
Artykul jak ratowac zeba zlamanego wzdluz korzenia jest mega ciekawy
to moze podzielisz się nim z nami ?
Pozdrawiam .

Urko
Pacjent

Wysłany: 2009-04-30, 09:08   

Witam
mam podobny problem: podejrzenie pękniętego korzenia więc wątek wydaje się właściwy.
Ząb: 4ka prawa góra. Ok pól roku temu założona korona na sztyfcie. Korzeń podwójny, sztyft też (robiony na miarę).
Kilka dni temu poczułem, że korona cała się rusza. Na drugi dzień wizyta u "mojej" stomatolog. Jest problem z wyjęciem korony bo ona się rusza ale tylko trochę. Na razie czekamy aż się samo mocniej rozrusza aby nie uszkodzić korony (było nie było ładnych parę stów kosztowała). Najprawdopodobniej korona ze sztyftem trzymają się ze sobą.
Są dwa podejrzenia przyczyny:
1 obluzował się sztyft (jeśli dobrze zrozumiałem "rozcementował")
2 pękł korzeń - i dlatego to wszystko sie rusza.

Jeśli dobrze się domyślam to w 1 przypadku w końcu wyjdzie ta korona ze sztyftem i jeszcze raz się to zacementuje i będzie OK.
Pięknie proszę o opinię i odpowiedź co jeśli przypadek 2, jakie szanse na utrzymanie / wykorzystanie tej korony.

Odpowiedz do tematu