Poprzedni temat «» Następny temat
leczenie kanałowe jedynki
Autor Wiadomość
bms30
Pacjent

Wysłany: 2009-03-16, 22:53   leczenie kanałowe jedynki

Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu przeglądam forum w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Jestem w trakcie leczenia kanałowego prawej górnej jedynki. Kiedy byłam mała (jakieś 25 lat temu) ten ząb złamał się i w trakcie leczenia został "zatruty", a następnie zerwany został nerw. Może to co piszę to nie są fachowe określenia, ale proszę wybaczyć, niestety nie jestem stomatoloiem. Z czasem ząb zaczął trochę ciemnieć, ale jeszcze było ok. Dwanaście lat temu zmieniono mi wypełnienie, 5 lat temu zaraz po urodzeniu dziecka również. Z tamtego okresu pamiętam tylko że robiłam zdjęcia rtg, a leczenie polegało na czyszczeniu kanału "igłami". To wszystko w ramach jednej wizyty. Teraz niedawno stwierdziłam że ząb znowu jakby trochę bardziej pociemniał. Chciałam więc skorzystać z dobrodziejstw techniki i wybielić zęba. Zaczęłam od ściągnięcia kamienia. A potem zaczął się horror. Ząb został otwarty, "wypatroszony" z całej swej zawartości. Oczywiście przed leczeniem zrobione zdjęcie zarówno jedynki jaki i całej szczęki (pantomograficzne). W trakcie leczenia podano mi znieczulenie, a następnie kanał przepłukano podchlorynem sodu 5%. Myślałam że mi oczy wyjdą z orbit a głowę rozsadzi. Niby byłam znieczulona, ale pulsujący ból, który miałam wrażenie że rozlewał się po twarzy był okropny, nie do wytrzymania. Łzy leciały mi ciurkiem, a kiedy otwierałam oczy to tak jakbym za długo patrzyła na słońce w 40 stopniowym upale. Usłyszałam, że to leczenie kanałowe i że zawsze jest nieprzyjemne i boli. Ale ja nigdy czegoś takiego nie przeżyłam. Po 30 minutach od zamknięci a zęba zaczęłam puchnąć. Wieczorem tego samego dnia wyglądałam potwornie - powiększona górna warga, dwa razy większy nos, opuchnięte policzki. Robiłam okłady ale to nic nie pomogło. Następnego dnia miałam problemy z mówieniem, opuchlizna rozlała sie po całej twarzy, oprócz dolnej wargi. Górna warga od wewnątrz była granatowa. Trzeciego dnia pojawiły się krwiaki na twarzy, opuchlizna i krwiaki pod oczami. Dostałam antybiotyk Duomox i Zyrtec, oprócz tego do płukania roztwór z szałwi, a na twarz maść z arniki. Oprócz tego kilka razy "przepłukiwano" mi tego zęba. Po około dwóch tygodniach zrobiłam zdjęcie i znowu podejscie do leczenia. Tym razem nie wiem co lekarz mi wkładał do kanału, ale zaraz po podaniu zrobiło mi się słabo, potem gorąco i czułam jak niesamowicie mnie piecze. Miałam wrażenie, że odpływam. To coś (wypełnienie) było chyba na bazie jodu, niestety nie pamiętam dokładnie. Tym razem nie dostałam znieczulenia. Znów zamknięto kanał. A następnego dnia znowu powtórka z opuchlizny tylko zdecydowanie mniejszej. Jestem juz po kilku wizytach. Przy leczeniu stosowano endometr (to chyba tak się nazywa), mikroskop. Teraz dowiedziałam się o prawdopodobnej mozliwości przebicia korzenia. Do dziś boli mnie nos kiedy naciskam na czubek, a pod nosem nad jedynką czuję zgrubienie. Jestem juz zmęczona tym leczeniem, nie wiem co dalej. Mój dentysta też chyba nie za bardzo wie co ze mną zrobić. Czy mogę być uczulona na leki i to stanowi przeszkodę do zamknięcia leczenia? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Mam co tydzień wizyty, ale co wizyta to jestem bardziej przestraszona, zaczęłam się bać. Nie tylko o zęby, ale i o swoje zdrowie. Rozpisałam się bardzo, wiem, ale naprawdę nie wiem co dalej. Ciężko mi sobie wyobrazić, że mam usunąć jedynkę, bo co dalej?
Mam nadzieję, że ktoś odpowie i podpowie co mam dalej robić. Z góry dziękuję.

teef 
Lekarz Stomatolog
PTE, PSSM

Wysłany: 2009-03-17, 00:05   

Te spektakularne dolegliwości to niestety efekt kontaktu tkanek okołowierzchołkowych z podchlorynem. Współczuję bólu, ale pociecha jest taka, że zwykle wszystko goi się bez śladu.
Natomiast co do reszty leczenia, to na uczulenie za bardzo bym nie liczył. Po prostu trzeba porządnie zrobić leczenie endodontyczne, a mikroskop jest w tym wypadku (podejrzenie perforacji) bardzo pomocny i nie powinno być problemu, zwłaszcza w górnej jedynce. Tu w mikro można sobie obejrzeć ząb na całej długości i trudno coś przeoczyć.
I za wszelką cenę nie usuwać jedynki! Najpierw warto się skonsultować się z kilkoma lekarzami zajmującymi się endodoncją, zanim podejmiemy nieodwracalne decyzje.
Powodzenia!

shrek12
Pacjent

Wysłany: 2009-03-17, 00:36   

Witam !
Chyba nie ma sensu zakładać kolejngo tematu o leczeniu kanałowym, więc spytam tu.
Rozpocząłem dziś leczenie kanałowe zęba trzonowego. Pani stomatolog zastosowała znieczulenie - i sam zabieg (rozwiercenia zęba, czyszczenie kanałów) był bezbolesny. W tej chwili (10 godzin od wizyty) ząb sam z siebie mnie nie boli - natomiast odczuwam ostry ból przy nacisku na ten ząb. Objawiło się to w czasie jedzenia kolacji, choć starałem się gryźć z tej drugiej strony.
Czy to normlany objaw, który minie z czasem czy dowód na to, że kanały nie zostały właściwie oczyszczone ?

pozdrawiam

teef 
Lekarz Stomatolog
PTE, PSSM

Wysłany: 2009-03-17, 01:14   

Taka sytuacja może się zdarzyć. Dobrze jest (również z innych powodów) wyłączyć leczony ząb ze zwarcia.
Jeśli nie ma ogólnomedycznych przeciwwskazań, warto czasami wziąć aspirynę lub ibuprom. Przyspiesza to ustąpienie stanu zapalnego.

chiquita
Pacjent

Wysłany: 2009-03-17, 01:22   

shrek12 napisał/a:
Czy to normlany objaw, który minie z czasem czy dowód na to, że kanały nie zostały właściwie oczyszczone ?

u mnie minelo i mam nadzieje, ze nie znaczylo to, ze kanaly byly zle oczyszczone ;)

kamill
Pacjent

Wysłany: 2009-03-17, 10:05   

mam pytanie miałem 15 lat temu leczoną 1 kanałowo i od tamtej pory nie miałem nic robione z nią kanał nie był otwierany czy powinno cos sie z nią zrobić ???

bea 
Lekarz Stomatolog
nikt

Pomogła: 58 razy
Wysłany: 2009-03-17, 10:19   

rtg kontrolne nie zaszkodzi

bms30
Pacjent

Wysłany: 2009-03-17, 13:25   

teef napisał/a:
Te spektakularne dolegliwości to niestety efekt kontaktu tkanek okołowierzchołkowych z podchlorynem. Współczuję bólu, ale pociecha jest taka, że zwykle wszystko goi się bez śladu.

ok. Mam nadzieję, że tak będzie.

teef napisał/a:
Natomiast co do reszty leczenia, to na uczulenie za bardzo bym nie liczył. Po prostu trzeba porządnie zrobić leczenie endodontyczne, a mikroskop jest w tym wypadku (podejrzenie perforacji) bardzo pomocny i nie powinno być problemu, zwłaszcza w górnej jedynce. Tu w mikro można sobie obejrzeć ząb na całej długości i trudno coś przeoczyć.

Nie uciekam przed leczeniem. Nie liczę na uczulenie jako powodu do jego przerwania, tylko zastanawiam się co może powodować takie reakcje. Poczytałam o podchlorynie i nie były to tylko pochlebne opinie. Nawet tu na forum wspominano o skutkach ubocznych. Ale potem jeszcze ten jod, no i kwestia znieczulenia. Rzadko z niego korzystam bo uczucie odrętwienia nie jest przyjemne, ale przy rwaniu i leczeniu kanałowym nie wyobrażm sobie jego braku. Poza tym, to nie jest jedyny ząb, który miałam leczony kanałowo, choć jedyny leczony endometrem i mikroskopem.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, może sytuacja jakoś się wyklaruje. Na dzień dzisiejszy mój dentysta powiedział, że czeka na konsultację w mojej sprawie i da mi wkrótce znać co dalej. Cokolwiek to znaczy...... Czekam

vivien25
Pacjent

Wysłany: 2009-03-17, 13:30   

Witam.Chciałabym zapytać czy po skończonym leczeniu kanałowym wprawdzie nie jedynki a dwójki może występować lekki ból przy zagryzaniu i opukiwaniu?Nie martwiłabym sie jeżeli to by następowało zaraz po leczeniu jednakże minęły już dwa tygodnie...Miałam robione dwukrotnie RTG przed leczeniem i po(nic nie wykazało szczególnego) a także 3 laserki.Czy jest prawdopodobieństwo zle wyleczonego zęba i jakie mogą być tego skutki?Ząb bardzo nie ściemniał ale że jest to dwójka jak co zrobić by wyglądał jak pozostałe...

lied
Pacjent

Wysłany: 2009-03-17, 14:26   

vivien25 napisał/a:
Miałam robione dwukrotnie RTG przed leczeniem i po(nic nie wykazało szczególnego)

Heh, nic nie wykazaly, mowisz, skad ja to znam! u mnie tez cos bylo nie tak po kanalowce i pierwsze rvg/rtg tez nic nie pokazywaly a powtorzenie ich pokazalo. Moze zrob rvg jeszcze raz.

bms30
Pacjent

Wysłany: 2009-03-18, 22:43   

To znowu ja. Staram się czytać i ogarniać to forum. Ciągle się zastanawiam co mam zrobić. czy to przebicie korzenia moze mieć cos wspólnego z tym, ze boli mnie nos, a pod nim mam to zgrubienie? Czy to możliwe że korzeń został uszkodzony a materiał, ktorym teraz jest wypełniany ząb po prostu wycieka? Czy jest coś o czym powinnam wiedzieć, o co powinnam pytać dentystę? Jak na razie to nie wiem co dalej. Nie ma wyników konsultacji. Właściwie po co taka konsultacja, czy tak sie zdarza? Chyba jutro zadzwonię sama, może cos się dowiem.
Zachciało mi się wybielenia zęba. Jestem trochę zła na siebie. Bo co teraz? Ani leczenia ani wybielania. A ząb wygląda brzydko. I jak tu się uśmiechać?

idamm
Pacjent

Wysłany: 2009-03-25, 20:16   

mam chyba podobny problem, pod zębem- a właściwie nad bo to górny ząb- twarde zgrubienie wyczuwalne obok nosa w dziąśle. Nie wiem co robić. ząb został przeleczony kanałowo. lekarka kazała czekać. Czy to się wchłonie ?

bea 
Lekarz Stomatolog
nikt

Pomogła: 58 razy
Wysłany: 2009-03-25, 20:53   

idamm, kiedy to zgrubienie powstało? Po leczeniu czy przed? Jak dawno ząb był leczony? Masz aktualne rtg? Możesz wkleić?

idamm
Pacjent

Wysłany: 2009-03-26, 18:41   

ząb był truty bardzo dawno temu, a ponieważ rozsypały się w nim plomby chciałam zrobić z tym porzadek tzn. wkład na korzeniu. Lekarka przeleczyła go kanałowo ponownie - czułam jakieś igły potem jakiś gorący przedmiot- przepraszam ze tak opisuję, ale nie mogłam zapamietać tej terminologii - i usłyszałam że już koniec leczenia, kanał zrobiony. Miałam umówic się na c.d. tzn przygotowanie pod koronkę czy coś takiego. Na drugi dzień po zrobieniu kanałów zaczęło boleć, trochę spuchłam a nad zębem zrobiła się taka gruda. Teraz stan zapalny minął ( brałam jakieś leki na beztlenowce), ale to zgrubienie zostało. Zdjęcie było robione przed i teraz , ale zostało w gabinecie. Mam zgłosić się za miesiąc na zdjęcie. A potem? nie wiem. Trochę się martwię... Czy jest nadzieja że to się wchłonie czy może jednak iść do innego dentysty? Będę wdzięczna za radę.

bms30
Pacjent

Wysłany: 2009-03-26, 20:58   

Czyli nie tylko ja mam taki problem. Ząb mnie nie boli, ale to zgrubienie kiedy dotykam to tak. I też moje zdjęcia są u dentysty. Dalej czekam. Przeczytałam tu na forum, że przy zębach leczonych kanałowo zamiast wybielania to lepiej zrobić licówki. Bo kanałowe leczenie bardzo osłabia ząb. Dlaczego mi o tym stomatolog nie powiedział?

Odpowiedz do tematu