Poprzedni temat «» Następny temat
Ból zaplombowanego zęba
Autor Wiadomość
wdsk
Pacjent

Wysłany: 2009-09-24, 10:09   Ból zaplombowanego zęba

8 września mój ząb został zaplombowany plombą światłoutwardzalną. Po wizycie u dentysty ząb lekko pobolewał przy gryzieniu nim czegoś twardego. Myślałem, że to minie. Niedawno zauważyłem, że reaguje mocno na zimne napoje, gdy stukam w niego paznokciem lekko boli, a gdy mocno przycisnę go od góry - boli bardzo. W żadnym przypadku nie jest to ból samoistny, po jakimś czasie przechodzi. Dodam, że była to górna piątka, dość głębokie wypełnienie. Co mi jest?

Szukając moich objawów w Internecie, znalazłem coś takiego: http://www.idealnyusmiech...enia_resize.pdf . Mam nadzieję, że mnie to nie dotyczy, zwłaszcza, że ząb nie był leczony kanałowo.

mutantka 
Pacjent

Wysłany: 2009-09-24, 11:19   

na moje niefachowe oko :mrgreen: zab jest do leczenia kanalowego - takich czarnych wizji jak ty to nawet ja nie mam :D

wracaj do swojego lekarza - jak ladnie poprosisz moze nie policzy drugi raz za samo wypelnienie

wdsk
Pacjent

Wysłany: 2009-09-24, 11:25   

Z tego co mi wiadomo, kanałowo leczy się zęby, w których próchnica dotarła do miazgi. U mnie tak stać się nie mogło, bo przecież próchnica była wyczyszczona.

Proszę o komentarz specjalistów.

Echelon 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2009-09-24, 13:20   

Może tu być kilka rzeczy, np. zbyt wysokie wypełnienie (nadmiar materiału), który przeszkadza w zgryzie, ale w takim przypadku powinieneś czuć, że jest "za wysoko". Może to być nadwrażliwość pozabiegowa w związku z zastosowanymi preparatami i procedurami (przy czym raczej nie powinno utrzymywać się tak długo). Ponieważ stwierdziłeś, że ubytek był głęboki, można też podejrzewać podrażnienie miazgi, ew. stan zapalny.

Te problemy nie prowadzą do leczenia kanałowego, ale jeżeli sprawa się przeciąga, to warto zgłosić stomatologowi ten problem. Poza tym przyczyna może leżeć w innym miejscu, ale tego nie da się sprawdzić przez internet.

wdsk
Pacjent

Wysłany: 2009-09-24, 13:27   

Mogę podać jeszcze jedną okoliczność. Podczas leczenia dentysta włożył mi pod ząb czarny papierek i kazał przygryźć i zgrzytać. Na dole mam bardzo wyrośnięte ósemki (które planuję wkrótce usunąć) i przez nie moje piątki na górze i na dole nie mają za dużego kontaktu ze sobą przy zaciskaniu szczęki. Czy to może być przyczyną błędnego wypełnienia?

Echelon 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2009-09-24, 21:04   

Ten papierek to kalka zgryzowa - jeżeli wszystko było prawidłowo przeprowadzone, to teoretycznie problem z nadmiarem wypełnienia nie powinien mieć miejsca.

wdsk
Pacjent

Wysłany: 2009-09-25, 08:41   

mutantka napisał/a:
wracaj do swojego lekarza - jak ladnie poprosisz moze nie policzy drugi raz za samo wypelnienie

Dzisiaj mam wizytę w związku z innym zębem, więc mu powiem. Jeśli on spartaczył, to na zdrowy rozum powinienem dostać ponowne wypełnienie za friko, ale czy tak będzie to zobaczymy.

becia77
Pacjent

Wysłany: 2009-10-24, 11:00   

Witam,
trzy dni temu zaczęłam odczuwać ból w okolicy lewej dolnej 6, w której miałam pięknie wymienioną plombę z dwa, trzy lata temu. Dziś jest trzeci dzień jak boli, ból się mocno nasilił (narazie łykam ibuprom), boli mnie pół szczęki, lewa część szyi i do tego jeszcze doszła opuchlizna :-(, samo chyba nie przejdzie? czy ktoś ma podobną sytuację?dziś jest sobota więc chyba będę zmuszona czekać do poniedziałku. czy można jakoś zmniejszyć ból, opuchliznę? proszę o pomoc :cry:

Echelon 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2009-10-24, 11:05   

Cytat:
samo chyba nie przejdzie?
Nie liczyłbym na to. Możesz poszukać stomatologa, który przyjąłby Cię w sobotę, a jeżeli Ci się nie uda, to do poniedziałku zimne okłady (przykładaj przez czystą szmatkę lub ręcznik, żeby nie mrozić skóry), lody i leki przeciwbólowe.

becia77
Pacjent

Wysłany: 2009-10-24, 11:21   

Dziękuję za odpowiedz. Gabinetów czynnych w sobotę już szukam na necie (trochę to trudna sytuacja bo przebywam właśnie za granicą i nie mam tu za bardzo kontaktów :-( (). Robię chłodne okłady z rumianku i szałwii. Może pomogą przynajmniej na opuchliznę.
pozdrawiam

[ Dodano: 2009-10-24, 12:49 ]
A proszę o informację z czym to może mieć związek?? źle założona plomba?czy może to być coś poważniejszego?

Odpowiedz do tematu