Poprzedni temat «» Następny temat
rezonans a korony - pomocy !
Autor Wiadomość
basia13
Pacjent

Wysłany: 2009-10-20, 23:52   rezonans a korony - pomocy !

Witam,
posiadam dwie korony porcelanowe na metalu z wkładami metalowymi i dwie korony porcelanowe na cerkonie na podbudowie ze zlota - czy w takiej sytuacji mogę się poddać rezonansowi magnetycznemu ? Dodam, ze chodzi o rezonans głowy.
Czy coś może się stać podczas badania ? Czy takie uzupełnienia są przeciwskazaniem ?
Proszę o pomoc - to bardzo ważne.

JacekW 
Lekarz Stomatolog
protetyk

Wysłany: 2009-10-21, 10:56   

nic się nie stanie. możesz wykonać badanie bez żadnych obaw. żadne uzupełnienie protetyczne nie jest przeciwskazaniem do wykonania rezonansu.

basia13
Pacjent

Wysłany: 2009-10-21, 13:55   

Panie doktorze, bardzo dziękuję za odpowiedź. Próbowałam dowiedzieć się bezpośrednio w pracowni wykonującej badanie ale tam odesłali mnie po poradę do stomatologa. Pani w pracowni za to dodala, że sama chyba nie odważyłaby się położyć do badania z takimi uzupełnieniami - stąd mój strach... Powiedziała, że nie wiadomo jak te uzupełnienia zachowają się podczas badania - czy się na przykład nie nagrzeją albo czy coś gorszego się nie stanie :( i ona by nie ryzykowała. Nie wiem więc co o tym myśleć :( bo to przecież wielki magnes i czy tak siła nie wyrwie moich koron ?????

chiquita
Pacjent

Wysłany: 2009-10-21, 14:25   

Pani w pracowni tak powiedziała??
Ale to zupełnie nie logiczne, przeciez wiele osób nosi korony, mosty, implanty itd. i z różnych przyczyn musi miec rezonans magnetyczny.

basia13
Pacjent

Wysłany: 2009-10-21, 17:18   

Pani w pracowni powiedziała, że ona nie wie co w tych koronach jest za metal oraz czym jest cerkon i w związku z tym nie wiadomo jak to zareaguje na ten magnes... :( (

Mnie też się wydaje, że to nielogiczne ale przecież w przeciwwskaniach jest napisane, że nie wolno poddawać się badaniu gdy w ciele jest jakiś metal :( ((
Już nie wiem co myśleć :( ((

Echelon 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2009-10-21, 17:50   

Uzupełnienia protetyczne, takie jak korony, mosty, implanty mogą spowodować niedokładności obrazu, ale nie będzie tak, że po włączeniu magnes wyciągnie komuś koronkę przez mózg :wink: .

JacekW 
Lekarz Stomatolog
protetyk

Wysłany: 2009-10-21, 18:42   

basia13 napisał/a:
Pani w pracowni za to dodala, że sama chyba nie odważyłaby się położyć do badania z takimi uzupełnieniami -
taka pani nie ma podstawowej wiedzy aby zajmować się rezonansem.
basia13 napisał/a:
Powiedziała, że nie wiadomo jak te uzupełnienia zachowają się podczas badania - czy się na przykład nie nagrzeją albo czy coś gorszego się nie stanie i ona by nie ryzykowała.
powtarzam jeszcze raz ,nic się nie stanie. za gadanie głupot powinna zająć się cieżką pracę fizyczną z daleka od rezonansu. NIC SIĘ NIE STANIE. setki razy uczestniczyłem w takich badaniach.
Echelon napisał/a:
Uzupełnienia protetyczne, takie jak korony, mosty, implanty mogą spowodować niedokładności obrazu
tak, ale nowoczesne programy do obróbki zdjęć likwidują te anomalie.

kokeshi 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2009-10-21, 19:33   

Potwierdzam :)

Ada.K 
Pacjent
nurek, łyżwiara

Wysłany: 2009-10-23, 20:08   

Proszę się nie martwić i nie słuchać głupiej baby! Ja miałam robiony rezonans magnetyczny ręki (łokcia) a wieeeeeeeeelki magnes wisiał nade mną przez 56 minut. W obu dolnych 7 miałam po jednej śrubie trzymającej blomby. Nic się nie stało: zęby się nie rozleciały, śrubki nie wypadły, nie przyciągało mi głowy do magnesu, nie dostałam poparzeń od nagrzania śrub i nie wyszłam świecąc zielonymi oczami, a sprzęt medyczny działa nadal sprawnie dla innych pacjentów :D
W ankiecie przed badaniem wypełniałam ankietę w której było pytanie o implanty różnego rodzaju więc wpisałam zgodnie z prawda ze posiadam 2 małe kawałki metalowe, ale wytłumaczono mi że tego rodzaju rzeczy nie wpływają nie korzystnie na wynik badania i organizm. Mają taki sprzęt, że wiedzą co jest implantem a co zmianą chorobową.
Pozdrawiam.

Loozak
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2010-12-24, 21:50   

A co w sytuacji kiedy pacjent prosi o zaświadczenie dla radiologa, że nie ma przeciwskazań do wykonania rezonansu?
Czy praktykowaliście wypisanie takiego zaświadczenia, czy może piszecie jedynie jakie są uzupełnienia i z jakiego materiału wykonane?

Odpowiedz do tematu