Poprzedni temat «» Następny temat
Rana po wyrwaniu zęba.
Autor Wiadomość
aniade
Pacjent

Wysłany: 2009-11-03, 22:03   Rana po wyrwaniu zęba.

--------------------------------------------------------------------------------

Witajcie, dzisiaj wlasnie mija tydzien od wyrwania mojej dolnej 6stki. Po wyrwaniu rana okropnie bolala 3-4 dni, dlatego codziennie chodzilam na przeplukiwanie i stomatolodzy wkladali mi jakas biala tabletke (niestety nazwy sie nie dowiedzialam), po ktorej bol nieco ustepowal. Przedwczoraj bol zaczal ustawac, i dzisiaj mozna powiedziec, ze wlasciwie (poza niezbyt meczacym delikatnym pulsowaniem) nic juz nie bolalo. Rana znacznie sie tez skurczyla, chociaz w dalszym ciagu pozostal otworek wielkosci powiedzmy ziarnka ryzu z jakas krwista substancja na dnie.
Moje pytanie jest takie: czy to normalne, ze po tygodniu rana ciagle jeszcze nie jest zrosnieta i mimo ze sie juz nieco skurczylo to dalej widac jej dno z krwia?? I czy powinien niepokoic mnie dochodzacy stamtad slony smak i brzydki zapach??? Jak sie tego pozbyc? Na ostatniej (trzeciej) wizycie u stomatologa powiedziano mi, ze mam przychodzic jak dlugo bedzie bolec, wiec nie wiem, czy wracac do nich czy nie??

Pozdrawiam i z gory dziekuje jakby ktos przyjazny udzielil mi porady.

mar.cz 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2009-11-03, 22:33   

Zębodół po usunięciu zęba goi się poprzez ziarninowanie. Jest to dłuższy, powoly proces. Po tygodniu, zwłaszcza, że pojawiły się problemy gojeniem, zębodół nie jest wygojony do końca. "Dziurka" w dziąsle zarośnie się po około miesiącu. Nie ma podstaw do niepokoju. Natomiast należy utrzymywać wzmożoną higienę jamy ustnej oraz płukać jamę ustną np. Eludrilem, Dentoseptem (do kupienia w aptekach) czy szałwią lub rumiankiem. Jeżeli pojawią się jeszcze dolegliwości bólowe, należy udać się do dentysty na wizytę kontrolną.

szóstka1
Pacjent

Wysłany: 2009-11-03, 22:49   

Witaj aniade. Również miałam wyrywaną dolną szóstkę i jutro minie dokładnie tydzień. Moja ranka jest wąską szczeliną wielkości podobnej jak u Ciebie... no, może minimalnie mniejszą i też jest czarna w środku.
Dodatkowo cały czas jeszcze coś się z niej sączy - ale to nie krew tylko mętny płyn. Smak i zapach nieprzyjemny, słonawy.
Też mnie boli miejsce po zębie, zęby sąsiednie, szczęka i czasem promieniuje w kierunku górnych zębów. Wizytę mam dopiero w czwartek wiec jeszcze nie wiem czy u mnie wszystko jest w porządku.
Płuczę delikatnie roztworem wody utlenionej i to bardzo pomaga.

aniade
Pacjent

Wysłany: 2009-11-04, 09:06   

dziekuje za wpisy i pozdrawiam.

Antygona
Pacjent

Wysłany: 2009-11-05, 20:38   

Mi właśnie mijają 3 tygodnie od wyrwania prawej dolnej ósemki i 5 godzin od zniknięcia w szczęce ósemki lewej dolnej.
Nadal mam dziurę w dziąśle taką, że zmieściły by się nawet 2 ziarenka ryżu ;) co powoduje konieczność płukania po każdym posiłku, ale za to nic nie boli :)
Przez pierwsze 10 dni bez ketonalu nie mogłam funkcjonować, przez kolejne 5-6 ibuprom max. Potem bez problemu mogłam odstawić leki.
Świetnie działa szałwia, mi pomógł elugel, nakładany miejscowo na dziąsło. Po wodzie utlenionej niestety strasznie szczypała mnie cała jama ustna :(

aniade
Pacjent

Wysłany: 2009-11-05, 23:06   

u mnie dalej dziura, 10 dni po wyrwaniu, ale jakby czystsza, mniej tych wszystkich krwistych mazi, przez co smak i zapach jakby lepszy:-)
niestety cały czas wchodzi jedzenie, płukanie nie zawsze pomaga, czasem musze sobie pomoc czyms ostrym...hmm. nie wiem czy dobrze robie, ale nie moge tak chodzic z kawalkiem jabłka w kraterze:-)

bea 
Lekarz Stomatolog
nikt

Pomogła: 55 razy
Wysłany: 2009-11-05, 23:20   

aniade, nie dłub w ranie :evil: jak ma się zagoić ? Czyść normalnie zęby , płucz ,ale nie dłub .
"Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą."

aniade
Pacjent

Wysłany: 2009-11-06, 09:06   

to znaczy zostawiac tam to jedzenie?? jak cos utkwi to plukanie naprawde nie pomaga:-( a moze szczoteczka do zebów?)

Antygona
Pacjent

Wysłany: 2009-11-06, 12:41   

Może któryś z lekarzy i mi pomoże z moją raną - wczoraj rwany ząb, zaszyty, dziś budzę się z porozrywanymi szwami i kulką brunatno-czerwono-różową z wystającymi niteczkami o konsystencji kisielu, która próbuje wypłynąć z rany.
Mój chirurg jest tylko raz w tygodniu i nie wiem co robić.

Wishnu 
Lekarz Stomatolog
wyrwiząb

Wysłany: 2009-11-06, 16:29   

pilnuj żeby ten kisiel nie wypływął to będzie dobrze ;-)

xgarnekx
Pacjent

Wysłany: 2009-12-05, 11:35   

witam

4 dni temu miałem usuwany ząb
rana goi się całkiem ładnie nie boli
jednak od wczoraj czuje w ustach bardzo nieprzyjemny smak i zapach
dodam jeszcze że ząb był bardzo popsuty zbierała się pod nim ropa
Czy to coś poważnego czy tak ma być?
Do stomatologa mogę się wybrać najwcześniej we wtorek czy w miedzy czasie powinienem to czymś płukać?
Ewentualnie czy to może się wygoić samoistnie?

mussak
Pacjent

Wysłany: 2010-05-31, 10:28   

Wyrwałem 2 zęby, szóstkę i ósemkę. Dowiedziałem się, że taki stan(przykry zapach i bóle dziąsła) mogą potrwać do czterech tygodni(do momentu zagojenia), max 6 tygodni. Tymczasem regularnie co 5 godzin zażywam ibuprom...

anita21
Pacjent

Wysłany: 2011-02-09, 16:27   

bea napisał/a:
aniade, nie dłub w ranie :evil: jak ma się zagoić ? Czyść normalnie zęby , płucz ,ale nie dłub .

witam, trochę błahy problem.... tydzień temu miałam wyrwaną dolna 8 bardzo bolałą na szczęście już się goi, lecz niestety dzisiaj podczas posiłku dostało sie trochę jedzenia( a dokładnie ziarenko fasolki) i nie mogę wypłukać ugrzęzła na amen:( dłubać nie mam zamiaru, czy mam iść do stomatologa by wyjął ją?

proszę o szybką odpowiedź

lilithas
Pacjent

Wysłany: 2011-02-12, 20:24   

Podłączę się do tematu.
Czy do spożywania cieplejszych napojów i posiłków można wrócić po całkowitm zagojeniu się rany, czyli po tym ok. miesiącu? W czwartej dobie po ekstrakcji wypiłam chłodną kawę. Czy powinno się ją w ogóle wykluczyć na czas gojenia rany? Dodam, że wszystko piję i jem lewą stroną, dodatkowo płuczę później delikatnie buzię herbatą z rumianku&szałwii.

Odpowiedz do tematu