Poprzedni temat «» Następny temat
Zapalenie miazgi po borowaniu
Autor Wiadomość
medi26
Pacjent

Wysłany: 2008-08-07, 16:27   Zapalenie miazgi po borowaniu

Ostatnio podczas kontroli zaplombowałam zęba, w którym była próchnica. Ząb robiony był przy znieczuleniu. Po ustąpieniu znieczulenia ząb zrobil się wrażliwy na wszystkie bodźce- gryzienie, ciepło, zimno itp. Bolał potem prawie cały czas. Po wizycie u stomatologa okazało się że jest to zapalenie miazgi, ząb został zatruty i czeka mnie leczenie kanałowe. Czy ktos mi poradzi z jakiej przyczyny mogło dojść do zapalenia miazgi? Wcześniej nie miałam problemu z tym zębem... Nie był nadwrazliwy , nie bolał. Dopiero po oczyszczeniu go i założeniu plomby?

chiquita
Pacjent

Wysłany: 2008-08-07, 21:40   

to sie chyba zdarza przy duzym/gelbokim ubytku

ja mialam kiedys tak, ze mialam zaleczonego zeba "normalnie", ale, ze jest to pokrycie bezposrednie czy cos takiego i jezeli zacznie mnie bolec dzis/jutro to bedzie do leczenia kanalowego, ze albo sie uda albo nie, no ale sie udalo ;)

medi26
Pacjent

Wysłany: 2008-08-13, 22:07   

Dziękuję za odpowiedź. Może ktoś miał podobne doświadczenie?
Chętnie zasięgnęłabym opinii również stomatologa, może ktoś napisałby kilka słów na temat;)

moskirz 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-08-14, 12:02   

z bardzo prostej przyczyny

potrzyj sobie reka o reke.. czuciesz ciepło?????

to teraz wyobraź sobie 300tys obrotówna minurte, lub nawet 35tysiecy.. wyobrażasz sobie takie ciepło????? taką prędkość mają końcówki którymi pracujemy...

to teraz dodaj do tego fizjologie.. przy temperaturze 41st c zcina się białko.. jak się czujesz przy temperaturze 39-40st c.. przy takiej goraczce człowiek jest w matrixie ;)

w chemii - temperatura jest czynnikiem przyspieszającym reakcje.. reakcja przebiega szybciej i burzliwie... przykład.. próbuj wymieszac cukier w zimniej wodzie.. rozpusci się ale długo trzeba mieszac.. podgrzej wode a cukier moment sie rozpuści...

teraz wrócmy do zeba.. głeboka próchnica klasyfikowana jest jako zapalenie miazgi pierwszego stopnia (pulpopatia Ist).. oznacza to,ze już cos niedobrego dzieje się z miazga zeba.. podniesienie temperatury podczas opracowywania przyspieszy reakcje więc po leczeniu może dojśc do zaostrzenia zapalenia..

jeżeli kondycja miazgi jest na tyle dobra żeby sobie poradzic - objawy mijają w ciągu 2 tyg .. ale zaawansowane zmiany same nie wyprowadza się na prosta i.. pojawia się ostry ból, który zamiast zmniejszac się jest coraz silniejszy.. :roll:

i to cała tajemnica zapaleń...

wystarczojaco obrazowo opisałam?? cos jeszcze niejest zrozumiałe???? :mrgreen:

medi26
Pacjent

Wysłany: 2008-08-14, 17:07   

Dzięki za bardzo jasne wyjaśnienie :)
No cóż, niepokoił mnie fakt, że zanim poszłam do stomatologa, to nie odczuwałam żadnych dolegliwości- jadłam lody, gorące i zimne na przemian, kwaśne i słodkie i nie było bólu, zaczął mnie boleć po borowaniu... Dlatego tak wnikam w temat bo to jest dla mnie tajemnica, której pojąć nie mogę :(

chiquita
Pacjent

Wysłany: 2008-08-15, 21:36   

medi26 napisał/a:
Dlatego tak wnikam w temat bo to jest dla mnie tajemnica, której pojąć nie mogę :(

ale chyba juz nie? ;)

medi26
Pacjent

Wysłany: 2008-08-26, 20:29   

Kurczę, poprzedni ząb który plombował mi ten stomatolog też mnie boli. Przy nagryzaniu czegoś, nawet chleba jest ból jakby mi ktoś plombując najeżdżał na nerwa. czy to zbieg okoliczności? Po prostu podejrzewam, że trafiłam na bardzo niedoświadczonego stomatologa, skoro wszystkie zęby po wizycie zaczynają szwankować...

optimal 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 49 razy
Wysłany: 2008-08-30, 02:02   

moskirz napisał/a:
teraz wrócmy do zeba.. głeboka próchnica klasyfikowana jest jako zapalenie miazgi pierwszego stopnia (pulpopatia Ist).. oznacza to,ze już cos niedobrego dzieje się z miazga zeba..

...i dlatego najczęściej w takich przypadkach najpierw leczymy stan chorobowy miazgi zakładając opatrunek czasowy np.Calasept lub nawet antybiotyk miejscowo pod opatrunek, a dopiero po pewnym czasie decydujemy albo o wypełnieniu ostatecznym albo od razu leczymy endodontycznie czyli kanałowo.Nawiasem mówiąc nie używamy już od dawna trucizny tylko od razu usuwamy miazgę w znieczuleniu.

moskirz 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2008-08-30, 08:27   

medi26 napisał/a:
trafiłam na bardzo niedoświadczonego stomatologa, skoro wszystkie zęby po wizycie zaczynają szwankować...

a moze masz nadwrazliwośc na bond - klej do plomb.. mój były szef tak miał.. zawsze po zrobieniu zeba niezależnie od głebokosci miałczałz,e cos mu zabek 'spiewa' ale po kilku dniach uspokajał sie..

maggaw 
Pacjent

Wysłany: 2008-08-30, 11:03   

optimal napisał/a:
...i dlatego najczęściej w takich przypadkach najpierw leczymy stan chorobowy miazgi zakładając opatrunek czasowy np.Calasept lub nawet antybiotyk miejscowo pod opatrunek, a dopiero po pewnym czasie decydujemy albo o wypełnieniu ostatecznym albo od razu leczymy endodontycznie czyli kanałowo.

Ha, ja już teraz wszystko rozumiem!

Ale też mam pytanie. Czy nadwrażliwość na zimno po takim zaantybiotykowaniu i zaopatrunkowaniu ;) musi ustąpić po dwóch tygodniach, a jak nie ustąpi, to znaczy, że jest źle? Czy źle jest dopiero wtedy, jak przejdzie w ciągły ból?

medi26
Pacjent

Wysłany: 2008-08-30, 14:31   

Dzięki za odpowiedzi,
Teraz to musztarda po obiedzie, bo ząb jest już zatruty i będzie martwy:( Bardzo szkoda.
Byłam u innego stomatologa, który uważa, że ząb z małą próchnicą i zatrucie to dla niego ostateczność. Nie wiem co z innymi ząbkami, które plombował mi ten poprzedni stomatolog, może uda się jakoś "wyratować". Już zrobiłam prześwietlenie ząbków, może to pomoże ocenić pozostałe zęby- wcześniej nie robiłam zdjęcia. Poprzedni stomatolog widocznie nie widział takiej potrzeby... I co z tym zrobić? ech....

kiniak95
Pacjent

Wysłany: 2008-08-30, 20:21   

witam.5 dni temu mialam dolną 7 leczoną kanałowo za pomoca mikroskopu,poniewaz nie mozna bylo znalesc 3 kanalu.Kanały już wszystkie wyczyszczone,ale po puszczeniu znieczulenia zaczela mnei okropnie bolec szczeka i kosci kolo ucha i zuchwy. Nie moglam buzi otworzyc.Juz moge lepiej otwierac ale boli mnei bardzo ta 7.duzo bardziej boli gdy wdycham powietrze ,tak jaby od spodu i prominieje ten bol na caly zab.lekarz mowi ze jest tam stan zapalny i nic nie mozna zrobic.Ból jets nie do wytrzymania.Bola rowniez wezly chlonne pod zuchwa jak dotykam.i kolo ucha samoistnie caly czas.O dotknieciu 7 nie ma mowy.Jak dlugo ten bol moze sie jeszcez utrzymywac? moskirz,

moskirz 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2008-08-31, 00:52   

aaaaaaaaanie wiem..

1) każdy z nas ma inny próg bólu (np - dziewczyny po cc błagały o zastrzyk p/bólowy podczas gdy ja nawet czopka nie musiałam dostać)

2) nie ma wklejonego rtg więc nie postwie diagnozy jedynie z opisu ( takie rzeczy tylko w erze)

3) moze jest to kwestia uczulenia na materiał który wypełnia kanały?? moze jest to przepchnięcie materiału do kości?? moze są to niedopracowane kanały do końca?? moze sa kanały boczne z zywą, zapalnie zmienioną miazga?? może.. moze.. moze.. troche tego dużo...

jedno jest zastanawiające??? jakim cudem reaguje n zimno martwy ząb?? albo jest coś zywego albo.. to którys z sasiadów boli..

Generosus 
Lekarz Stomatolog
303 !

Wysłany: 2008-08-31, 06:44   

mi to też wygląda na zapalenie miazgi w zębie sąsiednim plus jedna z możliwości wymieniona przez moskirz
Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym.

medi26
Pacjent

Wysłany: 2008-09-06, 22:14   

A ja z wielką radością pozbyłam się bólu z poprzedniego zęba, który mi plombował ten "nieszczęsny stomatolog"...
Nowy stomatolog a ściślej Pani stomatolog, od razu wyczuła błąd poprzednika- plomba była po prostu za wysoko, a że to byla 7 to nagryzanie bardzo go uwrazliwiło i tak właśnie reagował... Jak mi P. dr spiłowywała tego ząbką to już czułam, że to ten, bo ból był podczas tego "piłowania" i powolutku nadwrazliwość i ból przy nagryzaniu po kilku dniach minął. Może tamten zatruty też tak by się udałoby...
No cóż, trafiłam na bardzo, bardzo niedoświadczonego stomatologa :(

Odpowiedz do tematu