Poprzedni temat «» Następny temat
Kilkudniowa opuchlizna twarzy po znieczuleniu
Autor Wiadomość
Anja75
Pacjent

Wysłany: 2012-01-11, 12:43   Kilkudniowa opuchlizna twarzy po znieczuleniu

Witam, bardzo proszę o poradę..

Wczoraj minął tydzień od wizyty u dentysty. Miałam znieczulenie dolnej prawej siódemki. Dentystka wkłuwała się w kilka miejsc. Mimo tego w trakcie borowania odczuwałam lekki ból, więc pani doktor założyła fleczer i kazała przyjść za dwa tygodnie. Znieczulenie w pełni zadziałało dopiero później i bardzo długo się utrzymywało. Miałam zdrętwiałą całą prawą część głowy i twarzy. Pojawiła się duża opuchlizna policzka i zasinienie w okolicach prawej strony brody. Po paru dniach opuchlizna lekko zeszła ale nie do końca. Dziś wciąż pozostaje lekkie napuchnięcie i siniak.Odczuwam też w tym miejscu napięcie i od czasu do czasu delikatne mrowienie. Ból zęba nie występuje.

Bardzo proszę o informację czym to może być spowodowane i czy jest to niebezpieczne, gdzie powinnam się z tym problemem zgłosić.
Muszę też dodać ze wielokrotnie w przeszłości byłam znieczulana i nigdy taka reakcja nie nastąpiła

anna t 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 34 razy
Wysłany: 2012-01-11, 13:22   

Anja75 napisał/a:
duża opuchlizna policzka i zasinienie w okolicach prawej strony brody
Jeśli lekarka wkłuwała się wielokrotnie to mogło dojść do pęknięcia naczynia krwionośnego i zrobił się wylew.
Anja75 napisał/a:
Odczuwam też w tym miejscu napięcie i od czasu do czasu delikatne mrowienie.

Bo wylew wchłania się wolno a mrowienie może być spowodowane uciskiem obrzękniętej tkanki na nerw.
Moim zdaniem trzeba pójść do lekarza aby to obejrzał .

mar.cz 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2012-01-11, 13:38   

Z Twojego opisu wynika, że podczas znieczulenia doszło do powstania krwiaka. Takie powikłanie jest możliwe, go uszkodzi się tętnice lub żyłę podczas wprowadzania igły w tkanki. Niebezpieczne w przypadku krwiaka jest to, że może wynaczyniona krew może zropieć i spowodować rozwinięcie się stanu zapalnego. Dlatego też, jeżeli lekarz po podaniu znieczulenia, rozpozna formowanie się krwiaka, to najczęściej zleca profilaktycznie antybiotyk, żeby nie doszło do powikłań zapalnych. W Twoim przypadku jednak najpewniej krwiak uformował się już po wizycie. Myślę, że po tygodniu ryzyko powikłań zapalnych jest bardzo małe i nie musisz zażywać antybiotyku. Możesz natomiast robić ciepłe okłady policzka, lekko masować obrzęknięty policzek i kupić sobie np. Aescin tabl. 20mg, zażywać 2x2tabl. Powinno to przyśpieszyć cofanie się obrzęku i resorpcję wynaczynionej krwi. Najlepiej byłoby, żebyś jednak zgłosiła się do stomatologa w celu oceny stanu miejscowego i ewentualne zalecenia lecznicze.

Odpowiedz do tematu