Poprzedni temat «» Następny temat
Ropny babel na dziasle pomimo ponownego leczenia kanalowego
Autor Wiadomość
semabilde
Pacjent

Wysłany: 2012-02-09, 13:33   Ropny babel na dziasle pomimo ponownego leczenia kanalowego

Witam,
Około półtora miesiąca temu miałam ponownie leczony kanałowo ząb – górna lewa szóstka. Przyczyna było pojawienie się babla wypełnionego ropa na dziasle nad zebem (bezbolesny, jedynie odczuwalny dyskomfort przy ucisku). Po zrobieniu rtg okazało się, ze ząb przy wcześniejszym leczeniu kanałowym (min. 10? lat temu)był niedostatecznie oczyszczony a kanały (cztery) niedopełnione, stad pojawiły się zmiany okolowierzchołkowe (wg opinii stomatologa – zmiany dość spore). Ząb został ponownie przeleczony kanałowo oraz wypełniony, Wybrałam tez opakowanie antybiotyku Clindamycin- MIP 600. Od ostatniej wizyty upłynął miesiąc, ropny babel z dziąsła jednak nie zniknął ani się nie pomniejszył, stad tez mam pytanie – co dalej? Mój stomatolog powiedział, ze ropa powinna zostać wchłonięta przez organizm – ile to może trwać? Czy taki ropien na dziasle jest szkodliwy na organizmu?Z rożnych źródeł przeczytałam o możliwości resekcji wierzchołka korzenia zęba w takich sytuacjach, jak i również możliwości zastosowania innego rodzaju antybiotyku w celu usunięcia zapalenia. Co w takim wypadku zrobić?
Z gory bardzo dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

silwana
Pacjent

Wysłany: 2012-02-09, 14:40   

Mam identyczną sytuację. Przez najbliższy tydzień biorę Clindamacin, przez kolejny mam chodzić na jakieś masaże na AM :shock: (jakaś metoda stosowana w stomatologii od niedawna, wprowadzona przez lekarza ze Szczecina-tyle zrozumiałam :???: ), która podobno daje dobre rezultty przy gojeniu się tego typu zmian. Jeśli i to nie pomoże, to zabieg mikrochirurgiczny... :sad: Jeśli Cię to pociesza, nie jesteś sama! Pzdr.

kasias. 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 29 razy
Wysłany: 2012-02-09, 15:39   

semabilde napisał/a:
Mój stomatolog powiedział, ze ropa powinna zostać wchłonięta przez organizm – ile to może trwać?
-i uwazaj, bo jak ten organizm bedzie wchlanial rope to moze, zamiast babla zrobic sie wglebienie, zwlaszcza jak ropy braknie, a organizm bedzie mial dalsza potrzebe wchlaniania :wink:

Czy w czasie leczenia zniknal Ci ten babel, chociazby na krotki czas?

Do oceny leczenia kanalowego potrzebne zdjecie rtg, a jesli przetoka(babel) nie znika, to jesli warunki anatomiczne na to pozwola-resekcja wierzcholka. Antybiotyk, jesli pomoze, to na krotko(okres brania antybiotyku).
Kazdy stan ropny jest szkodliwy dla organizmu, bo rozne szkodliwe substancje dostaja sie do krwiobiegu.

Podstawa leczenia stanow ropnych jest usuniecie przyczyny-jesli ponowne leczenie kanalowe zostalo wykonane starannie a nie przynioslo oczekiwanego rezultatu-czyli wygojenia ropnia, to tylko zabieg resekcji moze pomoc. Jesli dysponujesz rtg, to wklej.

luna27
Pacjent

Wysłany: 2012-02-09, 15:50   

Witam,
miałam podobną sytuacje, która zresztą opisywałam na forum. Przy zębie miesiąc po leczeniu kanałowym zrobił się guzek. Póki co nie jest widoczny na zdjęciach. Ząb został otwarty ponownie co przyniosło ulgę w bólu. Został sprawdzony pod mikroskopem-nie ma pęknięcia ani dodatkowych kanałów. Obecnie co parę dni na wizycie mam przepłukiwany i zakładany świeży antybiotyk. Ząb zaczął sie wyciszać, guzek minimalnie zmniejsza. Również łykałam antybiotyk Clinmadycin 600(2opakowania).

Lekarz stwierdził, ze zęba nie można zamknąć póki ten guzek nie zniknie całkowicie. Czy jest to słuszne działanie??

kasias. 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2012-02-09, 15:59   

Czy nalezy rozumiec, ze chodzisz z otwartym zebem? Jesli tak, to jest to niesluszne postepowanie.

luna27
Pacjent

Wysłany: 2012-02-09, 16:01   

Chodzę z zębem wypełnianym świeżym antybiotykiem i domkniętym fleczerem, więc chyba szczelnie?

[ Dodano: 2012-02-09, 16:02 ]
ps. przez zamkniecie zęba rozumiałam wypełnienie kanału i zamknięcie wypełnieniem.

semabilde
Pacjent

Wysłany: 2012-02-09, 21:57   

kasias dzieki za informacje.

kasias. napisał/a:
Czy w czasie leczenia zniknal Ci ten babel, chociazby na krotki czas?

Nie, ten babel nie zniknal wogole ani podczas leczenia ani po leczeniu. Mialam go juz z 2 miesiace przed leczeniem (koncowka grudnia - leczenie), ale tak wspomnialam - nigdy mnie nie bolalo nic. Mieszkam za granica a lecze sie u stomatologa jak jestem w Plsce. Dzwonilam do niego juz oraz konsultowalam sprawe z jeszcze innym stomatologiem przez telefon, moj mi powiedzial, ze jesli to nie boli to mozna poczekac 2-3 m-ce i jak bede nastepnym razem w Polsce to wtedy mozna zrobic resekcje. Drugi stomatolog powiedzial, ze stan taki jest 'normalny' i babel moze znikac nawet do 6 m-cy, i jesli po tych 6 m-cach sie nic nie zmieni to wtedy trzeba cos z tym zrobic. Dlatego tez pytam o porade na forum tutaj, bo sama juz nie wiem co o tym myslec i co robic z tym. Jutro poprosze dentyste o wyslanie mi zdjecia rtg wiec dolacze je do mojej histori.

kasias. 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2012-02-10, 00:39   

semabilde napisał/a:
moj mi powiedzial, ze jesli to nie boli to mozna poczekac 2-3 m-ce i jak bede nastepnym razem w Polsce to wtedy mozna zrobic resekcje. Drugi stomatolog powiedzial, ze stan taki jest 'normalny' i babel moze znikac nawet do 6 m-cy, i jesli po tych 6 m-cach sie nic nie zmieni to wtedy trzeba cos z tym zrobic.
jesli nie masz zamiaru leczyc sie w miejscu zamieszkania, to chyba nie masz zbyt duzego wyboru, tylko przeczekac. Miemniej jednak, jest to okres, w ktorym toksyny beda krazyly w Twoim organizmie. Jesli to jest otwarta przetoka(czyli ten babel, jak nacisniesz, to wyplywa z niego ropna tresc), to znacznie lepiej, niz stan ropny zamnkniety, ktory powodowalby obrzek, bol, itp. Natomiast taka przetoka, jesli nie zamknela sie w czasie leczenia, to na 100% procent nie zamknie sie po leczeniu, gdyz, z powodow niekoniecznie zaleznych od lekarza, kanaly nie zostaly prawidlowo wyczyszczone i ciagle sa zrodlem infekcji(jesli leczenie odbylo sie na jednej wizycie, to przetoka powinna zniknac w ciagu tygodnia, bez koniecznosci brania antybiotykow).Jesli przetoka zamknelaby sie wkrotce po leczeniu, to zmiany w kosci moga sie goic do 2 lat.
Na Twoim miejscu skonsultowalabym ten problem z lekarzem w miejscu, gdzie obecnie przebywasz.

[ Dodano: 2012-02-09, 17:46 ]
luna27 napisał/a:
Chodzę z zębem wypełnianym świeżym antybiotykiem i domkniętym fleczerem, więc chyba szczelnie?
to musisz zaufac dentyscie, chociaz ja jeszcze nie spotkalam infekcji, ktora trzeba leczyc dluzej niz na 2-3 wizytach.

luna27
Pacjent

Wysłany: 2012-02-10, 07:46   

Bardzo Pani Doktor dziękuje za tę odpowiedź!!!
Ja niestety zaczynam myśleć, że ten ząb jest skazany na straty. Lekarz tłumaczył mi, że jeśli taka zmiana nie zmniejsza sie pod wpływem antybiotyku to tym bardziej nie zmniejszy jak sie takiego zęba na nowo zamknie. Tym bardziej, ze ząb nadal reaguje.
Czyli albo resekcja jak u koleżanek piszących przede mną albo tracę zęba? dobrze rozumiem?

Nie twierdzę, ze lekarz mnie naciąga na ta te zmiany antybiotyków, bo pobiera za to symboliczne kwoty, ale z drugiej strony wiem, że wykonuje resekcje korzeni... wiem wiem paranoja z mojej strony, ale niestety przestałam w pełni ufać lekarzom po moich historiach z zębami.

kasias. 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2012-02-10, 08:21   

Istota leczenia kanalowego jest b. dokladne wyczyszczenie systemu kanalow w korzeniu(korzeniach) zeba. Czasam(w wiekszosci przypadkow) anatomia kanalow nie jest b. skomplikowana, jednakze zdarzaja sie sytuacje, gdzie dodatkowe kanaliki czy zachylki powoduja, ze niestety to oczyszczenie nie jest tak oczywiste. Sytuacja pogarsza sie jesli to jest ponowne leczenie kanalowe. Sukces pierwotnego leczenia kanalowego, to ponad 90%(nie pamietam dokladnie), przy powtornym leczeniu maleje do ok.75%. Zmiany wokol zeba, w kosci moga goic sie do 2 lat i im szybciej kanaly zostana wyczyszczone, zarowno mechanicznie jak i chemicznie, oraz wypelnione i zab zamkniety stalym materialem, tym wieksza szansa na sukces. Jesli nie leczysz tego zeba u specjalisty, zanim sie zdecydujesz na jego usuniecie, zdobadz druga opinie na ten temat. Zazwyczaj badanie nie jest kosztowne, a uratowanie zeba moze byc tego warte.

semabilde
Pacjent

Wysłany: 2012-02-10, 17:46   

kasias dzieki za wszystkie info!

kasias. napisał/a:
Jesli to jest otwarta przetoka(czyli ten babel, jak nacisniesz, to wyplywa z niego ropna tresc),

Z tego babla nic nie wyplywa - przynajmniej nic takiego nie zauwazylam.
Dalaczam do postu zdjecia rtg tego zeba przed leczeniem kanalowym i po leczeniu. Mam nadzieje, ze to moze troche rozjasnic cala sprawe.

dr_feelgood 
Lekarz Stomatolog
rach ciach ciach

Wysłany: 2012-02-10, 18:43   

Ale monster :mrgreen:

kasias. 
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2012-02-10, 19:06   

Leczenie wyglada dosc poprawnie. Trudno ocenic miejsce w kolku zaznaczone strzalka. W tm korzeniu sa dwa kanaly, a po takim leczeniu jak to pierwsze, drugi kanal moze byc nie do udroznienia. Generalnie zab jako calosc jest dosc slaby-musisz wziasc pod uwage nie tylko efekt leczenia kanalowego, ale rowniez mozliwosci prawidlowej odbudowy zanom zdecydujesz sie na kontynuacje leczenia. Czasami warto jest przemyslec opcje implantowania zanim podejmie sie drogie leczenie zachowawcze, zeby warunki kostne nie ulegly takim zmianon, ze bez drogich zabiegow rekonsrukcyjnych kosci nie bedzie mozliwe wstawienie implantu.

Na teraz, skoncz, jesli jesze nie skonczylas antybiotyku i nie faszeruj sie nastepnym jesli stan sie nie pogorszy. Po przyjezdzie do Polski skonsultuj problem wielokierunkowo.

luna27
Pacjent

Wysłany: 2012-02-10, 19:51   

Dziękuje Pani doktor za wyczerpująca odpowiedź!

Na zębie bardzo mi zależy i dlatego konsultowałam się z dwoma innymi stomatologami. Jeden sprawdził zęba pod mikroskopem czy nie ma jakiś pęknięć, dodatkowych kanałów etc i stwierdził, że zęba trzeba zamykać i dać mu czas na reakcje, czyli to o czym Pani doktor pisze czy będzie lepiej, gorzej, czy ten guzek się zmniejszy. Nie dał żadnej gwarancji powodzenia, ale też nie stwierdził, że na pewno zęba stracę. I z tym lekarzem jest umówiona na przyszły tydzień, bo miał urlop.
Drugi lekarz wydał opinie na podstawie obejrzenia tego bąbla plus zdjęć rtg i zaczął "żartem" że dobrze implanty wstawia, co mnie trochę zniechęciło. Jego ocena tez nie była jednoznaczna, bo jak stwierdził z takimi zmianami "na dwoje babka wróżyła".
Zostałam przy trzecim poleconym stomatologu , który jak pisałam wymienia mi ten antybiotyk w zębie i tyle. Cały czas zapewnia, że będzie dobrze itd co wcale mnie nie uspokaja po tym co Pani doktor napisała.
Jestem jednak skłonna zamknąć tego zęba i zdać się na to co będzie.
Dwa opakowania antybiotyku skończyłam i nie mam siły łykać więcej.
Ząb jest cały czas czuły, ale nie boli.

rtmssht1 
Lekarz Stomatolog
kanalarz

Wysłany: 2012-02-11, 10:01   

Jeżeli dobre leczenie kanałowe nie przyniosło wyleczenia to już chyba nic nie pomoże. Po miesiącu już tego bąbla nie powinno być . Od strony siódemki ta szóstko jest bardzo głęboko zniszczona co może dyskwalifikować tego zęba.
dam.”
(Ireland 1962)

Odpowiedz do tematu