Poprzedni temat «» Następny temat
Czym skleić złamaną protezę?
Autor Wiadomość
B.G.
Gość
Wysłany: 2005-05-01, 21:37   

Mój znajomy bez zastanowienia"Kropelką"skleił złamaną protezę.Poradżcie co z tym zrobić?Czy ten klej nie jest szkodliwy dla zdrowia?

anna t 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 34 razy
Wysłany: 2005-05-01, 22:20   

Złamanej protezy nie należy samodzielnie sklejać ,ponieważ najczęściej takie sklejenie wytrzymuje bardzo krótko i czyni więcej szkody niż pożytku.Po takiej próbie sklejania zacierają się ostre brzegi złamania i technik nie ma możliwości prawidłowo złożyć dwóch części protezy.Aby naprwić taką protezę lekarz musi zrobić wycisk .Jeśli te dwa kawałki nie przesunął się przy pobieraniu wycisku to wszystko będzie dobrze ale jeśli przemieszczą się to proteza nie będzie pasować.Jeśli proteza jest na gwarancji to pacjent traci gwarancję.

sunnyday
Gość
Wysłany: 2005-05-02, 01:02   

A ja na temat drugiej części pytania dodam, że skład chemiczny Kropelki jest podobny do składu chemicznego klejów tkankowych - cyjanoakryl i alkohol. Róznica polega na tym, że w Kropelce tym alkoholem najczesciej jest etylowy lub metylowy, a w klejach tkankowych (do sklejania np. ran) raczej mówimy o alkoholach bardziej złozonych, np. alkohol butylowy. Oba rodzaje klejów (Kropelka i tkankowy) są toksyczne - tyle, że te do uzytku stricte medycznego uwalniają znacznie mniej substancji toksycznych i w znacznie krótszym czasie (ok. 2 tygodnie). Kolejna różnica polega na tym, że kleje tkankowe przechodzą bardzo ostre procedury dotyczące czystości składników i ich jakości. Kropelka, ponieważ nie jest przeznaczona do tego typu zastosowań (kontakt z tkankami ciała) nie przechodzi tych badań i teoretycznie zanieczyszczona może być wszystkim, co oczywiście zwiększa ryzyko reakcji ze strony organizmu. Z drugiej strony, kleje o składzie dokładnie takim jak Superglue czy Kropelka były szeroko używane podczas np. wojny w Wietnamie (w ten sposób zamykano żółnierzom rany do czasu przetransportowania ich do szpitala), a do dziś używane są przez niektóre akuszerki w USA i prawdopodobnie w wielu przypadkach wszystko jest OK. Nie zmienia to jednak faktu, ze sklejanie sobie samemu protezy nawet mnie jako pacjentowi wydaje się być co najmniej głupim pomysłem, a używanie do tego kleju, o którym się nic nie wie, to już w ogóle jakieś nieporozumienie. Na koniec bardzo ważna uwaga: NIE JESTEM LEKARZEM, NIE MAM WYKSZTAŁCENIA CHEMICZNEGO ANI POKREWNEGO. WSZYSTKIE PODANE POWYZEJ INFORMACJE POCHODZĄ ZE ZNALEZIONYCH PRZEZE MNIE ŹRÓDEŁ W INTERNECIE, KTÓRE NIE MUSZĄ BYĆ MIARODAJNE ANI WIARYGODNE. POWYŻSZEGO NIE NALEZY WIĘC ABSOLUTNIE TRAKTOWAĆ JAKO PORADY CZY OPINII EKSPERTA. Takie eksperymenty przeprowadza sie na własne ryzyko. (Mój eksperyment - choć nieco inny i przeprowadzony pod kontrolą lekarza - się udał, ale to nie jest żadna gwarancja, że w przypadku klejenia protezy będzie tak samo).

Gregor
Gość
Wysłany: 2005-05-02, 16:06   

Sunny, a jakiego moge użyć kleju do sklejenia atrapy chłodnicy w samochodzie :) )) ?

kasiajna
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2005-05-02, 16:57   

Nie wiem czemu ma służyć ta analiza porównawcza.To,że w obu klejach są alkohole,tylko,że w jednym taki,a w drugim inny stanowi BARDZO dużą różnicę!A z Twojej wypowiedzi można odnieść inne wrażenie..Alkohole to ogromna grupa związków,często mają one więcej różnic,niż wspólnego...(metylowy różni się od etylowego tylko grupą CH3,a efekty działania.....!!)A więc nie klejcie ludzie protez kropelkami,bo wymyślono sposoby całkowicie dla zdrowia bezpieczne-w pracowni technicznej....i po co kombinować??

tomstom12
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2005-05-02, 17:11   

----czym skleić? rękami technika !!!!tylko !!!

sunnyday
Gość
Wysłany: 2005-05-02, 17:42   

Celo, Gregor, o to chodzi. Różnica jest, bo jakby jej nie było, to by nie było klejów tkankowych. Klejenie protezy samemu i byle czym to głupota i nie mam tu watpliwosci. Wszystkie te informacje znajdziecie w internecie - i o zaufaniu, jakie można do nich przyłozyć też napisałam. Co kto zrobi z takimi informacjami, to jego sprawa - jak mi napiszecie, że mam sobie na czole wytatuować trójkąt, to tylko od ilości mojego rozumu będzie zależało, czy to zrobię, czy nie. Prawda?

Gregor
Gość
Wysłany: 2005-05-02, 17:51   

Prawda, prawda. No ale czym ja mam tą atrapę skleić.

sunnyday
Gość
Wysłany: 2005-05-02, 19:36   

Oj, drogi Gregorze, sugerowałabym raczej dwuskładnikowy klej epoksydowy - wiąże trwalej, trzeba jednak pamiętać o porządnym oczyszczeniu obu klejonych powierzchni i o zapewnieniu nacisku na sklejone powierzchnie przez 24 h. Wtedy mucha nie siada. ;-) )))))) A jesli atrapa jest plastikowa, to moze ją na ciepło zgrzać? ;-) ) Mówiąc jednak całkiem serio, epoksydy wypróbowałam w nieco innych okolicznościach (instalacja wodna, buty i nie zdaje egzaminu - znaczy się epoksydy nie lubią ściskania i rozciągania), a zgrzewanie u mnie raczej dotyczyło potrzepanej obudowy odkurzacza... ;-) )))) I tu akurat jest okej. Najważniejsze elementy pokleiłam klejem montażowym i trzyma się okrutnie. Zresztą na montażowym podobnież nawet można półki wieszać... Do tego jednak wolałam kołki rozporowe - nie gniotsa nie łamiotsa przy skrajnym obciążeniu. Tyle fachowych porad kobiety po przejściach ;-) )))

Gregor
Gość
Wysłany: 2005-05-04, 12:01   

Dziękuję

heniu
Gość
Wysłany: 2005-05-06, 20:24   

wikolem pani sklei! wikolem!

Odpowiedz do tematu