Poprzedni temat «» Następny temat
Ból zębów po plombowaniu
Autor Wiadomość
Tomasz student
Gość
Wysłany: 2005-11-06, 21:36   Ból zębów po plombowaniu

Witam!

Liczę na Waszą pomoc, gdyż mój dentysta nie wie co z moimi zębami jest nie tak (poprzedni też nie wiedział).

Mam 19 lat. Z zębami nie miałem nigdy większego problemu. Co rok miałem robione ok. dwie plomby. (wtedy te srebrne).

Po dwóch latach przerwy dentystycznej poszedłem na kontrolę. Na tylnim zębie (7) miałem jakiś tam nalot. Ząb mnie nie bolał, tylko był nalot. Zaplombowano mi go, i zaczął mnie boleć przy zgryzaniu. Jest to taki charakterystyczny ból - jak zgryzam mocno, to zaboli, przestaje, a jak rozluźniam szczękę (przestają zgryzać) to też zaboli i przestaje. Ogólnie da się z tym żyć, ale jak przyjdzie mi przegryźć coś twardszego, to potrafi bardzo zaboleć. Plombę zmieniano dwa razy, bolał nadal. Minęły dwa miesiące - zmieniłem dentystę. Ten znów jeszcze raz zrobił plombę (przy tym powiedział, że ząb jest zdrowy i dziwne, że boli), ale działo się to samo. (Minęło już prawie pół roku od pierwszego plombowania - boli przy zgryzaniu nadal). W międzyczasie robione mialem kolejne zęby. Z tymi z przodu problemów nie bylo - ale z tymi z tyłu znów. Sąsiadująca szóstka po leczeniu też boli przy zgryzaniu (wcześniej nie bolała), ale znacznie mniej. Tak samo druga szóstka (po tej samej stronie) też po plombowaniu czasem zaboli (np. jak mocniej przejade paznokciem, to zaboli, ale lekko).

Nie wiem co zrobić, nie będę przecież leczyć ich kanałowo, skoro dentyści mówią, że te zęby są zdrowe. A jeśli już nic by nie pozostawało, to musiałbym leczyć kanałowo każdego tylniego zęba (jak na razie 3 leczone - trzy bolą, a nie bolały przed plombowaniem).

Liczę na Waszą pomoc, nie wiem co mam zrobić.
Pozdrawiam,
Tomek.

Tomasz student
Gość
Wysłany: 2005-11-06, 22:29   

Zapomniałem napisać, że bolące zęby zostały zaplombowanę plombą światłoczułą (białą).

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

gosc
Gość
Wysłany: 2005-11-07, 10:30   

Moj brat ma ten sam problem. Ciekawy jestem czy ktos Ci odpowie na te pytania.

anna t 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2005-11-07, 11:49   

Przyczyną bólu po wypełnieniu zębów może być stosowanie przez lekarza różnych preparatów.Ząb przed wypełnieniem trzeba wytrawić i takie wytrawione szkliwo może być wrażliwe na nagryzanie.Reakcja miazgi na chemię jak i na samo oczyszczanie ,szczególnie jak próchnica była głęboka.Najczęściej objawy te mijają po około 2 tygodniach i nie należy nic robić z tymi zębami.Można zastosować lakier fluorowy aby zaimpregnować wytrawione szkliwo zębów.Czasami jednak jeśli była próchnica głęboka to miazga była już zakażona przez bakterie i wtedy mimo założenia wypełnienia ząb boli.W takim przypadku należy ząb przeleczyć kanałowo.

Tomasz student
Gość
Wysłany: 2005-11-07, 12:47   

Anna T. dziekuje za odpowiedz proszac jednak o dalsze wsparcie na forum :)

Próchnica z tego co wiem nie była głęboka - był tylko nalot, ząb w ogóle nic nie bolał wcześniej, a po wypełnieniu - od razu po wyjściu z gabinetu bolał przy zgryzanie, aż do teraz (mimo poprawek). Dentysta jak robił go jeszcze raz (potem inny dentysta) - rozwierdził starą plombę, wytrawił, wyczyścił, malował czymś tam (nie znam fachowego nazewnictwa), potem założył plombę - boli nadal. Czy można mówić o zakażeniu miazgi jeżeli ząb boli tylko wtedy gdy zaciskam zęby?. Takie zjawisko występuje praktycznie przy każdym zębie tylnim (6,7) wypełnianym. Zaznaczam, że nie była to żadna głęboka próchnica, a ząb wg. każdego z dentysty (byłem u dwóch) był zdrowy.

Co Pani (i inni dentyści na forum) zrobiliby w sytuacji gdybym przyszedł do Państwa gabinetu? Czy polecili by mi Państwo leczenie kanałowe każdego zęba tylniego? Czy to oby napewno jest OK? Przecież te zęby są zdrowe, próchnica była płytka :/

Zastanawiam się czy nie jestem uczulony na jakieś wytrawianie czy cos tego typu, gdyż po leczeniu srebrnymi plombami (Hg?) nigdy nie miałem żadnego problemu, a po tych światłoutwardzalnych - na każdym kroku.

Może to pomoże w wystawieniu jakiejś diagnozy. Po plombowaniu przednich (np. 2) zębów - gdy pocierałem czymś twardym plomby, ząb mnie bolał (takie kłucie w miejscu plomby) - przeszło po jakimś miesiącu (może dwóch).

Proszę o poradę, boje się leczenia kanałowego tylu zębów, które nigdy nie bolały i miały lekki nalot (sam dentysta mówił, że nie trzeba tego robić, ale ja poprosiłem. Zarówno pierwszy jak i drugi mowili, że była to płytka pruchnica.)

Pozdrawiam i proszę jeszcze raz o pomoc!

Student, Tomek.

mygitarra
Lekarz Stomatolog

Wysłany: 2005-11-07, 13:14   

A może przyczyną jest po prostu zbyt wysokie wypełnienie? :D

Gość

Wysłany: 2005-11-07, 13:50   

Niestety nie. Bylo szlifowane, poprawiane i boli nadal.

anna t 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2005-11-07, 20:38   

Cóż mogę pomóc.Jest niewielka ale jednak grupa pacjentów z nadwrażliwością po wypełnieniach kompozytowych.Radzę nie wymieniać ciągle wypełnień tylko odczekać pewien czas i nadwrażliwość powinna z biegiem czasu ustąpić.Można przez kilka dni przyjmować leki przeciwzapalne aby wyciszyć podrażnioną miazgę.W trzonowcach można zrezygnować z kompozytów i robić amalgamaty.

Tomasz student
Gość
Wysłany: 2005-11-08, 19:40   

Dziekuje za poradę. Poczekam jeszcze kilka miesiecy, potem najwyzej przejde na amalgamaty.

Pozdrawiam :)

kasiula288
Gość
Wysłany: 2005-11-10, 16:25   

chciałam się dowiedzieć czy to normalne że ząb boli po plombowaniu??miałam dośc duży ubytek.przez 2 miesiące miałam lekarstwo w zębie po czym poszłam na zaplombowanie.przy blombowaniu miałam założoną kształtkę.jest to ząb 7.w drugi dzień po założeniu plomby ząb mnie bolał przy nagryzaniu<jak jadłam>teraz odczówam taki dzwny ból przy jedzeniu albo piciu czegoś zimnego!!jakby do nerwa dochodziło!!czy to normalne??czy to minie czy będę miusiała iść jeszcze raz do dentysty???dziękuję bardzo za odpowiedz :o

mirek dentysta
Gość
Wysłany: 2005-11-10, 23:56   

do kasiuli 288
1/możesz mieć jeszcze jeden ubytek, który reaguje na zimno
2/możliwa jest konieczność wyrzucenia wszystkiego z ubytku i założenia jeszcze raz wypełnienia w innej technice
3/ jest niestety duże prawdopodobieństwo konieczności lecz. kanałowego
Który z tych wariantów jest konieczny okaże się po wyk rtg i badaniu wewnątrzustnym- na forum niestety nie da się tego ustalić
pozdrawiam

mirek dentysta
Gość
Wysłany: 2005-11-11, 00:11   

Tomaszu,
1/nazewnictwo-nalot, ciemna plama próchnicza,ubytek ... to tylko jakis opis.Częst brązowe plamy na szkilwie okazuja się być głębokie i nie muszą byc rozległe zniszczenia w poprzek ale wystarczy cienki jak nić kanalik biegnący do miazgi - i stan zapalny miazgi często nieodwracalny, kwalifikowany do leczenia kanałowego
2/należy wyk rtg celowane na problematyczny ząb i spr czy stan zapalny jest już widoczny wokół korzeni. Z opisu powinien być
3/rodzaj plomby w Twoim przypadku nie ma znaczenia, jest to tylko sposób utwardzenia materiału .Rolę odgrywają procedury wcześniejsze
4/dużo racji ma dr.Anna T.
5/czy była głęboka czy nie powiedzmy sobie nie masz szansy tego określić
pozdrawiam

dewdrop
Pacjent

Wysłany: 2008-10-01, 17:44   

Hmmm więc ja mam problem, na początku lipca miałam plombowane dwa zęby na górze 7 i 6. Po zaplombowaniu wszystko było w miarę dobrze, przez dwa dni pobolewały mnie zęby ale podobno to normalne. Później przez jakieś 3-5 dni wszystko było w porządku, ale po tych kilku dniach zęby zaczęły mnie boleć bez przyczyny, cały czas odczuwam lekki ból (dodam że z drugiej strony też mam robioną 7 i 6 na górze)... przy gryzieniu czegokolwiek z lewej strony odczuwam straszny ból, a o piciu zimnych napojów nie ma mowy gdyż odczuwam bardzo silny ból. Myślałam że z czasem minie, minęło już dwa miesiące ponad a zęby nadal bolą. Zjawisko jest to o tyle dziwne że miałam robione również zęby z tyłu ale na dolnej części szczęki i nie bolą mnie w ogóle, wszystko jest w najlepszym porządku.

marmar1212
Pacjent

Wysłany: 2008-10-01, 19:40   

Witam was , z zębami miałem już robione wszystko oprócz implantów i mogę wam powiedzieć że objawy o których piszecie też nie są mi obce :) to o czym pisze Tomek i gosc tez przerabiałem przy okazji 4ki górnej i 7 górnej , była korekta plomby, wymiana wypełnienia i NIC, po czym dentysta zapronował mi połozenie płynnego podkładu przed wypełnieniem i co sie okazało? ból minął jak reką odjął. okazało się że mam bardzo wrazliwe kanaliki zębinowe , taka ich natura. macie jakieś pytania? moje gg 4402396,pozdro

Odpowiedz do tematu