Poprzedni temat «» Następny temat
endometazon poza wierzchołkiem
Autor Wiadomość
Endometazonu fan
Gość
  Wysłany: 2006-01-12, 03:24   endometazon poza wierzchołkiem

Ostanio miałem wypełniany kanał jedynki. Po fakcie dowiedziałem się że jako uszczelniacz
zastosowany został endometazon :shock: , ktory dodatkowo wydostał się poza wierzchołek korzenia :shock: (podobno gutaperka się tam nie przedostała)
Na tej jedynce ma zostać osadzona korona porcelanowa.

I nie wiem co mam w tym momecie robić. Słyszałem, że endometazon jest toksyczny i obecnie się go nie powinno stosować. Czy w związku z tym zdecydować się na ponowne wypełnienie tego kanału?
Ale czy będzie można to zrobić mając na uwadze że znaduje się poza wirzcholkiem trochę tego nieszczesnęgo uszczelniacza? Skądinąd wiem, że jest szansa na to że się zresorbuje.
Ale po jakim czasie? Są jakieś dane na ten temat?

W momencie kiedy zostanie już osadzona finalna korona wowczas będzie za późno na jakiekolwiek zmiany.
Co mi podpowiadacie?

Mam sobie strzelić w głowe teraz czy powiedzmy za kilka dni?

johe 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2006-01-13, 15:29   

Nie przesadzajmy. Nie taki endometazon straszny, jeśli przepchnięcie jest niewielkie jest szansa że się zresorbuje. Gdyby kiedykolwiek były z tym problemy, zostaje jeszcze resekcja wierzchołka. No to nie strzelaj sobie w głowę-szkoda amunicji. :lol:

Gość

Wysłany: 2006-01-13, 15:39   

e tam, niech strzela- dzisiaj 13 piątek to będzie przykład na pechowy dzień ( to czarny humor ) :wink:
Ja w górnej 6 miałem podobny przypadek. Minęło już 5 lat i nic. Powiem więcej, wszystko oki. Kiedyś poproszę o zdjęcie tego zęba i zobaczymy co tam zostało w kanale

anna t 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2006-01-13, 16:23   

Nie panikuj jak ząb nie daje objawów to wszystko będzie dobrze.

Gość

Wysłany: 2006-01-13, 18:08   

nie panikuję , tak profilaktycznie chciałem sprawdzić a może trafi się powtórka z rozrywki , przynajmniej posiedzę w spokoju godzinkę lub dwie . Tylko na koniec mały stresik- płatność

Endometazonu fan
Gość
Wysłany: 2006-01-14, 00:18   

Problem w tym że chciałbym wypełnić kanał najlepiej jak to jest mozliwe.
Tym bardziej że to jest drugie podejscie do tego zęba. Ząb był leczony jakieś 10 lat temu i wtedy też zakladana była korona. Teraz jest jej wymiana i ponowne wypłenianie, ponieważ poprzednio nie było wypełnione do końca. W przyszłym tygoniu mam mieć zakładana nową koronę. Po jej założeniu będzie już za późno na jakiekolwiek zmiany. A nie chciałbym tutaj zadowalać się jakimś półśrodkiem.

Mam pytanie do stomatologów.
Czy obecnie już standardem jest stosowanie uplastycznionej termicznie gutaperki, ćwieków gutaperkowych (system Obtura,System Termofile)?

Wiem że mój kanał został wypełniony gutaperką natomiast nie wiem czy była podgrzewana.
Z tego co wiem to systemy wczesniej wymienione są najlepszymy na chwilę obecną sposobami wypełniania kanałów.
Proszę również o informację jak Wy wypełniacie kanały.

Endomendo wróg
Gość
Wysłany: 2006-01-14, 00:33   

Cytat:
Mam pytanie do stomatologów.
Czy obecnie już standardem jest stosowanie uplastycznionej termicznie gutaperki, ćwieków gutaperkowych (system Obtura,System Termofile)?

nie jest standardem

chilli 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2006-01-14, 10:03   

W zasadzie nie ma materialu do kanalu ,ktory bylby w 100%bezpieczny czy calkowicie nietoksyczny.Toksycznosc ta jest niewielka\draznienie tkanek OKW\ i przejsciowa-konczy sie wraz ze stwardnieniem wypelniacza po ok.24godz.Endomethazon N,bo taka obecnie jest jego wersja\bez toksycznego formaldehydu\ jest wypelniaczem najmniej uciazliwym dla pacjenta-czyli nie daje ,poza nielicznymi przypadkami,powiklan bolowych,rowniez nie ma jakis specjalnych wlasciwosci drazniacych okoliczne tkanki.Z reguly pacjenci "lubia" jak im sie wypelnia endomethazonem\bo nie boli\,a endodonci raczej nie ,bo jest on tlusty i sie maże,no i nie wchodzi dobrze w boczne kanaliki.Wola uszczelniacze zywiczne typu AH +, natomiast pacjenci zglaszaja po nich czesciej PRZEJCIOWE dolegliwosci bolowe..

Endometazonu fan
Gość
Wysłany: 2006-01-14, 22:54   

chi napisał/a:
PRZEJCIOWE dolegliwosci bolowe..

Czy to znaczy że ewntualny ból po wypełnieniu stosunkowo szybko mija?
A czy on może się później pojawiać?

Endometazonu fan
Gość
Wysłany: 2006-01-16, 00:32   

Ponawiam pytanie, czy uszczelniacze zywiczne typu AH moga powodować, późniejsze, przejsciowe bóle? Czy ten ból, o ktrórym była mowa dotyczy tylko okresu bezpośrednio po wypłenieniu, a później już się nie pojawia.

proszę o informacje.

chilli 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2006-01-16, 08:34   

Jezeli bol pojawia sie po kilku tygodniach od wypelnienia,niezaleznie czym ,to nalezy podejrzewac wtorna infekcje w kanale i taki zab nadaje sie do ponownego endo.

Gość

Wysłany: 2006-03-30, 00:27   

Ja mam endometazon w korzeniach 6 juz 15 lat. Nigdy mnie ten zab nie bolal, a zrobila go dentystka w szkole. Niestety nie moge powiedziec tego o 2 zebach leczonych prywatnie. zle wypelnione kanaly a wlasciwie wcale.

apo
Gość
Wysłany: 2006-03-30, 19:19   

trzy lata temu mialam wypelniany kanalowo ząb i pani dentystka zabłądziła i wypełnienie poleciało gdzieś w dziąsło Na zdjęciu jest biała plama wielkosci groszku Nie dawala dolegliwosci nigdy ale chirurg przy okazji ekstrakcji postanowil wydlubac ,,cialo obce" 2, 5 godziny szukal owego ciala obcego Na zdjeciu jest, w dziasle nie widac i tak bez przerwy W koncu sie poddal i ja tym bardziej bo to koszmarnie bolalo ,a dziaslo mialam rozwalone na szerokosc osmiu zębow i potem szyte na żywca bo juz za duzo znieczulenia dostalam Nigdy mnie ów groszek nie bolał i teraz nie dam go nikomu tknąć Tym bardziej ze jego pochodzenie jest mi znane i pewne

Odpowiedz do tematu