Poprzedni temat «» Następny temat
Powikłania po leczeniu kanałowym!
Autor Wiadomość
Charlotta
Gość
Wysłany: 2006-04-10, 13:45   Powikłania po leczeniu kanałowym!

Witam, mam nastepujący problem.Dwa lata temu miałam niewielki ubytek w górnej jedynce jednakże leczenie nie zostało prawidłowo przeprowadzone i 5 miesięcy temu ząb ten został przeleczony kanałowo (u świetnego zresztą fachowca, który dysponował odpowiednim sprzętem). Jednak po kilku dniach ząb zaczął mnie bolec przy nagryzaniu, uciskaniu i opukiwaniu. Udałam sie raz jeszcze do dentysty. Ten zlecił wykonanie zdjęcia Rtg, z któreho wynikało, że leczenie kanałowe zostało dobrze przeprowadzone i że zabieg resekcji nie bedzie potrzebny. Postanowiłam jeszcze dodtakowo wymienić w tym oraz sąsiadującym zębie stare plomby i sądziłam, że to sprawi, iż ból ustąpi.Myliłam sie jednak. Ząb nadal boli przy ucisku mechanicznym i przy nagryzaniu. Ból się nasila. Czy mogłabym prosic o jakieś informacje na temat tego, co jeszcze mogłoby byc przyczyną bólu?Czy jest to niebezpieczne?Bardzo boje się o ten ząb, bo to jedynka a nie stać mni e na drogie implanty.Bardzo proszę jakiegoś specalistę o odpowiedź.Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Gość

Wysłany: 2006-04-10, 13:56   

Dodam jeszcze, że ostatnio ząb boli mnie już nie tylko przy ucisku, ale samoistnie. Jest tez wrażliwy na zimno. Moj dentysta powiedział, że czasami zęby po kanałowym goją się przez kilka miesiecy. Czy to prawda?Proszę o jaką odpowiedź!Może ktoś ma ten sam problem :(

Charlotta
Gość
Wysłany: 2006-04-10, 13:57   

Ten drugi post też jest mój, ale zapomniałam sie podpisac:)

degal12 
Pacjent

Wysłany: 2006-04-11, 08:32   

Ja miałam podobnie, bolała mnie dwójka, najpierw przy nagryzaniu, później przy zmianach temperatury (reagowała na ciepło, zimno), na smak słodki i kwaśny....z czasem dotknięcie językiem sprawiało ból....poszłam do swojego stomatologa, który stwierdził, że czasami tak się dzieje :? - że trzeba przeczekać i ząb się wyciszy.....zgodnie z powiedzeniem "poboli i przestanie" :roll:
Coż się okazało....zrobił się zgorzel - myślałam, że oszaleję z bólu, a już najgorzej jak szłam spać (zmiana pozycji ciała, większe ciśnienie krwi w czaszce - tak mi się wydaję). Zmieniłam oczywiście stomatologa na innego - ten zrobił RTG zęba i już było wiadomo.
Może zrób jeszcze raz RTG zęba...i zmień stomatologa....kup sobie Ibuprofen na ból zęba, być może przyniesie Ci chwilową ulgę.

johe 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2006-04-11, 10:35   

Anonymous napisał/a:
Dodam jeszcze, że ostatnio ząb boli mnie już nie tylko przy ucisku, ale samoistnie. Jest tez wrażliwy na zimno. :(

Ząb po kanałowym nie może być wrażliwy na zimno. Zwróć na to uwagę-jeśli zdecydowanie reaguje coś na zimno to sugeruje to przyczynę w innym zębie.

Charlotta
Gość
Wysłany: 2006-04-11, 11:03   

Dziekuje za odp. Ten ząb rzeczywiscie reaguje na zimno. Skoro to niemozliwe to moze rzeczywiscie przyczyna lezy gdzie indziej, ale ja czuje ból wyraźnie w tym zębie (tak jakby od środka). Czy to mozliwe?

johe 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2006-04-11, 12:04   

Unerwienie czuciowe w obrębie zębów może być mało precyzyjne, a drogi czuciowe łączą się i splatają ze sobą. Może więc boli sąsiad, a tobie wydaje się że to ten. Dentysta powinien rozwiać twoje wątpliwości po dokładnym zbadaniu.Ząb po leczeniu kanałowym może dawać dolegliwości prz nagryzaniu czy opukiwaniu bądź rzadziej-boleć samoistnie. Jeśli czujesz nadwrażliwość wyraźnie na zimno-sprawa raczej dotyczy zęba żywego.

Charlotta
Gość
Wysłany: 2006-04-11, 13:04   

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko - czy, jeżeli dzieje się coś w zębie obok, to powinno to być widoczne na zdjeciu RTG? Mój dentysta po obejrzeniu zdjęcia stwierdził, że wszystko wygląda dobrze, ale nie wiem, czy takie zdjęcie rzeczywiście jest gwarantem tego, że wszystko jest ok.Co do reakcji na zimno to też do konca nie jestem jej pewna, ponieważ podczas wymiany starej plomby dentysta musiał borowac pod dziąsłem i to dziąsło jeszcze do konca sie nie zagoiło. Przypuszczam, że to właśnie ono może też reagowac na zimno. No cóż, zaraz po świętach pójde do dentysty. Życzę wesołych świat!I jestem bardzo wdzieczna za wszelkie odpowiedzi:)

Charlotta
Gość
Wysłany: 2006-04-11, 13:12   

Zapomniałam jeszcze o czymś napisac. Otóż degal12 napisałaś, że po leczeniu kanałowym doszło u Ciebie do zgorzeli, natomiast dzisiaj przeczytałam, że "zgorzel to ogólny termin, który określa stany zapalne miazgi, czyli nerwu zęba, wywołane przez bakterie beztlenowe". Ząb po kanałówce jest chyba pozbawiony nerwu, a wiec chyba i miazgi (nie wiem, moze się mylę). Czy moze wiec w ogole dojść do zgorzeli w takim zębie?

degal12_
Gość
Wysłany: 2006-04-12, 11:44   

Charlotto - moja 2-ka nie byla leczona wczesniej kanalowo....napisalam, ze dentystka powiedziala, ze poboli i przestanie, bonic nie stwierdzila od czego ten zabek mogl mnie bolec :/
Jesli chodzi o leczenie kanalowe to mnie np. bolalo dziaslo (jak sie okazalo, od formowki) a nie zab :)

magdam26
Gość
Wysłany: 2006-04-14, 15:48   

witam, bradzo proszę o jakąś poradę. W poniedziałek byłam na kontrolnej wizycie u dentysty, zaczał leczenie górnej 8-ki, po dłuższej chwili stwierdził że konieczne jest założenie tlenku. Jednak już tego samego dnia wieczorem ból zęba był bardzo silny, pojawiła się tez gorączka. Pojechałam więc do lekarza, który wyjął tlklenek i założył truciznę. We wtorek wszystko było ok. W środę zaczął się ból, który nasilił sie w czwartek. Poszłam więc do lekarza, który wyjął truciznę,przeczyścił kanały ( ale z tego, co czytam powinno to trwać długo, a u mnie jakieś 15 min) i założył kolejne lekarstwo. Dziś jest piątek, mam gorączkę i spuchniętą lekko twarz i powodujący duży dyskoomfort, ból zęba( boli przy dotyku) całego górnego łuku i lewej strony twarzy.
Czy to normale? czy musi poboleć? Teraz jestem po lekch więc jest spoko (tzn nie przeszło ale da się wytrzymać)

pozdrawiam

ewa
Gość
Wysłany: 2006-04-15, 19:49   

witam jak ząb ja tez jestem po leczeniu kanałowym zęba mam ten sam problem równiez odczuwam ból przy nadgryzaniu i ucisku zęba i kompletne nie wiem co z tym robić dentysta mówi ze wszystko jest w porządku więc dlaczego boli?

magdam26
Gość
Wysłany: 2006-04-17, 20:51   

u mnie doszedł jeszcze ból ucha, całej lewej strony twarzy i skroni. W święta byłam dwa razy u lekarza, jutro idę znowu, do innego, może macie kogoś godnegopolecenia w wawie?

teef 
Lekarz Stomatolog
PTE, PSSM

Wysłany: 2006-04-17, 22:28   

Koszt i czas potrzebny do przeprowadzenia porządnego leczenia kanałowego i późniejszej odbudowy zęba (też porządnej) jest na tyle wysoki, że warto się w przypadku ósemki zastanowić, czy ma to sens. W wielu wypadkach okazuje się, że bezpieczniej i ekonomiczniej (a jednocześnie bez złego wpływu na cały narząd żucia) jest usunąc taki ząb. I to pomimo tego, że technicznie da się wszystko zrobić poprawnie.

apo
Gość
Wysłany: 2006-04-19, 10:12   

to samo przyszlo mi do glowy czyli czy leczenie ósemki ma jakiś sens...?

Odpowiedz do tematu