Poprzedni temat «» Następny temat
Korona porcelanowa na krzywy ząb?
Autor Wiadomość
justysiasz
Gość
  Wysłany: 2006-04-28, 11:00   Korona porcelanowa na krzywy ząb?

Witam!!
Mam taki problem: mam wykrzywioną o ok 80 stopni, lewą, górną dwójkę, którą chciałabym wyprostować. Niedawno się dowiedziałam, że leczeniem pojedyńczych zębów może zająć się stomatolog. Po wizycie u lekarza dowiedziałam sie, że w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zeszlifowanie wystającej części zęba, "uśmiercenie" go i nałożenie porcelanowej korony. I tu pojawiają się moje wątpliwości bo mam 23 lata i nie jestem pewna czy warto "pozbywać się" zdrowego, choć krzywego zęba na rzecz łądnej i prostej korony.
Dlatego proszę o jakieś informacje na temat wad i zalet takiego rozwiązania problemu: czy są one bezpieczne, jak trwałe, czy się odbarwiają po pewnym czasie, jak długo wyglądają naturalnie i nie wyróżniają się od prawdziwych zębów i jeżeli zdecdowałabym się na taki zabieg to jaki rodzaj korony wybrać.
Jestem jeszcze umówiona na konsultacje u ortodonty, ale ortodontyczne leczenie jest bardzo kosztowne i nie daje mi pewności czy ząb się "przekręci" do włąściwego położenia. Ciągle się zastanawiam i tak naprawdę nie wiem co o tym myśleć. Może ktoś z was ma taką koronę i może się podzielić swoimi doświadczeniami na ten temat.
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje i opinie.
Pozdrawiam...

Justysiasz
Gość
Wysłany: 2006-04-28, 11:09   

upss... przepraszam za te powtórki ale miałam problemy z wysłaniem wiadoności aż k końcu wyświetliły się trzy :oops:

justysiasz
Gość
Wysłany: 2006-04-29, 17:47   

wiem, że jest już długi weekend i wszyscy leniuchują ale może jednak znajdzie się ktoś kto mi coś poradzi :(

Gość

Wysłany: 2006-05-02, 19:17   

Wiesz co na koronkach sie nie znam, ale na Twoim miejscu poczekalabym z decyzja do wizyty u ortodonty. W Twoim wieku fantycznie szkoda byloby zdrowego zęba (przedniego!). Wiem, ze mozna zalozyc aparat na zeby od 1 do 3, ale nie wiem kiedy sie to stosuje. Powiem szczerze że nie potrafie sobie wyobrazic zęba przekręconego o 80 stopni, malo to dla mnie obrazowe. Ja mam spore stloczenie, dla przedniej jedynki brakowalo jakies 3 mm, a jesli sprobuje to "przeliczyc" na kąty to byla obrucona o jakies 30-40 stopni, reszta zebów też stala sobie wedle uznania, teraz lecze sie aparatem ruchomym który kosztowal 480 zl. Na Twoim miejscu wolalabym zalatwic sprawe raz na zawsze. Przejdz sie do kilku orto, wtedy bedziesz miala lepsze rozeznanie.
Na Twoje pytania napewno odpowie stomatolog ktory Ci tą koronke proponowal. Wiem tylko że koronki wygladaja naturalnie i dla mnie (laika) sa niedorozpoznania.

paula555
Gość
Wysłany: 2006-05-04, 09:37   

hey ;) ja tez mam gorną dwojkę lekko przekręconą ;) szczwerze mowic to nigdy nie pytalam o mozliwosci jej naprostowania ;)

gdzie sie wykonuje taki aparat ruchomy? i czy jest skuteczny?? pozdrawiam

justysiasz
Gość
Wysłany: 2006-05-04, 09:40   

wielkie dzięki!! a już myślałam że nikt się nie odezwie w mojej sprawie :mrgreen: jeszcze się ciągle zastanawiam, dziś idę do jeszcze jednego dentysty a w przyszłym tygodniu mam wizytę u ortodonty może czegoś więcej się dowiem.
jeśli chodzi o koronki to wiem, że wyglądają naturalnie i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów ale z tego co się orientuję nie jest tak zawsze. po paru latach (2-4 w zależności od koronki) mogą zacząć się wyróżniać i tego się obawiam.
mam jeszcze jedną wątpliwość: koronka jest "przycementowana" do korzenia zęba i powinna się tak trzymać ok 10 lat (moja dentystka mówiła że miałabym z nią spokój ok 20 lat?) a ja się zastanawiam czy jak po paru latach koronka zacznie sie wyróżniać to czy można ją bez problemów wymienić? i jak to się ma do korzenia zęba czy każda wymiana powoduje w nim jakieś ubytki, czy jest jakiś limit jeśli chodzi o ilość wymienianych koron na jednym zębie?
a... i jeszcze jedno: zastanawiałam sie czy korona nie zacznie sie po pewnym czasie wyróżniać kolorem a moja dentystka mówiła, że korona porcelanowa napewno się nie przebarwi ( i to rozumiem) powiedziała także, że: "może już teraz powiedzieć, że moje zęby nie zmienią koloru, nie zżółkną i nie poszarzeją z wiekiem" - czy to prawda?? u wielu ludzi ok 40stki zęby wyglądają inaczej, od czego to zależy?

anna t 
Lekarz Stomatolog

Pomogła: 34 razy
Wysłany: 2006-05-04, 12:20   

Koronę powinno wymieniać się co 10-15 lat.Nie powoduje to zniszczenia zęba filarowego a wręcz odwrotnie, pozwala kontrolować co się z nim dzieje,natomiast nie wymienianie korony i czekanie aż coś się stanie (tak niestety czyni większość pacjentów)może doprowadzić do utraty zęba filarowego ze względu na możliwość rozwoju próchnicy w zębie filarowym.

Gość

Wysłany: 2006-05-04, 18:02   

aparat ruchomy wykonuja ( no moze nie dokladnie, robia je pewnie technicy) ortodonci. Trzeba sie rozejrzec, jeden gabinet oferuje tylko stale, inny tylko ruchome, jeszcze inny jedne i drugie. A co do skutecznosci to zalezy nie tyle od aparatu ale od kompetencji orto - dobry lekarz odpowiednio dobierze rodzaj aparatu (staly czy ruchomy) i plan leczenia.

Gość

Wysłany: 2006-05-04, 18:55   

Wydaje mi sie ze to podobny watek:

http://www.forum.dentonet.pl/viewtopic.php?t=7598

justysiasz
Gość
Wysłany: 2006-05-05, 17:22   

witam
druga dentystka powiedziała, że owszem można założyć koronę ale szkoda uśmiercać zdrowy ząb, bo bardzo dużo trzeba go szlifować i wcześniej czy później stracę ten ząb. jak na razie to się wstrzymuję z koroną, w przyszłym tygodniu mam umówione wizyty u dwóch różnych ortodontów i wtedy się zastanowię...
dzięki za odpowiedzi :wink:

Odpowiedz do tematu