Poprzedni temat «» Następny temat
protetytyka tymczasowa- ważne!!
Autor Wiadomość
laura
Gość
  Wysłany: 2006-12-08, 20:09   protetytyka tymczasowa- ważne!!

Witam. W dzieciństwie bardzo cięzko chorowałam, dlatego tez leki bardzo osłabiły a nawet zniszcyły moje zęby :( niestety mam do usunięcia dwie górne jedynki i dwie gorne dwojki (trójki są ok). Mam też pytanie takie: ile czasu od momentu usunięcia musze czekać na wstawienie "nowych" ząbków, slyszałam o jakimś wypełnieniu protetycznym tymczasowym, iż nie trzeba czekać wogóle a jeśli trzeba czekać to ile, bo dla mnie czas gra akurat wielką rolę, pzdr. z góry dziękuję za jakiekolwiek info.

Gość

Wysłany: 2006-12-08, 20:13   

a jak ci chcą to zrobić i w jakiej cenie?jestem w podobnej sytuacji i doktorek po oględzinach stwierdził,że może zrobić most za ok.3000zł. czy to aż tyle kosztuje w rzeczywistości?

JacekW 
Lekarz Stomatolog
protetyk

Wysłany: 2006-12-08, 20:37   

przyjmuje się,że kość po ekstrakcji goi się 6-8 tygodni. wtedy mozna rozpocząć leczenie. czy można wcześniej ? jasne,że mozna,tylko że może dojść do zaniku kości i praca w stosunku do wyrostka zębodołowego będzie wyglądała źle. a jak czytam jest to odcinek przedni,więc nie będzie to kosmetyczne. poza tym mozna utracić szczelność koron. mozna wykonać protezę tymczasową,natychmiastową i oddać ją po usunięciu zębów. będzie to jednak proteza ruchoma, czyli wyjmowana. jeśli ktoś jest zdecydowany na most oparty na zębach kłach i ma jakąś tam awersję do protez ruchomych, można ostatecznie oszlifować kły i wykonać most tymczasowy,oparty na nich i dopiero wtedy usunąć zęby.

Zagu
Pacjent

Wysłany: 2006-12-13, 15:50   

ja mam tak samo wybilem sobie dwie jedynki jedna prawie cala ale i tak zostala usunieta dzisiaj bylem u protetyka na mocowaniu protezy tymczasowej(mikrowki) wiadomo nie wyglada to tak zarabiscie jak normalne ale lepiej tak niz z taka wielka luka ;P
zostaje mi tylko dorobic jedynke i bedzie jakos wygladalo mam nadzieje ze dobrze bedzie jeszcze tylko musze kupic klej do protez co tez nie jest tani :]

Aeryn
Pacjent

Wysłany: 2006-12-13, 16:45   

Właśnie mam taki sam problem, tylko że u mnie jest tak: 3,5 tygodnia od ostatniej ekstrakcji (3 zęby), prawie miesiąc wcześniej wyrwali 18 sztuk i jestem świeżo po wizycie u protetyka. Mostu tymczasowego nie chcą założyć, most późniejszy kosztuje 3000 zł, nie wliczając dolnej szczęki, gdzie miałabym szkieletówkę. Teraz ze względu na obrzmiałe dziąsła mam czekać miesiąc na wizytę a na protezkę kolejny miesiąc, więc łącznie 2 m-ce. Z zębami "działam" od września i dostaję już wariacji jak słyszę o odłożeniu terminu. Młoda dziewczyna, bez zębów i na dodatek sepleniąca - koszmar!!!!
LUDZIE!!! DBAJCIE PORZĄDNIE O SWOJE ZĘBY - NAPRAWDĘ WARTO!!!

laura
Gość
Wysłany: 2006-12-13, 17:52   

Ja w przyszłym tygodniu idę skontaktować się co i jak.... po przeczytaniu i przemyśleniu tego co pisze mój przedmówca najwyżej najpierw zrobię sobie tylko sam przód (czyli te jedynki i dwójki), a później tył (pojedyncze uzupełnienia)-chyba tak się tez da. Zresztą tak postąpie ze względu na koszty :/ ....
ps. czy protetykę tymczsową można zastosować przy wadzie zgryzu (tyłozgryz) niezbyt wielki.

laura
Gość
Wysłany: 2006-12-13, 17:56   

Aeryn napisał/a:
. Mostu tymczasowego nie chcą założyć

Aeryn jesli mogę spytać dlaczego nie możesz założyć mostu, bo prawdę mówiąc ja się najbardziej obawiam o swoją wade zgryzu (tak jak wcześniej pisałam) mam lekki tyłozgryz. Wiem, że zaraz ktoś złośliwy (odpukać) moze naskoczyć dlaczego nie leczony. Po prostu zeby za słabe były na aparat.

Aeryn
Pacjent

Wysłany: 2006-12-14, 07:45   

Lekarz stwierdził, że nie zrobi tego w tej chwili bo są przerosty dziąseł ale po konsultacji z innym lekarzem nie zalecił mi żadnych nowych (używam Corsodylu i Listerine) płukanek, maści. Więc grzecznie czekam a w duszy dostaję świra... :twisted:
Ja również mam tyłozgryz - nie leczony...
Górną szczękę zrobię chyba mostem a dół szkieletówką - najwyżej zmienię ją jak ... wygram w totolotka:)

Zagu
Pacjent

Wysłany: 2006-12-14, 21:45   

No strasznie nie chodzilem do szkoly bo nie mialem jednego zeba(jedynki-prawej) i nie mam pol drugiej jedynki mam juz mala proteze ktora niezdarnie upuscilem i lekko pekla czym moge takie cos skleic zebym sie nie otrul oczywiscie jutro pojde do protetyka zobaczymy co powiem. mi tez ciezko mowic chociaz maly ubytek ale co zrobic:] jakos sie przyzwyczailem. jutro czeka mnie tez dorobienie tej drugiej jedynki tak mysle ze w skzole sie jakos bede mogl pokazac ;(

laura
Gość
Wysłany: 2006-12-14, 22:10   

Qrcze, prawdę mówiąc sama już nie wiem jak mam zrobić czy wszystko za jednym podejściem(przód+tył), czy na raty(sam przód). Bardzo mi zalezy aby zrobić ten przód, ale mam potworne obawy, iż jak zostanę bez tych zębów (tzn. nie zrobię tymczasówki) to chyba przez ten miesiac czy dwa zeswiruję (serio), a dopiero rok temu licencjat zrobiłam-młoda jestem-jak się na ulicy pokazać. Słyszałam o suchej Beskidzkiej, iz tam w 2-3 dni zrobią całość. Boję się jedynie o ten mój zgryz i problemy ze zdrowiem iż przyjdzie mi rwać na raty:(. Czemu te choróbsko musiało pozostawić w moim ograniźmie takie spustoszenie :/
pzdr, miłego wieczorku :)

abcde
Gość
Wysłany: 2006-12-18, 23:47   

Robi się i mosty tymczasowe,iprotezy tymczasowe.W dzisiejszych czasach trudno pracować i żyć bez zębów.Przed usunięciem zęba ,zębów można wziąć wycisk,technik na modelu obcina zęby,które mają być usunięte i robi protezę,która trzeba pamiętać już za dwa ,trzy dni będzie nieszczelna,można sobie pomagać klejami protetycznymi.Po 6tygodniach robi się nową protezę,albo uszczelnia tę którą teraz się nosi.Jeśli planujesz most i usuwasz chory ząb to lekarz musi zadbać o odbudowę kształtu tego zęba do usunięcia nawet fleczerem.Potem bierze wycisk.Potem szlifuje zęby obok usuwanego zęba ,potem usuwa zęba.Trzeba odczekać z 10 min. Do wycisku,który pobrano na początku wizyty wciska się specjalną masę .robi się w ciągu 4 min. most tymczasowy,który się dopracowuje i na cement tymczasowy się cementuje.Oczywiście są to koszty kilku etapów leczenia.

Gość

Wysłany: 2006-12-18, 23:51   

Myślami podążyłąm za bardzo do przodu.Technik wycina zęby i robi protezę z zębami.Wtedy lekarz usuwa odpowiednie zęby i od razu zakłada protezę. i potem dalej co napisałam.

Odpowiedz do tematu