recesja dziąseł, a ortodonta

Moderator: Moderatorzy

krzysztof.rawski
Pacjent

recesja dziąseł, a ortodonta

Postautor: krzysztof.rawski » 25 lutego 2009, 17:58

witam.
mam 26 lat i problem z odsłoniętymi szyjkami zębów, są odsłonięte od paru lat, na większości zębów ( na kłach około 5 mm, na innych dużo mniej tak 1-2 mm).
Mam otwarty zgryz. Kiedys nosiłem ściągany aparat ortodontyczny, któy jednak nie pomógł (nie jestem pewny, czy problemy nie zaczęły się w okresie jego noszenia).

Bedąc u periodentologa (b.polecanego w krakowie) ustalilismy, ze prawdopodobna przyczyna bylo zle szczotkowanie- cale zycie jezdzilem szczoteczka twarda od prawej do lewej. Nauczyl mnie myc zeby (zamiatac, czy raczej wymiatac) i od tego czasu (od roku) tak wlasnie myje zeby. Od tego tez czasu moim zdaniem (bo u niego juz nie bylem) dziasla nie odslonily sie juz bardziej. Nie reagują na zimno czy ciepło.
Nie byłem, gdyż postraszył mnie trochę zabiegiem chirurgicznym, a ja na taki na pewno nie zdecydowałbym się ze względów estetycznych, a skoro recesja ustała, to nie widze potrzeby.

Teraz chciałbym udać się do ortodonty i prawdopodobnie zalożyć aparat stały. I tu pytanie- czy aparat może pogorszyć mi tę przypadłość z dziąsłami ?? wydaje mi się ( ale własnie nie pamietam dobrze) ze periodentolog powiedzial mi, ze cięzko powiedziec i ze może tak pogorszyć jak i poprawić sytuację dziaseł.

prosze wiec o radę czy jest to bezpieczne w moim wypadku

beata12
Pacjent

Postautor: beata12 » 09 marca 2009, 00:00

Ja mam zamiar sobie założyć stały aparat właśnie ze względu na odsłaniające szyjki, mam ścićniete zęby, górne kły wychodzą.
Myśle, że jest i możliwośc pogorszenia stanu dziąseł jak i polepszenia. Ja mam już dośc tych szyjek i chce coś z tym zrobić. Nie wiem czy to będzie dobry wybór. Najlepiej udać się do ortodonty.

Jak się czegoś dowiem to dopiszę.

Aha. Ostatnio czytałam coś o aparacie Damon. Podobno on nie wywiera tak dużego nacisku na zęby. BYć może bedzie to jakies wyjscie i wtedy te dziąsła nie zareagują drastycznie na aparat ? To tylko moja teoria.

Wróć do „Dla wszystkich”