Strona 1 z 1

Powikłania po Leczeniu Kanałowym.

: 11 września 2010, 20:14
autor: rahmel
Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post/temat na tym forum i prosiłbym o wyrozumiałość. Tak więc może przejdę do rzeczy. W okolicach 14 grudnia ubiegłego roku (2009), wykonany miałem zabieg leczenia kanałowego dolnej szóstki po lewej stronie. Ząb mnie przez jakiś czas pobolewał, praktycznie zawsze go czuje gdy coś nim gryzę, na dodatek czuję to jakby wciąż był wrażliwy na ciepło/zimno. Także wybrałem się na wizytę i dowiedziałem się że ząb może spory kawał czasu po tym zabiegu pobolewać. Miałem jeszcze robione dwie kanałówki ale w tym przypadku się nic nie dzieje, zero bólu, no zupełnie nic. Teraz palcem wymacywałem okolice tego bolącego zęba w celu sprawdzenia wrażliwości i poczułem po zębem od zewnętrznej strony taki jakby bąbelek, na tyle twardy że podejrzewałem że może być to jakiś ząb ale za pewne to nie to. Jak dotykam tego to właściwie nie boli ale nie kojarzę by coś takiego wcześniej się tam znajdywało, i właśnie w tej sprawie piszę ten temat, czy miał ktoś również podobny przypadek lub wie co to moze być? Ostatnio przeraziłem się gdy usłyszałem że znajomy "załapał torbiela" i będzie musiał mieć usunięty ząb w jego przypadku to górna dwójka, na dodatek ropa leci z nad dziąśla. U mnie żadnej ropy a ni nic z tych rzeczy niema. Czuje jakbym miał tak po prostu jakąś kość po prostu.

Gorąco dziękuję za każdą, nawet najmniejszą odpowiedź, poradę. Pozdrawiam, Rafał!

: 13 września 2010, 14:38
autor: Okota
co to moze być?
moze to byc poprostu kosc przykrywajaca korzen zeba, zrob rtg i wklej tu to pomyslimy co z tym zebem.
Ostatnio przeraziłem się gdy usłyszałem że znajomy "załapał torbiela"
byc moze znajomy moze uratowac zab dzieki zabiegowi resekcji wierzcholka korzenia :) o ile torbiel nie jest duza, moze trzeba zrobic ponowne leczenie kanalowe - takie gdybanie. bez ogladania tego i rtg nic wiecej nie powiem (zarowno tobie jak i znajomemu :P ).

: 13 września 2010, 14:54
autor: rahmel
Serdecznie dziękuję za odpowiedź jestem już spokojniejszy, szkoda że moje poprzednie rtg dentysta sobie zachował. Pozdrawiam. :) :wink:

: 13 września 2010, 15:13
autor: Okota
szkoda że moje poprzednie rtg dentysta sobie zachował.
zachowal bo taki jest wymog ustawowy. co nie oznacza ze nie mozesz go poprosic o kopie zdjecia badz o wypozyczenie w celu zeskanowanie (moze sam zeskanuje).

: 13 września 2010, 17:18
autor: bea
zachowal bo taki jest wymog ustawowy.
tzn ?

: 16 września 2010, 22:52
autor: Chlud
zachowal bo taki jest wymog ustawowy.
RTG się do tego nie wlicza. W dokumentacji powinien być opis.

: 17 września 2010, 10:30
autor: karkam
jeżeli lekarz nic tam nei zauważył, to pewnie nic się tam nei dzieje, ale ja też miałam taką jakby grudkę twardą koło zęba w dziąsle od strony zewnętrznej, z tym że miałam tam w okolicy stan zapalny- po jego zniewelowaniu grudka zniknęła i dziąsło jest normalne. Torbiel raczej jest na zdjeciu widoczna, każdy lekarz ją rozpozna, więc skoro nic nie mówił, to chyba nie pownieneś się martwić.

: 17 września 2010, 11:32
autor: VesT
Ząb mnie przez jakiś czas pobolewał, praktycznie zawsze go czuje gdy coś nim gryzę, na dodatek czuję to jakby wciąż był wrażliwy na ciepło/zimno.
jest prawdopodobienstwo , ze w zebie jest jakis dodatkowy kanal , ktory nie zostal znaleziony

: 22 września 2010, 17:30
autor: Okota
bea, ustawa przewiduje ze rtg powinno zostac w dokumentacji razem z opisem, wydawac zdjecia pacjentowi nie mozna ale mozna wydac kopie - sa urzadzenia do kopiowania zdjec rtg... droogie i marnej jakosci jest kopia...
jesli ma rvg to zdjecie wydane powinno byc wylacznie w formacie dicom... :wink:

: 22 września 2010, 17:32
autor: bea
A która to ustawa? Ja nie zabieram pacjentom zdjęć tylko je dokładnie opisuję - nie tylko patologię ale i co fizjologicznego widzę . Jeśli żle postepuję -zmienię to ,ale chciałabym widzieć to w przepisach .

: 22 września 2010, 17:37
autor: Okota
wiesz co nie powiem ci ale w okolicac luty - czerwiec bylo o tym w gazecie lekarskiej, lub jakims pismie dla stomatologow typu nowy gabinet itp.. gdzies to czytalem i dosyc dokladnie bylo to opisane.

: 22 września 2010, 21:05
autor: Chlud
Tu jest wątek w którym była krótka dyskusja na ten temat. Wizz miał znaleźć ustawę i nie znalazł.

Natomiast ja już co najmniej dwukrotnie spotkałem się z informacjami na szkoleniach, gdzie mówiono, że RTG należy do paca. Na pewno na jednym ze szkoleń tak mówił prawnik, który opiekuje się kliniką dość znanego implantologa.

Na pewno robiąc RTG zębowe na NFZ nie oddajesz pacowi, chyba że podpisze. Za to badanie płaci NFZ (nie pacjent) i wymaga jego obecności w dokumentacji - w razie kontroli sprawdzają.

: 23 września 2010, 05:41
autor: bea
W przypadku NFZ ,zgoda.