Tragiczny stan zębów u młodzieży gimnazjalnej!

Moderator: Moderatorzy

moherek_wicherek
Pacjent
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2010, 11:34

Tragiczny stan zębów u młodzieży gimnazjalnej!

Postautor: moherek_wicherek » 14 września 2010, 19:47

Pracuję w gimnazjum jako logopeda. Badając wymowę sprawdzam również zgryz każdego badanego dziecka, sprawdzam sprawność artykulatorów m.in. przy szeroko otwartej buzi dziecka. I co widzę u 13-14-15- latków? Np. dzisiaj u ucznia I klasy gimnazjum zobaczyłam wyłamaną 5 dolną do korzenia, wyłamaną praktycznie całkowicie szóstkę obok tej piątki i szóstkę po przeciwnej stronie. Dalej widziałam dziewczynę z II klasy gimnazjum bez górnej dwójki i z półowicznie wyłamaną jedynką z piękną dziurą próchnicową. Dalej- uczennica I klasy gim z wyłamanymi do korzeni górnymi trójką, czwórką, piątką... Wymieniać mogłabym do jutra. Nie wspominam o poważnych wadach zgryzu- zgryzy otwarte częściowo i całkowicie oraz o zbyt krótkich wędzidełkach podjęzykowych, które uniemożliwiają uniesienie języka do dorsum. Ja oczywiście do rodziców piszę litanie, że bardzo proszę udać się z dzieckiem do stomatologa lub/i ortodonty lub chirurga. I co? I nic. Dodam, że gabinet stomatologiczny w moim gimnazjum zlikwidowano jakieś 3-4 lata temu. Dopóki był to pani dentystka jakoś wpływała na te dzieci i leczyła im co mogła.
Pracuję w Trójmieście gdzie gabinet stomatologiczny jest za każdym rogiem. O co więc chodzi? Czy dorośli nie są świadomi, że zęby ich dzieci mają starczyć na całe życie?
Dlaczego NFZ nie utrzymuje gabinetów stomatologicznych w szkołach? Wiem, wiem, nie opłaca się, ale...efekty są takie jak opisuję.

Awatar użytkownika
kasja
Lekarz Stomatolog
Posty: 4340
Rejestracja: 17 kwietnia 2006, 09:34
Tytuł użytkownika: seryjny zabójca
Lokalizacja: tam gdzie zawsze
Płeć:
Kontakt:

Postautor: kasja » 14 września 2010, 19:50

Taka kwestia nazewnictwa-te zęby nie są wyłamane,one są zeżarte przez próchnicę.

Stomatologia jest jeszcze w Polsce dostępna za darmo i wystarczy odrobina chęci,aby mieć zęby.

moherek_wicherek
Pacjent
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2010, 11:34

Postautor: moherek_wicherek » 14 września 2010, 19:55

Słusznie -wyłamane nie są, bo to się dzieje w wyniku nieszczęśliwego upadku lub tp. One są wyżarte.

Awatar użytkownika
Chlud
Lekarz Stomatolog
Posty: 858
Rejestracja: 04 listopada 2005, 12:50
Lokalizacja: Z Ochotą
Płeć:

Postautor: Chlud » 15 września 2010, 01:16

Cóż rzec - nie na darmo NFZ określany jest jako Narodowa Fikcja Zdrowia...
Poza tym spoglądając rodzicom do j.u. zobaczymy to samo - więc od kogo się dzieci mają uczyć??

Dodatkowo w tym gimnazjum jest sklepik z pączkami/ciastkami/czekoladą/lizakami/colą/etc? Chociaż w sumie to może być i obok...

Magda1313
Asystentka Stomatologiczna
Posty: 401
Rejestracja: 23 lutego 2010, 08:25
Tytuł użytkownika: Higienistka
Płeć:

Postautor: Magda1313 » 15 września 2010, 06:50

Ja również doznałam szoku jak w ubiegłym roku robiłam przeglądy u dziewcząt gimnazjalnych w wieku 14-15 lat. Laski jak sie patrzy, solarium , tipsy , full makeup itd a zęby w stanie ruiny, mnóstwo korzeni a na pozostałych płytka bakteryjna tygodniowa :shock:
The man a little needs for himself , the rest is for show...

moherek_wicherek
Pacjent
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2010, 11:34

Postautor: moherek_wicherek » 15 września 2010, 08:11

Sklepik znajduje się 10 kroków od mojego gabinetu. Ja tam niczego nie nabywam, bo rzeczywiście same śmieci tam można dostać- czipsy, kolorowe napoje, ciasteczka itp. Widzę, że nasze dzieciaki zostawiają tam sporo kasy. Myślę, że pani minister Hall POWINNA tego odgórnie zakazać, bo oprócz galopującej próchnicy obserwuję plagę otyłości i niestety spotykam każdego roku szkolnego conajmniej dwoje dzieci z cukrzycą.

Awatar użytkownika
Echelon
Lekarz Stomatolog
Posty: 991
Rejestracja: 01 listopada 2006, 15:49
Płeć:

Postautor: Echelon » 15 września 2010, 08:19

A ja myślę, że pani minister nie ma czego zakazywać, bo to bez sensu - zakażą sklepików w szkołach, to dzieci będą kupować w spożywczakach obok. Tego też zakażemy? Jeżeli ktoś nie rozumie, że dane postępowanie jest dla niego złe (nie WIE, tylko ROZUMIE), jest dość oczywiste w jaki sposób będzie traktował rozmaite zakazy.

Należałoby normalnie edukować ludzi w tej kwestii, pokazywać i chwalić zdrowe modele życia, robić spoty telewizyjne, urządzać zabawy dla dzieci z przemycaniem elementów edukacji profilaktycznej... jeżeli nie zacznie się od uświadamiania, to całą resztę można sobie głęboko schować.
Każdy idiota potrafi utrudniać i komplikować...

moherek_wicherek
Pacjent
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2010, 11:34

Postautor: moherek_wicherek » 15 września 2010, 08:27

Nie mam na myśli zamykania sklepików szkolnych, tylko regulację dotyczącą zmiany asortymentu. Od 13 latka trudno wymagać zrozumienia, że słodycze w nadmiarze przekłądają się na próchnicę, cukrzycę, otyłość itd. Ze szkoły dzieci się nie wypuszcza, więc może chociaż w ciągu tycg 6-7 godzin dziennie jadłyby kanapki i piły wodę mineralną lub herbatkę owocową bez cukru. Taki inaczej zaopatrzony sklepik w szkole to też jakiś wzorzec i nauka zdrowych nawyków. Co kupią po lekcjach to już inna kwestia.

karkam
Pacjent
Posty: 77
Rejestracja: 13 sierpnia 2010, 12:27
Lokalizacja: małopolskie

Postautor: karkam » 15 września 2010, 08:27

Wina tylko i wyłącznie rodziców, że nie nauczyli dziecka dbania o zęby/ nie wysylali do dentysty. 14- 15 latek sam sie nie zapisze, dlatgeo tez taka już powinna być rola rodziców.

Awatar użytkownika
Echelon
Lekarz Stomatolog
Posty: 991
Rejestracja: 01 listopada 2006, 15:49
Płeć:

Postautor: Echelon » 15 września 2010, 08:28

Co kupią po lekcjach to już inna kwestia.
Nie. To dokładnie ta sama kwestia.

Jeśli 10-cio latek może zrozumieć, że alkohol i papierosy nie są dobre, to równie dobrze może zrozumieć, że słodycze nie są dla niego dobre. Są dzieci, które to rozumieją, bo ktoś poświęcił odrobinę czasu, żeby im to wyjaśnić. Tak samo jak ktoś im wytłumaczył, że przemoc jest zła i nie biją innych dzieci nie dlatego, że nie wolno, tylko dlatego, że rozumieją, choćby w prosty sposób, że to jest złe.

Likwidowanie słodyczy w szkolnych sklepikach to wyłącznie sposób "dorosłych" na poprawienie sobie samopoczucia, że coś w tej kwestii zrobili. To już mało istotne, że wynik będzie żaden, ważne, żeby mieć poczucie podjętego działania i brak cukierków w polu widzenia. W szkole dziecko nie kupi, więc jeśli ma zepsute zęby, "to już nie nasza sprawa"...
Każdy idiota potrafi utrudniać i komplikować...

moherek_wicherek
Pacjent
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2010, 11:34

Postautor: moherek_wicherek » 15 września 2010, 08:45

Nie, Echelon, dzieci w tym wieku nie myślą abstrakcyjnie, na prawdę. !0 latek nie tyle rozumie co ma dobre wzorce w domu i je naśladuje. Zrozumie to znacznie później. Dzieci uczą się na wzorcach a nie od rozmowy. Mimo wszystko uważam, że sklepiki szkolne powinny mieć zdrowy asortyment i regulacja przydałaby się tutaj bardzo.

Awatar użytkownika
Echelon
Lekarz Stomatolog
Posty: 991
Rejestracja: 01 listopada 2006, 15:49
Płeć:

Postautor: Echelon » 15 września 2010, 08:56

Dzieci uczą się na wzorcach a nie od rozmowy
Dokładnie tak samo jak dorośli, czego najlepszym przykładem jest trudność przekonania kogokolwiek do swojego zdania w dyskusji ;). I właśnie dlatego skuteczniejsza będzie wszechobecna edukacja profilaktyczna w formie spotów, plakatów, bajek, przykładów, porównań i zabaw, niż zakazy, nakazy i regulacje, które można wprowadzać swoją drogą, ale które same z siebie niczego nie załatwią.
Każdy idiota potrafi utrudniać i komplikować...

Awatar użytkownika
natalia81
Pacjent
Posty: 174
Rejestracja: 26 czerwca 2010, 11:38

Postautor: natalia81 » 15 września 2010, 16:52

Ze szkoły dzieci się nie wypuszcza
Masz rację - się nie wypuszcza, ale... wyłażą same a portier albo nie widzi albo udaje, ze nie widzi :wink: Piszę to na podstawie własnego doświadczenia, gdyż było mi dane przez rok zakosztować uroków (wątpliwych zresztą) pracy w podstawówce. Takie małolaty potrafią do woźnej powiedzieć : "pocałuj mnie w dupę" i wylatują mimo zakazu zimą w czasie przerwy na śnieg to co dopiero gimnazjaliści. Do sklepu nie wyjdą po chipsy??? Oby ino po chipsy i wróciły z chipsami jak pan Bóg przykazał :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

moherek_wicherek
Pacjent
Posty: 44
Rejestracja: 29 maja 2010, 11:34

Postautor: moherek_wicherek » 15 września 2010, 17:25

Tak się składa, że w moim gimnazjum dzieciaki nie wychodzą i nie mówią do woźnej, że ja mają w d... Widocznie pech chiał, że trafiłaś do jakiejś trefnej podstawówki.
Co do szkolnych sklepików- gdyby w nich były kanapki, surówki, woda mineralna, herbatki, jabłka, marchewki itp. to nie byłby wzorzec dla dzieciaków? Przecież moje koleżanki nauczycielki też kupowałyby te zdrowe artykuły. Sama byłam świadkiem jak koeżanki prosiły panią ze sklepiku o zmianę asortymentu a ona w kółko swoje: nie, bo mi się nie opłaca, bo cola i inne g... ładnie schodzą a kto kupi surówkę? i takie tam. Koleżanki poszły z tym do dyrektorki a dyrektorka umyła ręce, bo ona tylko wynajmuje pomieszczenie pani ze sklepiku i nie może jej niczego narzucać. No i mamy sklepik z mnóstwem śmieciowego jedzonka, które dzieci kupują, bo nawet nie mają wyboru. I to jest błędne koło. Nie chcę nikogo przekonywać na siłę, ale JA uważam, że odgórne regulacje by się przydały. Skoro szkoła ma uczyć i wychowywać, to niech w tej szkole będzie zdrowe i nieszkodliwe żarełko.

Awatar użytkownika
Echelon
Lekarz Stomatolog
Posty: 991
Rejestracja: 01 listopada 2006, 15:49
Płeć:

Postautor: Echelon » 15 września 2010, 17:36

uważam, że odgórne regulacje by się przydały
Zgoda. Po prostu uważam, że regulacje muszą być dodatkiem do całego systemu wychowania młodzieży, a nie jedynym czynnikiem, który niestety samodzielnie niewiele zdziała. Żeby nie skończyło się tak, że sklepik z kanapkami i surówką po prostu zbankrutuje i tyle tego będzie...

Dodatkowe niewypuszczanie dzieci ze szkół na przerwach po zmianach w sklepikach to też żaden sposób na profilaktykę stomatologiczną (najwyżej na bezpieczeństwo jako takie), bo jak nie zje batona w szkole, to zje po szkole w drodze do domu i nadal nie będzie widział w tym nic niedobrego. A efekt końcowy będzie taki, że zęby i tak będą popsute.
Każdy idiota potrafi utrudniać i komplikować...


Wróć do „Dla wszystkich”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Legenda

  • Nowe posty
  • Brak nowych
  • Forum zablokowane
Dołącz do nas

O nas Dentonet - Internetowy Serwis Stomatologiczny.
Pierwszy, największy i najpopularniejszy stomatologiczny portal w Polsce.
Powstał w połowie 2000 roku, a swój debiut miał na wystawie CEDE w Łodzi we wrześniu 2000 roku.


  • ShoutBox
  • Nie masz uprawnień do pisania na ShoutBoxie
@ polak7801 « 28-08-2020 15:16:53 »
@ gliwiec « 21-08-2020 13:27:14 »
rozpoczął nowy temat: Krzywe zęby - POMOCY!
@ Dawid02 « 13-08-2020 08:37:13 »
rozpoczął nowy temat: Zgryz głęboki
@ ING « 12-08-2020 17:18:24 »
rozpoczął nowy temat: kw hialuronowe do ssż
@ AgaZ « 07-08-2020 20:16:55 »
Poszukuję stomatologa do współpracy w gabinecie w Irlandii / Dublin
@ jermako « 31-07-2020 17:14:06 »
rozpoczął nowy temat: Prosba o opinie
@ marcinos85 « 26-07-2020 18:08:36 »
@ Marton « 25-07-2020 11:03:39 »
rozpoczął nowy temat: proteza zębowa całkowita
@ lalak « 08-07-2020 16:52:34 »
rozpoczął nowy temat: bol po usunieciu przetoki
@ adamek90 « 03-07-2020 10:17:40 »
rozpoczął nowy temat: Prosba o ocene zdjecia i nie tylko
@ Kamil Ślimak « 23-06-2020 11:45:26 »
rozpoczął nowy temat: Wizyta płacona na raty
@ nina_25 « 22-06-2020 10:36:17 »
rozpoczął nowy temat: narzędzie pozostawione w zębie
@ agnstep « 19-06-2020 21:13:39 »
@ Marzenab1976 « 14-06-2020 21:29:12 »
rozpoczął nowy temat: Ból zęba pod wkładem z koroną
@ Marzenab1976 « 14-06-2020 21:26:31 »
rozpoczął nowy temat: Ból zęba pod wkładem z koroną
@ MilenaPaulina « 12-06-2020 12:55:45 »
@ downer13 « 12-06-2020 12:47:31 »
rozpoczął nowy temat: Deprogramacja Koisa
@ Veronimbus « 09-06-2020 07:40:11 »
@ Justyna0939 « 29-05-2020 20:12:16 »
rozpoczął nowy temat: Drętwienie przednich zębów
@ rudyprezes « 29-05-2020 11:24:55 »
@ Pomarancza01 « 23-05-2020 19:18:11 »
rozpoczął nowy temat: Czy to recesja?
@ rego93 « 15-05-2020 19:07:03 »
@ Rafalrafal9090 « 15-05-2020 13:07:00 »
rozpoczął nowy temat: Zaawansowana próchnica u 6latka
@ Molarr « 08-05-2020 13:44:02 »
rozpoczął nowy temat: Środki do ochrony osobistej COVID-19
@ Wyrzynio « 23-04-2020 14:26:54 »
rozpoczął nowy temat: [url=https://forum.dentonet.pl/viewtopic.php?f=1&t=40216&p=508898#p508898]Dekontaminacja gabinetu stomatologicznego i kliniki[/url]
@ mona556 « 21-04-2020 18:07:53 »
rozpoczął nowy temat: [url=https://forum.dentonet.pl/viewtopic.php?f=1&t=40215&p=508896#p508896]neuralgia, ponowne leczenie kanałowe[/url]
@ implant6 « 19-04-2020 11:17:15 »
rozpoczął nowy temat: Implant szóstki
@ ING « 15-04-2020 16:25:57 »
rozpoczął nowy temat: BDO
@ KasiaCk « 13-04-2020 16:44:15 »
rozpoczął nowy temat: Ból po ekstrakcji, suchy zębodół?
@ niko02 « 08-04-2020 23:05:25 »
rozpoczął nowy temat: Co to jest? Co mam z tym robić?
@ aneczka828 « 02-04-2020 12:33:26 »
rozpoczął nowy temat: Interpretacja rtg
@ Cyferki « 31-03-2020 17:17:07 »
rozpoczął nowy temat: Źle zrobiony most - pełno kleju
@ splaszyca « 29-03-2020 17:43:48 »
@ ganzegal « 29-03-2020 13:27:09 »
rozpoczął nowy temat: Szary strup na dziąśle
@ denter « 29-03-2020 11:10:59 »
rozpoczął nowy temat: koronawirus
@ Zuniaa « 28-03-2020 15:40:21 »
rozpoczął nowy temat: Sine dziąsło po leczeniu kanałowym
@ wiola22141 « 27-03-2020 09:35:45 »
rozpoczął nowy temat: protezka akronowa, a dyskomfort
@ Emil25 « 26-03-2020 13:30:02 »
rozpoczął nowy temat: Opuchnięte dziąsło
@ Emil25 « 26-03-2020 13:29:30 »
rozpoczął nowy temat: Opuchnięte dziąsło
@ sylwia4012 « 26-02-2020 17:01:42 »
rozpoczął nowy temat: Operacja powiększenia piersi
@ ludek « 25-01-2020 19:39:00 »
rozpoczął nowy temat: mobilizacja dentystów NFZ
@ ING « 19-01-2020 18:25:06 »
rozpoczął nowy temat: System patryc OT Oplant
@ ING « 19-01-2020 16:58:45 »
rozpoczął nowy temat: Wypadajaca praca protet. na implancie
@ izka88 « 17-01-2020 02:22:53 »
rozpoczął nowy temat: Znieczulenie hard core
@ Art_ur « 15-01-2020 14:13:44 »
rozpoczął nowy temat: Odbudowa brzegu siecznego.
@ Malwina76 « 02-01-2020 23:54:23 »
rozpoczął nowy temat: Uraz dziąsła nad jedynkami

Who is chatting

offline Gość