Strona 1 z 1

Ortodonci! POMOCY!

: 05 listopada 2011, 18:55
autor: kasiula08
Nie wiem czy dobrze trafiłam, czy uzsykam tu poradę ortodonty?
Miałam założyć aparat stały. Ortodontka po obejrzeniu zdjęcia i uzębienia uznała: wywalamy prawą górną, lewą dolną szótkę i lewą górną, prawą dolną ósemkę. Miała mi przesunąć ósemki w miejsce szóstek. wszystko ok dopóki nie naczytałam się o wyrywaniu ósemek i nie dowiedziałam się o ceny..W moich okolicach wyrwanie ósemek to koszt 400zł/ ząb, za szóstki około 100zł/ząb. Koszty znacznie się podwyższyły, poza tym jak ognia boję się wyrywania tych ósemek. Stąd moje pytanie. Czy KONIECZNE jest wyrwanie tych ósemek? Czy jeżeli wyrwę obie szóstki (są zniszczone) to ósemki same, bez aparatu wypchają mi siódemkę na ich miejsce? Ile lat to może trwać? Mam 23 lata.
Fota mojego uzębienia w załaczeniu.

: 05 listopada 2011, 19:49
autor: dr_feelgood
Dolne ósemki i tak są do usunięcia, bo są cześciowo zatrzymane, zepsują się, a od nich siódemki.

Zabieg taki można wykonać na NFZ, zupełnie bezpłatnie. Nie różni sie on niczym od takiego samego wykonywanego prywatnie.

Ortodontą nie jestem, ale plan leczenia odważny.

: 05 listopada 2011, 19:50
autor: agatorka
Te ekstrakcje są elementem planu leczenia które zaplanowała Twoja orto i to do Niej powinnaś skierować te pytania .Usunięcie zęba 8 po lewej na dole jest zapewne nie ze wskazań orto ale z powodu jej położenia ,nie ma szans na wyżnięcie sie a na dodatek może doprowadzić do resorpcji /uszkodzenia/ 7 .dla pocieszenia usunięcie zęba 8 po prawej na górze raczej będzie kosztować tyle co "zwykłego" zęba

: 05 listopada 2011, 21:11
autor: kasiula08
Więc obie dolne ósemki do usunięcia? Ortodontka powiedziała ze tylko prawa, lewa bedziemy wyciagac zeby "zapchac" siodemke na miejsce usunietej szostki.
doc_feelgood dlaczego uważasz, że plan leczenie "odważny", co chcesz przez to powiedzieć?
Wiem, ze powinnam ją skierować do orto, ale gabinet ma otwarty w takiej porze w jakiej ja pracuje, w ciagu najblizszych paru dni nie mam mozliwosci zgloszenia sie do niej, a nerwy mnie po prostu zżerają..

: 05 listopada 2011, 21:38
autor: niuniek
wywalamy prawą górną, lewą dolną szótkę
lewa bedziemy wyciagac zeby "zapchac" siodemke na miejsce usunietej
szostki.
to , o czym piszesz na zdjęciu tak wklejonym , odpowiada prawej stronie
kasiula08,

oj, źle wkleiłaś zdjęcie :evil:

: 05 listopada 2011, 21:43
autor: anna t
ja bym 8ek nie usuwal.
Ze względów ortodontycznych to pewnie masz rację, one nie mają na razie szans na wyżnięcie i z biegiem czasu zaczną dawać stany zapalne bo wytworzą się kieszenie patologiczne, chyba ,że ortodonta je wyciągnie.

: 05 listopada 2011, 23:11
autor: kasiula08
wywalamy prawą górną, lewą dolną szótkę
lewa bedziemy wyciagac zeby "zapchac" siodemke na miejsce usunietej
szostki.
to , o czym piszesz na zdjęciu tak wklejonym , odpowiada prawej stronie
kasiula08,

oj, źle wkleiłaś zdjęcie :evil:
Nie wiem jak wy to czytacie. Wkleiłam tak jak ja mam uzębienie. Lewa dolna szóstka jest zaczerniona. Ona jest do wyrzucenia i na jej miejsce ósemka ma mi wypchać siódemkę.

[ Dodano: 2011-11-05, 23:12 ]
ja bym 8ek nie usuwal.
Ze względów ortodontycznych to pewnie masz rację, one nie mają na razie szans na wyżnięcie i z biegiem czasu zaczną dawać stany zapalne bo wytworzą się kieszenie patologiczne, chyba ,że ortodonta je wyciągnie.
Ale gdy usunę obie szóstki, to jest szansa, że wyjdą? Same lub przy pomocy aparatu?

: 05 listopada 2011, 23:53
autor: dr_feelgood
jak zaczna dawac objawy to wtedy je usunac.
mówisz o górnych czy dolnych?

Jeżeli o dolnych to sugerujesz, że należy czekać aż się 7ki na dystalnych zaczną psuć?

: 06 listopada 2011, 01:17
autor: Jordan
tak tylko dodam o osemkach, ze mialam podobnie przekrzywione i zatrzymane w dziasle osemki jak te na dole na zdjeciu, i ogolnie stloczone zeby.

u mnie i na dole i na gorze - czyli ulozone skosem i jakby wpychajace sie w siodemki.
dwie wychodzily przez kilka dobrych lat ale wyszly zupelnie i sie naprostowaly, trzecia sie wyrznela do polowy i pewnie by sie do konca wyrznela po nastepnych 2 latach ale zosatal usunieta.

efektami ubocznymi tego jak zauwazylam bylo przekrzywianie i stlaczanie sie zebow ktore juz na wierzchu byly. niektorzy twierdza ze nia ma to zwiazku z wychodzeniem osemek na powierzchnie, ale im bardziej wychodzily tym bardziej reszta zebow sie przekrzywiala...

ale chodzi mi o sam fakt ze takie osemki maja szanse same wyjsc i sie nie zepsuc ani nie spowodowac zadnych dolegliwosci w stylu jakies stany zapalne. byc moze kiedys by sie zepsuly ale wyrywane byly w 100 % zdrowe.

tak czy siak i tak juz ich nie mam

: 06 listopada 2011, 09:11
autor: anna t
Ale gdy usunę obie szóstki, to jest szansa, że wyjdą? Same lub przy pomocy aparatu?
Moim zdaniem nie wyjdą same bez pomocy aparatu. To też zależy ile masz lat ? Może trochę przesuną siódemkę w stronę luki po szóstkach ale i tak będzie przerwa.

: 06 listopada 2011, 09:20
autor: bea
Aniu, Kasiula napisała że ma 23 lata. ;) . Zgadzam się ,że same się te zęby nie przesuną >

: 06 listopada 2011, 10:53
autor: kasiula08
Dzięki za pomoc, w każdym razie jestem zdania, że usunąć te ósemki zawsze zdąże. Pytanie tylko czy ortodontka jest takiego samego zdania i czy podejmie się leczenia orto..Wiec jednak mówicie, że po wyrwaniu szóstek nie mam szans na "samoustawienie"się ząbków i zamknięcie luki..Te dwie szóstki, które sa do usunięcia nie bolą, w tej dolnej od około pół roku mam czerwoną gulkę, która co jakis czas się powiększa i zmniejsza, a górna jest rozwiercona, jak długo mogą być w mojej buzi, nie wyrządzą jakiś szkód dla innych zębów lub dla ogólnego zdrowia??

: 06 listopada 2011, 11:28
autor: izaa
długo mogą być w mojej buzi, nie wyrządzą jakiś szkód dla innych zębów lub dla ogólnego zdrowia??
kasiula08, Ty się z kimś całujesz ?

: 06 listopada 2011, 16:54
autor: kasiula08
wazne jest jak to w buzi wyglada. Jesli sa jakies powody stomatologiczne , prochnica 7ek itp to usunac dolne, pol roku po zalozeniu aparatu.
Gornej bym nie ruszal, chyba ze w przyszlosci bedzie powod stomatologiczny.
Ortodontycznie, te 8ki nie maja znaczenia. Ani nie wypchna 7ek, ani nie pomoga gdy bedzie aparat, ani nie pokrzywia zebow w przyszlosci itd.
Nie ma raczej wskazan ortoontyczznych,by je tykac.
Ja mam watpliwosci co do zamkniecia szparybpo 6.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, usunąć dolne ósemki pół roku po założeniu aparatu? Ortodontka potwierdziła mi, że zamknie mi szpare po szóstkach przy pomocy ósemek i aparatu. Dlaczego masz wątpliwości? Mojej znajomej ósemka wypchała siódemkę i może nie całkiem ale w połowie zamknęła jej lukę po usunięciu 6. Była mniej więcej w moim wieku. Czytałam, że zdarzają się takie rzeczy.

: 06 listopada 2011, 18:15
autor: anna t
Czytałam, że zdarzają się takie rzeczy.
Zdarzyć to się wszystko może ale Tobie chodzi chyba o zdarzenia przewidywalne a nie przypadkowe?