Strona 1 z 1

Leczenie kanałowe - czy ząb "wytrzyma" do wizyty?

: 31 lipca 2016, 15:43
autor: nied99
Witam,
Ostatnio podczas szczotkowania zębów przypadkowo puknąłem w zęba szczoteczką (górna czwórka), ku mojemu zdziwieniu ząb zabolał, dlatego opukałem go jeszcze raz. Boli, nie mocno, ale ból pojawia się podczas opakowania pionowego i poziomego (w okolicy ubytku). Ubytek na oko nie wydaje się być głęboki, ale jest w przestrzeni między zębowej na granicy dziąsła, także może być niewidoczny. W dodatku mam takie zęby, że ubytki są z pozoru bardzo małe, później okazują się być głębsze. Ogólnie odczuwam tylko taki ból tego zęba, nie boli samoistnie. Wiem, że bez zdjęcia RTG nie da się stwierdzić, czy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, dlatego nawet o to nie pytam.
Zapytam z kolei o to czy ból podczas opukiwania może świadczyć o czymś innym niż o zapaleniu miazgi i konieczności leczenia endodoncyjnego? Czy od ewentualnego leczenia "wybawi" mnie opatrunek leczniczy? Nigdy w życiu nie miałem leczenia kanałowego i nie ukrywam, że nieco się boję. :twisted:
Na wizytę u dentysty jestem umówiony na początek września. Czy ząb wytrzyma taki okres czasu?

: 31 lipca 2016, 21:36
autor: wozik87
Jeżeli Ty widzisz widzisz ubytek na stycznej między zębami to na pewno jest duży, jeżeli boli na opuk to jest duża szansa że będzie to kanałówka.

: 31 lipca 2016, 21:59
autor: nied99
Dziękuję za odpowiedź.
Nie jest to dziura na pół palca, a czarna plamka i lekkie wgłębienie. Jestem pewien, że tą plamkę mam już uhhh ogrom czasu. W przeciągu ostatnich dwóch lat musiałem 2 razy zmieniać dentystów - przeprowadza - zmiana dentysty, później kolejna pani stomatolog przeniosła się do większego miasta i teraz aktualny trzeci lekarz (wszyscy NFZ). Mam sporo czarnych plam na zębach, głównie na powierzchniach stycznych, które według powyższej trójki są zbyt małe i nie warto ich jeszcze leczyć - jest to możliwe?
Mogę się wstrzymać z wizytą do 7 września na NFZ, czy rezerwować prywatną? Pytanie odnoście opatrunku leczniczego (tlenek cynku i te sprawy) nadal aktualne. I jeszcze jedno pytanie - nigdy w życiu nie miałem robionego pantomogramu, czy lekarz może wypisać mi na to skierowanie "bo chcę"?

: 01 sierpnia 2016, 08:34
autor: Gelo85
Jak tylko przekraczasz próg gabinetu to Twój lekarz już powinien chcieć :smile: