marketing w gabinecie, czyli co robię źle

(nauka, praca, organizacja gabinetu, kursy, targi i wystawy, UE, Sanepid, nasi pacjenci, ceny itp.)
MagdaQ
Lekarz Stomatolog

marketing w gabinecie, czyli co robię źle

Postautor: MagdaQ » 16 listopada 2016, 23:28

założyłam nowy temat, bo po przejrzeniu poprzednich nie znalazłam nic, co pomogłoby mi w rozwiązaniu mojego problemu. Prowadzę gabinet od ponad 3 lat w mieście ponad 70 tys mieszkańców. Na początku miałam fundusz, ale wytrzymałam tylko rok:), teraz tylko gabinet prywatny. Ale do rzeczy. Moim problemem jest niewielka ilość nowych pacjentów i krótkie terminy oczekiwania (dla pacjentów dobrze), czasami ciężko jest mi uzbierać pacjentów na tydzień do przodu, z czym wiąże się ciągła niepewność, bo rachunki trzeba zapłacić. Zastanawiam się co robię źle, bo gabinet jest nowy, moim zdaniem wizualnie przyjazny, co nawet mówią pacjenci, dobrze wyposażony - nie mam tylko mikro, ale mam panoramę(co prawda od niedawna), chały jakiejś nie odwalam, bo nikt nie marudzi, że plomby wypadają, przyjmuję punktualnie, nie ma spóźnień, ceny moim zdaniem przystępne (jak dla mnie za niskie), asysta jest, strona www też, nawet było pozycjonowanie i adwordsy,a to cały czas się nie może rozkręcić. Macie jakieś pomysły? Od kwietnia przyjeżdża do mnie chirurg, ale ile się muszę nagimnastykować, żeby pacjentów nazbierać. Jedyną wadą gabinetu jest lokalizacja, dlatego też postawiłam na reklamę, ale mimo tych wszystkich działań efekty są mizerne. Macie jakieś pomysły???może ktoś może polecić jakiś kurs z marketingu?? przeglądałam stare wątki Wizza o marketingu i prowadzeniu gabinetu, ale jakoś nic tam nie mogę wyłuskać dla siebie. Pomóżcie:)

Awatar użytkownika
dr_feelgood
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: rach ciach ciach

Re: marketing w gabinecie, czyli co robię źle

Postautor: dr_feelgood » 17 listopada 2016, 01:20

A o co chodzi z tą lokalizacją??

MagdaQ
Lekarz Stomatolog

Postautor: MagdaQ » 17 listopada 2016, 11:52

gabinet jest na parterze, obok kosmetyczka i fryzjerka, w małym, niskim bloku, ale ponieważ jest on ustawiony prostopadle do ulicy to nie tak łatwo go zauważyć, nie jest to też miejsce spacerów, ale to raczej centrum, nie żadne obrzeża.

margerita
Lekarz Stomatolog

Postautor: margerita » 17 listopada 2016, 17:26

Moze wiecej pewnosci siebie? Rozmawiac z tymi fryzjerkami .ic klientkami.. tak cos mnie naszlo

qwert
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: ortek

Postautor: qwert » 17 listopada 2016, 19:02

Za mało danych. Nie da się pomóc. podaj adres swojej strony jeśli chcesz by się przyjrzeć bliżej.
Nie odpowiadam na anonimowe PW. Piszesz prywatnie, podpisz się. Nie wstydź się swojego nazwiska.

Awatar użytkownika
dr_feelgood
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: rach ciach ciach

Postautor: dr_feelgood » 17 listopada 2016, 19:24

Nie licz na to ze ludzie beda przychodzic bo widza napis. Staraj sie by wracali Ci co chodza i polecali Cie innym, to najlepszy marketing ;)

Po 3 latach powinnas miec juz niezlą baze pacjentow, nie wracają Ci co byli?

MagdaQ
Lekarz Stomatolog

Postautor: MagdaQ » 17 listopada 2016, 21:27

dzięki za odzew. Pacjenci wracają i myślę, że są zadowoleni, głównie mam pacjentów z polecenia albo są to członkowie rodzin. Z internetu dzwonią głównie bólowi. Staram się być miła, nie naciągam nikogo, bo nie lubię wkręcania ludziom różnych rzeczy. Wiadomo, że z czasem baza pacjentów rośnie, ale moim zdaniem idzie to za wolno. U nas w mieście niedawno otworzyła się duża klinika, filia gabinetu z większego miasta, robią wszystko, kilku lekarzy, oczywiście reklama wszędzie, łącznie z lokalną TV i po roku hula, że nie mają gdzie pacjentów wciskać. Może mój problem tkwi w braku kompleksowości? jesli chodzi o str to aktualnie mamy taką: www.gabinety-wawelska.pl, a nowa w budowie to www.dentystagolebiewska.pl

Krajcok
Lekarz Stomatolog

Postautor: Krajcok » 18 listopada 2016, 10:00

Fajny wątek, mało takich na dentonecie, a szkoda.

Widzę, że klyniki w Pile są dwie: Alfa i Medica. Miejsce na biznes chyba dobre, bo, co prawda miasto poniżej 100 tys, ale pewnie aspiracje metropolitalne ma. Dodatkowo wszędzie daleko: Szczecin, Bydgoszcz, Poznań.

Mam parę pytań do MagdaQ:

1. Jakie zarobki są w Pile? Czy miasto jest dobrze zarządzane i się rozwija, czy zwija? Jakie jest bezrobocie?
2. Dlaczego nie masz wizytówki google?
3. Ile gabinetów stom jest w Pile?
4. Ile bierzesz za najpopularniejsze procedury, dajmy na to: plomba II klasy, ekstrakcję prostą, skaling, koronę PFM, odbudowę kąta siecznego kompozytem? Ile to samo kosztuje w konkurecyjnych klasowo gabinetach?
5. Czy przeprowadzałaś ankiety zadowolenia pacjentów?
6. Ile czasu poświecasz pacjentowi na procedury i na rozmowę, tłumaczenie problemu, przedstawianie alternatywnych metod leczenia, etc.

PS1: to, że plomby nie wypadają, to nic nie znaczy. U mnie w mieście 90% to chamskie, nawisające i źle obrobione wypełnienia z rysami po kulce z czarnym nasypem. One też nie wypadają i, o zgrozo, dla części pacjentów są OK.

PS2: co masz na myśli pisząc o braku kompleksowości?

MagdaQ
Lekarz Stomatolog

Postautor: MagdaQ » 18 listopada 2016, 21:26

Dzięki za zainteresowanie

ad.1 Nie pochodzę z Piły, ale z opowiadań wiem, że kiedyś było tu gorzej, teraz miasto się powoli rozwija, jest parę dużych firm, kilka mniejszych, trochę prywatnych biznesów, wiadomo, część osób wyjechała do Anglii i Holandii, ale akurat oni regularnie wracają na leczenie stomatologiczne. Oczywiście nie jest to Poznań, ale jest sporo ludzi, których stać na domek z ogródkiem i do takich głównie chciałabym trafić.
ad.2 Yyyy chyba mam, tzn jak wpiszesz w google np dentysta piła i tam na górze pojawia się mapka z kilkoma wizytówkami, to jak klikniesz na więcej wyników, to na jakiejś dalszej pozycji jestem, ale jak twierdzi pan od pozycjonowania, to nie jest tak prosto, żeby się znaleźć w top 3. Ja się nie znam..........M

MagdaQ
Lekarz Stomatolog

Postautor: MagdaQ » 18 listopada 2016, 21:36

ad.3 gabinetów naliczyłam około 50, ale tak ze 40% to osoby 65 plus lub coś kolo tego, oni raczej nie przyjmują wielu pacjentów,a za parę lat i tak będą zamykać działalność, Jeśli chodzi o większe kabinety to jest ich 5, w tym 2-3 kliniki. Trochę lekarzy pracuje na NFZ
ad.4 za mało:)) II klasa 120, chyba, że wielka jakaś połączona z I to 130, oczywiście znieczulenie gratis, ekstrakcja: ząb paradontalny 80, prosta 100, a jak się namęczę to 150, skaling z piaskowaniem i polerowaniem 100 za ona łuki, tak wiem żenada, ale to od przyszłego roku zamierzam podnieść, odbudowy kąta nie wyceniam inaczej, biorę tyle co za II kl, a jak są dwie IV w siekaczu to biorę 150.........., korona PFM 550, co przy cenach mojego technika to śmiesznie mało (wszystko cad-cam). W gabinetach mojego pokroju jest albo podobnie, albo 20% drożej, w klynykach 1,5 do 2,5 razy drożej. Myślę, że to nie ceny są moim problemem, chyba, że za niskie

MagdaQ
Lekarz Stomatolog

Postautor: MagdaQ » 18 listopada 2016, 21:55

ad 5. nie
ad.6 każdy pacjent jest standardowo umawiany na 45 minut, chyba, że wiadomo, że będzie endo albo szlifowanie. Jeżeli pacjent jest pierwszorazowy, to nawet jeśli od progu krzyczy, że mu blomba z jedynki wypadła :) to i tak zawsze robię badanie, pacjent jest poinformowany co ma do zrobienia. Odkąd mam panoramę, to u tych pacjentów, którzy mają "bogatą historię" w jamie ustnej, robię 2D i razem z pacjentem ją omawiamy. Jeśli pacjent chce zrobić coś więcej, to czasami sama rozmowa trwa 45 minut, wszystko oczywiście tłumaczę, staram się przedstawić rożne opcje, np jeśli jest do wyboru akryl lub szkielet, to tłumaczę dlaczego szkielet jest lepszy, pokazuję przykładowy szkielet, pokazuję wszystko w internecie, jak nie mam akurat takiego przykładu itd. Nie naciągam, bo nie umiem i nie lubię, ale to być może mój błąd. Jakiś czas temu jedna z moich pacjentek poszła awaryjnie do klynyki, bo jej się ząb złamał i wyszła z licówkami............., ja tak nie umiem.

Ps.1 No bez przesady, wszystkie wypełnienia są anatomiczne, mają guzki, bruzdy, jedynie nie stosuję podbarwiaczy, wszystko wypolerowane. Nawet co bardziej zainteresowani pacjenci wyglądem swojej paszczy mówią, że ładne. Staram się jak mogę.
Ps.2 chodzi o to, że nie mam mikro, orto i póki co nie robimy implantów, a teraz pacjenci chcą mieć wszystko w jednym miejscu, jak słyszą, że muszą iść gdzieś indziej na reendo pod mikro to już marudzą, wydaje mi się, że właśnie przez to tracę część pacjentów, taką klasę średnią

Czy ktoś ma jakieś pomysły??? :)

Krajcok
Lekarz Stomatolog

Postautor: Krajcok » 18 listopada 2016, 23:22

Jeśli jesteś dobrym fachowcem i pacjenci to dostrzegają, to może należy jeszcze poczekać i poporacować 'na chudo' rok, dwa i dalej trzymać jakość. Prowadź statystyki, bo do dobrego człowiek bardzo szybko przywyka i zapomina jakim cielęciem był. Jak progresja ilości paców przez te 3 lata?

Z drugiej strony, jeśli pracujesz intensywnie, to tydzień oczekiwania na termin to jest ok. Jeśli taka tendencja utrzymuje się od dawna i jest stała, to chyba można na niej polegać.

Podnieś każdą procedurę od zaraz o 20 zł, zobaczysz, że nic to nie zmieni we frekwencji. Wzrost przychodu z podwyżki zainwestuj w reklamę w lokalnej prasie, może jakiś banner przy ruchliwej drodze. Myślę, że trzeba konsekwencji i jakości i będą plony za kolejne 2-3 lata.

MagdaQ
Lekarz Stomatolog

Postautor: MagdaQ » 19 listopada 2016, 16:18

reklama już była w prasie i nie tylko, na początku też ze 3 razy wysyłaliśmy ulotki przez pocztę w pewnych odstępach czasowych. Mam wrażenie, że to wszystko rozwija się zbyt wolno w stosunku do poniesionych nakładów, a poza tym moją bolączką jest zbyt mała ilość pacjentów pierwszorazowych. Oczywiście nie mogę się porównywać do klinik, nie ten budżet i nie te możliwości, a także brak kompleksowości, o której wspominałam powyżej, ale jedna z nich, która otworzyła się 1,5 roku temu ma długie terminy, mimo, że przyjmuje tam kilku lekarzy, a ja po trzech latach nie potrafię czegoś takiego wypracować. Z resztą tu w większości gabinetów czeka się około miesiąca i one nie stosują żadnej specjalnej reklamy, pomijam grupę starszych lekarzy. Więc dlatego zastanawia mnie co robię źle, jak przyciągnąć pacjentów nowych, z tzw. klasy średniej. Mam wrażenie też, że liczba pacjentów utrzymuje się od mniej więcej roku na tym samym poziomie, może jest niewielki wzrost w okresie letnim, co wiążę z najazdem tych, którzy wyjechali zagranicę, nie ma progresu, to mnie martwi.

qwert
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: ortek

Postautor: qwert » 19 listopada 2016, 19:20

1. dobra strona, zachęcajaca. Ta lepsza : http://www.gabinety-wawelska.pl/stomatologia-galeria
ta druga zdecydowanie słabsza.
2. chyba niezła lokalizacja, pośród bloków, dużo ludzi, raczej centrum jak obrzeża.
3. 3 lata to krótki czas, cierpliwości za rok dwa terminy będą dłuższe.
4. nie widzę abyś robiła coś źle. Duże kliniki mają dużo pacjentów, ale to o niczym nie świadczy. Potrafią mieć zapisy na 2 mce do przodu i problemy z płynnością i wystawiają się na sprzedaż.
5. skoro ulotki, reklama w gazecie, itp się nie sprawdziły, nie inwestuj w nie. Szkoda kasy. Miałem przez 10 lat reklamę w prasie, przez 2 lata monitorowałem kto trafił do mnie z ogłoszenia (dość drogiego) i przez 2 lata wynik równał się 0 (zero). Zrezygnowałem.
6. zmieniłbym elewację, może wspólnota się zgodzi. Pomalowałbym na biało (kremowo), by wyróżniał się od tej "trudnej" dla oka zieleni.
7. na daszku postawiłbym reklamę pionową, duży napis STOMATOLOG - zakryła by tę trudną czerwień (kto wybiera te kolory???)
8. zdjąłbym te napisy z okien i maxymalnie pokazał światu,że w środku są żywi ludzie.
9. Postaw wokół ładne tujki w donicach. Trochę działań w typie Geslerowej by się przydało.
10. wnętrze ok.
11. najwazniejsza jest cierpliwość, sukces przyjdzie sam. Kwestia 2-3 lat.
Nie odpowiadam na anonimowe PW. Piszesz prywatnie, podpisz się. Nie wstydź się swojego nazwiska.

anula2209
Lekarz Stomatolog

Postautor: anula2209 » 19 listopada 2016, 20:16

Ciesz się póki możesz ,że masz pacjentów na tydzien do przodu.Wcale nie jest tak dobrze mieć tłumy,wielu pacjentów jest wtedy wręcz zszokowanych ,że muszą czekać miesiąc -bywają niemile komentarze,nie mówiąc o tym,że przy nabitym na full grafiku jest problem ,żeby wcisnąć tych z awarią,bólem...
Pracuj sobie spokojnie,a w miarę spokojny czas zainwestuj w coś,czego na razie nie robisz,np.trenuj endo na usuniętych zębach,pomyśl,czy chciałabyś robić kiedyś implanty-jeśli tak,to mozesz zacząć od poszerzenia oferty o miniimplanty do stabilizacji protez przy bezzębiu,a potem to juz poleci z tymi tradycyjnymi.
Broń Boże nie miej miękkiego serca i nie rób dwóch plomb za cene jednej,albo endo trzech kanalów za cenę jednego-wyglasz na bardzo miłą osobę i obawiam się,że niektórzy pacjenci moga chcieć to wykorzystać,bo tacy oni często są- na osiedlu wieści rozchodza się z prędkością światła i mogą przychodzić Ci ,którzy do drogiej kliniki nie pójdą.
A niskie ceny nie tak łatwo podnieść,zwłaszcza stałym pacjentom,więc najlepiej,jak pacjent płaci na recepcji ,nawet takiej mikro i obslugiwanej przez asyste,ale jednak wedlug wiszącego cennika,miękkie serduszko na bok,dolar drożeje.
No,i powoli myśleć o lekarzu do pomocy,bo sama nie dasz rady,gdy już osiągniesz zamierzone cele-dzisiaj trudno samemu to wszystko ogarnąć.
Pomyśl o tym ,co chciałabyś robić w przyszlości,a co oddasz współpracownikom.

Cuda czyni kamera wewnatzustna-niech każdy pacjent zobaczy dziurę i wspaniały ,estetyczny efekt Twojej pracy-nie zawadz powiedzieć "ale teraz ząbek piękny" i juz jesteś polecona .

Będzie dobrze ,czyli będzie tak,jak teraz chcesz ,żeby było.Ale wtedy i tak będzie źle,bo po prostu masz bardzo cięzki kawałek chleba:)

Ale hobby i rodzina troszkę rozjaśniaja świat dentysty-w Stanach już nie są na pierwszym miejscu wśród samobójców,bdowlańcy górą:);)

Wróć do „Forum ogólnostomatologiczne”