Strona 1 z 1

Wkłady z acetalu-co sądzicie?

: 22 października 2015, 19:46
autor: Kinga88
Spotkałam się ostatnio z propozycją wykonania wkładu koronowo-korzeniowego z acetalu pod koronę cyrkonową celem poprawy estetyki. Ma ktoś jakieś doświadczenia z takimi wkładami? jak z ich wytrzymałością, utrzymaniem? wady? zalety? jeśli tak to czy zawsze można, czy muszą być spełnione jakieś szczególne wymagania? jak cementować? będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje

: 22 października 2015, 20:59
autor: dr_feelgood
Jak ten acetal starzeje się w takim tempie jak ten w protezach to lepiej ze spinacza biurowego to zrób.

Dwa, podbudowa z cyrkonu jest dla mnie zupełnie nieprzezierna więc nie wiem po co jasny wkład. Jak sie boisz, ze będzie przebijało to niech technik "pomaluje" wkk opakerową porcelaną.

: 23 października 2015, 08:19
autor: Witos
Po co acetal? Zaraz zgnije.
Jeżeli planujesz estetyczna odbudowę z użyciem przeziernego cyrkonu, jeżeli masz na to warunki zrób wkład z włókna szklanego metoda pośrednia wykonany w pracowni przez technika.
Jeżeli planujesz zastosować cyrkon klasyczny, nieprzezierny, wkład metalowy tez bedzie ok.

: 23 października 2015, 12:33
autor: JacekW
Spotkałam się ostatnio z propozycją wykonania wkładu koronowo-korzeniowego z acetalu pod koronę cyrkonową celem poprawy estetyki.
przerost formy nad treścią.
Jeżeli planujesz estetyczna odbudowę z użyciem przeziernego cyrkonu, jeżeli masz na to warunki zrób wkład z włókna szklanego
Jeżeli planujesz zastosować cyrkon klasyczny, nieprzezierny, wkład metalowy tez bedzie ok.
to w zupełności wystarczy.

: 24 października 2015, 00:44
autor: Kinga88
co to znaczy że acetal zgnije?? W sumie nie chodzi tylko o estetyke, to będzie pojedynczy ząb złamany nieco poniżej lini dziąsła. Boje się że w przypadku wkładu lanego może dojść do złamania korzenia, a do włókna za mało tkanki i złamie się włókno. Pomyślałam że może acetal byłby jakimś rozwiązaniem. Wasze opinie wynikają z doświadczenia z wkładami czy na podstawie oceny protez z acetalu?

: 24 października 2015, 06:02
autor: kpol1
Wkład metalowy jest gorszy.acetal nie zgnije. Nie zdarzyło się od 8 lat aby się złamał. My robimy wkłady z duracetalu. Z innych termolastykow robi się fajne abatmenty na implanty. Najwięcej doświadczenie mają w tym izraelczycy i amerykanie. W Polsce informacje na ten temat ma dr Duda Śląsk.

: 24 października 2015, 18:28
autor: JacekW
Wkład metalowy jest gorszy
dlaczego i według kogo ?

: 01 listopada 2015, 21:13
autor: kowal
Czy acetal widać na rtg?

: 08 listopada 2015, 21:58
autor: Gregorov
Boje się że w przypadku wkładu lanego może dojść do złamania korzenia, a do włókna za mało tkanki i złamie się włókno.
Moim zdaniem najlepsze włókno cementowane z użyciem koferdamu. Dlaczego acetal byłby lepszy niż włókno w tym przypadku ??
Jeżeli warunki słabe są do włókna to może zastanowić się nad minimalnym wydłużeniem korony chirurgicznie i dalszej odbudowy ??
Kiedyś technik namawiał mnie na wkład z acetalu. Ma maszynę to musi z niej korzystać.
Dla mnie pytanie jest zasadnicze : w czym lepszy będzie acetal od włókna w tym przypadku gdy brak jest tkanek???. Najlepszą adhezję uzyskamy przy włóknie . Acetal można wypiaskować , ale nie będzie tu żadnej adhezji. Moim zdaniem tradycyjny metal też nie byłby zły w połączeniu z cementem GI.

: 26 listopada 2015, 05:32
autor: kpol1
Odpowiedz jest prosta. Chodzi o moduł elastyczności zbliżony do zebiny. Wkłady stalowe pasywne całkiem inaczej i niekorzystne rozkładają naciski na korzeń. Bardzo dużo danych badawczych szczególnie z Genewy. Włókno szklane czemu nie tylko ciekawe jak wygląda technika adgezyjnego cementowania :wink: ucla implantologiczna to typ acetalu a dlaczego nie jest z włókna szklanego przecież adhezja etc .w tej chwili są już acetalu z zawartością ceramiki . Jest zupełnie inny rozkład sił i ugiecia.

: 26 listopada 2015, 10:23
autor: JacekW
Wkłady stalowe pasywne całkiem inaczej i niekorzystne rozkładają naciski na korzeń. Bardzo dużo danych badawczych szczególnie z Genewy
piszą coś o module Younga ? bo badania które ja przeglądałem wyrażają się jednoznacznie które wkłady są najbardziej urazowe. ile wynosi moduł Y dla acetalu ?
Odpowiedz jest prosta.
jak widać nie jest .