Strona 1 z 1

do implantologów

: 04 grudnia 2016, 12:15
autor: ING
Tydzień temu usunęłam 13, chciałabym umieścić tam implant po 7 dniach. Warunki kostne dobre, blaszka kostna od str wargowej ok 1,5 mm. Nie wiem, czy jeśli nie zachowam stabilizacji pierwotnej, mam upchać tam augmentat+ błona? zaszyć , zostawić na 2 mmce..?....Pacjent nosi mini protezkę w miejscu usunietej 13. Chciałam podścielić miękko na czas gojenia...Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie....zaczynam dopiero...;)

Re: do implantologów

: 04 grudnia 2016, 13:35
autor: dr_feelgood
Nie znam sie, ale się wypowiem :lol: Wg mnie wszelakie "ruchome" tymczasówki jak miniprotezki to najprostsza droga do powikłań. Po to szyjemy, stabilizujemy, żeby nic sie nie ruszało i dobrze goiło. Przyklej akrylowego zęba na kompozycie i to będzie dużo zdrowsze.

Dlaczego implantacja po 7 dniach a nie bezpośrednio po usunięciu lub po 3mcach? Jaki to protokół?

Re: do implantologów

: 04 grudnia 2016, 17:43
autor: ING
No a jak mam wypuścić pacjenta , kt ma funkcjonowac społecznie ?! 13 jest świeżo usuniętym zębem, sa nadal braki skrzydłowe , czyli 14---16. Takie protezy podściela sie na miekko i jakoś to funkcjonuje..Dlaczego miałyby być powikłania, skoro tak sie praktykuje.... Docelowo pacjent ma mieć impl 16,15,14- tam jest wygojona kość. Mam problem tylko z 13,bo gdyby nie to to rozpoczęłabym impl od razu...Tyle. Doczytam. Dzięki

Re: do implantologów

: 04 grudnia 2016, 19:27
autor: dr_feelgood
ING pisze:Tydzień temu usunęłam 13, chciałabym umieścić tam implant po 7 dniach...Pacjent nosi mini protezkę w miejscu usunietej 13.


ING pisze:No a jak mam wypuścić pacjenta , kt ma funkcjonowac społecznie ?! 13 jest świeżo usuniętym zębem, sa nadal braki skrzydłowe , czyli 14---16.


Jasnowidzem nie jestem, myślałem, ze brakuje tylko 13, bo nie wspomniałaś o brakach skrzydłowych. Po co te wykrzykniki?

ING pisze:Takie protezy podściela sie na miekko i jakoś to funkcjonuje


"Jakoś" jest słowem kluczem, jezeli byłbym początkującym implantologiem to bałbym się ruchomej protezy bo widziałem powikłania. Tym bardziej bałbym sie regio gór trójek bo jest to, podobno, jedno z trudniejszych miejsc do implantacji.

Dlaczego ubytek 4 zębów chcesz odbudowywać 4 implantami? Wg mnie max 3.

Fajnie jeżeli odp by ktoś biegły w temacie. Ja wyrażam tylko swoje pytania i wątpliwości na podstawie teorii z kursów. Oczekuję argumentów, pełnego info, nie wykrzykników i kwitowania dyskusji "dzięki doczytam".

Re: do implantologów

: 06 grudnia 2016, 14:15
autor: Krajcok
Fajnie musi wyglądać implantacja przy zmaltretowanej osiadką śluzówce.

O funkcjonowanie społeczne niech się sam pacjent martwi. Ew niech zakłada gebis tylko do tej socjalizacji, a w domu niech to wkłada do szuflady.

Re: do implantologów

: 06 grudnia 2016, 18:07
autor: -Pablo-
Na jakiej podstawie obliczyłas grubość kości wargowej? Pytam z ciekawości...

Materiał sypie się nie ze względu na "stabilizację pierwotną" tylko z powodu dziury
między śrubką a zębodołem.

Jeśli zaczynasz moim zdaniem dużo bezpieczniej będzie wygoić zębodół i po
np 2 miesiącach wrócić do tematu. Jeśli chcesz możesz zastosować coś
do zębodołu żeby zmniejszyć resorbcje.

Re: do implantologów

: 10 grudnia 2016, 20:29
autor: ING
Ok. Poczekam na wygojenie.... Grubośc kości- miernik impl + zdj 3d... Dlaczego pacjent nie może funkcjonować na miękko podścielonej protezie? Pytam, bo na szkoleniu mówiono,że można...

Re: do implantologów

: 10 grudnia 2016, 20:34
autor: ING
Feelgood, nie gniewaj się ...Nic do siebie personalnego nie bierz...Qrcze, tak jakos napisałam,ale bez złych intencyji....Galopada, ot co. Sorry;)

Re: do implantologów

: 09 lutego 2017, 09:46
autor: margerita
Generalnie zasada jest taka,że albo robisz ekstrakcję i czekasz do ustabilizowania poziomu kośco po następowej resorpcji- i rzeczywiście kontakt jakikolwiek ze śluzówką uzupełnienia tymczasowego potęguje tą resorpcję. Albo jeszcze przed ekstrakcją robisz plan działania. Po analizie obecnek kości oceniasz czy starczy jej objętości do implantacji natychmiastoewj, jaka jest tkanka miekka- czyli potrzeby augmentacyjne. Może zachowanie częsci korzenia strony przedsionkowej-"socket shield". Jak widzisz grunt to przygotowanie teoretyczne(które ja ćwiczę już 3 lata). Proste implantacje mam juz za sobą, ale te w stefie estetycznej czy też natychmiastowe lub wczesne wymagają dużego przygotowania. Takie dyskusje na forum myślę, ze temu sprzyjają :D

Re: do implantologów

: 28 lutego 2017, 23:32
autor: icu
ING pisze:No a jak mam wypuścić pacjenta , kt ma funkcjonowac społecznie ?! 13 jest świeżo usuniętym zębem, sa nadal braki skrzydłowe , czyli 14---16. Takie protezy podściela sie na miekko i jakoś to funkcjonuje..Dlaczego miałyby być powikłania, skoro tak sie praktykuje.... Docelowo pacjent ma mieć impl 16,15,14- tam jest wygojona kość. Mam problem tylko z 13,bo gdyby nie to to rozpoczęłabym impl od razu...Tyle. Doczytam. Dzięki


Czy to brak skrzydłowy jednostronny?
Jaki masz całościowy plan działania? Planujesz więcej niż jeden zabieg? Prawdopodobnie nie potrzebujesz 4 implantów do uzupełnienia braku 13-16.
Mikroproteza (rozumiem, że to takie coś bez 'podniebienia') to zły pomysł.
Masz CBCT albo OPG pacjenta?

Materiał kościozastępczy nie poprawi stabilizacji pierwotnej wszczepu - tak jak napisał ktoś powyżej pomoże jedynie utrzymać objętość kości i zmniejszyć 'buccal gap' czyli przestrzeń między implantem a blaszką policzkową, jeśli będzie za duża po odpowiednim spozycjonowaniu implantu.