przypadki ku rozwadze

(ale nie tylko dla specjalistów - endo, perio, ortodoncja, implanty, protetyka, rtg itd.)
ida
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: lekarz stomatolog

Postautor: ida » 22 maja 2005, 10:23

Chciałam opowiedzieć o dwóch, a właściwie trzech przypadkach z którymi miałam ostatnio do czynienia, a które dały mi wiele do myślenia i zarwały kilka nocy.Pierwszy był przypadek dwudziestokilkuletniej kobiety,którą przysłał do mnie lekarz rodzinny, do konsultacji.Miała uogólnione powiększenie węzłów chłonnych-zarówno podżuchwowych, jak i szyjnych i karkowych.Nie znalazłam przyczyny w j. ustnej i odesłałam ją z powrotem do lekarza licząc, że znajdzie przyczynę gdzie indziej.Po wielu miesiącach, dowidziałam się, że wkrótce póżniej zaszła w ciążę i urodziła przedwcześnie w 7 miesiącu kilogramowe dziecko.Okazało się, że cierpiała na toksoplazmozę- stąd te węzły.Mam do siebie pretensję, że nie dopytałam jej o poprzednie ciąże- roniła dwa razy.Nie minęło kilka dni, a przyszła do mnie młoda studentka jeszcze bez przeszłości ginekologicznej, z uogólnionym powiększeniem węzłów.Ponieważ miałam świeżo w pamięci tamtą młodą kobietę ,po usilnych namowach przekonałam ją do zrobienia testu na toksoplazmozę- jest 100% płatny i dosyć drogi.I co- wynik był pozytywny!Dziewczynę czeka długa kuracja antybiotykowa, ale uchroni ją to przed tragedią utraty dziecka.Piszę to szczególnie dla tych lekarzy, którzy jak ja mają kontakt z pacjentami wiejskimi- oni są szczególnie narażeni na tzw choroby od zwierzęce, a toksoplazmoza jest jak się okazuje bardziej częsta niż myślimy. I drugi przypadek- też ku rozwadze.Zajmuję się też małą chirurgią.Często usuwam różne zmiany i wysyłam do badania hist-pat.W kwietniu usuwałam z dolnej powierzchni języka, u nałogowego palacza małą leukoplakię- wielkości maleńkiej fasolki.Jak zwykle, machinalnie i myśląc zapewne o czymś innym usunęłam zmianę z marginesem zdrowych tkanek.I całe szczęście- ta mała, niewinnie wyglądająca zmiana okazała się być carcinoma planoepiteliale keratodes, wokół była leukoplakia massiva, a jeszcze wokół rąbek zdrowej śluzówki.Dzięki temu pacjent jest teraz tylko pod obserwacją onkologa, nie straci języka i nie będzie naświetlany.Trafiliśmy na siebie na czas, a na marginesie pierwsza leukoplakię zauważyła nie lekarka, ale logopedka, która miała zajęcia z moim pacjentem.Piszę to po to, żebyśmy nie zapomnieli, że nadal jesteśmy lekarzami stomatologami, a nie tylko dentystami, jak chce Unia i nawet w małym wiejskim gabinecie warto obejrzeć pacjenta nieco szerzej, a zaoszczędzimy jemu bólu, a sobie wyrzutów sumienia.

chilli
Lekarz Stomatolog

Postautor: chilli » 22 maja 2005, 11:18

zdaje sie ,ze to firmy ubezpieczeniowe beda teraz ustanawiac granice naszych kompetencji,wiec nie daj boze diagnozowac i leczyc chorobe ,ktora nie nalezy do naszej dzialki, wystarczy niewielkie potkniecie i dramat gotowy,,moze nawet wystarczyc zwykle niezadowolenie pacjenta ,,,po to sa standarty leczenia dla kazdej specjalnosci. wyznaczone precyzyjnie w unii i usa ,aby firmy ubezpieczeniowe ubezpieczaly nas od wyznaczonych czynnosci, nastawimy komus noge ,bo akurat ortopedy nie ma w rejonie,nie wyjdzie nam za dobrze i pacjent dostaje od nas odszkodowanie, za to ,ze noga krotsza o 2 mm,,,,pomimo ,ze to bardzo szlachetne leczyc calego pacjenta ,a nie tylko jego czesc, to,niestety we wpolczesnym swiecie trzeba tego unikac,,a pacjenta poinformowac i wyslac do specjalisty.
"Plan leczenia ortodontcznego nie zależy od klasy,a od dnia tygodnia" :-)

ida
Lekarz Stomatolog

Postautor: ida » 22 maja 2005, 13:36

Chi, absolutnie się z Tobą zgadzam.Nie namawiam nikogo do usuwania na własną rękę zmian, bez doświadczenia klinicznego. Od tego są specjaliści chirurdzy-albo zaprzyjażnieni w rejonie ( warto takiego mieć), albo wyższa instancja, w klinice, w mieście wojewódzkim ( u nas we Wrocławiu trzeba swoje odczekać przed konsultacją).Ja jestem takim właśnie zaprzyjażnionym chirurgiem w rejonie.Uwalniam kolegów od kłopotu- dokańczam nie udane ekstrakcje, zaszywam otwarte zatoki, robię resekcje, usuwam kłopotliwe ósemki i inne zęby zatrzymane oraz wycinam i wysyłam do badania łagodne ( na oko ) guzki.Klinika nie lubi zajmować się takimi drobiazgami.Opisując powyższe przypadki chciałam uczulić nie- chirurgów stomatologów na fakt, że wysyłając pacjenta z podejrzanymi objawami do specjalisty możemy mu pomóc.Najgorsza w dzisiejszej służbie zdrowia jest postawa- lepiej nie tykać bo narobimy sobie kłopotu.Może mam zbyt pozytywistyczne podejście do tematu, ale sama jestem ofiarą spychologicznego podejścia do tematu pewnego specjalisty- ginekologa.Poznałam wszystkie kłopoty jakie musi przeżyć zwykły pacjent zanim trafi na właściwego, mądrego lekarza, który nie oleje go , tylko wreszcie wytłumaczy w czym problem i wyleczy.

chilli
Lekarz Stomatolog

Postautor: chilli » 22 maja 2005, 15:37

nie jest to wina lekarzy,zeby sie nie tykac,,,jest to wina braku jasnych wytycznych ,kto jakie ma kompetencje do leczenia poszczegolnych chorob,oraz fatalnej kondycji i organizacji naszego lecznictwa,,lekarz dentysta ogolny jest od zebow i dziasel,po szkoleniach moze nabyc wiecej umiejetnoci i pozwolen na specjalistyczna dzialalnoscczyli ubezpieczenia zwracaja mu za to pieniadze tak jest np .w niemczech o czym pisal kiedys kol.J Nocon..tam lekarzowi wrecz nie wolno tykac sie nie swoich spraw,zdaje sie ze dotyczy to tez wypisywania recept,u nas na razie sa szkolenia ,ktore tylko, od niedawna, daja punkty i to wszystko..ubezpieczen dodatkowych nie ma i dlatego jest tylko jeden koniec sznurka,,,to ,ze polscy dentysci czy to jak tam chcesz stomatolodzy ja wole dentyscimaja wieksze uprawnienia,niz dentysci w UE,wynika tylko z faktu ,ze lat temu -dziesat rada Ukladu Warszawskiego ustanowila Polske zapleczem szpitalo-leczniczym dla demoludow na wypadek wojny,dlatego tez nasi dentysci byli wiecej szkoleni ogolnomedycznie niz dentystycznie w porownaniu z krajami zachodnimi,,,z tego tez powodu mamy problemy z nadmiarem szpitali ,zwlaszcza w polsce poludniowo-zachodniej,,,ps.,ja w takich sytuacjach wysylam ludzi do specjalisty...

ida
Lekarz Stomatolog

Postautor: ida » 22 maja 2005, 16:47

Wycofuję się z tego wątku.Żałuję, że go poruszyłam.Widocznie mam strasznie staroświeckie poglądy na rolę stomatologa ( czy raczej, jak chcesz dentysty) w profilaktyce chorób- nie tylko nowotworowych.Jesteśmy zdaje się w podobnym wieku- ja jestem rocznik 1967 i kończyłam AM we Wrocławiu w 1991.Przeszłyśmy jednak inną szkołę życia- Ty praca za granicą, Warszawa, ortodoncja ( czyli kierunek artystyczno-techniczny, który był mi zawsze obcy).Ja zaczynałam w wiejskim ośrodku zdrowia ( gdzie wytrwałam do dziś, choć od 1999 jest to już moja własna działalność gospodarcza), poradnia chirurgii stomat. w mieście powiatowym ( asystowałam tu jeszcze jako uczennica liceum i studentka, bo prowadziła ją moja mama) i od trzech lat trzeci gabinet w małym miasteczku.Przeszłam tu niezłą szkołę życia, ale chyba rzeczywiście moje poglądy trącą myszką.Muszę je zweryfikować.Myślę, że można je wyjaśnić zgodnie z metodą Freuda- na moją naiwność wpłynął fakt, że chirurgami( ogólnymi ) byli też mój ojciec i brat mojej babci.Czyli jestem skażona w trzecim pokoleniu.Apeluję do wszystkich młodych kolegów, którzy nieświadomie przeczytali mój wątek,aby potraktowali go jako żart, oczywiście broń Boże nie oglądajcie się na boki, leczcie tylko zęby.Język, policzki, podniebienie i migdałki to naturalnie domena laryngologów.Jeśli nawet coś zobaczycie, to traktujcie to jak fatamorganę.Z pozdrowieniami- ostatnia Mohikanka.

chilli
Lekarz Stomatolog

Postautor: chilli » 22 maja 2005, 17:47

ida,jestem od troche starsza,pochodze tez z dolnego slaska i tez studiowalam m.in.we wroclawiu w trudnych czasach stanu wojennego,,,ale to co piszesz nie ma zadnego zwiazku z tym co jest wszedzie praktykowane..tu nie ochodzi o to ,ze lekarze na zachodzie maja jakas znieczulice i nie chca ogladac pacjenta ze wszystkich stron,,te sprawy sa regulowane przez pewne zasady prawno- ubezpieczeniowe,ktorych nie ma w naszym kraju ,a ktore niebawem moga zastac wcielone w zycie i do ktorych bedzie sie trzeba dostosowac,,chociazby dlatego ,ze firma wypisujaca twoje OC bedzie precyzyjnie okreslala zasieg twoich kompetencji lekarskich do ubezpieczenia,i nie ubezpieczy cie np.od wycinania roznych zmian jesli nie bedziesz miala odpowiednich kwalifikacji do tych zabiegow. albo policzy ci taka stawke,ze nie bedzie ci sie oplacala...zwiazku z tym bedziesz to mogla robic tylko na wlasna odpowiedzialnosc,jesli cos sie nie powiedzie ,to maszesz miec duzy klopot,,wiec nie dziw sie,ze tak pisze..mozemy znac swietnie Freuda,Junga czy Frankla,ale chyba nie bedziemy z naszymi pacjentami prowadzic profesjonalnej psychoterapii...rozumie twoje zaangazowanie w zdrowie twoich pacjentow,ale na prawde my jestesmy tylko od zebow i dziasel i i wydawania opinii dla innych specjalnosci,,

chilli
Lekarz Stomatolog

Postautor: chilli » 22 maja 2005, 17:57

i jeszcze raz ,zupelnie inna sprawa jest skierowanie pacjenta do laryngologa z powodu np przerostu migdalkow ,a zupelnie inna podejmowanie sie leczenia tychze przez dentyste,,,mamy prawo i obowiazek sierowanie pacjenta na leczenie, czy konsultacje do lekarza innej specjalnosci,nie mozemy jednak podejmowac sie leczenia,nie majac odpowiednich kwalifikacji,,,to trzeba,ida,wyraznie odroznic...

ida
Lekarz Stomatolog

Postautor: ida » 22 maja 2005, 19:22

Chi, miałam już nie pisać, ale nie mogę się pohamować.Ten wątek nie jest o kwestiach prawno-ubezpieczeniowych, tylko o ciekawych przypadkach z pogranicza medycyny ogólnej i stomatologii.Takie było moje założenie jak go pisałam.Czasami, nawet jak się usilnie nie szuka kłopotów i omija wszystko co nie dentystyczne , kłopoty mogą znależć Cię same.Napewno miałaś już nie raz do czynienia z pacjentem, który trafia do Ciebie z bólem trzonowca z przewlekłymi zmianami okw.Taki ząb na prowincji raczej się usuwa.A ja przypominam sobie trzy przypadki, w których nie wolno było go usunąć.Pierwszy znam z opowiadań- pewna pani dr usunęła taki wrak zęba, a po kilku tygodniach z zatoki wylazł dojrzały rak, pacjent po kilku miesiącach zmarł.Ta dentystka nie zrobiła pacjenowi krzywdy, ten nowotwór tkwił w zatoce od dawna i tylko ona go uwolniła.Na zawsze przylgnęła jednakdo niej łatka, że usunęła zęba, a pacjent dostał od tego raka.Drugą przygodę miał kilka lat temu mój młodszy kolega-Artur.Przyszedł do niego robotnik budowlany, w roboczych drelichach ze strasznym bólem zęba.Chłop był jak tur- okaz zdrowia.Dzień po ekstrakcji, pacjent trafił na pogotowie z krwotokiem.Lekarz już go miał odesłać do dentysty, ale zauważył, że krew siąpi nie tylko z zębodołu, ale dosłownie z każdego miejsca jamy ustnej, pacjent miał też krwawienia z odbytu.Na wszelki wypadek zlecił morfologię z rozmazem, badanie szpiku robiono już na hematologii.Była to ostra białaczka szpikowa.Chociaż do mojego kolegi nikt nie miał pretensji, chłopak poszedł na kilkutygodniowy urlop zdrowotny, potem zrobił specjalizację z ortodoncji i teraz nie usuwa nawet zębów mlecznych.Trzeci przypadek uderzył we mnie.W 1996r do mojego wiejskiego gabinetu trafił 12 letni chłopiec z obrzękiem podniebienia.Pamiętam, że był to twardy, niechełboczący guz wielkości śliwki.Sąsiednie zęby- szóstka i mleczna piątka były bardzo rozchwiane.Z tego szóstka była zupełnie zdrowa, a piątka miała bardzo zniszczoną próchnicą koronę.Już zastanawiałam się nad usunięciem mleczaka, ale przyszło mi do głowy, że pierwszy raz widzę, aby taki mały ząb, pewnie z już zresorbowanymi korzeniami, mógł wywołać taki duży ropień i spowodować rozchwianie szóstki.Z dużymi oporami wewnętrznymi i strachem, że się ośmieszę ( a właśnie byłam w trakcie specjalizacji), wysłałam chłopca na chirurgię szczękową.Jakie było moje zdumienie, gdy dowiedziałam się, że oglądał go sam profesor.I zostawił na odziale- był to pierwszy przypadek mięsaka Ewinga szczęki po wojnie, we Wrocławiu.Wcale nie żartuję.Taki mięsak występuje często u dzieci, ale raczej w kościach długich, zwykle w okolicy kolana.Założę się ,że każdy miał jakiś przypadek ogólnomedyczny, nie tylko na mnie trafiło.Może ty Chi napiszesz o swoich, a może ktoś inny zabierze głos, bo ta dyskusja zamieniła się w dialog, a właściwie w dwa odrębne monologi.

ida
Lekarz Stomatolog

Postautor: ida » 22 maja 2005, 19:26

A tak na marginesie- to czy jeszcze ktoś oprócz Chi, wyczytał, że ja namawiam do leczenia chorób nie- dentystycznych? Czekam na uwagi, ale na temat!A temat brzmi Przypadki ku rozwadze.

momo
Lekarz Stomatolog

Postautor: momo » 22 maja 2005, 19:37

BARDZO DOBRY TEMAT! Bardzo mnie zainteresował wątek zaczęty przez Idę,bardzo ciekawe i pouczające.Chi jeśli Cię to nie interesuje to pozwól innym dowiedzieć się czegoś nowego.

chilli
Lekarz Stomatolog

Postautor: chilli » 22 maja 2005, 20:01

jesli chodzi o kacik ciekawostek to prosze bardzo, tez mam kilka fajnych na swoim koncie,,ale....poniewaz tu juz troche jestem i naczytalam sie troche o naszych codziennych problemach i pomylkach,to uprzejmie wszystkich chcialam poinformowac o ew.zagrozeniach w obcowaniu z pacjntami,,nadal nie namawiam dentystow do leczenia migdalkow,toksoplazmozy czy innych ,niedentystycznych chorob,co nie oznacza ,ze mamy byc obojetni...

matka
Lekarz Stomatolog

Postautor: matka » 22 maja 2005, 20:17

Mamy prawa wykonywania zawodu gdzie oprócz dentysta jest jeszcze wyraz LEKARZ a to już nas zobowiązuje do tego żeby traktować pacjenta całościowo.Stomatolog jest też lekarzem pierwszego kontaktu i dla dzieci i dla dorosłych w różnym wieku. Dlatego to my możemy znaleźć pierwsze objawy chorób nowotworowych u dzieci(powiększenie węzłów chłonnych ), AIDS i wiele innych które manifestują się na bł. śl.Wykrywalność nowotworów w Polsce jest b. niska co nie najlepiej świadczy o sposobie badania pacjanta. Tak wiem zaraz podniesie się krzyk, że nie ma pieniędzy, że nie ma czasu na takie ceregiele. Ja w swojej praktyce nie przeliczam wszystkiego na kasę.Za przegłąd bł. śl. w ramach wizyty kontrolnej nie biorę pieniędzy, a wierzcie mi taki przegłąd może pacjetowi uratowć życie.

chilli
Lekarz Stomatolog

Postautor: chilli » 22 maja 2005, 21:30

alez ja nie o badaniu ,czy spostrzgawczosci lekarza pisze,tylko o leczeniu,,a to co innego,,,zreszta sami sie przekonacie za ,pewnie ,pare lat..

matka
Lekarz Stomatolog

Postautor: matka » 22 maja 2005, 21:33

Badanie to pierwszy krok,a potem leczenie byle szybko rozpoczęte przez specjalistę oczywiście.

ida
Lekarz Stomatolog

Postautor: ida » 22 maja 2005, 22:09

Chi, dlaczego ty tak upierasz się przy tym leczeniu! Mogę Cię zapewnić, że nie leczę ani dziewczyny z toksoplazmozą, ani pacjenta z rakiem języka.Nawet mi to do głowy nie przyszło!Toksoplazmozę leczy, zdaje się penicyliną , lekarz rodzinny ( po konsultacji z odziałem zakażnym na Kamieńskiego), a rak języka trafił na Chirurgię Szczękowo-Twarzową na Chałubińskiego,oni współpracują z onkologami z Hirszfelda.Piszę tak dokładnie, żeby Cię w tej kwestii do końca uspokoić, zdaje się,że studiowałaś przez rok czy dwa we Wrocławiu, więc znasz te adresy.Widzisz ja też niemal od początku czytam wątki na liście, sporo o Tobie wiem bo piszesz niemal w każdym.Zauważyłam, że lubisz mieć inne zdanie niż reszta i często jesteś za to krytykowana.Najbardziej zadziwił mnie Twój mail w chwili śmierci Papieża . Ale nie chcę być złośliwa, pewnie nadajemy na innych falach.To dobrze, że jest ktoś kto czuwa i zagrzewa do dyskusji.Chociasz ja myślałam,że w odpowiedzi na mój wątek wywiąże się dyskusja godna forum specjalistycznego, a nie taka ogólnostomatologiczna.Temat roszczeń finansowo- ubezpieczeniowych był już tyle razy wałkowany, że to staje się nudne.Z całym szacunkiem dla roszczeń ale nie tylko kasą żyje dentysta.

Wróć do „Forum specjalistyczne”