Dieta Paleo

(wątki luźne i wesołe)
Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 30 lipca 2013, 16:08

qwert, rozumiem,że już od jakiegoś czasu jesteś na tej diecie. Czy byłoby to naruszenie Twojej prywatności , gdybym poprosiła o podanie nam Twojego przeciętnego menu na cały dzień? Jakbyś mógł i chciał zrobić foteczki - wielkość porcji to dość istotna sprawa. No i jak się czujesz, co Ci doskwiera, czy odczuwasz brak czegoś, jak długo czułeś taki brak, jesli czułeś, oczywiście?
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 16:08 przez optimal, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 30 lipca 2013, 17:05

http://prettyinprimal.blogspot.com/2011 ... luten.html

To jest przepis na paleo ciasto. Wymaga mąki migdałowej i kokosowej [ do kupienia na bogutymlyn.pl].
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

qwert
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: ortek

Postautor: qwert » 30 lipca 2013, 17:09

dzisiejszy dzień: :))

1. wstaję o 5:30 -6:00 i wypijam 3 szklanki wody z kranu - mam ze studni głębinowej- jaka wodę pić to osobne zagadnienie.
2. co 2-3 dzień biegam 7-11km
2. potem przygotowuję sałatkę z warzyw. zjadam około 800-1000g sałatki. dziś była z brokuła, natki pietruszki, korzenia pietruszki, cytyna sok,,marchewki, kalarepy, szczypiorku, czerwonej cebuli, zielonych oliwek, 1 pomidor, salata., kaszy jaglanej (150g), 1łyżka oleju lnianego, 1 łyżka oleju z dyni;
3. do tego kolejna szklanka wody z kranu
4. do pracy rowerem, w pracy 1 zielona herbata, następne jedzenie dopiero w domu
5. z pracy biegiem, bo złapałem gumę w tylnym kole*, wiec rower został w gabinecie; około 18tej obiad, dziś zupa rybna na łosiosiu, z kaparami i oliwkami, cytrynamarchew, piteruszka, zielona pietruszka, seler z nacią, por, cebula, bazylia, oregano, sól.
zjadam 2 takie miski.
6. na kolację miseczka malin.
7. żona zaproponowała mi jeszcze miseczkę buraczków z piersią kury - odmówiłem, bo nie mieszczę :(

*przełozyłem dobrą oponę z przedniego na tylne, ubabrałem się w smarze po pachy, i guzikczek to dało, bo na przednim dziurawym też nie da się jechać.
Załączniki
zupa rybna.jpg
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 17:09 przez qwert, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 30 lipca 2013, 17:10

I jeszcze to, wszystkie te przepisy z linków są sprawdzone przez moją córkę. W przepisie na bułkę jest babka płesznik, można ją kupić w sklepach z ziołami albo też w bogutynmlyn.

Bułki: http://mariahealth.blogspot.com/2012/07 ... anini.html
Pizza: http://realsustenance.com/grain-free-th ... ysoy-free/
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 30 lipca 2013, 17:17

izaa pisze:http://prettyinprimal.blo...freegluten.html

To jest przepis na paleo ciasto. Wymaga mąki migdałowej i kokosowej [ do kupienia na bogutymlyn.pl].

no niestety, to nie jest paleo ciasto :(, w zasadzie tylko sól jest paleo w tym cieście ;)

Perfect Vanilla Cake:
Sorry I didn't post a picture. I didn't happen to take any and I don't dare make a cake right now or I will most certainly eat all of it!

Preheat oven to 350º
4 eggs :cry: :cry:
3/4 cup coconut milk (canned) or cream :cry: :cry:
2 teaspoons vanilla extract ( you can use l tsp. if you want less vanilla flavor) :cry: :cry:
1/2 cup palm sugar (or other sugar) :cry: :cry:
1/2 cup blanched almond flour :cry: :cry:
1/2 cup coconut flour :cry:
1/4 teaspoon unrefined sea salt :neutral:
Scant 1/2 teaspoon baking soda :cry: :cry: :cry:
Stevia :cry: (I like NuNaturals NoCarbs Blend) to further sweeten- judge by tasting the batter. I always make sure the batter is slightly sweeter than I want the final product to be. Some of the sweetness bakes out.

Note on sweetener amount: you can further reduce the sugar and use more stevia, but I recommend using at least a little of some type of real sugar :cry: :cry: :cry: , since sugar contributes to a good crumb texture. :cry: :cry: :cry:
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 17:17 przez qwert, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 30 lipca 2013, 17:21

Ej to Ty masz jakąś radykalną formę paleo.
Jajka nie mogą być ? Mleczko kokosowe ?
Ale czemu jajka nie ? pierwsze słyszę :sad:

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: Wyjątkowy Doktor

Postautor: soltys » 30 lipca 2013, 17:24

qwert pisze:Jako gatunek, ewoluowaliśmy w konkretnych warunkach środowiskowych i do nich jesteśmy przystosowani optymalnie.

zgadza się tylko w pierwszej części bo druga już zaprzecza logice. jak? Proste ewolucja to ciąg zmian, wymuszony czynnikami na które składają się nie tylko przyrodniczo-geograficzne, ale inne. Nie można ewoluować do konkretnych warunków bo to oznacza ze ewolucja ustała , zakończyła się . Jak wiadomo warunki stale sie zmieniają , a wiec również ewoluujemy. Reasumując do warunków paleo-litu , bo rozumiem ze do tego odnosi się nazwa diety najlepiej był przystosowany tutaj uwaga homo habilis!!! a wczesny paleolit to australopitek . Trzeba jednak zwrócić uwagę ze ewolucja zrobiła spory postęp od tamtego czasu.
qwert pisze:Przez 2,6 miliona lat jedliśmy to co jedliśmy

tak , byłbym nawet w stanie stwierdzic że nadal jemy to co jemy i pójdę do przodu chociaż może to ryzykowne że bedziemy jeść to będziemy jeść, ale podkreslam trochę zaszalałem
qwert pisze: pokarm z epoki paleolityku jest dla nas najzdrowszy, bo na nim "wyrosły" nasze geny.

wydaje mi sie co wcześniej wskazałem ze był to pokarm najzdrowszy dla h.habilis
człowieka który nie uprawiał roślin i nie hodował zwierzat, musiał wiec jesc to co znalazł albo jakoś przypadkowo wpadło mu w ręce. Jako że nie posiadał umiejętnosc rozniecania ognia pokarmy były spożywane na surowo, ponieważ nie polował znajdował mieso zwierzat albo padłych albo niedojedzonych przez drapieżników , które niezależnie od czasu od zgonu spożywał na surowo. Należy podkreslić ze człowiek paleolitu był kanibalem!!!
czy geny wyrosły... jestesm w duzej sprzecznosc z uwagi na to ze paleolit trwał prawie 3 mln lat, mozna uznać ze ewolucja faktycznie zrobiła sporo , jednak wykształcenie homo sapiens to koniec paleolitu.. własciwie koniec paleolitu to homo sapiens fossilis.Sumując ewolucja sporo zrobiła potem
tak wiec mozna uznac ze geny się rozwijały , jednak skok ewolucyjny człowiek zrobił potem...
Udomowienie roślin i zwierząt, to promil w historii ewolucji i zmiana, której nasze organizmy nam nie wybaczają.

hmm mocno dyskusyjna teza , zwłaszcza historycznie ale równiez biologicznie, własnie rozwój rolnictwa , osiadły tryb, umiejetnosc wytwarzania narzedzi oraz chronienie sie człowieka przed warunkami zew sprawiają ze ewoluujemy w to czym teraz jestesmy ewolucjnie
qwert pisze:Otyłość, inne choroby metaboliczne, autoimmunologiczne, nowotwory, to w dużej mierze efekt drastycznej zmiany warunków zycia.

czy mozesz sprecyzować o jakie drastyczne zmiany warunków życia chodzi.. bo zwłaszcza nowotwory to kwestia wydłuzenia czasu zycia, nie wiem czy wiesz ale sredni wiek w sredniowiczu to 36 lat, przy wzroscie 154 cm... w paleolicie podejrzewam ze był krótszy ... mowa o srednim wieku
autoimunnologia to młoda dziedzina i nie wiemy czy tych problemów nie było ,a zostały odkryte niedawno , czy uwydatniły sie w drugiej połowie XX wieku
nowotwory XIX/XX
otyłość była zawsze, zwłaszcza u jednostek posiadajacych władzę , czyli duze mozliwosci i brak koniecznosci ruchu, tak samo jak podagra, cukrzyca
wiec o jakim momencie mowa ktory tak drastycznie zmienił warunki życia
qwert pisze:Aby wrócić do korzeni, do diety z epoki jaskiniowców trzeba zrezygnować z tego co man szkodzi, a czego przez miliony lat nie jedliśmy.

czyli co padlina, sezonowe trawy owoce i grzyby i koniecznie kanibalizm
z tych pięknych warzyw i owoców oraz pestek musiałbys zrezygnowac raczej, dieta byłaby oparta raczej na zielonce i przypadkowych frykasach .. wiec mysle ze byłaby zblizona do obecnej diety zwierzyny płowej tj np sarny czy jeleni
W całej teorii sa kolejne błedy
brak uwzglednienia czynników geograficznych , chociazby to ze niw wszystkie owoce i warzywa sa dostepne wszedzie. Wędrówki ludów, to ze obecni Polacy dla przykładu przywedrowali na swoje miejsce z Azji pomiedzy IV a VII wiekiem. Tak wiec nasz paleolit to produkty ze wschodu. To ze bardzo długo nasi przodkowei prowadzili koczowniczy tryb zycia tez ma znaczenie, wiec przywyklismy to mies a zwłaszcza jagnieciny, baraniny i koniny. Ze blizsza nam kasza(gyczana , owsiana i jaglana) i ryz niz pszenica i warzywa z basenu morza srodziemnego.
Nie uwzglednia ta teoria kolejnej waznej rzeczy ze do czasów mariażu Zygmunta Starego z Bona Sforza d'Aragona warzywa , owoce i ich uprawa i spozycia NASI przodkowie nie znali.
Mozna jeszcze wiele rzeczy uwzględniac ale chyba nie o to chodzi

Dieta w czasach kiedy otyłosc jest choroba cywilizacyjna jest produktem który trzeba sprzedac jak wszystko inne. Potrzebuje wiec historii która miałaby "logiczne" wytłumaczyc co jak po co i dlaczego. Niekoniecznie wytłumaczenie musi być prawdziwe.Cokolwiek napedza człowieka do prowadzenia "zdrowego" trybu życia w jego rozumieniu jest dobre . Zwłaszcza jesli wiaze sie to ze zrzuceniem wagi i walka z otyłoscią

Jezeli chodzi o diety dawno juz opracowano tabelę zywieniowa, czego ma być duzo a czego minialmnie. To ma nazywać sie dieta optymalną , czyli przyjmowanie wszystkiego ale w odpowiednich proporcjach i odpowiednich zestawach. Były rózne cudaczne diety jak tylko tłuszcze, tylko weglowadany, bez weglowodanów... i poniewaz od zawsze mam problemy z nadwagą powiem tak im drastyczniejesza dieta niewazne czy jakosciowo czy ilosciowa tym szybszy efekt jojo.

Wszystkim którym sie udało wiazało sie ze zmiana całego stylu życia oraz jednoczesnym wprowadzeniem diety i ilosciowej i jakosciowej. Wszystkie wynalazki i rewolucje dietetyczne dawały super efekt do momentu odstawienia diety.

Qwercie to co opisałem nie jest pietnowaniem Ciebie a wytknieciem braku wg mojej osoby logiki. Zapewne na Tobie taka dieta działa, ale powiem Ci taka rzecz. Człowiek paleolitu posiadał grupę krwi O... potem wykształcił inne grupy tzn A i B. Grupa AB powstała ponoc mniej niż tysiac lat temu jako grupa krwi ludzi z miast... co dowodzi iz ewolucja nadal postepuje. Jest dieta która jasno okresla co komu dobre w zwiazku z posiadaną grupą krwi. Tylko ze ta dieta podobnie jak i twoja głownie skupia sie na grupie O, a jakos mniej zajmuje sie innymi , a o grupie AB prawie nie wspomina.
Jezeli chesz jest jak człowiek przedjaskiniowy, bo taki zył w paleolicie bedziesz na pewno pro-ekologiczny .. jednak zwłąszcza ten kaniballizm mnie odstrasza.

Moje zdanie nt diet jest takie, odkad mam pusta lodówkę to nie żrę , Jak zaczałem jezdzic na rowerku i duzo chodzic po lesie w trakcie polowań to zaczely sie moje ciało zmieniac. TO chyba jest dobre rozwiazanie. Zmiana typu jedzenia, zgodnie z piramida , jezelu ty chcesz paleo prosze bardzo. Zmiejszenia ilosci przyjmowych kalorii czy ilosciowo mniej. Konieczne wiecej ruchu!!! bo niewazne ile i co zjesz samo sie nie spali.

i taki zarcik na koniec, ze kalorie sie nie licza jesli nikt nie patrzy

ps. organizm człowieka sam potrafi produkowac alohol i to nie jeden
nawet w paleolicoe człekokształtni odurzali sie jedza m.in podgnite owoce
do dzisiaj niektóre małpy równiez odurzaja sie , ale nie tylko... tylko to juz inna bajka
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 17:24 przez soltys, łącznie zmieniany 1 raz.
Chociaż wydawać się może to dziwne , istnieje życia pozagro.... pozastomatologiczne

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 30 lipca 2013, 18:14

izaa pisze:Ej to Ty masz jakąś radykalną formę paleo.

Jajka nie mogą być ? Mleczko kokosowe ?

Ale czemu jajka nie ? pierwsze słyszę

forma paleo jest jedna. nie ma ani radykalnych ani lajtowych.
jajka są ok, ale mało, w ilościach do jakich jesteśmy eolucyjnie przystosowani i w jakich jesteśmy w stanie zwalczyć ich toksyny.

jajka to produkt sezonowy i trudny do zdobycia. stąd rozsądnie jeść jedno jajko na tydzień, nie więcej.

prezentowany przepis jest z założenia wolny od glutenu, czyli ciasto robione jest z myślą o alergiku.
a to już zmienia postać rzeczy. białko jajka (w drugim przepisie proponują użyć 6 białek!) jest silnym alergenem.

jego rolą jest magazynowanie subst. odzywczych dla zarodka ptaka, ale także obrona przed mikroorganizmami, stąd zawiera szereg białek, któe są z założenia toksyczne:
Załączniki
białka jaja.jpg
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 18:14 przez qwert, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JacekW
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: protetyk
Podziękował: 2 razy

Postautor: JacekW » 30 lipca 2013, 18:20

uważam , że nie ma diety uniwersalnej. w takich przypadkach to tylko kwestia wiary w nią.
dieta powinna być dobierana indywidualnie i zmieniać się w zależności od sezonu. twierdzę , tak jak Michał, że aktywny tryb życia to podstawa. dieta również, ale bez wyrzeczeń.

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 30 lipca 2013, 18:31

nie mam zamiaru nikogo przekonywać, nie dam się wciągnąć w dyskusję na temat czy to kwestia wiary czy silnych podstaw naukowych (oczywiscie, ze silnych podstaw naukowych). przerobiłem już wiele takich dyskusji z obrońcami status quo, którym wydaje się, że napadam na ich świat. tak nie jest. niech każdy robi jak uważa.
nie mam zamiaru kopać się z koniem i tłumaczyć po raz setny, że od czasu udomowienia roślin i zwierząt (czyli wspólczej diety) minęło 333 pokoleń. Od począrku ewolucji człowieka blisko 90tyś pokoleń. Każdy kto trochę zna biologię, rozumie, że organizm, który zyje w danym środowisku przez miliony lat, przystowosuje się do niego na drodze ewolucji i to musi trwać, bo dzieje się bardzo wolno.
10tyś lat i drastyczna zmiana żywienia i miejsca zamieszkania (klimatu) nie zdążyła spowodować zmian ewolucyjnych. Dla ewolucji te 10 tyś lat to czas nieistotny.

jeśli ktoś nie rozumie tej podstawowej zasady, to dalsza dyskusja nie ma sensu.

Naukowcy od paleo, lekarze, antropolodzy, i inni próbują odtworzyć warunki żywieniowe naszych przodków, wychodząc z założenia, że skoro przez miliony lat jedliśmy co jedliśmy, to jesteśmy do tego optymalnie przystosowani.

siła argumentów naukowych, nie jest siłą wiary, tylko wiedzy. można jej nie przyjmować, ale nie nazywajmy tego wiarą.
Nie odpowiadam na anonimowe PW. Piszesz prywatnie, podpisz się. Nie wstydź się swojego nazwiska.

Awatar użytkownika
JacekW
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: protetyk
Podziękował: 2 razy

Postautor: JacekW » 30 lipca 2013, 18:50

ja też nie mam ochoty nikogo zniechęcać do jakiejkolwiek diety. silne podstawy naukowe ma każda znana dieta. choćby robić nie wiadomo co to przenigdy nie zbliżymy się do diety człowieka, z początków ewolucji. choćbyśmy odrzucili nie wiadomo co. nie ma powrotu do korzeni. nie ten organizm, sposób życia, psychika itd,itd. a jeśli ktoś próbuje to tylko namiastka przeszłości. a jeśli przynosi mu to czego oczekuje to rewelacja.
qwert pisze: niech każdy robi jak uważa.
ano właśnie i niech ma własne zdanie oraz silnie wierzy w siłę argumentów naukowych. :wink:
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 18:50 przez JacekW, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 30 lipca 2013, 19:32

Dzizas , Qwert , to musi być obrzydliwe w smaku

Awatar użytkownika
raszefka
Lekarz Stomatolog
Podziękował: 1 raz

Postautor: raszefka » 30 lipca 2013, 19:52

Masz na myśli menu Qwerta? Myślę, że przeciwnie. Nabrałam ochoty na jaglanke na śniadanie. Tylko ja bym to z mlekiem :roll:
"Pieniądze są po to, żeby dentysta, który potrzebuje chleba nie musiał za każdym razem piekarzowi zęba wyrywać."/by dzedlajga/

qwert
Lekarz Stomatolog

Postautor: qwert » 30 lipca 2013, 19:53

wizz pisze:Dzizas , Qwert , to musi być obrzydliwe w smaku
ale co? zupa rybna .czy ogolnie piszesz?
sek w tym.ze po okresie detoksu ze smieciowego jedzenia.przetworzonej zywnosci.nabialu i zbóż. konserwantow i zapychaczy zaczynasz odczuwac smaki. prawdziwe.takie jakimi one sa. ich glebie i mnogosc. z perspektywy paleo.dieta nabialowo mączna jest bardzo uboga. do tego niszczy poczucie smaku. tak jak papierosy wechu.
i w koncu.to moze nie najlepszy argument.ale dla dentysty przemawiajacy do wyobrazni. dobrze wiemy.ze co tanie to kiepskie. dobre rzeczy musza kosztowac. jedzenie paleo jest baaardzo drogie. to jego najwieksza wada.bo czesto stanowi bariere nie do pokonania.dla pacjentow .ktorym bardzo byloby pomocne.
brutalna prawda jest taka.ze mleko.pszenice.soje i ziemniaki wymyslono by biedota nie umarla z glodu.

[ Dodano: 2013-07-30, 21:23 ]
raszefko.jaglanka na mleku to zly pomysl. mleko wiadomo. ale i sama kasza jaglana.to zadna rewelacja. to zrodlo weglowodanow i tyle. w paleo nie jedzono nasion. w wersji wspolczesnej paleo.sa one dopuszczone.ale z umiarem. lepsza kasza od brazowego ryzu.tak jak lepszy ryz od ziemniakow. poniewaz ziemniakow nie ma w paleo.to pozostaje nam kasza jaglana.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2013, 19:53 przez qwert, łącznie zmieniany 1 raz.

Inez
Lekarz Stomatolog

Postautor: Inez » 30 lipca 2013, 20:31

Bardzo ciekawy temat, więc się też wtrącę... Można prześcigać się w udowadnianiu, podpierając się naukowymi dowodami, że dietaX jest jedynie słuszna i lepsza pozostałych . Gdyby nauka miała odpowiedź na nasze wszystkie pytania , z tajemnicami np, długowieczności, cudownego wyzdrowienia itd, wtedy rozumiałabym bezkrytyczną wiarę w "szkiełko i oko"... Myślę, że każdy radykalizm delikatnie mówiąc prowadzi w ślepą uliczkę. Generalnie bardziej do mnie przemawiają argumenty soltysa, ja bym tylko dodała, że trzeba nauczyć się słuchać swojego organizmu . Możecie się śmiać ale sądzę, że nieraz mamy ochotę na coś szczególnego wtedy gdy nam pewnych minerałów , czy witamin potrzeba... Jeszcze jedno - uważam , że najzdrowsze jest trzymanie mniej więcej stałej wagi - duże wahania to gwalt na organizmie . Jak ktoś ma skłonności do tycia to zmiana sposobu odżywiania na STAŁE ( o ruchu nie wspomnę)

ps podziwiam gwerta za samodyscyplinę i wiarę w to co robi - najważniejszy jest wszak efekt i dobre samopoczucie.
:wink:

Wróć do „Po godzinach”