shit happens

Wszytko czego nie powinni oglądać inni ;)
Buba2
Lekarz Stomatolog

Postautor: Buba2 » 27 listopada 2009, 23:19

alicja.d pisze:#46, po hemisekcji, reaguje na nagryzanie

a nie dlatego ,że coś sterczy w kości - nie gutaperka?
może reendo

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 28 listopada 2009, 02:49

alicja.d pisze:anna t napisał/a:
Jeśli pacjentka zgłasza dolegliwości to usuń ten korzeń.

Pewnie na tym się skończy.

Eeee tam zaraz okład z kleszczy...no co wy dziewczyny takie prędkie , nie ma powodu nawet o tym myśleć , a cóż dopiero w tym kierunku działać. Skróciłabym ile się tylko da , niech na okres regeneracji kości nie pracuje. No co? okres rekonwalescencji sie należy, poza tym ta pozostałość nie ma odpowiedniego kształtu , śluzówka nie chroniona prawidłowymi podcieniami tyż pewnie obolała .Zrobiłabym jakąś prowizorkę odbudowująca wypukłości i wyłączyła ze zgryzu. Trzy miesiące to sporo , ale jednak wciąż sprawa dość świeża . Alicjo- na razie wstrzymaj konia z tą ekstrakcją. Na prawdę nie widzę tu wskazań - a ból to tylko subiektywne odczucie i dowolna interpretacja pacjenta. Jak stukasz trzonkiem lusterka to też ostra reakcja , czy tylko z zeznań pacjentki wiadomo ,że chodzi o ból przy obciążeniu pionowym? Wiesz niekiedy pacjenci mówia ,że boli przy nagryzaniu bo boli kiedy coś jedzą , ale to nie znaczy zawsze to samo.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 28 listopada 2009, 14:15

anna t pisze:,bo podniebienny w górnych szóstkach nie leży wzdłuż linii zgryzu.
sołtys pisze:interesuja mnie szostki gorne tylko na podniebiennym
Taka myśl mnie naszła, że taki korzeń bez trudu można przesunąć dowargowo, a jeśli pacjent wśród sąsiadów ma stłoczenia to można by je było przy okazji rozładować tym samym przy rzeczonym korzeniu zrobiło by się miejsca w sam raz jak na przedtrzonowiec.

Pacjent nie musiał by mieć całego aparatu orto, można by to zrobić wycinkowo kosmetycznymi zamkami a i mikroimplantem w razie potrzeby się wspomóc, piszę to bo wiem, że noszenie całego łuku dorosłych zniechęca.

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: Wyjątkowy Doktor

Postautor: soltys » 28 listopada 2009, 16:52

izaa, chociaz tutaj nie ma potrzeby ani mozliwosci, to sam pomysł uwazam za swietny'
do zrobienia u młodych
jak masz cos takiego w swoim repertuarze wrzuc prosze jakies foty będą swietne do wytłumaczania pacjentowi know-how

zawsze mniej boli i podnosi ocenę lekarza niz ekstrakcja

tutaj poszło w kleszcze, sorry Optimal, ale nie podzielam twojego podejsca w kwestii bólu i doznan pacjentów
a mnie uczono, ze jest to wskazanie do ekstrakcji
twoje odmienne zdanie wynika z przekonania, doswiadczenia, czy moze masz w zanadrzu jakąś pracę naukową nt
Chociaż wydawać się może to dziwne , istnieje życia pozagro.... pozastomatologiczne

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 28 listopada 2009, 19:30

sołtys pisze:a mnie uczono, ze jest to wskazanie do ekstrakcji

ból? pierwsze słyszę. Mnie uczono i się z tym zgadzam, że ból to objaw subiektywny i trzeba się dobrze przyłożyć ,żeby go odpowiednio interpretować i przełożyć na wnioski pomocne w ustaleniu diagnozy , rokowania , metody leczenia.

sołtys pisze:twoje odmienne zdanie wynika z przekonania, doswiadczenia, czy moze masz w zanadrzu jakąś pracę naukową nt

Pracy naukowej nie napisałam i pewnie nigdy do tego nie dojdzie, bo i po co ? Nie mam zamiaru udowadniać ani Tobie , ani nikomu , że nie jestem wielbłądem. Korzystam z mojego bogatego doświadczenia nad badaniem istoty bólu w nietypowych przypadkach i zupełnie wystarcza mi ,że pozwala mi to uniknąć błędów diagnostycznych , czy podejmowania działań bezsensownych. Nie uważam , żeby okład z kleszczy , jakkolwiek bywa skuteczny w usuwaniu źródła bólu i kładzie mu kres , był panaceum na trudne sytuacje diagnostyczne.

Doskonale pamiętam gdy jako niedoświadczona stomatolog stawałam przed problemem cierpiącego pacjenta i czułam to ogromne ciśnienie na natychmiastowe działanie bo przecież pac po to do mnie przyszedł ,żebym mu pomogła - czytaj: usunęła objaw. Tylko ,że my mamy usunąć przyczynę objawu ,mamy leczyć, i powinniśmy wiedzieć dlaczego podejmujemy takie a nie inne działanie.

No i od pewnego momentu przestałam podlegać ciśnieniu i chęci podnoszenia , jak to trafnie określiłeś, oceny lekarza, a bardziej skupiłam się na grzebaniu w istocie objawu - a jest to gama przebogata. Podstawą jest zawsze bardzo wnikliwy wywiad , sporo elementów zaczerpniętych z psychologii, umiejętne łączenie faktów obiektywnych z tym co podaje pacjent, i wreszcie , ponieważ każdy przypadek trudny diagnostycznie jest odmienny od poprzedniego nawet podobnego, sporo improwizacji dostosowanej do danej sytuacji. Na koniec tworzę hipotezę lub kilka hipotez i sprawdzam , poczynając od tych , które nie wymagają działań nieodwracalnych czy zbyt głębokich ingerencji. I tak krok za krokiem zbliżam się do istoty problemu. To tak w ogromnym skrócie ogólne cechy mojej odmiennej postawy wobec sytuacji niejednoznacznych diagnostycznie.

A teraz możesz mi wyjaśnić , dlaczego za każdym niemal razem , kiedy mówię coś odbiegającego od typowych poglądów , nie dwuznacznie sugerujesz,że jestem nieukiem ? Na prawdę uważasz ,że tylko źródło pisane powinno być wykładnią naszych działań? Na prawdę muszę opierać się na autorytetach , muszę wyłączyć mój zmysł krytyczny i stłumić kreatywność ,żeby prawidłowo postępować zgodnie z sumieniem i etyką?

Moje teorie i widzimisia, nie są znowu tak bardzo wyssane z palca. Ja szeroko czerpię wiedzę ze źródeł , ale informacji nie przyjmuję bezkrytycznie , konfrontuję je codziennie w praktyce i wyciągam wnioski. Pochlebiam sobie, że logicznie to jeszcze potrafię myśleć i nie boję się nowatorskich pomysłów.

I coś mi się zdaje ,że nie różnimy się w tym zasadniczo.
A i w innym wątku stwierdziłeś coś co mnie wprawiło w osłupienie- powiedziałeś,że : " przecież tak lubisz się różnić"
Otóż wcale nie lubię , tylko po prostu jestem dziwolągiem , a to zasadnicza różnica , nie uważasz?
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog

Postautor: soltys » 28 listopada 2009, 20:22

mam wrazenie ze szukasz zwady a mi zwyczajnie sie nie chce
więc w punktach
1.pacjentka nie uskrzała się na zaden ból ( więc nie bardzo wiem o co CI chodzi)
2.jako wskazanie do ekstrakcji uwazam złamanie koron zeba z separacją korzeni
3. zadałem grzecznie pytanie, poniewaz to co napisałas jest odmienne od mojego, chciałem zwyczajnie znac podstawy takiego myslenia i dzialania - taka CIEKAWOSC swiata, nie znam , nie widzialem , nie słyszałem zainteresowało pytam

szkoda i żal jak się czyta takie dictum
4 nic nie sugeruję, zwyczajnie nie rozumiem więc pytam
5 tak uwazam ze zródła pisane sa wykąłdnią nasze widzy -=zgodnie z powiedzeniem co nie wydrukowane to się nie liczy!!!
6 pozwolisz mi nie oceniac ani poddawac pod watpliwosc powyzszego wpisu
jednak jego ton, charakter a momentami tresc sprawia ze zaczynam sie martwic

po przyjacielsku, bez agresji
Chociaż wydawać się może to dziwne , istnieje życia pozagro.... pozastomatologiczne

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 28 listopada 2009, 21:44

sołtys pisze:do zrobienia u młodych
zdarzyło mi się u dwóch panów po 50 wprowadzać 5 ułożone podniebiennie. stracili 4 i ktoś przytomny z kolegów skierował do mnie celem zastąpienia 4. piątkami czekającymi w zanadrzu

stąd mój pomysł. przez analogię. w praktyce nie stosowałam bo właśnie na to wpadłam

poza tym akurat przeglądałam wykład dr Kokicha a propos leczenia 3 typu bifurkacji dolnych trzonowców. pokazał metodę rozdzielenia przeleczonego kanałowo zęba na dwa oddzielne człony i ortodontyczne odsunięcie od siebie-bifurkacja zniknęła i można użyć jako dwóch filarów dla mostu
i to mnie zaispirowało
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog

Postautor: soltys » 28 listopada 2009, 22:32

normalnie to sie nazywa premolaryzacja,
novum to rozsuniecie orto, tyle ze chyba nie zawsze jest sens i warunki

jak masz jakies fotki z kursu przed i po orto to wrzuc\
temat interesujący,

[ Dodano: 2009-11-28, 22:40 ]
z tą 3 klasa czy dobrze rozumiem ze chodziło o zmiane kąta korzenia wzdledem osi korony i jak najlepsze przenoszenie sił pionowych
jak długo trzeba cos takiego pionizowac?? i czy nacięcie przegrodypodobnie do techniki pokazywanej prze Dominika (piezo) moze pomóc??

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 28 listopada 2009, 22:52

http://www.kokichorthodontics.com/Article3b75.pdf obrazek 57-8

[ Dodano: 2009-11-28, 23:01 ]
izaa pisze:3 typu bifurkacji
chodzi o to że wedle dr są ekstrakcyjne. tzn. chirurgia się nie udaje jak sonda przechodzi na wylot. jedynie orto się udaje
ale dr dodał. że w dobie implantów nie ma co się bawić. tylko kołka wstawić
ale takie rozwiązania inspirują w innych razach. np. jak w Twoim pytaniu głównym
Wielu z tych, co wyprzedzili swój czas, musieli nań czekać nie w najwygodniejszych pomieszczeniach.

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog

Postautor: soltys » 28 listopada 2009, 23:07

w dobie implantów
poczekam na dobę wszytskich stac na implanty

dzięki, spróbuje wykorzystac

[ Dodano: 2009-11-28, 23:09 ]
myslałem prze chwilę ze macie jakąs skalę orto dotyczącą kąta pomiędzy korzeniami

nawet jesli nie rozsuwasz to na dole mozesz zrobic premolaryzacje z jednego problematycznego trzonowca dwa przedtrzonowce bez problemów

Awatar użytkownika
izaa
Lekarz Stomatolog

Postautor: izaa » 28 listopada 2009, 23:21

sołtys pisze:skalę orto dotyczącą kąta pomiędzy korzeniami
równolegle oczywiście względem korzeniami a kość i płaszczyzna zgryzu oczywiście równolegle względem waser waga

Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 29 listopada 2009, 00:06

sołtys pisze:1.pacjentka nie uskrzała się na zaden ból ( więc nie bardzo wiem o co CI chodzi)
2.jako wskazanie do ekstrakcji uwazam złamanie koron zeba z separacją korzeni
3. zadałem grzecznie pytanie, poniewaz to co napisałas jest odmienne od mojego,

ad. 1 wiem ,że Twoja pacjentka nie skarżyła się na ból. W ogóle nie odnosiłam się wcześniej do przypadku przedstawionego przez Ciebie. Pisałam o przypadku Alicji. To chyba było jasne. A tu nagle piszesz:

sołtys pisze:sorry Optimal, ale nie podzielam twojego podejsca w kwestii bólu i doznan pacjentów
a mnie uczono, ze jest to wskazanie do ekstrakcji
twoje odmienne zdanie wynika z przekonania, doswiadczenia, czy moze masz w zanadrzu jakąś pracę naukową nt

Teraz to już nie wiem o jakie odmienne zdanie Ci chodzi. Bo ,że złamanie pionowe jest wskazaniem do ekstrakcji - nie jest twierdzeniem które bym kiedykolwiek kwestionowała.

Ciągle nie umiem czytać Twoich wypowiedzi - tyle tam niedopowiedzeń, składnia dziwna , jedno zdanie i myśl przechodzi niezauważenie w drugie o czymś zupełnie innym - można się pogubić. Pogawędki internetowe wymagają jednak precyzji w wypowiadaniu myśli , bo inaczej odbiór przypomina klasyczne wpuszczenie się w maliny jak zdarzyło się mnie , a i można być żle zrozumianym jak zdarzyło się Tobie. Piszę to też po przyjacielsku i bez agresji :grin:

Awatar użytkownika
soltys
Lekarz Stomatolog

Postautor: soltys » 29 listopada 2009, 00:09

oczywiscie

Awatar użytkownika
alicja.d
Lekarz Stomatolog
Tytuł użytkownika: mikroendodonta
Kontaktowanie:

Postautor: alicja.d » 04 stycznia 2010, 16:18

Pacjentka lat 17. Trzy lata temu leczyłam kanałowo ząb 36. Na rtg kontrolnym wszystkie kanały były prawidłowo wypełnione (uwieżcie na słowo bo nie mam przy sobie rtg). Przed Świętami przyprowadził ją ojciec bo trochę boli dziąsło wokół zęba. Zrobiłam rvg, pooglądałam pod mikro no i shit :sad:
Załączniki
S1.jpg
No i przyczyna-VRF, ząb do ekstrakcji :(
R3.jpg
Charakterystyczny zarys zmian okw, w kształcie litery J
R2.jpg
Wyssało endometazon z mezjalnego

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 04 stycznia 2010, 19:08

czym wypełniałaś ? Pac. miała wówczas 14 lat - może nie dałaś gutaperki ? Ale co tu gadać - szkoda ,że taki life tego zęba - No i co zrobisz? Gdzieś słyszałam , że jakiś miszczu protetyki robi na takie cóś obręcz z korony lanej i podobno jest git.

Wróć do „Ogólne”