150 pln za calkowitą technikowi na NFZ !!!

Wszystko co związane z Narodowym Funduszem Zdrowia
Rocco Siffredi
Lekarz Stomatolog
Posty: 28
Rejestracja: 22 listopada 2007, 22:21

150 pln za calkowitą technikowi na NFZ !!!

Postautor: Rocco Siffredi » 21 stycznia 2008, 21:46

STOMATOLOGIA - stanowisko w sprawie rozliczania kwot protetycznych (ortodontycznych)W związku ze zgłaszaniem przez świadczeniodawców wątpliwości dotyczących sposobu rozliczania w 2008 r. świadczeń protetycznych i ortodontycznych Małopolski OW NFZ przedstawia poniżej interpretację zgodną ze stanowiskiem otrzymanym z Centrali NFZ w ww. kwestii.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz. U. Nr 261, poz. 2601) – Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje kompleksowe świadczenia udzielane przez lekarza dentystę.
Zasady udzielania oraz finansowania świadczeń stomatologicznych w 2008 r. określone zostały w zarządzeniu Nr 64/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, z późniejszymi zmianami. Zgodnie z tym dokumentem, część świadczenia protetycznego (i ortodontycznego) wykonywana przez lekarza dentystę rozliczana jest według wyceny określonej w Katalogu zakresów i świadczeń stomatologicznych (stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia), zaś część techniczna rozliczana jest z puli środków finansowych przeznaczonych na techniczne wykonanie prac protetycznych (i ortodontycznych). Środki te wypłacane są przez NFZ lekarzowi realizującemu świadczenie w ryczałtach wysokości 150 zł. za każdą wykonaną pracę. Z tych środków lekarz finansuje techniczne wykonanie prac na podstawie umowy zawartej z podwykonawcą (technikiem dentystycznym), według indywidualnie wynegocjowanych i określonych w tej umowie stawek.
Brak możliwości rozliczania przez NFZ świadczeń bezpośrednio z technikiem dentystycznym wykonującym prace protetyczne (ortodontyczne) wynika z treści § 8 ust. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2005 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 197, poz. 1643), który stanowi, że świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy, w szczególności obejmujący zapewnienie badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej, innych badań lub procedur medycznych związanych z udzielaniem świadczeń (z wyłączeniem świadczeń opieki zdrowotnej, których realizację określają inne przepisy prawa).

Dzisiaj odbieram protezy i slyszę że podwyżka po 150 za calkowitą!!!
A ja na to owszem ale po raz ostatni.. i wypad!
Jak się nie podoba, znajde kogoś innego.
Co Wy na to ? Wasi technicy też wyżej śpiewają??

lalibela
Lekarz Stomatolog
Posty: 1095
Rejestracja: 03 października 2005, 07:50

150

Postautor: lalibela » 21 stycznia 2008, 21:59

ja moim kolegom którzy dali się tak wrobić mówię gdzie wasze umowy z pracownią?ja dałam cennik w listopadzie i obowiązuje nas 1 miesięczne uprzedzenie czyli jeśli 212 lutego chce drożej to dziś muszę podpisać aneks a prace rozpoczęte kończy po staremu....ja płaxcę 120 za całkowitą i 110 za więcej ni ż 7 zz ale kazałam robić z materiałów jak priva akryl półprzezierny z nitkami i ja dobieram zęby /firma/ ztych tańszych...bo zawsze ja dobieram której firmy zęby dajemy i dobieram kolor akrylu!i idzie jak woda choć innym brakuje pacjentów na nfz...ale to nie technik ma kontrakt tylko ty! a jak chce 150 niech bierze yciski znajdzie wcześniej pacjentów,wcześniej kontrakt ajeszcze wcześniej studia!!powodzenia....nie dajcie się robić w bambuko :lol:

J-23
Lekarz Stomatolog
Posty: 701
Rejestracja: 14 stycznia 2006, 18:41

Postautor: J-23 » 22 stycznia 2008, 23:36

czyli rozumiem - płacimy ile ustaliliśmy z technikiem, reszta hmmm, zostaje na "zaś....". Nie słyszałem by na śląsku ktoś "wyskakiwał" z cenami (ostatnio), ale ja głuchawy jestem....

Awatar użytkownika
gandalf
Lekarz Stomatolog
Posty: 942
Rejestracja: 05 września 2004, 18:25
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Postautor: gandalf » 22 stycznia 2008, 23:58

Oj wyskakują wyskakują. Na Śląsku właśnie (150 niezależnie od wielkości protezy). Tyle że ja się nie zgodziłem i jakoś się dogadaliśmy. Wygląda trochę na to że technicy zwietrzyli okazję i postanowili "spróbować". Ale nie upierają się na szczęście.

Awatar użytkownika
nethobbit
Lekarz Stomatolog
Posty: 1635
Rejestracja: 12 marca 2007, 19:02
Tytuł użytkownika: BartoszPietrzykowski
Lokalizacja: ze Śląska
Płeć:

Postautor: nethobbit » 23 stycznia 2008, 08:56

Pretensje powinniscie miec w takiej kolejnosci:
1. NFZ za to ze tak malo punktow daje na protezy
2 do izb lekarskich za to ze nic w tym kierunku nie zrobili
3. do samych siebie ze przyjeliscie warunki NFZ ktore Wam nie odpowiadaja
4. do technikow ktorzy za kazda proteze chca 150 zl

Uwazam ze 150 zl z proteze calkowita do wykonania ktorej potrzebne sa dodatkowo lyzki indywidualne nie jest zabojcza kwota.Poza tym szczerze mowiac co do nakladow pracy to jednak technik robi sporo wiecej od nas i nie ma co sie zaslaniac studiami itp.
Najwiekszy wysilek przy protezie to centralne zwarcie ale powiedzcie szczerze kto z was do tej czynnosci uzywa chociaz kaloty (o planimetrze nie wspomne).
Gdyby przy wykonywaniu protez nalezaloby robic pomiary i ustawiac zwarcie w oparciu o łuk twarzowy i artykulator wtedy pretensje bylyby uzasadnione.
Uwielbiam zapach podchlorynu o poranku

maldro
Lekarz Stomatolog
Posty: 2505
Rejestracja: 18 marca 2006, 15:16
Płeć:

Postautor: maldro » 23 stycznia 2008, 09:18

NThobbit,są uzasadnione,bo zostaje mało punktów za część kliniczną i to jest niewspółmierne do pracy ,nawet bez łuku twarzowego.Poza tym na tobie leży obowiązek śledzenia ciągłych zmian w sposobie rozliczeń i sprawozdawczości do NFZ,technika już głowa o to nie boli.Oczywiście jeszcze odpowiedzialność za wykonaną pracę i inny jej charakter .Technik do tej pory brał ode mnie wielkie pudło prac,zaszywał sie w swoim labie i bez przeszkód pracował.Ja sie użeram z pacjentami których trzeba umawiać ,lubią zmieniać terminy,więc ich znowu ustawiać,po prostu praca z ludżmi...

Awatar użytkownika
nethobbit
Lekarz Stomatolog
Posty: 1635
Rejestracja: 12 marca 2007, 19:02
Tytuł użytkownika: BartoszPietrzykowski
Lokalizacja: ze Śląska
Płeć:

Postautor: nethobbit » 23 stycznia 2008, 11:02

trudno mi sie zgodzic z faktem ze etap kliniczny jest bardziej pracochlonny od laboratoryjnego biorac pod uwage ze niestety sporo lekarzy centralne zwarcie ustawia na oko za pomoca nozyka do wosku (nie obrazajc tych ktorzy robia to poprawnie)
zeby nie bylo ze nie wiem o czym mowie to nadmienic chce tylko ze ma druga robote w ktorej jest nfz wiec bez przesady.
Uwielbiam zapach podchlorynu o poranku

ludek
Lekarz Stomatolog
Posty: 424
Rejestracja: 26 grudnia 2005, 12:17

Postautor: ludek » 23 stycznia 2008, 12:09

nie chodzi niestety tylko i wyłącznie o sam etap kliniczny, ponieważ wykonanie i rozliczenie świadczenia to nie tylko wykonanie protezy. To wizyty kontrolne i korekty które nie sąuwzględniane w wykazie świadczeń i jak napisała Maldro cała forma rozliczeń z NFZ której całość kosztów spada na lekarza.A to niestety wcale nie takie małe sumy więc niestety technicy powinni to wziąć pod uwagę i lekko spuścić z tonu. Ale kto nie ma sam podpisanego kontraktu i nie musi tego robić bądź robi to za niego pracodawca - niestety nie ma o tym zielonego pojęcia i nie powinien w tej kwestii zabierać głosu :wink:

Rocco Siffredi
Lekarz Stomatolog
Posty: 28
Rejestracja: 22 listopada 2007, 22:21

Postautor: Rocco Siffredi » 23 stycznia 2008, 12:52

Jak do tej pory bylo 120 to podnoszenie cen jest niczym nieuzasadnioną histerią techników. Nic mi nie wiadomo aby materialy tak gwaltownie podrożaly czy kurs euro skoczyl o 25% itp. To lekarze walczą o podwyżki a technicy nie muszą mieć nawet zdanej matury, po 2 latach od ukończenia liceum stają do zawodu a ja po studiach zarabialem 800 pln.
Informacja podana przez NFZ powinna być poufna a cena za protezy indywidualnie ustalana na zasadach rynkowych.
Powoli zaczyna mnie to denerwować i myślę sobie że można by samemu zacząć robić protezy akrylowe. Chyba nie jest to wielka filozofia może macie jakieś doświadczenia w tej materii? Możecie polecić literaturę? Mam polerkę ale nie wiem dokladnie jak odbywa się puszkowanie i polimeryzacja. To ja widzę pacjenta jaką ma twarz jakie wybrać mu zęby. Przyznam że trochę mnie to zafascynowalo.

Awatar użytkownika
nethobbit
Lekarz Stomatolog
Posty: 1635
Rejestracja: 12 marca 2007, 19:02
Tytuł użytkownika: BartoszPietrzykowski
Lokalizacja: ze Śląska
Płeć:

Postautor: nethobbit » 23 stycznia 2008, 12:58

wizyty kontrolne i korekty to nie łaska ze strony lekarza tylko obowiazek wliczany w koszty protezy.
forma rozliczen jest taka sama jak we wszystkich procedurach z wyjatkiem tego ze obecnie sa pkty protetyczne poza tym moze to robic asystentka co widzialem niejednokrotnie.
zreszta wciagniecie kilku protez na miesiac jest kropla w morzu uciazliwosci zwiazanymi z wciaganiem procedur ogolnostomatologicznych wiec takie tlumaczenie jest naciagane bo czy zrobisz te protezy czy nie to wyraznie lzej czy ciezej Ci nie bedzie.
I nie sugeruj ze nie mam zielonego pojecia o tym jak to funkcjonuje.

Zreszta za stan rzeczy odpowiadaja poza nfz-tem sami lekarze.Jakby wszyscy solidarnie stwierdzili ze nie podpisza kontraktu przy cenie ponizej 1,5 zl za pkt to byloby lepiej.
najpierw pretensje do nfz,izby lekarskiej i samych siebie (bo w koncu widzialy gały co brały) a na sam koniec do technika.

[ Dodano: 2008-01-23, 12:59 ]
Informacja podana przez NFZ powinna być poufna a cena za protezy indywidualnie ustalana na zasadach rynkowych.
Powoli zaczyna mnie to denerwować
powiec bye bye nfz i skoncza sie problemy.
Uwielbiam zapach podchlorynu o poranku

maldro
Lekarz Stomatolog
Posty: 2505
Rejestracja: 18 marca 2006, 15:16
Płeć:

Postautor: maldro » 23 stycznia 2008, 14:21

:lol: :lol: :lol: dzięki nethobbit za świetne rady :wink:

Jeśli chodzi o pracę,to największy ciężar jest właśnie w sprawozdawczości.Musisz a)wynająć firmę/informatyka który zna sie na rozliczeniach z nfz i mu zapłacić b)zatrudnić asystę która będzie "wklepywać" usługę-to akurat nie jest trudne,jak już wiesz jak ,wiec można ją podszkolić.Za wszystko to trzeba zapłacić.Dodatkowo utrzymanie gabinetu jest o wiele droższe i pracochłonne niż pracowni.Nie wspominam już o kształceniu lekarza i technika,bo o tym akurat już sie mówiło,i to aż za dużo.Fakt,że ww koszty są stałe i nie zależą od wykonania lub niewykonania protez.Ze wstępnych obserwacji wyliczyłam że nie bardzo będzie mi sie opłacało robić protezy,chociaż podobno MUSZę.A właśnie,myślisz że technik dzwoni do NFZ pytając o interpretację któregoś zarządzenia prezesa?To niestety też nasz obowiązek.To jest tak,jakby ustawowo narzucić pracodawcy ile ma zarabiać pracownik .

Awatar użytkownika
gandalf
Lekarz Stomatolog
Posty: 942
Rejestracja: 05 września 2004, 18:25
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Postautor: gandalf » 23 stycznia 2008, 16:11

Widzisz hobbicie, wiadomo że najlepiej byłoby nie podpisywać kontraktów jeśli nie odpowiadają nam warunki. Tyle że w rozliczeniach z technikiem nie chodzi o to że nfz za mało płaci tylko że technicy natychmiast podnieśli ceny (wiem że Rocco już o tym pisał ale myślę że właśnie TO jest sednem sprawy; ani inflacja nie skoczyła, ani materiały nie podrożały gwałtownie). Oczywiste jest że podniesienie cen za prt całkowitą do 150 to nie tragedia (dla mnie to akurat 10 zł różnicy), ale podwyżka za protezę 5-pkt z 70 zł na 150 zł to wzrost o ponad 100 %! I to w dodatku nie uzasadniony kosztami bo cena za protezy prywatne może zostać bez zmian). I tu jest wina funduszu że część pieniędzy za protezę nazwał opłatą za wykonawstwo techniczne. A przecież na rozliczenie protez trzeba spojrzeć tak że lekarz dostaje za całkowitą około 240+150=390 zł - z tego co się orientuję to jest to spadek w porównaniu z zeszłym rokiem, a technicy chcą podwyżki. Brrr.

artefakt
Technik Dentystyczny
Posty: 158
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 10:14
Płeć:

Postautor: artefakt » 23 stycznia 2008, 18:31

Jak do tej pory bylo 120 to podnoszenie cen jest niczym nieuzasadnioną histerią techników. Nic mi nie wiadomo aby materialy tak gwaltownie podrożaly czy kurs euro skoczyl o 25% itp. To lekarze walczą o podwyżki a technicy nie muszą mieć nawet zdanej matury, po 2 latach od ukończenia liceum stają do zawodu a ja po studiach zarabialem 800 pln.
Informacja podana przez NFZ powinna być poufna a cena za protezy indywidualnie ustalana na zasadach rynkowych.
Powoli zaczyna mnie to denerwować i myślę sobie że można by samemu zacząć robić protezy akrylowe. Chyba nie jest to wielka filozofia może macie jakieś doświadczenia w tej materii? Możecie polecić literaturę? Mam polerkę ale nie wiem dokladnie jak odbywa się puszkowanie i polimeryzacja. To ja widzę pacjenta jaką ma twarz jakie wybrać mu zęby. Przyznam że trochę mnie to zafascynowalo.


Jesteś beznadziejnie beznadziejny :???:

ludek
Lekarz Stomatolog
Posty: 424
Rejestracja: 26 grudnia 2005, 12:17

Postautor: ludek » 23 stycznia 2008, 19:05


Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog
Posty: 7221
Rejestracja: 15 marca 2004, 09:42

Postautor: wizz » 23 stycznia 2008, 21:18

Powoli zaczyna mnie to denerwować i myślę sobie że można by samemu zacząć robić protezy akrylowe. Chyba nie jest to wielka filozofia może macie jakieś doświadczenia w tej materii? Możecie polecić literaturę? Mam polerkę ale nie wiem dokladnie jak odbywa się puszkowanie i polimeryzacja. To ja widzę pacjenta jaką ma twarz jakie wybrać mu zęby. Przyznam że trochę mnie to zafascynowalo.

Popieram kolege technika . he,he, usmialem sie jak norka. Zaden z nas nie potrafilby naprawki zrobic prawidlowo nie wspominajac o wymianie klamry .
Troche przesadziles kolego


Wróć do „NFZ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Legenda

  • Nowe posty
  • Brak nowych
  • Forum zablokowane
Dołącz do nas

O nas Dentonet - Internetowy Serwis Stomatologiczny.
Pierwszy, największy i najpopularniejszy stomatologiczny portal w Polsce.
Powstał w połowie 2000 roku, a swój debiut miał na wystawie CEDE w Łodzi we wrześniu 2000 roku.


  • ShoutBox
  • Nie masz uprawnień do pisania na ShoutBoxie
@ johndeacon « 21-09-2020 23:20:28 »
rozpoczął nowy temat: Dysplazja zębów? prośba o poradę
@ RaaZZ « 18-09-2020 22:00:33 »
rozpoczął nowy temat: Co to jest?
@ gliwiec « 21-08-2020 13:27:14 »
rozpoczął nowy temat: Krzywe zęby - POMOCY!
@ Dawid02 « 13-08-2020 08:37:13 »
rozpoczął nowy temat: Zgryz głęboki
@ ING « 12-08-2020 17:18:24 »
rozpoczął nowy temat: kw hialuronowe do ssż
@ AgaZ « 07-08-2020 20:16:55 »
Poszukuję stomatologa do współpracy w gabinecie w Irlandii / Dublin
@ jermako « 31-07-2020 17:14:06 »
rozpoczął nowy temat: Prosba o opinie
@ marcinos85 « 26-07-2020 18:08:36 »
@ Marton « 25-07-2020 11:03:39 »
rozpoczął nowy temat: proteza zębowa całkowita
@ lalak « 08-07-2020 16:52:34 »
rozpoczął nowy temat: bol po usunieciu przetoki
@ adamek90 « 03-07-2020 10:17:40 »
rozpoczął nowy temat: Prosba o ocene zdjecia i nie tylko
@ Kamil Ślimak « 23-06-2020 11:45:26 »
rozpoczął nowy temat: Wizyta płacona na raty
@ nina_25 « 22-06-2020 10:36:17 »
rozpoczął nowy temat: narzędzie pozostawione w zębie
@ agnstep « 19-06-2020 21:13:39 »
@ Marzenab1976 « 14-06-2020 21:29:12 »
rozpoczął nowy temat: Ból zęba pod wkładem z koroną
@ Marzenab1976 « 14-06-2020 21:26:31 »
rozpoczął nowy temat: Ból zęba pod wkładem z koroną
@ MilenaPaulina « 12-06-2020 12:55:45 »
@ downer13 « 12-06-2020 12:47:31 »
rozpoczął nowy temat: Deprogramacja Koisa
@ Veronimbus « 09-06-2020 07:40:11 »
@ Justyna0939 « 29-05-2020 20:12:16 »
rozpoczął nowy temat: Drętwienie przednich zębów
@ rudyprezes « 29-05-2020 11:24:55 »
@ Pomarancza01 « 23-05-2020 19:18:11 »
rozpoczął nowy temat: Czy to recesja?
@ rego93 « 15-05-2020 19:07:03 »
@ Rafalrafal9090 « 15-05-2020 13:07:00 »
rozpoczął nowy temat: Zaawansowana próchnica u 6latka
@ Molarr « 08-05-2020 13:44:02 »
rozpoczął nowy temat: Środki do ochrony osobistej COVID-19
@ Wyrzynio « 23-04-2020 14:26:54 »
rozpoczął nowy temat: [url=https://forum.dentonet.pl/viewtopic.php?f=1&t=40216&p=508898#p508898]Dekontaminacja gabinetu stomatologicznego i kliniki[/url]
@ mona556 « 21-04-2020 18:07:53 »
rozpoczął nowy temat: [url=https://forum.dentonet.pl/viewtopic.php?f=1&t=40215&p=508896#p508896]neuralgia, ponowne leczenie kanałowe[/url]
@ implant6 « 19-04-2020 11:17:15 »
rozpoczął nowy temat: Implant szóstki
@ ING « 15-04-2020 16:25:57 »
rozpoczął nowy temat: BDO
@ KasiaCk « 13-04-2020 16:44:15 »
rozpoczął nowy temat: Ból po ekstrakcji, suchy zębodół?
@ niko02 « 08-04-2020 23:05:25 »
rozpoczął nowy temat: Co to jest? Co mam z tym robić?
@ aneczka828 « 02-04-2020 12:33:26 »
rozpoczął nowy temat: Interpretacja rtg
@ Cyferki « 31-03-2020 17:17:07 »
rozpoczął nowy temat: Źle zrobiony most - pełno kleju
@ splaszyca « 29-03-2020 17:43:48 »
@ ganzegal « 29-03-2020 13:27:09 »
rozpoczął nowy temat: Szary strup na dziąśle
@ denter « 29-03-2020 11:10:59 »
rozpoczął nowy temat: koronawirus
@ Zuniaa « 28-03-2020 15:40:21 »
rozpoczął nowy temat: Sine dziąsło po leczeniu kanałowym
@ wiola22141 « 27-03-2020 09:35:45 »
rozpoczął nowy temat: protezka akronowa, a dyskomfort
@ Emil25 « 26-03-2020 13:30:02 »
rozpoczął nowy temat: Opuchnięte dziąsło
@ Emil25 « 26-03-2020 13:29:30 »
rozpoczął nowy temat: Opuchnięte dziąsło
@ sylwia4012 « 26-02-2020 17:01:42 »
rozpoczął nowy temat: Operacja powiększenia piersi
@ ludek « 25-01-2020 19:39:00 »
rozpoczął nowy temat: mobilizacja dentystów NFZ
@ ING « 19-01-2020 18:25:06 »
rozpoczął nowy temat: System patryc OT Oplant

Who is chatting

offline Gość