perforacja

(nauka, praca, organizacja gabinetu, kursy, targi i wystawy, UE, Sanepid, nasi pacjenci, ceny itp.)
anax
Lekarz Stomatolog

perforacja

Postautor: anax » 07 lipca 2010, 21:51

Witam wszystkich! Jako dentysta z dwuletnim stażem pracy dokonałam perforacji zęba 26( zupełnie nieświadomie- byłam pewna ,że to kanał podniebienny). Pacjentka trafiła do innego gabinetu, gdzie pod mikroskopem stwierdzono wielokrotną perforację. Ząb usunięto. Pacjentka domaga się 5 tyś na implant i 5 tyś za krzywdy moralne... Strasznie mnie to podłamało... Jak może się ta sprawa dla mnie zakończyć???

wroclove84
Student Medycyny
Tytuł użytkownika: dentysta z wro

Postautor: wroclove84 » 07 lipca 2010, 21:56

przeczytaj sobie moj post pt " i tak to sie konczy "

ja tam nie mam duzego doswiadczenia . generanie sie nei przejmuj . ja zrobilam perfor i poinformowalam o tym pacjentke . mysle ze najlepiej rozwiacac to polubownie . jakas ugoda . moze zaprzyjazniony chirurg wkreci kolek... :wink:

Awatar użytkownika
helga_i
Lekarz Stomatolog

Postautor: helga_i » 07 lipca 2010, 22:05

po pierwsze- witaj w dentonecie :)

w tej sytuacji-musisz być dobrej myśli i przede wszystkim skontaktować się z ubezpieczycielem

nie piszesz czy pacjentkę poinformowałaś o zaistniałej sytuacji
co do informowania-słowo klucz
perforacji się nie robi
perforację się stwierdza, jak mnie nauczyli mądrzejsi ;)

i druga rzecz- branie zgody na endo nie jest takie głupie, albo chociaż wywieszone w widocznym miejscu powikłania leczenia, bo co jak co, ale perforacja do nich należy.

a jak już się ją stwierdzi- powinniśmy pacjentowi przedstawić opcje leczenia, żeby nie poszedł do "wszechwiedzących"

Głowa do góry
Moją żoną będzie praca. Moją kochanką żona, dlatego będę ją kochał do końca życia.

mc_chamer
Lekarz Stomatolog

Postautor: mc_chamer » 07 lipca 2010, 22:19

anax pisze:Pacjentka trafiła do innego gabinetu, gdzie pod mikroskopem stwierdzono wielokrotną perforację. Ząb usunięto.

Odwróc kota ogonem

czy pacjentka zgodziła się pisemnie na usuniecie zęba?
czy przedstawiono jej metody leczenia perforacji i rokowanie?
czy usuwając ząb przygotowano zebodół do leczenia implantologicznego?

nie? to już nie Twój problem

odpowiedzialność za brak zęba ponosi ten, kto usuwał
mógl stwierdzić co chciał i zwalic to na Ciebie
nie daj się tak łatwo
niech pokaże zdjęcia z toru wizyjnego i rtg z cwiekiem w perforacji

jesli nie poinformowałaś pacjentki o perfo, to znaczy, że mogło jej tam nie być, jak opuszczała Twój gabinet :mrgreen:

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 07 lipca 2010, 22:25

anax- a jak masz to opisane w dokumentacji ???
Niewazne co sie zrobilo- wazne co jest napisane "w kwitach".
Jesli masz napisane- stwierdzono peroforacje , poinformowano pacjentke (najlepiej jeszcze podpis pacjentki) , skierowano do endodonty - tonie ma problemu- pacjentka nic nie ugra.

Jesli nie masz zadnych wpisow a tylko - proba odnalezienia kanalu, Dexadent , watka , fleczer albo cos w tym stylu i nic dalej- no to oznacza ze jestes w czarnej d....

Awatar użytkownika
moskirz
Lekarz Stomatolog

Postautor: moskirz » 07 lipca 2010, 22:57

witam na forum :) mam nadzieję,że kolejną stanikomaniaczkę :mrgreen:

wracajac do tematu

jak to mądrzy tego forum piszą "shit happens" ;) tylko kwestia przekaznia tego pacjentowi

helga_r pisze:perforacji się nie robi
perforację się stwierdza, jak mnie nauczyli mądrzejsi

ot i właśnie... perfor to powikłanie podczas zabiegu... poza tym mogłas stwierdzić,ze korzeń był pęknięty ;)

mc_chamer pisze:Odwróc kota ogonem

czy pacjentka zgodziła się pisemnie na usuniecie zęba?
czy przedstawiono jej metody leczenia perforacji i rokowanie?
czy usuwając ząb przygotowano zebodół do leczenia implantologicznego?

nie? to już nie Twój problem

dobre.. jakby to pięknie ując .. ZACNE... przecież ty odesłałaś zeba do ratowania z nie do ekstrakcji ;)

wizz pisze:Niewazne co sie zrobilo- wazne co jest napisane "w kwitach".

bardzo dobra rada..to rada na przyszłość ;)
Ostatnio zmieniony 07 lipca 2010, 23:05 przez moskirz, łącznie zmieniany 1 raz.
Żaden mężczyzna niczego by nie wymyślił, gdyby nie wymagania kobiet

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 07 lipca 2010, 23:01

wizz pisze:Jesli nie masz zadnych wpisow a tylko - proba odnalezienia kanalu, Dexadent , watka , fleczer albo cos w tym stylu i nic dalej- no to oznacza ze jestes w czarnej d....

wcale tam nie jest. W swojej dokumentacji nie ma stwierdzenia na temat perforacji tak? Może wcale jej tam nie było. Koleżanka ma niewielkie doświadczenie i przyjęła na wiarę ,że ktoś stwierdził co stwierdził i to pod mikroskopem- o ile mi wiadomo pod mikroskopem widać takie rzeczy że włos się na głowie jeży.

To raz, a dwa- dlaczego nie skończyła leczenia tam gdzie zaczęła? Odesłałaś ją czy polazła , bo tak!! Z kilometra cuchnie oszustwem i matactwem.

Koleżanko! Jak pacjent idzie do kogoś innego , to ty umywasz ręce. całą odpowiedzialność ponosi lekarz przejmujący rozpoczęte leczenie. Mogło oczywiście się zdarzyć ,że ktoś stwierdził perfora , ale ani nie wiadomo czy Ty go zrobiłaś , ani nie miałaś możliwości zaproponować leczenia tego powikłania , bo ząb został usunięty .

W ogóle bym spała spokojnie snem sprawiedliwego. Przejrzyj dokumentację, obejrzyj rtg przed i w trakcie leczenia . dopisz z odpowiednią datą ,że pacjentka nie zgłosiła się na dokończenie leczenia we wskazanym terminie i z bani.

[ Dodano: 2010-07-08, 00:05 ]
moskirz pisze:przecież ty odesłałaś zeba do ratowania z nie do ekstrakcji ;)

Ale koleżanka nikogo nigdzie nie odsyłała!!!! Skąd to wzięłaś. Pacjentka SOBIE poszła do innego doktora , ten wziął zęba usunął bo nie wie widocznie co się robi z perforem tak?
Gdzie tu wina, zaniedbanie , tym bardziej świadome? Tu w ogóle nie ma żadnej sprawy - jest cwaniara co chce ,żeby jej ktoś zasponsorował implant - tak to widzę.
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 07 lipca 2010, 23:08

optimal pisze:Koleżanko! Jak pacjent idzie do kogoś innego , to ty umywasz ręce. całą odpowiedzialność ponosi lekarz przejmujący rozpoczęte leczenie. Mogło oczywiście się zdarzyć ,że ktoś stwierdził perfora , ale ani nie wiadomo czy Ty go zrobiłaś , ani nie miałaś możliwości zaproponować leczenia tego powikłania , bo ząb został usunięty .

Nie ,nie nie. Jesli ten lekarz przejmuacy pacjenta zrobi na poczatku rtg i opis pt: Po otwarciu zeba napotkalem perforacje....... widoczna na rtg w postaci zmian zapalnych, do tego jeszcze madrze pobierze wymaz (chcociaz to juz lekkie mrzonki) to wtedy on jest kryty bo musial udzielic pomocy pacjentce ale ma opisana sytuacje wyjsciowa i lekarz poprzedni jest w klopocie. Szczegolnie jak nie ma dokumentacji.

Pytanie zasadnicze: Czy anax ma zdjecie przed leczeniem ? Jesli nie to juz przegrala. A jesli miala podejrzenie perfory i nie zrobila foty w trakcie to tym bardziej ma klopot

Awatar użytkownika
moskirz
Lekarz Stomatolog

Postautor: moskirz » 07 lipca 2010, 23:08

anax pisze:Pacjentka trafiła do innego gabinetu, gdzie pod mikroskopem stwierdzono wielokrotną perforację.

nie jest też napisane,ze sama polazła ;)

optimal pisze:jest cwaniara co chce ,żeby jej ktoś zasponsorował implant

jak już dojdzie do implantuu - psze bardzo.. cena implantu 1600- 2200zł. ;) przeca nie ma wzmianki o implantoprotetyce ;)

anax
Lekarz Stomatolog

Postautor: anax » 07 lipca 2010, 23:09

Niestety wpis jest ubogi- próba odnalezienia kanału itd . Pacjentka nie została poinformowana o perforacji bo dla mnie jej tam nie było. W gabinecie w którym pracuje szef zajmuje się tą sprawą. Chcemy to załatwić polubownie ale 10 tyś to jednak za dużo!!!! Pacjentka korzysta z protezy częściowej więc dostawienie zęba 26 byłoby najlepszym rozwiązaniem.Swoją drogą zastanawiam się dlaczego ząb został usunięty???? Pech to pech :cry: :cry: No nic ! Co Nas nie zabije to Nas wzmocni

Awatar użytkownika
moskirz
Lekarz Stomatolog

Postautor: moskirz » 07 lipca 2010, 23:10

anax.. opisz dokłądnie jak było..

nikt nie będzie się smiał, kpił, wieszał psów.. potrzeba tylko dokładnego opisu sytuacji...

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 07 lipca 2010, 23:11

wszystko zalezy od dokumentacji - zalezy kto ma lepsza dokumentacje- glownie rvg. Jesli anax ma opis, fotki, moze podpis w karcie- to nie ma sie czego bac. Jesli oni(drugi gabinet) ma lepsze kwity, zdjecia z cwiekiem w perforze, byc moze wymaz- to ni sa kryci a pacjentka udowodni anaxowi wine

Awatar użytkownika
moskirz
Lekarz Stomatolog

Postautor: moskirz » 07 lipca 2010, 23:12

to pacjentka została skierowana do mikro na leczenie czy sama gdzieś poszła?

Awatar użytkownika
wizz
Lekarz Stomatolog

Postautor: wizz » 07 lipca 2010, 23:13

czy sa fotki??

Popros pacjentke o dokumentacje z drugiego gabinetu- jesli bedzie na tyle glupia zeby uwieryc w ten blef i ja przyniesc to zobaczysz co koledzy wyrzezbili

[ Dodano: 2010-07-08, 00:19 ]
jestem wlasnie w trakcie uczestniczenia w podobnej akcji z implantem- tylko ze ja jestem tym drugim lekarzem. Kolega poprzedni nie popelnil wielkich bledow ale pacjent sie zdenerowowal i bedzie sie sadzic. Widzialem kwity- a wlasciwie ich brak i wiem ze kolega poplynie na wielka kase . Mimo tego ze jak w tym przypadku nie bylo w samych procedurach wielkich uchybien. Ale nie ma fotek , zgody, i wielu innych rzeczy i pacjent wygra w cuglach

Awatar użytkownika
optimal
Lekarz Stomatolog

Postautor: optimal » 07 lipca 2010, 23:21

anax, spokojnie usiądź i się zastanów- czy zrobiłaś coś nie tak? Nie miałaś rtg przed leczeniem? to byłoby zaniedbanie , owszem. W trakcie dłubania miałaś krwawienie z domniemanej perforacji? Czy cokolwiek zdarzyło się coby sugerowało Ci ,że może faktycznie nie jesteś tam gdzie myślałaś ,że jesteś? Czy pacjentka dzwoniła do Ciebie i zgłosiła jakiś problem, że boli ,że puchnie cokolwiek? Czy miałaś możliwość zobaczyć tego zęba przed ekstrakcją jeszcze raz, czy pacjentka musiała natychmiast go rwać , bo chodziła z bólu po ścianach .... założę ,się ,że nie.

jeśli z szefem rozpatrujecie dogadania się z pacjentką to moim zdaniem robicie wielki błąd.
Leczenie endodontyczne jest ALTERNATYWĄ w stosunku do ekstrakcji zęba - to nie jest procedura , która za każdym razem MUSI się zakończyć pełnią szczęścia . Innymi słowy lendodoncja jest PRÓBĄ zachowania zęba w łuku. Obecnie prawie zawsze to się udaje zrobić - ale nie zawsze; tym niemniej perforacja- zwłaszcza taka, którą można zobaczyć dopiero pod mikroskopem - jest wskazaniem do zastosowania MTA , a nie do ekstrakcji !!!!

[ Dodano: 2010-07-08, 00:24 ]
wizz pisze:Jesli oni(drugi gabinet) ma lepsze kwity, zdjecia z cwiekiem w perforze, byc moze wymaz- to ni sa kryci a pacjentka udowodni anaxowi wine

Jaką winę!!!!!Czyś Ty się szaleju opił??? Na czym niby ma polegać jej wina co?
Nie prowadź dyskusji z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem

Wróć do „Forum ogólnostomatologiczne”